Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (066) 185-39-18
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Задачі з хірургії

Предмет: 
Тип роботи: 
Тестові завдання
К-сть сторінок: 
24
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Задачі з хірургії
 
Хворий не може розігнути гомілку через відсутність шкірної чутливості на передній поверхні стегна. Неврологічне обстеження виявило ураження нерва. Якого? D. Стегнового (n. femoralis).
Хворий після поранення лівої гомілки втратив здатність утримувати стопу в пронованому положенні. Який нерв ушкоджений? B. Поверхневий малогомілковий (n. fibularis superficialis).
При лапаротомії хірургом виявлено гангренозне ураження низхідної ободової кишки. Тромбоз якої артерії це викликав? A. Лівої ободової (a. colica sinistra).
В результаті ДТП у потерпілого в ділянці середньої третини гомілки розрив глибоких кровоносних судин, обширна гематома, забій нервів. В якому анатомічному утворенні лежить пошкоджений судинно-нервовий пучок гомілки? C. Гомілково-підколінному каналі (canalis cruropoplitea).
У хворого спостерігається ішемія тканин нижче колінного суглоба, що супроводжується “переміжною кульгавістю”. Про оклюзію якої артерії можна думати? D. Передня великогомілкова артерія (a. tibialis anterior).
У хворого діагностовано злоякісну пухлину черевної частини стравоходу. Яка група лімфатичних вузлів є регіонарною для вказаного відділу стравоходу? A. Anulus lymphaticus cardiae (серцеве лімфатичне кільце).
У хворого з аневризмою правої підключичної артерії спостерігається осиплість голосу. З подразненням якого нерва це може бути пов’язано? A. N. laringeus reccurens dexter (правий зворотний гортанний нерв).
Оглядаючи черевну порожнину потерпілого з проникаючим пораненням передньої черевної стінки, хірург помітив пошкодження малого чепця, з якого витікала яскраво червона (артеріальна) кров. Яка артерія виявилась пошкодженою? D. A. hepatica propria (власна печінкова артерія).
Хірург, здійснюючи доступ до органів грудної порожнини, зробив розріз на передній грудній стінці по одному з міжребрових проміжків. При цьому він особливо обережно розтинав скальпелем тканини в передній медіальній ділянці міжребрового проміжку, щоб не пошкодити артерію, яка розташована паралельно краю груднини на 1-1, 5 см латерально від неї. Яку артерію остерігався пошкодити хірург? B. Внутрішню грудну артерію (a. thoracica interna).
Обстежуючи хворого, хірург досліджує пульсацію артерії позаду медіальної кісточки. Пульсацію якої артерії він визначає? B. Задньої великогомілкової (a. tibialis posterior).
У жінки 40 років фіброміома матки. Виконана надпіхвова ампутація матки з видаленням маткових труб. Яєчники здорові, не видалені. Повністю збережена lig. suspensorium ovarii в якій проходить судина, яка кровопостачає яєчники. Назвіть цю судину. D. A. ovarіca (яєчникова артерія).
Хворий 45 років скаржиться на запаморочення, хиткість під час ходи, порушення координації рухів. При обстеженні встановлено, що у хворого остеохондроз шийного відділу хребтового стовба, стиснута судина, яка проходить через поперечні отвори шийних хребців. Яка це судина? E. A. verterbralis (хребтова артерія).
У потерпілого виявлено перелом тіла та верхньої гілки лобкової кістки. Уламки пошкодили судини, що проходять в судинній лакуні. Які судини пошкоджені? E. A. et v. femoralis (стегнова артерія і вена).
При видаленні жовчного міхура в лігатуру замість однієї а. cystyca була втягнена артерія, перев’язка якої призвела до некрозу правої частки печінки і смерті. Яка артерія була помилково перев’язана разом з а. cystyca? C. Ramus dexter а. hepatica propria (права гілка власної печінкової артерії).
При позаматковій вагітності у жінки відбувся розрив маткової труби, що призвело до кровотечі. Пошкодження якої судини викликало кровотечу? C. Ramus tubaria а. uterina (трубна гілка маткової артерії).
При видаленні пухлини підшлункової залози пошкоджена судина, яка проходить по верхньому краю підшлункової залози. Яка судина пошкоджена? E. A. lienalis (селезінкова артерія).
Під час операції, маніпулюючи в ділянці між шлунком та печінкою, хірург остерігався пошкодити печінководванадцятипалу зв’язку, тому що там знаходиться: A. Спільна жовчна протока (ductus choledochus), власна печінкова артерія (a. hepatica propria), ворітна вена (v. portae).
При кесарському розтині у хворої Д., 32 років, внаслідок сильної кровотечі і неможливості її зупинити, оператор вимушений був видалити матку. За рахунок яких судин здійснюється кровопостачання матки? A. Arteria obturatoria (затульна артерія).
До травматологічного пункту доставлений хворий з пораненням великого поперекового м’яза. Хворий втратив можливість розгинати гомілку в колінному суглобі. Який нерв ушкоджений в даному випадку? C. Стегновий нерв (n. femoralis).
Хворому проведено холецистектомію з приводу жовчнокам’яної хвороби. Перев’язку якої артеріїї проведено під час операції? C. Міхурової (a. cystica).
У хворого періодично виникають кровотечі зі стравоходу. В анамнезі – перенесений гепатит. При огляді слизової стравоходу езофагоскопом візуалізуються звивисті, переповнені кров’ю вени. Які вени формують портокавальний анастомоз стравоходу? A. Ліва шлункова (v. gastrica sinistra) і стравохідні (v. v. oesophageales).
Дитина 2 років відстає у фізичному розвитку, часто хворіє на запалення легень. Діагностовано незарощення артеріального протоку. З’єднання яких судин зумовлює порушення гемодинаміки? E. Аорти і легеневого стовбура (aorta et truncus pulmonalis).
У хворого верхня межа серця на рівні другого міжребір'я. На якому рівні локалізується верхня межа серця у здорової людини B. Spatium intercostale III (III міжреберний проміжок).
У хворого вада клапана аорти. У якій точці грудної клітки лікар вислуховує тони цього клапана? D. На 2 см вправо від края грудини у другому міжребір'ї.
При пальпації грудної клітки у хворого Б. (8 років) верхівковий поштовх визначається в VII міжребер’ї по linea medioclavicularis sinistra. Чи це норма, якщо ні, то де, згідно віку, він мав би визначатись? D. Ні. Нижня межа серця по linea medioclavicularis sinistra в V-ому міжребер’ї.
При гіпертонічній хворобі зазвичай ліва межа серця зміщена вліво. За рахунок якої камери серця або судин відбувається це зміщення? A. Лівого шлуночка (ventriculus sinister).
Жінці 40 років з апендицитом зроблена апендектомія, при проведенні якої була перерізана артерія червоподібного відростка, яка відходить від: C. Клубовоободової артерії (a. ileocolica).
При проведенні трахеотомії у хворого 45 років, який потрапив до реанімаційного відділення лікарні з набряком гортані, була випадково перерізана яремна венозна дуга, яка лежить у: A. Spatium interaponeuroticum suprasternale (міжапоневротичний надгруднинний простір).
Наявні варикозні вузли в ділянці медіальної поверхні нижньої кінцівки. Яка судина уражена? B. Велика підшкірна вена (v. saphena magna).
У хворого панарицій 1-го пальця ступні. Які лімфатичні вузли відреагують в першу чергу? B. Nodi lymphatici inguinales superficiales (поверхневі пахвинні).
У постраждалого в дорожній пригоді лікар виявив перелом лівої ключиці і порушення кровообігу в кінцівці (немає пульсації в променевій артерії). Яка причина порушення кровообігу? E. Здавлення підключичної артерії (compresio a. subclavia).
Водій автомобіля отримав травму грудної клітки внаслідок удару об кермо. Яка з перелічених артерій частіше за все може бути ушкодженою? B. A. thoracica interna (внутрішня грудна).
Порушення тактильної і температурної чутливості в ділянці нижніх двох третин бічної поверхні стегна пояснюється ураженням: E. Латерального шкірного нерва стегна (n. cutaneus femoris lateralis).
При обстеженні хворого встановлено порушення кровообігу підшлункової залози. Яка з перелічених артерій може бути пошкоджена? A. А. lienalis (селезінкова артерія).
У хворого розширення вен і тромбофлебіт на медіальній поверхні гомілки. Яка вена уражена? C. Велика підшкірна (v. saphena magna).
Хвора 40 років звернулась до дільничного лікаря зі скаргою на те, що шкіра на медіальній поверхні правої гомілки мало чутлива і мерзне більшe, ніж на лівій нозі. При обстеженні встановлено пораження нерва. Якого? C. Підшкірного нерва (n. saphenus).
Хворий потрапив у клініку з пораненням в ділянці шиї. При обстеженні виявлено пошкоджений нерв, розташований попереду переднього драбинчастого м'яза. Який це нерв? A. Діафрагмальний (n. phrenicus).
При ревізії черевної порожнини виявлено венозну кровотечу з печінково-дванадцятипалої зв'язки. Яку з вен пошкоджено? B. Ворітну (v. portae).
При обстеженні хворого невропатолог виявив наступний симптомокомплекс: згасання кремастерного рефлекса (скорочення m. cremaster), пошкодження чутливості шкіри на передній і внутрішній поверхні верхньої третини стегна та калитки. Про пошкодження якого нерва йде мова? D. Статево-стегнового (n. genitofemoralis).
В клініку поступив хворий зі скаргами на біль у правій підреберній ділянці та блювоту з кров’ю. При обстеженні було встановлено збільшення печінки, розширення підшкірних вен передньої стінки живота. В якій судині затруднений кровотік? C. Ворітна вена (v. portae).
У хворого на тимому (пухлину вилочкової залози) спостерігається ціаноз, розширення підшкірної венозної сітки і набряк м’яких тканин обличчя, шиї, верхньої половини тулуба та верхніх кінцівок. Який венозний стовбур перетиснено? A. Передню яремну вену (v. jugularis anterior).
У хворого спостерігаються характерні зміни ходи, так звана «качина хода» під час якої хворий хитається в боки. Крім того, неможливе приведення стегна. Ураження якого нерва має місце? D. Затульного (n. obturatorius).
У хворого пухлина нижнього відділу стравоходу і кардіальної частини шлунка. Яку артерію необхідно перев’язати при операції? B. Ліву шлункову (a. gastrica sinistra).
При обстеженні пацієнта з різаною раною в ділянці підколінної ямки виявлена відсутність чутливості присередньої частини задньої поверхні шкіри гомілки. Який нерв пошкоджено? B. Присередній шкірний (n. cutaneus surae medialis).
До лікаря звернувся хворий зі скаргами на неможливість відведення правої руки після раніше перенесеної травми. При обстеженні пасивні рухи не обмежені. Виявлена атрофія дельтоподібного м’яза. Який нерв пошкоджено? A. Пахвовий (n. axillaris).
При обстеженні хворого з різаною раною в нижній третині передньої ділянки правої гомілки встановлено відсутність розгинальних рухів в правому гомілковоступневому суглобі. М’язи не пошкоджені. Цілісність якого нерва порушена? A. Глибокого малогомілкового (n. fibularis profundus).
У хворого внаслідок пошкодження шкіри в середній ділянці грудинно-ключично-соскоподібного м’яза виникла повітряна емболія. Яка вена шиї була травмована? E. Зовнішня яремна вена (v. jugularis externa).
У хворої під час оперативного втручання на молочній залозі виникла сильна кровотеча. Яка артерія була травмована? E. Бічна грудна артерія (a. thoracica lateralis).
У хворої діагностовано пухлину головки підшлункової залози, порушення венозного відтоку із деяких органів черевної порожнини. Яка венозна судина була здавлена пухлиною? C. Ворітна вена (v. portae).
У хворого діагностовано перелом в середній третині плечової кісти з пошкодженням променевого нерва. Яка артерія може бути пошкоджена при цьому? D. Глибока артерія плеча (a. profunda brachii).
У хворого під час тонзилектомії виникла надзвичайно сильна кровотеча. Яка артерія була пошкоджена під час операції? A. Внутрішня сонна артерія (a. carotis interna).
У хворого запальний гнійний процес шкіри першого міжпальцевого проміжку ноги. Які лімфатичні вузли прореагують болем та припухлістю? B. Поверхневі пахвинні (nodi inguinales superficiales).
У хворого діагностовано перфоративну виразку пілоричного відділу шлунка. Яку артерію треба перев'язати для зупинки кровотечі? E. Праву шлункову (a. gastrica dextra).
У хворого 45 років на правій нозі спостерігається блідість шкіри гомілки і стопи та відсутність пульсації тильної артерії стопи та задньої великогомілкової артерії. Пульсація стегнової артерії збережена. Про ураження якої артерії це свідчить? B. Підколінної (a. poplitea).
Жінка 45 років, яка працює перукарем, скаржиться на болі у ногах, що з'являються після роботи, ввечері та вночі. При огляді хворої виявлено варикозне розширення вени на присередній поверхні гомілки та стегна. Яка вена уражена? A. Велика підшкірна (v. saphena magna).
У хворого 60-ти років виявлено різке розширення підшкірних вен передньої черевної стінки. Про порушення кровотоку в якій вені це свідчить? A. Ворітній (v. portae).
У дорожньо-транспортній пригоді у потерпілого пошкоджена нижня кінцівка, на рівні верхньої третини гомілки, після чого на травмованій кінцівці стало неможливим тильне розгинання стопи. Який нерв пошкоджений? C. Глибокий малогомілковий нерв (n. fibularis profundus).
Після ін’єкції в зовнішній верхній квадрант сідничної ділянки у хворого з’явилась болючість при відведенні стегна. Який нерв пошкоджений при введенні голки в сідничну ділянку? B. Верхній сідничний нерв (n. gluteus superior).
Хворому проведена субтотальна субфасціальна резекція щитоподібної залози. У післяопераційному періоді тривалий час зберігається охриплість голосу. Який нерв ушкоджено в ході операції? B. Верхній гортанний (n. laryngeus superior).
У хворого 45-ти років на правій нозі спостерігається блідість шкіри гомілки та ступні і відзначається відсутність пульсації тильної артерії ступні та задньої великогомілкової артерії. Пульсація стегнової артерії збережена. Ураження якої артерії відбулося? B. Підколінної (a. poplitea).
До клініки потрапив чоловік 54 років із скаргами на біль в правій підреберній ділянці, блювоту з кров'ю. При обстеженні було встановленo збільшення розмірів печінки, варикозне розширення і кровотеча з вен стравоходу і шлунка. Порушення функції якої судини мало місце? B. Vena porta (ворітна вена).
Юнак з ножовим пораненням зовнішньої поверхні правого колінного суглоба, нижче голівки малогомілкової кістки, скаржиться на неможливість підняти праву ногу, не зачепивши підлогу. Під час огляду: стопа звисає, пальці зігнуті, тильне згинання не можливе, ступає спочатку кінчиками пальців, потім зовнішнім краєм ступні і далі підошвою. Виявлено порушення чутливості на латеральній поверхні гомілки і ступні. Який нерв пошкоджено? A. Nervus peroneus communis (загальний малогомілковий).
Хворий М., 43 років, звернувся до невропатолога зі скаргами на задуху і болі в грудній клітці, важкість при кашлі, ікоту. Які нерви поражені? A. Діафрагмальні (n. n. phrenici).
Хворому А. виконана резекція з приводу виразкової хвороби на рівні кута шлунка. Які великі артерії повинен перев’язати хірург під час операції? A. Праві шлункову і шлунково-чепцеву (a. gastrica dextra et a. gastroomentalis dextra).
Хворий Б., 50 років, скаржиться на охриплість голосу, утруднене дихання. При обстеженні діагностована пухлина гортані в ділянці голосових зв’язок. В які регіонарні лімфатичні вузли можливе метастазування? B. В глибокі шийні (nodi cervicales profundi).
У хворого атрофія задньої групи м’язів гомілки. Який нерв уражений? D. Великогомілковий (n. tibialis).
До хірургічного відділення поступив хворий у тяжкому стані з колотою раною в ділянці правого підребер'я і ознаками внутрішньої кровотечі. Після лапаратомії хірург виявив пошкодження паренхіми печінки і кров у черевній порожнині. З метою тимчасової зупинки кровотечі лікар наклав м'який затискач на печінково-дванадцятипалу зв'язку. Які судини перетиснено у товщі цієї зв'язки? C. Власну печінкову артерію і ворітну вену (a. hepatica propria et v. portae).
Під час операційного втручання в черевній порожнині була пошкоджена артерія, яку перев'язали. Через певний час було виявлено порушення кровопостачання лівої частини поперечної ободової кишки, а також низхідної та сигмовидної ободових кишок. Яку кровоносну судину було ушкоджено в даному випадку? A. A. mesenterica inferior (нижню брижову).
У хворого різкий біль в лівій половині живота, нудота, блювання, відсутність на протязі 2-х діб випорожнення. Поставлений діагноз: тромбоз судин брижі кишки. Про закупорку якої судини можна думати? E. Середньої ободової артерії (a. colica media).
У хворого “п’яткова стопа”. Який нерв уражений? B. Великогомілковий (n. tibialis).
У хворого розширення вен і тромбофлебіт на задньо-бічній поверхні гомілки. Яка вена уражена? A. Мала підшкірна вена (v. saphena parva).
При огляді хворого спостерігається атрофія грудино-ключично-сосоподібного і верхнього краю трапецієвидного м’яза. Затруднений поворот голови в протилежний бік. Який нерв уражений? B. Додатковий (n. accessorius).
Хвора скаржиться на набряк ніг, посиніння шкіри, невеликі виразки з боку латеральної кісточки. При обстеженні відмічено припухлість, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. З боку якої вени відмічається патологія? D. V saphena parva (мала підшкірна).
Хворому поставлений діагноз – пораження головки стегна ішемічного походження. Яка артерія ушкоджена? D. Ramus acetabularum а. obturatoriae (кульшовозападинна гілка затульної артерії).
У хворого лівобічне варикоцеле (варикозне розширення вен яєчка). Порушення відтоку крові відбулося через: A. Vena testicularis sinistra (ліву яєчкову вену).
У хворої 70-ти років діагностовано перелом шийки лівої стегнової кістки з розривом зв’язки головки стегнової кістки. Гілка якої артерї ушкоджена? D. Затульної (a. obturatoria).
У потерпілого 23-х років ножове пранення яремної венозної дуги. Визначте місце поранення. B. Надгрудинний простір (spatium suprasternale).
Жінці виконана операція з приводу позаматкової (трубної) вагітності. Гілки яких артерій повинен перев’язати хірург під час операції? A. Маткової і яєчникової (a. uterina et a. ovarica).
Під час операції з приводу пухлини проведена резекція висхідної ободової кишки. Гілки якої артерії хірург, оперуючи, перев’язував? B. Правої ободової (a. colica dextra).
Під час операції з приводу пухлини проведена резекція сліпої кишки. Гілки якої артерії хірург, оперуючи, перев’язував? B. Клубово-ободової (a. ileocolica).
У хворої А. пухлина верхнього відділу прямої кишки. По якій вені можливе метастазування? A. Верхній прямокишковій (v. rectalis superior).
Хворий 18 років звернувся до невропатолога зі скаргами на неможливість ставати на носок. При обстеженні була виявлена атрофія литкового м'яза, порушення чутливості шкіри в ділянці підошви. Функції якого нерва порушені? C. N. tibialis (великогомілкового).
Після падіння на сідниці при ходьбі по льоду хворий 67 років звернувся до невропатолога зі скаргами на болючість м'язів задньої поверхні стегна, а також втрату чутливості шкіри цієї ділянки. Порушення функції якого нерва відбулося? E. N. ischiadicus (сідничого).
В оперованого чоловіка 36 років спостерігалися судомні скорочення діафрагми. Блокаду якого нерва необхідно зробити, щоб ліквідувати це ускладнення? E. N. phrenicus (діафрагмового).
Чоловіку 56 років з цирозом печінки, ускладненим портальною гіпертензією (ускладненням відтоку крові у ворітну вену печінки) показана операція накладення прямих портокавальних анастомозів. З'єднання яких судин це передбачає? D. Vena portaе et vena hemiazigos (ворітна і півнепарна вени).
З метою тимчасової зупинки кровотечі з паренхіми печінки, лікар наклав м’який затискач на печінково-дванадцятипалу зв’язку. Які судини перетиснено у товщі цієї зв’язки? D. Власну печінкову артерію і ворітну вену (a. hepatica propria et v. portae).
Жінка 40 років звернулася до лікаря зі скаргами на неможливість розгинати ступню і пальці, що створює труднощі при ходьбі. Об’єктивно: ступня звисає, дещо повернена до середини, пальці її зігнуті (“кінська стопа”), чутливість втрачена на зовнішній поверхні гомілки і тильній поверхні ступні. Який нерв уражений? A. Загальний малогомілковий (n. fibularis communis).
Radnee (1945) вперше ввів контрастну речовину у висхідну частину аорти з метою візуалізації на рентгенограмі вінцевих артерій, проте зображення судин було не чітким через велике розведення контрастної речовини кров’ю. В яку частину аорти доцільніше ввести катетер для отримання більш чіткої картини? B. Цибулину аорти (bulbus aortae).
Під час операційного втручання в черевній порожнині перев’язали пошкоджену артерію. Через певний час виявлено порушення кровопостачання лівої частини поперечноободової кишки, а також низхідної та сигмовидної ободових кишок. Яку кровоносну судину було ушкоджено? A. А. mesenterica inferior (нижня брижова артерія).
У хворого болі і судоми вздовж задньомедіальної поверхні гомілки. Про ураження якої вени іде мова? B. V. saphena magna (велика підшкірна вена).
При обстеженні 48-річного хворого лікар виявив асцит (черевну водянку), в ділянці пупка видно розширені повнокровні вени – симптом “голови медузи“. В анамнезі відзначено, що хворий зловживав алкоголем. Який орган черевної порожнини уражений і по яких венозних анастомозах відтікає венозна кров? B. Печінка (hepar). Порто-кава-кавальний анастомоз через навколопупкові вени.
При обстеженні хворої на медіальній поверхні стегна відмічено припухлість, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. З боку якої вени відмічається патологія? A. V. saphena magna (велика підшкірна вена).
У хворого на виразку шлунка, яка розташована у пілоричному відділі на малій кривизні, виникла кровотеча. Яку судину треба перев'язати для зупинки кровотечі? B. Праву шлункову артерію (a. gastrica dextra).
У хворого запальний гнійний процес шкіри першого міжпальцевого проміжку ноги. Які лімфатичні вузли є регіональними для вказаної ділянки та прореагують болем? A. Поверхневі пахвинні (nn. inguinales superficiales).
У хворої мало місце розширення судин на передній медіальній поверхні гомілки. Розширенням якої судини це зумовлено? D. V. saphena magna (велика підшкірна вена).
У хворого на тимому (пухлину вилочкової залози) спостерігається ціаноз, розширення підшкірної венозної сітки і набряк м'яких тканин обличчя, шиї, верхньої половини тулуба і верхніх кінцівок. Який венозний стовбур перетиснено? E. Верхня порожниста вена (v. cava superior).
У хворого, якого доставлено в клініку, чітко виражені розширені підшкірні вени в ділянці пупка (“голова медузи”). Прохідність якої з великих венозних судин порушена? B. V. portae (печінкова вена).
Хворий доставлений з інтенсивною кровотечею з рота, повторним блюванням, зниженням АТ, загальною слабкістю. При обстеженні встановлена кровотеча з розширених вен нижньої третини стравохода. Печінка щільна, горбиста, болюча, збільшена. Які судини зазнали порушення кровотоку? A. Ліва шлункова і непарна (напівнепарна) вени (vv. gastrica sinistra et azigos (hemiazigos).
Куди треба провести катетер для забору лімфи з грудної лімфатичної протоки? C. У лівий венозний кут (angulus venosus sinister).
На прийом до лікаря-проктолога звернувся чоловік 62 років зі скаргами на кров’янисті виділення з прямої кишки. Обстеження показало наявність пухлини та потребу в негайній операції. Гілками яких артеріальних судин вона кровопостачається? A. A. mesenterica inferior et а. iliaca interna (нижня брижова артерія і внутрішня клубова артерія).
Для безпосереднього введення медикаментів у печінку хірурги використовують круглу зв’зку печінки. Бужування якої судини проводять при цій маніпуляції? C. V. umbilicalis (пупкова вена).
У внутрішньоутробному періоді розвитку в судинній системі плода функціонує крупна артеріальна (боталова) протока, яка після народження перетворюється в lig. arteriosum. Що вона з’єднує між собою? B. Легеневий стовбур та аорту (tr. pulmonalis et aortae).
При дослідженні кровопостачання ступні лікар обстежує пульсацію крупної артерії, яка проходить попереду articulatio talocruralis поміж сухожилками довгого розгинача великого пальця ступні та довгого розгинача пальців в окремому фіброзному каналі. Яка це артерія? E. A. dorsalis pedis (тильна артерія стопи).
При дослідженні кровопостачання ступні лікар обстежує пульсацію крупної артерії, яка проходить позаду malleolus medialis в окремому фіброзному каналі. Яка це артерія? D. A. tibialis posterior (задня великогомілкова артерія).
Хвора страждає від болю в ногах та набряків. При обстеженні хворої на медіальній поверхні стегна відмічено набряк, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. З боку якої вени відмічається патологія? A. V. saphena magna (велика підшкірна вена).
У потерпілого із різаною раною підошвової поверхні правої ступні обмежене підняття її латерального краю. Який м’яз пошкоджений? B. Довгий малогомілковий (m. peroneus longus).
Під час операції з приводу стегнової кили була травмована бічна стінка внутрішнього стегнового кільця. Який анатомічний утвір зазнав пошкодження? D. Стегнова вена (v. femoralis).
Хворий 30 років звернувся до лікаря-невропатолога зі скаргою на втрату справа чутливості шкіри задньої ділянки гомілки середньої і нижньої її третини. Ураження якого нерва встановив невролог? C. Литкового нерва (n. suralis).
У хворого 30 років виявлена пухлина висхідної ободової кишки, яка стискає v. colica dextra, що перешкоджає венозному відтоку в портальну систему. По яких венах відбувається відтік крові в систему нижньої порожнистої вени? A. Vv. lumbalеs (поперекові вени).
Хірург проводить оперативне втручання на черевному відділі стравоходу. Яку судину він може при цьому пошкодити? C. A. gastrica sinistra (ліву шлункову артерію).
Швидкою допомогою в приймальне відділення доставлений хворий з кривавою блювотою. В анамнезі цироз печінки. Пошкодження яких вен, найбільш ймовірне, в даному випадку? D. Стравохідних вен (vv. oesophageales).
Під час профілактичного огляду в школі в учня виявили незарощення боталової протоки. Які судини вона з‘єднує? A. Аорту і легеневий стовбур (aorta et tr. pulmonalis).
У хворого відсутня чутливість в передньому трикутнику шиї. Який нерв із шийного сплетення пошкоджено? A. Поперечний шийний нерв (n. transversus colli).
Внаслідок травми гребеня клубової кістки у постраждалого відсутня чутливість шкіри в ділянці пупкового кільця й нижче. Який з названих нервів ушкоджений? B. N. iliohypogastricus (клубово-підчеревний нерв).
Внаслідок поранення пахової ділянки хворий втратив чутливість шкіри в нижньому відділі присередньої сторони стегна і можливість приведення стегна. Який з нервів при цьому уражений? D. N. obturatorius (затульний нерв).
Під час операції видалення матки з яєчниками і матковими трубами лікар перев’язав зв’язку, що підвішує яєчник. Які судини перев’язав лікар в цій зв’язці? A. Яєчникові артерію і вену (a. et v. ovarica).
Одностороннє варикозне розширення вен яєчка спостерігається зліва. Порушення відтоку крові відбулося через: E. Vena testicularis sinistra (ліву яєчкову артерію).
Після резекції середньої третини облітерованої тромбом стегнової артерії нижня кінцівка кровопостачається за рахунок обхідних анастомозів. Назвіть артерію, яка має основне значення у відновленні кровотоку. E. Глибока стегнова артерія (a. profunda femoris).
У хворого не розгинається колінний суглоб, відсутній колінний рефлекс, порушена чутливість шкіри на передній поверхні стегна. Які нервові структури уражені? C. Стегновий нерв (n. femoralis).
Під час холецистектомії у лігатуру крім міхурової артерії потрапила інша судина, що призвело до некрозу правої частки печінки. Яку артерію перев’язав хірург? B. Праву гілку власної печінкової артерії (r. dexter a. hepatica propria).
У хворого після перелому верхньої третини плечової кістки розвинувся параліч задньої групи м’язів плеча і передпліччя. Який нерв пошкоджено? A. Променевий (n. radialis).
При обстеженні пацієнта з ножовими ранами правої руки встановлено втрату чутливості шкіри бічної половини тильної поверхні кисті та проксимальних фаланг 1-го, 2-го і частково 3-го пальців. Який нерв пошкоджено? A. Променевий (n. radialis).
У хворого запалення гемороїдальних вен, болі в ділянці анального отвору, кровотеча з прямої кишки. Система якої вени уражена? B. Нижньої прямокишкової (a. rectalis inferior).
Хворому виставлений діагноз остеохондропатії голівки стегна ішемічного походження. Яка артерія ушкоджена? D. Ramus acetabularum a. obturatoriae.
Хвора страждає від болю в ногах та набряків. При обстеженні хворої на медіальній поверхні стегна спостерігається набряк, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. Патологія якої вени відмічається? E. V saphena nagna.
При виконанні ретроградної аортографії пунктують стегнову артерію, просуваючи катетер у краніальному напрямку. В якій судині опиниться катетер після проходження стегнової артерії? A. Зовнішній клубовій артерії.
Яка артерія служить для вимірювання пульсу в ділянці гомілково-ступневого суглобу? B. Тильна артерія стопи.
Хворий не може розігнути гомілку, у нього відсутня шкірна чутливість на передній поверхні стегна. Неврологічне обстеження виявило ураження нерва. Якого? C. Стегнового.
Яка артерія виходить з привідного каналу разом з підшкірним нервом? B. Низхідна колінна артерія.
У хворого спостерігається ішемія тканин нижче колінного суглоба, що супроводжується «переміжною кульгавістю». Про оклюзію якої артерії можна думати? D. Підколінна артерія.
Чоловік 35 років звернувся до хірурга зі скаргами на болі при ходьбі, оніміння і “повзання мурашок” в ділянці пяткової ділянки та бічної поверхні нижньої третини гомілки. Яка судина уражена? E. Малогомілкова артерія.
При обстеженні хворого з різаною раною в нижній третині передньої ділянки правої гомілки встановлено, відсутність розгинальних рухів в правому гомілковостопному суглобі. М’язи не пошкоджені. Цілісність якого нерва порушена? A. Глибокого малогомілкового.
Назвіть артерію, яка має основне значення у розвитку коллатерального кровообігу нижньої кінцівки після перев’язки зовнішньої клубової артерії C. Внутрішня клубова.
Хворий після поранення лівої гомілки втратив здатність утримувати стопу в пронованому положенні. Який нерв пошкоджено? A. Поверхневий малогомілковий.
Обстежуючи хворого, хірург досліджує пульсацію артерії позаду медіальної кісточки. Пульсацію якої артерії досліджує хірург? D. Задньої великогомілкової артерії.
У потерпілого виявлено перелом тіла та верхньої гілки лобкової кістки, уламки пошкодили судини, що проходять в судинній лакуні. Які судини пошкоджені? B. А. et v. femoralis.
Який нерв можна пошкодити при проведенні оперативного втручання з приводу варикозного розширення великої підшкірної вени? C. Підшкірний.
Під час операції з приводу стегнової кили була зачеплена латеральна стінка внутрішнього стегнового кільця. Який анатомічний утвір зазнав пошкодження? C. Стегнова вена.
В дорожньо-транспортній пригоді у потерпілого пошкоджена нижня кінцівка, на рівні верхньої третини гомілки. Після чого на травмованій кінцівці стало неможливим тильне розгинання стопи. Який нерв пошкоджений? E. Глибокий малогомілковий нерв.
Хворому чоловіку 20-и років, з вродженою аномалією кульшового суглоба потрібна операція його. протезування Лікар повинен пам’ятати, що кровопостачання цього регіону здійснюється гілками кількох крупних артерій. Яких саме? A. A. iliaca interna et a. Femoralis.
При обстеженні кровопостачання стопи, лікар визначає пульсацію крупної артерії, яка проходить попереду articulatio talocruralis проміж сухожилками довгого розгинача великого пальця стопи та довгого розгинача пальців в окремому фіброзному каналі. Яка це артерія? E. A. dorsalis pedis.
У хворого не розгинається колінний суглоб, відсутній колінний рефлекс, порушена чутливість шкіри на передній поверхні стегна. Які нервові структури вражені? C. Стегновий нерв.
При обстеженні кровопостачання стопи, лікар визначає пульсацію крупної артерії, яка проходить позаду malleolus medialis в окремому фіброзному каналі. Яка це артерія? A. A. tibialis posterior.
Юнак з ножовим пораненням зовнішньої поверхні правого колінного суглоба нижче голівки малогомілкової кістки скаржиться на неможливість підняти праву ногу, не зачепивши підлогу. Під час огляду: стопа звисає, пальці зігнути, тильне згинання неможливо, ступає спочатку кінчиками пальців, потім зовнішнім краєм стопи і потім підошвою. Виявлено порушення чутливості на латеральній поверхні гомілки і стопи. Який нерв пошкоджено? B. Nervus peroneus communis.
Хвора страждає від болю в ногах та набряків. При обстеженні хворої на медіальній поверхні стегна відмічено набряк, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. З боку якої вени відмічається патологія? D. V saphena magna.
Після резекції середньої третини облітерованої тромбом стегнової артерії нижня кінцівка кровопостачається за рахунок обхідних анастомозів. Назвіть артерію, яка має основне значення у відновленні кровотоку. A. Глибока стегнова артерія.
На третій день після падіння хворий 40 років звернувся до лікаря зі скаргами на біль, появу підшкірних синіх плям та печію на присередній поверхні гомілки. Яка судина при цьому ушкоджена? C. Велика підшкірна вена.
Порушення дотикової і температурної чутливості в ділянці нижніх двох третин передньозовнішньої поверхні стегна є враженням: D. Бічного шкірного нерва стегна.
У хворого розширення вен і тромбофлебіт на медіальній поверхні голінки. Яка вена уражена? A. Велика підшкірна вена.
Чоловік звернувся до хірурга з варикозним розширенням вен лівої ноги. Вузли вен розташовані на задній поверхні шкіри гомілки, на задній та передній поверхні шкіри стегна. Які поверхневі вени здійснюють відтік від нижньої кінцівки? A. Велика та мала підшкірні вени.
Хворий 55 років звернувся до дільничного лікаря зі скаргами на втрату чутливості шкіри задньої ділянки лівого стегна. Ураження якого периферичного нерва викликав цей синдром? D. Довгої шкірної гілки крижового сплетіння.
Хвора 40 років звернулась до дільничного лікаря зі скаргою на те, що шкіра на медіальній поверхні правої гомілки малочутлива і мерзне більше, ніж на лівій нозі. При обстеженні встановлено ураження: В. Підшкірного нерва.
При обстеженні хворої на медіальній поверхні стегна відмічено припухлість, збільшення розмірів вен, утворення вузлів. Про патологію якої вени йде мова? A. V saphena nagna.
При обстеженні хворого невропатолог виявив наступний симптомокомплекс: згасання кремастерного рефлекса (скорочення m. cremaster), порушення чутливості шкіри, а також її гіперестезії на передній і внутрішній поверхні верхньої третини стегна та калитки. Про пошкодження якого нерва йде мова? D. Стегново-статевого.
У хворого спостерігаються характерні зміни ходи, так звана «качина» хода: під час ходи хворий хитається в боки. Крім того, неможливе обертання стегна назовні. Ураження якого нерва має місце? Е. 3атульного нерва.
Хворий звернувся зі скаргами утруднення під час ходьби. Об'єктивно: стопа звисає, дещо повернена всередину, пальці її зігнуті «кінська стопа», розлад чутливості виявляється на зовнішній поверхні гомілки і тильної поверхні стопи. Хворий не може виконати розгинання стопи і пальців. Про ураження якого нерва свідчать ці симптоми? D. Спільного малогомілкового нерва.
У травмованого виявлена епідуральна гематома у висковій ділянці головного мозку. Яка артерія пошкоджена? D. Середня оболонна артерія (a. menigea media).
При огляді травмованого у дорожній пригоді лікар встановив ураження зовнішньої стінки очної ямки. Потерпілий втратив можливість відведення очного яблука на травмованій стороні. Який нерв міг бути ураженим у даному випадку? B. N. abducens (відвідний нерв).
Потерпілий доставлений в клініку з відкритим переломом гілки нижньої щелепи з великою кровотечею в ділянці перелому. Пошкодження якої артерії мало місце? A. Нижньої коміркової артерії (a. alveolaris inferior).
Виконуючи тонзилектомію (видалення піднебінного мигдалика) хірург повинен пам’ятати, що на відстані 1-1, 5 см до заду знаходиться велика артеріальна судина. Яка саме? E. Внутрішня сонна артерія (a. carotica interna).
До лікаря звернувся хворий зі скаргою на затруднення щільного змикання щелеп при жуванні. При огляді встановлено атрофію жувальних м'язів, розміщених нижче виличної дуги. Гілки якого черепного нерва інервують вказані м'язи? D. III гілка n. trigeminus (ІІІ гілка трійчастого нерва).
У потерпілого виявлено скальповану рану скроневої ділянки голови справа з ушкодженням гілок поверхневої скроневої артерії. В якому місці необхідно здійснити пальцеве притиснення цієї артеріальної судини для зупинки кровотечі? A. Попереду слухового проходу вище виличної дуги.
У хворого при висуванні язика спостерігається відхилення його верхівки вліво. Який черепний нерв є ушкодженим у цьому випадку? B. N. hypoglossus dexter (правого під’язикового нерва).
В реанімаційне відділення поступив хворий з тяжким отруєнням. Для проведення комплексу лікування необхідно виконати катетеризацію та введення лікарських речовин до підключичної вени. У якому топографічному утворенні вона знаходиться? C. Spatium presсalenum (переддрабинчастому просторі).
Які з названих нервів можуть пошкоджуватись при гайморитах та оперативних втручаннях на гайморовій пазусі? D. N. Infraorbitalis (підочноямковий нерв).
У хворого виявлено порушення кровотоку у басейні правої передньої мозкової артерії. Які ділянки кори кінцевого мозку можуть постраждати за цих умов? A. Острівцева частка.
В результаті травми черепа з пошкодженням верхньої стінки очної ямки потерпілий втратив можливість піднімати верхню повіку ока. Який нерв пошкоджений? C. R. superior n. oculumotorius (верхня гілка окорухового нерва).
У хворого 26 років, виявлений фурункул в ділянці нижньої повіки. Грізним ускладненням цього захворювання може бути розповсюдження інфекції по венозних сполученнях до пазух твердої мозкової оболонки головного мозку. До якої саме пазухи в першу чергу? С. До печеристої (sinus cavernosus).
У хворого встановлено ураження внутрішнього вуха судинного генезу. Гілками якої з названих артерій, головним чином, здійснюється кровопостачання внутрішнього вуха? A. A. basilaris (основна артерія).
Під час операції закриття вродженої щілини піднебіння (уранопластики) ушкоджено великий піднебінний канал. Виникла кровотеча яку можна зупинити лише шляхом тампонади каналу. Яку артерію ушкоджено? C. Низхідну піднебінну артерію (a. palatina descendens).
У хворого з аневризмою початкового відділу підключичної артерії спостерігається осиплість голосу. З подразненням якого нерва це пов’язано? B. N. laringeus reccurens dexter (правого поворотного гортанного нерва).
Хворий, 45 років, скаржиться на запаморочення, біль в потиличній ділянці голови, хиткість під час ходьби. При обстеженні виявлено остеохондроз шийного відділу хребта і стиснення судини, яка проходить у поперечних отворах шийних хребців. Яка це судина? E. А. verterbralis (хребтова артерія).
При гнійному запаленні середнього вуха в патологічний процес втягується артерія, яка межує з передньою стінкою барабанної порожнини. Яка це артерія? D. А. carotis interna (внутрішня сонна артерія).
У хворого спостерігається порушення секреторної функції привушної слинної залози. Ушкодження якого нерва можна запідозрити? E. N. petrosus minor (малий камянистий нерв).
Крововилив у басейні якої артерії може призвести до паралічу серцево-судинного та дихального центрів? C. A. vertebralis (хребтової артерії).
У хворого виявлено порушення функції жувальних м’язів. Яка гілка трійчастого нерва є пошкодженою? E. Нижньощелепний нерв (n. mandibularis).
У лікарню після автокатастрофи поступив юнак 18 років. У травматологічному відділенні виявлено травму м’яких тканин обличчя в ділянці медіального кута ока, яка супроводжувалась масивною кровотечею. Який міжартеріальний анастомоз пошкоджений? A. Між а. carotis externa et a. carotis interna (між зовнішньою сонною і внутрішньою сонною артеріями).
У хворого спостерігається затруднення при ковтанні їжі, що пов’язане з паралічем м’якого піднебіння. Який нерв пошкоджено? C. ІІІ гілка трійчастого нерва. (III гілка n. trigeminus).
У хворого 28 років після перенесеного паротиту (запалення навколовушної слинної залози) виявлено порушення кровопостачання, набряк, біль при пальпації. Гілками якої артерії вона кровопостачається в нормі? A. A. temporalis superficialis (поверхнева скронева артерія).
У хворого встановлене зниження гостроти зору, пов’язане з патологією артеріальних судин очного яблука. Яка з перелічених артерій є головним джерелом кровопостачання сітківки? D. А. centralis retinae (центральна артерія сітківки).
У жінки 25 років після знеболювання зубів верхньої щелепи через підочний отвір під оком з’явилась підшкірна гематома, гілка якої артерії була травмована при знеболюванні? C. Верхньощелепної артерії (a. maxillaris).
Потерпілий 37 років помер на місці злочину внаслідок швидкої втрати крові. Травма була нанесена гострим предметом в ділянку нижнього відділу сонного трикутника шиї. Які судини при цьому могли бути пошкоджені? A. Загальна сонна артерія (a. carotis communis).
У хворого спостерігається асиметрія обличчя. Ушкодження якого нерва повинен запідозрити лікар? E. Лицевого (n. facialis).
При проведенні трахеотомії у хворого 45 років, який потрапив у реанімаційне відділення з набряком гортані, була випадково перерізана яремна венозна дуга (arcus venosus juguli). Де розміщена ця дуга: A. Spatium interaponeuroticum suprasternale (надгрудинний міжапоневротичний простір).
У потерпілого в автомобільній катастрофі забійна рана в скроневій ділянці. В ході клінічного обстеження виявлено перелом виличної кістки і ознаки внутрішньочерепної кровотечі. Ушкодження якої артерії слід запідозрити в першу чергу? A. Поверхневої скроневої артерії (A. temporalis superficialis).
У 50 річного хворого на нейросифіліс є порушення прямої і співдружньої реакції зіниці на світло (зіниці розширені і не звужуються). Як відомо цей синдром пов’язаний з демієлінізацією нервових волокон. Якої природи волокон і в складі якого нерва? D. Парасимпатичні нервові волокна ІІІ пари черепних нервів.
У дитини пошкоджена нижня губа в ділянці правого кута рота. З рани тонкою цівкою ллється ясно червона кров. Гілки якої артерії пошкоджені при травмі? B. Лицевої артерії (a. facialis).
У хворого після простудного захворювання виникло порушення виділення сльози. Який вегетативний вузол найбільше при цьому постраждав? E. Крилопіднебінний (g. pterygopalatinum).
Під час операції хірург здійснює серединний розтин поверхневих шарів шиї над ручкою грудини. Гілки якого венозного анастомозу повинен перев’язати хірург для зупинки кровотечі? A. Яремної дуги (arcus venosus jugularis).
У хворого під час тонзилектомії виникла надзвичайно сильна кровотеча. Яка артерія була пошкоджена під час операції? C. Внутрішня сонна артерія (a. carotis interna).
У хворого після простудного захворювання з'явилося порушення больової і температурної чутливості передніх відділів язика? Який із нервів при цьому постраждав? E. Трійчастий (n. trigeminus).
У хворого внаслідок пошкодження шкіри в середній ділянці грудинно-ключично-соскоподібного м’яза виникла повітряна емболія. Яка вена шиї була травмована? A. Зовнішня яремна вена (v. jugularis externa).
Хворий потрапив у клініку з пораненням в ділянці шиї. При обстеженні виявлено пошкоджений нерв, розташований попереду переднього драбинчастого м'яза. Який нерв ушкоджено? D. Діафрагмальний (n. phrenicus).
У пацієнта К., 56 років, який 28 років пропрацював робочим на хімічному заводі в цеху зі шкідливими умовами виробництва, спостерігаються часті кровотечі із слизової оболонки носової порожнини. За рахунок яких артерій це відбувається? C. Передня і задня решітчасті артерії (aa. ethmoidalis posterior at anterior).
У дитини рвана рана лівої щоки. З рани струмком тече кров. В якому місці і яку артерію слід притиснути для зупинки кровотечі? E. Лицеву артерію в ділянці краю нижньої щелепи попереду жувального м‘яза (a. facialis).
Після перенесеного захворювання у хворого виникло неповне відведення очного яблука. Який нерв у хворого пошкоджено? E. Відвідний (n. abducens).
 
Фото Капча