Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Техніко-економічне обґрунтування проекту реконструкції елеватора

Предмет: 
Тип роботи: 
Курсова робота
К-сть сторінок: 
38
Мова: 
Українська
Оцінка: 
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Управління інвестиційними проектами з КР»
на тему «Техніко-економічне обґрунтування проекту
реконструкції елеватора»
 
ЗМІСТ
 
Вступ
1. Маркетингове дослідження
1.1. Маркетинговий аналіз та обґрунтування напрямку реконструкції елеватора
1.2. Визначення обсягів виробництва та прибутку
2. Інвестиційні витрати, попередня оцінка економічної доцільності реконструкції підприємства та джерела інвестицій
3. Чисельність працюючих та фонд оплати праці
4. Витрати обігу, прибуток і рентабельність
5. Фінансова та економічна оцінка проекту
5.1. Розрахунок прибутку, податків і вільних грошових коштів
5.2. Складання графіка повернення боргу і процентів по кредиту
5.3. Розрахунок чистої приведеної вартості та строку окупності проекту
Висновки
Список літератури
 
ВСТУП
 
Розвиток агропромислового комплексу і, в першу чергу, зернового господарства – одне з напрямків, що забезпечують соціально-економічний прогрес країни. Його стан визначає продовольчу безпеку України. За рівнем і станом зернового господарства, і ринку зерна судять про ефективність функціонування економіки агропромислового комплексу і його галузей, надійності хлібофуражного забезпечення країни.
В останні роки показники зібраного врожаю зернових стабільно перевищують оптимістичні очікування експертів. Зростаючі обсяги значно актуалізували питання збереження зернових запасів, а українські агровиробники гостро відчули дефіцит якісних потужностей зі зберігання.
За різними оцінками, дефіцит сучасних елеваторів в Україні станом на 2015 р склав близько 21 млн т, в той час, як в останні кілька років нові елеваторні потужності збільшуються тільки на 1, 5 млн т зберігання щорічно. Нескладно підрахувати, що при прогнозованих зборах зернових на рівні 80 млн т до 2020 р цей дефіцит буде тільки збільшуватися.
Зараз в Україні загальна ємність зерносховищ становить 36 млн т, близько 800 зерноскладів. З них понад 50% – це елеватори підлогового зберігання, інші, приблизно в рівному співвідношенні – це сучасні елеватори з повним технологічних циклом і можливістю відвантажувати до 5 тис. Т зернових на добу і які пропрацювали більше 30 років бетонні елеватори, термін експлуатації яких закінчує в найближчі роки.
Висновок: елеваторна промисловість України має величезний потенціал для розвитку зернової логістики на найближчі 10-15 років.
Безумовно, основна задача кожного власника елеватора зводиться до отримання максимального фінансового прибутку. Для цього необхідно розібрати свій цикл обороту на складові і зрозуміти, що кожен етап вимагає певних витрат. Для кожного інвестора вибір буде більш очевидним, якщо він стоїть між експлуатацією елеватора старше 20 років (ангара підлогового зберігання або бетонної силосної конструкції) або все-таки капіталовкладення в новий сучасний елеватор.
Говорячи про складах підлогового зберігання, є резон їх автоматизувати, реконструювати, якщо не передбачаються капіталовкладення на будівництво сучасного елеватора. Важливо розуміти, що вартість реконструкції і бюджет на будівництво нового елеватора будуть відрізнятися незначно. При цьому кількість обслуговуючого персоналу практично не зміниться, а швидкість відвантаження виросте незначно. Роботи з модернізації об'єкта завжди залежать від завдань, поставлених перед конкретним елеватором. Іншими словами, необхідно розшивати вузькі місця в технологічному процесі, при цьому оптимально підходити до питання автоматизації.
Всі вищевикладені розрахунки представлені в даній курсовій роботі.
За даними мого варіанту ми маємо наступні вихідні дані:
В ході виконання курсової роботи було проведене маркетингове дослідження, в результаті якого зроблено маркетинговий аналіз та обґрунтування напрямку реконструкції селянського елеватора, визначені обсяги виробництва та прибутку. Були визначені інвестиційні витрати, проведена попередня оцінка економічної доцільності реконструкції підприємства та джерела інвестицій. Також ми визначили чисельність працюючих, фонд оплати праці, витрати обігу, прибуток і рентабельність. В результаті чого надано фінансову та економічну оцінку проекту.
 
1. МАРКЕТИНГОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
 
Маркетинговий аналіз та обґрунтування напрямку реконструкції елеватора
Селянський елеватор здійснює заготівельну діяльність по зберіганню зернових, прийманню та відпуску зерна, очищенню та сушінню зерна, має ємність 32200 тонн.
Обсяги робіт за звітний період наведені у таблиці 1. 1.
 
Таблиця 1. 1
Обсяги робіт за звітний період
 
Вільні (відпускні) тарифи на послуги (за видами робіт) складають:
  • зберігання – 18 грн за тонно-місяць;
  • приймання-відпуск 54 грн за тонну;
  • очищення 9, 6 грн за планову тонну;
  • сушіння 108 грн за планову тонну.
Загальні витрати підприємства – 4147 тис грн, в т. ч. витрати обігу – 2855 тис грн, прибуток – 332 тис грн, рентабельність продажу зерна та реалізації послуг – 8%.
Середньоспискова чисельність працюючих – 35 працівників.
Фонд оплати праці – 504 тис грн.
Середньомісячна заробітна плата – 1200 грн.
Величина оборотних коштів – 1600 тис грн, в т. ч. для закупівлі власного зерна – 1500 тис грн.
За власні кошти закуповується у товаровиробників зерно 3-го класу за ціною 1500 грн/т з ПДВ, транспортні витрати на доставку зерна на елеватор – 50 грн/т. Середня ціна продажу власного зерна – 1920, 0 грн/т з ПДВ.
Основними споживачами послуг підприємства є: підприємницькі фірми, які закуповують зерно для перепродажу або на переробку у продукцію, КСП, місцеві органи влади або комерційні фірми за їх дорученням для формування регіональних фондів, фермери. Підприємство також самостійно, за власні кошти, закуповує зерно у товаровиробників для подальшої
Фото Капча