Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (066) 185-39-18
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Небезпеки при роботі на комп'ютері

Тип роботи: 
Реферат
К-сть сторінок: 
15
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Вступ
 
Однією із характерних особливостей сучасного розвитку суспільства зростання сфер діяльності людини, в яких використовуються інформаційні
технології. Широке розповсюдження отримали комп'ютери. Однак їх використання загострило проблеми збереження власного та суспільного здоров'я, вимагає удосконалення існуючих та розробки нових підходів до організації робочих місць, проведення профілактичних заходів для запобігання розвитку негативних наслідків впливу ПК на здоров'я користувачів. Заходи з охорони праці користувачів комп'ютерів необхідно розглядати в трьох основних аспектах: соціальному, психологічному та медичному.
У соціальному плані розв'язання цих проблем пов'язане з оптимізацією умов життя, праці, відпочинку, харчування, побуту, розвитком культури, транспорту.
Значне місце у профілактиці розладів здоров'я належить психології праці.
Тому заходи, пов'язані з формуванням раціональних гягрббничих колективів, у яких відсутня психологічна несумісність, сприяють зменшенню нервово-психічного перенапруження, підвищенню працездатності та ефективності праці.
Особливої значущості у користувачів відеодисплейних терміналів набува психоемоційний стрес, який більшою або меншою мірою проявляється у кожного з них.
На Міжнародній конференції в Москві (1995 р.) «Общество, стресе и здоровье: стратегии в странах радикальньїх социально-зко-номических реформ» були намічені шляхи запобігання медико-соціальним наслідкам емоційного стрессу Оскільки цю проблему відразу вирішити неможливо, доцільно на рівні підприємства, організації послідовно усувати такі виробничі умови, які є сприятливими для розвитку емоційного стресу.
Значна роль у профілактиці захворювань користувачів комп'ютерів відводиться медицині. Існує перелік профілактичних заходів для користувачів комп'ютерів, що включає як складові первинної профілактики здоров'я (професійний відбір), так і вторинної, яка направлена на зниження ймовірності розвитку перевтоми та перенапруження. Ці комплексні заходи спрямовані на відновлення функціонального стану зорового та опорно-рухового апарату.
 
1. Небезпеки при роботі на комп'ютері
 
З'ясувалося, що під час роботи з комп'ютером найбільшому ризику піддаються зорова, опорно-рухова, нервово-психічна системи і репродуктивна функція у жінок (достовірно невідомо, що саме порушує її – випромінювання або постійна статична поза, але те, що вагітним жінкам слід уникати комп'ютера – безсумнівно).
Дисплей – головне джерело небезпеки. Він випускає випромінювання декількох видів: рентгенівське, ультрафіолетове, інфрачервоне, електромагнітне. Для кожного з цих випромінювань розроблені гранично допустимі норми, проте вони досить умовні й різняться в кожнійкраїні. Норми передбачають, що опромінюється весь організм людини, тоді якна ділі впливу піддається лише верхня частина тулуба. Згадані нормивстановлені з розрахунку на кожен вид опромінення в окремо, хоча реально всеполя діють одночасно, а їх комплексний вплив досі не досліджено.
Крім того, відео-дисплейний термінал порушує рівновагу між позитивно і негативно зарядженими іонами вповітрі. Електростатичне поле дисплея притягає негативні іони, порушуючи тим самим загальний баланс атмосфери. Це також шкодить здоров'ю. Вже черезгодину роботи біля монітора спостерігається майже повне зникнення негативних іонів. Ось чому необхідно, щоб до робочого місця за комп'ютером проникавсвіже повітря. У зв'язку з усіма цими небезпеками досить чіткорегламентовані розміри столу і стільця для роботи з комп'ютером. Адже»Кам'яніючого» постава шкідливо впливає на скелетно-м'язову систему. Стіл повинен бути просторим, зі спеціальною підставкою для ніг, а робочий стілець- Мати відрегульовану висоту, певний кут нахилу сидіння і спинки.
Завідувач відділенням гігієни дітей тапідлітків Львівської обласної санепідем станції Галина Савченко рекомендує строго регламентувати час, проведений дитиною перед монітором. Діють навітьдержавні санітарні правила «Пристрій і оснащення кабінетівкомп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим роботи учнів зперсональними комп'ютерами «. Відповідно до них, безперервна робота зкомп'ютером для учнів 2-5 класів обмежується 15 хвилинами, 6-7 класів -20 хвилинами, 10-11 класів – не більше, ніж півгодиною. На канікулах, коли школярі мають час на відпочинок, відповідно, і за комп'ютером можна посидітидовше. У шкільних комп'ютерних класах на одне робоче місце може припадатине менше шести квадратних метрів загальної площі. У такому приміщенні обов'язковощодня робити вологе прибирання і провітрювати його після кожного заняття -тоді повітря не буде надмірно електризуватися. Такі ж вимоги і дороботі за домашніми комп'ютерами – дитина повинна мати окрему кімнату для занять з комп'ютером, а не спати в тому ж приміщенні, де працює машина.
За правилами, світло при роботі з комп'ютером повинне падати зліва, а відстань від очей до екрана має бутиблизько 50 сантиметрів. Крім того, крісло слід відрегулювати так, щоб очі були на одному рівні з центром монітору. Фахівці говорять, що сааме очі найбільш страждають при роботі з комп'ютером. Виявляється, коли довго дивишся на екран, перестаєш моргати. Тому очі червоніють, сльозяться, азначить, знижується зір. Лікар-офтальмолог Львівської обласної дитячої лікарніАндріана Патер зазначає: «Зір дітей при роботі з комп'ютером погіршуєтьсячерез зорове стомлення. Невелику відстань до екрану, дрібний шрифт, мерехтіння, різне освітлення призводять, у кінцевому рахунку, до короткозорості. Якщо очі червоніють, сльозяться, з'являється печіння, починає боліти голова – це вже ознаки того, що очі втомилися, і треба відпочити. Але краще, звичайно, дотакого стану себе не доводити «. А ось що стосується кактусів. Їх, безумовно, з радістю ставлять біля моніторів, так як вважається, що кактусиволодіють здатністю поглинати шкідливі промені. Хоча офіційного підтвердженняця красива версія поки що не має.
 
2. Випромінювання комп'ютера
 
Джерел випромінювання є два. Системний блок і монітор.
1. Системний блок створює тільки електромагнітне поле (випромінювання). Правда є ще й шум від вентиляторів, але ця тема всім зрозуміла і не вимагає пізнань електроніки. Шкода від електромагнітного поля однозначно є при високому рівні поля. Однак поле комп'ютер створює набагато менше, ніж мобільний телефон. Тобто йому далеченько до мікрохвильової печі по- потужності.
2. Монітор має два основних шкідливих фактора. Бета-випромінювання (а простіше, потік електронів), яке власне кажучиі створює картинку на екрані, і висока напруга (як і в будь-якому телевізорі, воно досягає 16-20 кіловольт), викликає іонізацію повітря. Бета-випромінювання поширюється монітором в двох напрямках – вперед і назад. У старих телевізорах і моніторах випромінювання досягало одного або двох метрів від екрану (всі пам'ятають рекомендаціїне сидіти ближче двох, а то й трьох метрів від телевізора). Тобто виходив отакий потужний прожектор, що стріляє в нас шквалом електронів. По дорозі вибиваючи електрони з молекул повітря, перетворюючи їх на позитивні іони, так шкідливідля людини. На даний момент монітори мають дуже низький рівень бета-випромінювання, тобто електрони вилітають за межі екрану на пару сантиметрів. Основне випромінювання монітора направлено назад. Тому «зона ураження» поширюється на метр-півтора. Ось її і слід уникати. Висока напруга примудряється відхоплюватиу молекул повітря електрони, також перетворюючи молекули під шкідливі позитивні іони. До виробників моніторів і телевізорів пред'являються все більш жорсткі вимоги щодо використання високих напруг, і це не може не радувати.
 
3. Захворювання опорно-рухової системи людини
 
Будь яка поза при тривалій фіксації шкідлива для опорно-рухового апарату, веде до застоювання крові в органах. Це особливо проявляється при не фізіологічному положенні різних частин тіла і тривало повторюваних одноманітних рухах.. Підчас роботи за комп'ютером людина сидить кілька годин поспіль в незручному положенні. Це не тільки представлене втомою і загальним стомленням, але й можепризвести до розвитку остеохондрозу різних ділянок хребта – шийного, грудного, попереково-крижового.
У зв'язку з цим лікарі надають великого значення підтримці правильної пози при роботі за комп'ютером. Дотримання цього правила – важливий елемент профілактики захворювань. Щоб робота за комп'ютером не шкодила здоров'ю, необхідно постійно стежити за своєю поставою. Правильна постава максимально розвантажує м'язи і дозволяє працювати довше, менше втомлюючись.
Вважається, що при правильній поставі вуха повинні розташовуватися точно в площині плечей, а плечі -точно над стегнами. Голову слід тримати рівно по відношенню до обох плечей. Коли ви дивитесь вниз, голова не повинна нахилятися вперед. Якщо в процесі роботи ви постійно горбитесь, навантаження на хребет збільшується, що призводить до надмірного розтягнення м'язів. Згорблене положення може стати причиною синдрому зап'ястного каналу, грижі міжхребцевих дисків поперекового і шийного відділів.
Сутулість викликає надмірне навантаження на плечові сухожилля і м'язи плеча. Тривала робота в такій позі може призвести до розвитку синдрому зап'ястного каналу і обмеженнюплеча. Хочеться ще раз нагадати: під час роботи не горбіться, не сутультеся, не витягайте шию. Можливо, що, почавши сидіти з правильною поставою, ви раптом відчуєте біль у м'язах. Не турбуйтеся: окремим м'язам потрібен деякий час, щоб пристосуватися до нових навантажень. Однак після того як м'язи звикнуть до нового положення тіла, болі зникнуть самі собою.
 
4. Захворювання зору
 
Останнім часом з'явилося декілька нових термінів, що визначають захворювання очей, спричинені довгої роботою за комп'ютером.
Дисплейна хвороба (астенопія: від грец. Asten-втома + ops-зір), характеризується порушенням акомодації очей в наслідок тривалого перенапруження війкового тіла. Війкове тіло розташоване відразу під райдужною оболонкою ока і складається з безлічі м'язових волокон. Війкове тіло являє собою своєрідне м'язове кільце усередині якого кріпиться кришталик. Скорочення або розслаблення м'язів війкового тіла приводить до зміни кривизни кришталика і, отже, змінює його здатність заломлення. У нормі робота війкових тіл обох очей підтримує концентрування світлового пучка на обмежену ділянку сітківки. При хронічному перенапруженні війкового тіла воно втрачає здатність скорочуватися а, отже, втрачається здатність очей до акомодації (сприйняття об'єктів на різних відстанях).
Синдром сухого ока – збірна назва захворювання викликаного порушенням зволоження передньої поверхні ока (рогівки) слізною рідиною. У нормі людина здійснює більше 20 мигальних рухів за секунду. У результаті цього передня поверхня ока постійно зволожується і очищується слізною рідиною. Під час роботи за комп'ютером частота мигання зменшується щонайменше у три рази. При цьому поверхня рогівки «висихає». Синдром сухого ока розвивається через деякий час роботи за комп'ютером і проявляється печінням в очах, почервонінням кон'юнктиви, появою судинної сітки на бічних поверхнях очей. Якщо при виникненні цих ознак робота за комп'ютером припиняється, то симптоми регресують. Однак під час тривалої роботи за комп'ютером вищевказані симптоми стають більш стійкими і не зникають після припинення роботи за комп'ютером. Пояснюється це приєднанням інфекції та порушенням трофіки оболонок ока, спричинені недостатнім зволоженням очей слізної рідиною.
Також тривала робота за комп'ютером може збільшити ризик таких очних захворювань як міопія (короткозорість), далекозорість, глаукома.
При цьому найбільшої шкоди завдають низькоякісні монітори з мерехтливим зображенням або з поганою роздільною здатністю. Часто після тривалої і напруженої роботи перед монітором виникає тимчасове ослаблення зору (астенопія). Для попередження виникнення цього феномена рекомендується влаштовувати коротку перерву через кожні годину-півтори роботи. Також, важливо правильно облаштувати робоче місце і придбати якісний монітор..
Гігієна очей.
Під час тривалої роботи за комп'ютером очі вимагають особливого догляду. Ретельний щоденний догляд за очима допоможе зберегти хороший зір і попередити виникнення багатьох ускладнень пов'язаних з перенапруженням очей. Догляд за очима можна почати з гігієни. Рекомендується промивати очі теплою проточною водою два рази на день. При цьому очі потрібно тримати закритими для уникнення подразнення кон'юнктиви прямим контактом з водою. Воду набирають у долоні й обережно прикладають до очей; процедуру повторюють по 10-15 разів. Вранці промивання очей починають теплою водою, а закінчують прохолодною, а ввечері – навпаки. Після промивання потрібно обережно просушити область очей чистим, сухим рушником.
Гімнастика для очей.
Для підтримки здоров'я очей важливе вчасно знімати м'язову напругу і створювати умови для відпочинку очних м'язів. Цього допомагає домогтися гімнастика для очей. Нижче розглянемо комплекс вправ для очей. Можна вибрати кілька вправ і повторювати їх протягом декількох хвилин після кожних 40-60 хвилин роботи. Перед початком зарядки потрібно зручно сісти і розслабитися. При цьому потрібно намагатися, щоб спина і шия були прямими.
Починати зарядку потрібно з рухів голови і шиї. Це дуже важливий момент, оскільки живлення очей здійснюється артеріями, що піднімаються від серця вгору по шийному відділу хребта. Потрібно пам'ятати, що різкі рухи небезпечні для хребта, тому рухи в шиї потрібно здійснювати повільно. Спочатку повертають голову вліво і вправо, потім вгору і вниз. Потім здійснюють кругові рухи головою за і проти годинникової стрілки. По мірі виконання вправ можна збільшити амплітуду (повноту рухів). Під час виконання кругових обертань головою очі, по можливості, рекомендується тримати відкритими – це тренує вестибулярний апарат.
Далі переходять до виконання зарядки для очей. Починати зарядку потрібно з повного розслаблення очей. Для цього очі спокійно закривають на 20-30 секунд. Потім закриті очі прикривають долонями для створення темряви. Хімічні речовини, що здійснюють перетворення світла на нервовий імпульс регенеруються тільки у темряві. Після того долоні обережно віднімають і повільно відкривають очі. Для зняття напруги м'язів повік потрібно швидко поморгати, а потім знову на деякий час закрити очі.
Прямолінійні рухи очима здійснюються за всіма основними осями: вгору і вниз, вправо і вліво, по діагоналі з права на ліво і зліва на право. Кругові рухи очима здійснюються не швидко за і проти руху годинникової стрілки. Одночасне зведення і розведення очей потрібно так само робити повільно. Опорною точкою можна вибрати ніс або предмет, що лежить на столі. При зведенні очей потрібно сфокусувати увагу на одній точці предмета (або постаратися побачити кінчик носа), а при розведенні потрібно подивитися очима в різні боки.
Розслаблення внутрішніх м'язів ока здійснюється за рахунок змінного напрямку погляду удалину і перед собою. Для виконання цієї вправи потрібно встати зі стільця і підійти до вікна. Спочатку на кілька секунд концентруємо погляд на якому-небудь близькому предметі, потім вибираємо більш віддалений предмет, потім ще більш віддалений. Максимальне розслаблення внутрішніх м'язів очей досягається при погляді в «нескінченність». Для досягнення цього ефекту потрібно дивитися вдалину так, як ніби ви хочете побачити найвіддаленіші зірки. Розслаблення внутрішніх очних м'язів має важливе значення, оскільки саме на ці м'язи припадає основна частина навантаження при концентрації зору під час роботи за монітором. Цю вправу рекомендується повторити кілька разів.
Зовсім не обов'язково виконувати весь комплекс вправ відразу. Можна вибрати кілька вподобаних вправ та виконувати їх у перервах. Однак для досягнення більшого ефекту від гімнастики рекомендується з однаковою частотою повторювати всі вправи. Також важливо дотримуватися порядку виконання вправ: шия – голова – очі – внутрішні м'язи очей. Додатковий захист очей можна забезпечити за допомогою спеціальних спектральних окулярів, лінзи яких виготовлені з матеріалу, затримуючого шкідливе випромінювання монітора.
 
5. Вимоги до техніки безпеки при роботі за комп'ютером
 
Персонал, що працює на комп'ютері зобов'язаний дотримуватися вимог інструкції, розробленої на підставі Санітарних норм і правил Сан Пин 2. 2. 2. 542-96 «Гігієнічні вимоги до відео дисплейні Мансуров, персональних електро-обчислюваних машин і організації робіт», а також нести особисту відповідальність за дотримання вимог безпеки своєї праці та за створення небезпечного або шкідливого виробничого фактора для інших працюючих і поломку комп'ютера.
При роботі з комп'ютером шкідливими і небезпечними факторами є:
• електростатичні поля;
• електромагнітне випромінювання;
• наявність потужних іонізуючих випромінювань;
• локальне стомлення, загальне стомлення;
• стомлюваність очей;
• небезпека ураження електричним струмом;
• пожежонебезпека.
Режими праці та відпочинку при роботі з комп'ютером повинні організовуватися в залежності від виду та категорії трудової діяльності. Види трудової діяльності поділяються на3 групи:
• Група А – робота з зчитування інформації з екрана комп'ютераз попереднім запитом;
• Група Б – робота з введення інформації;
• Група В – творча робота в режимі діалогу.
За основну роботу з комп'ютером слід приймати таку, що займає не менше 50% часу протягом часу роботи компьтера. Для видів трудової діяльності встановлюється 3 категорії тяжкості і напруженості роботи з комп'ютером, які визначаються:
для групи А – по сумарному числу прочитуються знаків за час роботи з комп'ютером, але не більше 60 000 знаків;
для групи Б – по сумарному числу зчитуються або вводяться знаків за час роботи з комп'ютером, але не більше 40000 знаків;
для групи В – по сумарному часу безпосередньої роботи з комп'ютером, але не більше 6 годин за час роботи з комп'ютером. Для забезпечення оптимальної працездатності і збереження здоров'я протягом часу роботи з комп'ютером повинні встановлюватися регламентовані перерви.
Перед початком роботи необхідно переконатися, що монітори комп'ютера мають антіблоковое покриття (крім групи А) з коефіцієнтом відображення не більше 0, 5. Покриття повинне також забезпечувати зняття електростатичного заряду з поверхні екрана, іскріння і накопичення пилу. Корпус монітора повинен забезпечувати захиствід іонізуючих та неіонізуючих випромінювань.
Необхідно перевірити робоче положення комп'ютера відстань між стіною з віконними прорізами і столом повинно бути не менше0, 8 м. Відстань між робочими столами повинна бути не менше 1, 2 м. Не допускається знаходження другого робочого місця з боку задньої сторони.
 
Висновок
 
ХІХ століття – час інформаційних технологій. Усе більше людей на планеті мають комп'ютери вдома. Ми, безпечно, хочемо, щоб від комп'ютера було більша користь та розвага. І часто не знаємо, що цей приклад, ці програми, ці ігри несуть у собі і якусь небезпеку, особливо для дітей у шкільному віці. Перечислимо найголовніші фактори ризику для здоров'я дитини від користування комп'ютером: комп'ютерні випромінювання, електромагнітне електричне поле, порушення клімату, забруднення оточуючого повітря, робоча поза, оформлення та освітлення приміщення, кількість часу, що дитина проводить за комп'ютером, порушення норм під час організації робочого місця, психологічна якість програм, вплив на психіку дитини, стреси, що виникають у зв'язку зі специфікою використання комп'ютерів.
Однією з найважливіших факторів ризику є порушення опорно-рухової системи під час роботи з комп'ютером, що може призвести до таких захворювань, як сколіоз, порушень осанки та інших. Щоб запобігти дані захворювання потрібно в першу чергу правильно підібрати робоче місце та встановити комп'ютер. Не рекомендовано встановлювати комп'ютер на звичайні побутові столи. Краще придбати спеціальний стіл та стілець, рекомендується мати можливість регулювати висоту робочої поверхні від 655 до 740 мм. Важливим є простір для ніг користувача: висота – не менше 600мм, ширина – не менше 600мм, глибина на рівні коліна – не менше 400мм, на рівні підлоги – не менше 600мм. Також рекомендується мати на комп'ютерному робочому місці спеціальний стілець, який: зможе змінювати свою висоту, має можливість регулювати уклін опори для спини (від 0 до 20 градусів), може повертатися, має опір для ліктів. Не погано також мати підставку для ніг. Висоту стільця треба підбирати таким чином, щоб забезпечити перпендикулярність лінії зору користувача екрану монітора. Рекомендується, щоб монітор був розташований не менше ніж на висоту 500мм від очей, взагалі від тіла людини. Важливо також, щоб відстань від очей до монітора, клавіатури та документів чи книжки була однаковою, бажано рівна 500мм.
Для дітей рекомендуються такі норми при роботі з комп'ютером: в шість років можна працювати 10 – 12 хвилин, сім-вісім років – 15 хвилин, дев'ять-десять – до 20 хвилин, не більше чотирьох разів на тиждень. По друге для профілактики опорно-рухової системи при роботі за комп'ютером потрібно виконувати деякі фізичні вправи. Існує багато вправ, які можна робити до та після роботи за комп'ютером. Є багато вправ в формі ігор, які також можуть слугувати профілактикою опорно-рухового апарату.
Отже, для того щоб передбачити проблеми пов'язані з опорно-руховим апаратом досить чітко дотримуватись правил роботи за комп'ютером та включити в ранкову гімнастику спеціальні вправами.
 
Список використаних джерел
 
1. Охорона праці: Підручник для студентів вузів/За ред. Б. А. Князевского, П. А. Долина і ін – М: Вища школа, 2003.
2. Безпекажиттєдіяльності. Підручник для вузів/С. В. Белов, А. В. Ільніцкая, А. Ф. Козьяков іін – М. : Вища школа, 2005. – 448 с.
Фото Капча