Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Загальна характеристика екзогенних та екзогенно-органічних психічних розладів. Проблеми екологічної психіатрії. Екзогенні психічні розлади травиатичного, інфекційного, соматичного, судинного та ендокринного походження

Предмет: 
Тип роботи: 
Лекція
К-сть сторінок: 
16
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ЛЕКЦІЯ
 
Тема: Загальна характеристика екзогенних та екзогенно-органічних психічних розладів. Проблеми екологічної психіатрії. Екзогенні психічні розлади травиатичного, інфекційного, соматичного, судинного та ендокринного походження
 
ПЛАН:
 
1. Класифікація екзогенних та екзогенно-органічних психічних розладів
2. Психічні порушення при ЧМТ
3. Загальний алгоритм психічних порушень екзогенно-органічного генезу
5. Лікування екзогенно-органічних психічних розладів
 
Актуальність теми: Екзогенні та екзогенно органічні психічні розлади сьогодні зустрічаються надзвичайно часто. Особливо це стосується психічних порушень внаслідок черепно-мозкових травм в звязку із ростом травматизму.
 
1. Етіопатогенетична класифікація психічних захворювань
 
В основі лежить наявність чи відсутність в етіопатогенезі значучих екзогенних впливів та наявність чи відсутність органічного субстрату порушення ЦНС.
Згідно цієї класифікації виділяють:
Ендогенні захворювання (відсутні чіткі зовнішні причини, відсутні грубі органічні порушення ЦНС) :
шизофренія; маніакально-депресивний психоз; функціональні психози пізнього віку (інволюційна депресія, інволюційний параноїд)
2. Ендогенно-органічні (відсутні чіткі зовнішні причини, наявні органічні порушення ЦНС)
* епілепсія (генуїнна) ;
* атрофічні захворювання головного мозку (хв. -ба Альцгеймера, Піка)
3. Екзогенні (є зовнішній чинник, нема органічної патології ЦНС) : симптоматичні психози при інфекціях, інтоксикаціях, соматичних хворобах.
4. Екзогенно-органічні (є і перше і друге) : при судинних, травматичних, пухлинних захв. гол. мозку, „мозкових” інфекціях).
5. Патології розвитку (конституційно зумовлені, стійкі патологічні стани) особистості (психопатії) інтелекту (олігофренії).
6. Психогенії (функціональні непсихотичні психічні розлади, пов’язані з негативними психологічними впливами – психотравмами).
Згідно міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду МКХ-10 розрізняють наступні категорії психічних розладів:
F00-09. Органічні і симптоматичні психічні розлади (включають як екзогенні та екзогенно-органічні, так і ендогенно-органічні розлади)
Психічні порушення при ЧМТ можна розглядати як модель екзогенно-органічних психічних порушень.
Закриті ЧМТ – зберігається замкнутість внутрішніочерепної порожнини – рана не глибше апоневрозу,
Відкриті ЧМТ:
– непроникаючі – пошкоджується апоневроз і можуть пошкоджуватись кістки;
- проникаючі – пошкоджується тверда мозкова оболонка, а в ряді випадків і речовина г. м.
Струс – дифузне пораження г. м. з переважанням функціональних зворотніх стовбурових розладів (вегетативних, вестибулярних).
Забій (контузія) – хар – ся локальними ураженнями певних структур г. м. з розвитком стійких вогнищевих змін і відповідних симптомів.
Щодо психічних розладів при ЧМТ, то їх можно умовно розподілити на такі, що зустрічаються в “гострий період і в період віддалених наслідків, які, в свою чергу поділяються на психотичні, непсихотичні і органічні зміни.
Психічні порушення характеризуються поліморфізмом. В основі структурно-динамічних особливостей клінічної картини є взаємодія біологічних та психічних факторів і механізмів. Серед біологічних – важкість ЧМТ, локальні і дифузні процеси.
Періоди ЧМТ:
1/ Гострий
2/ Підгострий
3/ Віддалених наслідків
1/ Гострий період характерізується взаємодією травматичного субстату, реакцій ушкодження і реакцій захисту. За часом він триває від моменту впливу механічного чинника, що ушкоджує, на головний мозок із раптовим розвитком розладів його інтегративно-регуляторних і вогнищевих функцій до стабілізації на тому або іншому рівні порушених загально-мозкових і загально-організмених функцій або смерті постраждалого. Тривалість цього періоду – від 2 до 10 тижнів. У залежності від клінічої форми ЧМТ.
В гострий період виникає втрата свідомості (кома, сопор, оглушення), а також нерідко зустрічаються емоційні розлади у вигляді різних непсихотичних розладів.
Порушення свідомості є практично облігатним с-мом ЧМТ. В гострому періоді основними є кількісні порушення свідомості – оглушення, сопор, кома, які, як рахується викликані функціональною блокадою між великими півкулями і серединними структурами мозку.
Оглушення – у хворого сповільнені мова, рухи, міміка. Спостерігаєтся збільшення паузи між питаннями лікаря і відповідью хворого. Відповіді хворого односкладні (“так”, “ні”) Хворий орієнтований у власній особі, може бути неточно орієнтован у часі і місті. На період глибокого оглушення наступає часткова амнезія.
Сопор – Глибоке порушення свідомості, коли неможливе мовне спілкування з хворим. Але збережені захисні реакції – відкривання очей на біль, звук і інші подразнення. Хворий в цьому стані може локалізувати біль (тянеться рукою до місця подразнення). На період сопору формується повна амнезія (контраградна).
Кома – повне виключення свідрмості
1 – збережена некоординова реакція на біль, очні рефлекси
2 – відсутня р -ція на любі зовнішні подразнення
3 – вираженні порушення вітальних функцій – дихання, серцевої діяльності, А/Т, тощо. Спостерігається двобічний фіксований мідріаз, дифузна м”язева атонія.
На фоні прояснення свідомості можуть розвиватися психози гострого періоду (особливо при забоях г. м.)
В світовій нейротравматології широко розповсюджена шкала коми Глазго з кількісною оцінкою угнетіння світомості по трьом параметрам: відкриття очей (спонтанне – 4 бала, в відповідь на звук – 3, на біль – 2, відсутність – 1) ; мовна відповідь (розгорнута орієнтована 5 балів, напугана дезорієнтована – 4, безсв’язна мова – 3, невиразна мова – 2, відсутність – 1) ; рухлива відповідь (виконання команди – 6 балів, локалізація болі – 5, відокремлення від болі – 4, патологічне згибання 3, патологічне розгибання – 2, відсутність – 1). Найбільш важке порушення свідомості оцінюється в 3-7 балів (3 бали – це кома 111), середньоважке –
Фото Капча