Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (066) 185-39-18
Вконтакте Студентська консультація
 portalstudcon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Аналіз рівня застосування комп’ютерної техніки у навчальному закладі

Предмет: 
Тип роботи: 
Звіт з практики
К-сть сторінок: 
61
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Зміст
 
Розділ 1. Загальна характеристика бази практики
1.1 Історична довідка навчального закладу
1.2 Організація навчально-виховного процесу в навчальному закладі
1.3 Кадровий склад викладачів в навчальному закладі
1.4 Стан матеріальної бази в навчальному закладі
Розділ 2. Навчальна робота
2.1 Індивідуальний план роботи студента
2.2 Фрагмент поурочно-тематичного плану занять
2.3 Розроблені і апробовані плани-конспекти залікових уроків
2.4 Результати своїх спостережень і аналіз уроку досвідчених викладачів, студента-практиканта
Розділ 3. Методична робота
3.1 Організація та зміст методичної роботи в коледжі
3.2 Матеріали методичного кабінету
3.3 Матеріали засідань педагогічної ради коледжу
3.4 Методичні розробки викладачів коледжу
3.5 Результати ознайомлення з методикою оцінки і контролю знань
Розділ 4. Виховна робота
4.1 Виховна робота що здійснюється в коледжі
4.2 Виховна робота що була проведена з учнями
4.3 Психолого-педагогічна характеристика
Розділ 5. Аналіз рівня застосування комп'ютерної техніки у навчальному закладі
5.1 Наявність у навчальному закладі комп'ютерних засобів навчання
5.2 Співвідношення годин на теоретичні, практичні, лабораторні заняття та загальних годин на ці заняття
5.3 Співвідношення між курсами у яких застосовані КТ та загальною кількістю навчальних курсів (за виключенням загально-освітніх дисциплін)
Розділ 6. Визначення напряму розширення застосування комп'ютерних засобів у навчальному процесі
 
Розділ 1. Загальна характеристика бази практики
 
1.1 Історична довідка навчального закладу
 
Сучасна історія навчального закладу бере початок з 1965 року. За цей період підготовлено близько 20 тисяч кваліфікованих кадрів для народного господарства України.
З метою удосконалення системи ступеневої освіти в 2006 році утворено Волинський технікум Національного університету харчових технологій, який є відокремленим структурним підрозділом Національного університету харчових технологій.
У листопаді 2015 року рішенням Вченої ради Національного університету харчових технологій Волинському технікуму НУХТ надано статус коледжу. Відповідно до наказу ректора Національного університету харчових технологій від 06 листопада 2015 року №176 «Про перейменування відокремлених структурних підрозділів» навчальний заклад іменується Волинським коледжем Національного університету харчових технологій.
Сьогодні коледж відроджує кращі традиції Луцького колегіуму. Як і 400 років тому тут готують висококваліфікованих фахівців, затребуваних на ринку праці. Навчання у Волинському коледжі НУХТ здійснюється за новітніми технологіями. Основу освітньої програми підготовки молодших спеціалістів складають дисципліни гуманітарного, природничо-математичного, професійного циклів та практичної підготовки. Поряд із нормативними дисциплінами студенти вивчають і вибіркові, які забезпечують гнучкість та поглиблену професійну підготовку фахівців. Як факультативні заняття в коледжі викладаються хореографія, риторика, польська мова.
Для підвищення якості підготовки фахівців, інтеграції навчального процесу з виробництвом на підставі укладених договорів студенти проходять навчальну і виробничу практику на провідних підприємствах харчової промисловості, закладах готельно-ресторанного типу, туристичних фірмах, у банківських установах, страхових компаніях, рекламних агенціях.
Дирекція навчального закладу забезпечує стимулювання професійного росту педагогів, створює належні умови для науково-пошукової роботи. Четверо штатних працівників коледжу захистили дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня кандидата наук. П'ятеро викладачів коледжу навчаються в аспірантурі.
У 2003 році підписана угода про співпрацю зі спілкою навчальних закладів «Економік» м. Кельци Республіки Польщі. Це відкрило великі можливості у подальшому розвитку туризму, дало змогу стажуватись викладачам і студентам за кордоном, брати участь у міжнародних проектах.
Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13. 10. 2005р. № 588 було організовано експериментальну роботу з підготовки викладачів до використання інформаційних технологій у навчально-виховному процесі. Реалізація програми експерименту сприяла всебічному розвитку особистості, ефективній організації навчально-виховного процесу, рівному доступу до якісної освіти всіх студентів.
З 2007 року функціонує перший в області комплекс «ЗОШ І – ІІ ст. № 24 – технологічний ліцей – Волинський коледж НУХТ». Це співробітництво посприяло організації допрофільного навчання та професійної підготовки учнів ліцею, надання випускникам профільних класів можливості вступу до коледжу на відповідні спеціальності без ЗНО, на основі освітньо-кваліфікаційного рівня «кваліфікований робітник».
За результатами рейтингового оцінювання діяльності 13 коледжів і технікумів навчального комплексу Національного університету харчових технологій коледж виборов перше місце.
Волинський коледж НУХТ двічі ставав переможцем регіонального етапу конкурсу «Кращі товари та послуги Волині». Курси цільового призначення «Підприємець-початківець» (відкриття власної справи) та екскурсійні послуги «Таємниці луцьких підземель» принесли коледжу перемогу у номінації «Роботи та послуги, які виконуються або надаються у побутовій та виробничій сферах» у 2012, 2013 роках.
Вивчення міжнародного і кращого вітчизняного досвіду дало змогу організувати підготовку підприємців за короткотерміновими навчальними програмами. Основними принципами роботи курсів цільового призначення є використання гнучких модульних навчальних планів і програм, розроблених за методом інноваційно-модульного проектування; інтенсифікація навчального процесу за рахунок використання активних методів навчання та сучасних інформаційних технологій.
Розроблена викладачами і студентами коледжу екскурсія «Таємниці луцьких підземель» є унікальною, оскільки жодне місто України не має аналогів таких туристичних ресурсів.
За відмінне навчання, наукову роботу та активну участь в громадському житті коледжу студенти отримують стипендії Президента України, стипендії благодійного «Фонду Ігоря Палиці – Новий Луцьк», грошові премії.
Неодноразово студенти коледжу були призерами обласних конкурсів, регіональних та Всеукраїнських олімпіад із загальноосвітніх та фахових дисциплін, Всеукраїнської акції «Дослідницький марафон», Міжнародних конкурсів з української мови імені Петра Яцика та мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Т. Г. Шевченка, міжнародної олімпіади з інформаційних технологій «ІТ-Планета», Конкурсу декламації польської поезії імені Юліуша Словацького, Конкурсу читання польської поезії та прози для мешканців України, який проходить під патронатом Генерального консула Республіки Польщі в Луцьку.
Команда Волинського технікуму НУХТ стала призером V Міжнародного конкурсу кулінарної майстерності «Екогала – 2011» (Республіка Польща) ; переможцем в номінації «Презентація країни» (Швеція) під час проведення заходів, присвячених Дню Європи (Київ, 2013 р.), конкурсах «Трофей туриста» та «Рибна юшка», приурочених до Всесвітнього дня туризму (Київ, 2013 р.).
На замовлення Консульства Республіки Польща в Україні та за дорученням Волинської обласної державної адміністрації студенти і викладачі технікуму долучились до організації відзначення 70-ї річниці Волинської трагедії, обслуговуючи польських гостей. Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи висловила подяку дирекції Волинського технікуму НУХТ за практичну допомогу під час проведення даного заходу і робочого візиту Президента Республіки Польща Броніслава Коморовського на Волинь.
Змістовне навчання та цікаве дозвілля роблять незабутніми студентські роки, проведені в стінах Волинського коледжу НУХТ. Студентське життя коледжу насичене різноманітними культурно-просвітницькими, спортивними та благодійними заходами, подорожами. Очолює ці напрямки діяльності студентська рада коледжу та профспілкова організація, старости академічних груп. Гарною традицією вже стало проведення масових заходів до Міжнародного дня туризму, Дня працівника харчової промисловості, здійснення екскурсійних поїздок для кожної академічної групи Волинню та Карпатським краєм, в міста Київ, Львів, Одесу, в Республіку Польщу.
Студенти та викладачі коледжу щорічно беруть активну участь у акціях милосердя. Так вже понад 10 років дирекція навчального закладу сприяє співпраці з Волинським представництвом Мальтійської служби допомоги.
Для студентів пільгових категорій та обдарованої молоді щорічно організовується оздоровлення та відпочинок на Чорному та Азовському морях, на озері Світязь, Карпатах (туристичний комплекс «Буковель»), санаторіях («Блакитна хвиля», «Чайка», «Пролісок» та ін.).
У 2011 році в коледжі створено Центр сприяння працевлаштуванню випускників. Випускники коледжу є бажаними спеціалістами провідних підприємствах та організаціях міста Луцька та області. Щорічно значна кількість випускників коледжу продовжує навчання в Національному університеті харчових технологій за скороченими термінами на споріднених напрямах підготовки бакалаврів.
Відділення «Харчових технологій» – одне із провідних відділень області з підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» із спеціальностей: «Виробництво харчової продукції», «Ресторанне обслуговування» та за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник» із професій «Офіціант; бармен», «Кухар», «Майстер ресторанного обслуговування».
Спеціальність «Виробництво харчової продукції» є сьогодні найпопулярнішою як серед вступників, так і роботодавців. Випускники коледжу успішно працюють на підприємствах харчової промисловості: ТзОВ «Тростянецькі ковбаси», ВАТ «Гнідавський цукровий завод»; у закладах ресторанного господарства: «Білий рояль», «Данко», «Версаль», «Світязь», «Україна», «Любава», «Тотем», «Базилік», «Гостинний Двір», «Кульбаба», «Мальвіна», «Хурма».
Сьогодні підприємства ресторанного господарства на Волині особливо зацікавлені у підготовці спеціалістів даної галузі. Тому з 2013 року в коледжі ведеться підготовка фахівців із спеціальності «Ресторанне обслуговування».
Останнім часом на ринку праці все більшої популярності набувають фахівці економічного профілю. На кожному підприємстві харчової промисловості є економічні служби, тому потреба у фахівцях за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» із спеціальностей: «Бухгалтерський облік», «Фінанси та кредит», «Комерційна діяльність» зі знанням особливостей технології виробництва харчових продуктів є досить великою. За освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник» здійснюється підготовка з професій: «Касир торговельного залу», «Касир (в банку) «. Відділення «Економіки і підприємництва» готує висококваліфікованих фахівців економічного профілю з 1999 року. Створення навчально-тренувальної фірми «Волинь», в основу роботи якої була покладена модельна форма навчання за технологіями консультативної програми «TRANSFORM» (Німеччина) посприяло тому, що випускники відділення є конкурентоспроможними фахівцями, які володіють фаховими знаннями, одержали безперервну комп'ютерну підготовку протягом усього періоду навчання.
 
1.2 Організація навчально-виховного процесу в навчальному закладі
 
Навчання у Волинському технікумі НУХТ триває з понеділка по п'ятницю. Тривалість пари складає 1 годину 20 хвилин. Перерви між парами протяжністю 10 хвилин, а довга перерва триває 30 хвилин. 
Номер париЧас початкуЧас завершення
18: 309: 50
210: 0011: 20
311: 5013: 10
413: 2014: 40
514: 5016: 10
616: 2017: 40
717: 5019: 10
 
Виховна робота у Волинському коледжі НУХТ спрямована на виховання людини з широким кругозором і належними моральними якостями. Формуванню таких якостей сприяє ґрунтовна система ідейно-виховної роботи. Вона здійснюється через Раду студентського самоврядування, гуртки художньої самодіяльності, бібліотеку, спортивні секції. Всього не перерахуєш, що спрямоване на виховання справжнього патріота України, творчої, гармонійно розвиненої особистості. У коледжі велика увага приділяється збереженню і примноженню духовних цінностей, культурних національних традицій, шанобливому ставленню до української мови. Свідченням цього є такі заходи, як тематичні вечори вшанування пам'яті видатних постатей України, “Дні української писемності і мови”, ”День Соборності України”, літературно-музичні композиції до дня народження Лесі Українки та Тараса Шевченка, конкурси української пісні.
Патріотичному вихованню студентів сприяють такі заходи, як “День захисника Вітчизни”, урочистий концерт до Дня Перемоги, зустрічі з учасниками, ветеранами Великої Вітчизняної війни, воїнами УПА, працівниками Луцького міського військового комісаріату.
З особливим захопленням готуються студенти до відзначення свят народного календаря, які спрямовані на вивчення культури, традицій, звичаїв українського народу. Яскравим прикладом цих заходів є: ”Покрова – свято козацьке”, „Свято Миколая” „Вечорниці на Андрія”, ”Майстер клас по писанкарству”, ”Конкурс на кращий творчо-естетичний проект“.
Організовуються заходи, спрямовані на формування моральних цінностей з позицій добра, справедливості, гуманних взаємин між членами родини, поваги і співчуття до людей похилого віку: ”Я- людина! І це мене до чогось зобов'язує”, ”Етикет для всіх”, ”Азбука ввічливості людини”. Проводяться диспути, круглі столи, бесіди на морально-етичну тематику.
У коледжі створено волонтерську службу, учасники якої надають допомогу людям похилого віку, а також організовують виховні, соціально-культурні заходи. Доброю традицією стало проведення свята до Дня Святого Миколая “Душі людської доброта” для пенсіонерів, які працювали у Волинському коледжі НУХТ. Активну волонтерську діяльність студентів коледжу: участь в доброчинних акціях, допомогу людям похилого віку – було відзначено управлінням освіти і науки Волинської облдержадміністрації і нагороджено грамотою на обласному звіті юних волонтерів.
Важливим напрямком виховної роботи є проведення заходів, спрямованих на збереження життя і здоров'я студентів, утвердження здорового способу життя. Цьому сприяють такі заходи, як „Молодь за здоровий спосіб життя”, ”СНІД – рана людства”, відеолекторії„Наркоманія – це добровільне божевілля”, ”Антинаркоманія”; молодіжний діалог „Міфи і правда про наркотики”, а також зустрічі з лекторами Центру по боротьбі зі СНІДом, Центру здоров'я, Центру планування сім'ї і репродуктивного відтворення, працівниками Наркологічного диспансеру.
У коледжі проводиться системна робота з метою забезпечення культурного і духовного розвитку особистості кожного студента, виховання молодих людей у дусі найкращих людських цінностей. Цьому сприяють спільні виховні заходи із Волинською обласною науковою бібліотекою ім. Олени Пчілки, краєзнавчим музеєм, зокрема вечір пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років на Україні, захід “Незабутня війна” до дня визволення України від німецько-фашистських загарбників, тематичний вечір до Дня партизанської слави; зустрічі з письменниками, діячами науки і мистецтва, а також відвідування театрів, картинних галерей, концертів класичної музики. Вивченню пам'яток архітектури міста та України сприяють краєзнавчі екскурсії.
З особливим захоплення студенти та учні коледжу беруть участь у виставках робіт студентської народної творчості. Роботи в обласній виставці-ярмарку виробів, виготовлених учнями та майстрами виробничого навчання, були відзначені дипломом Волинської обласної державної адміністрації.
Студенти коледжу є активними учасниками урочистостей та загальноміських акцій до Дня Голодомору, Дня Матері, Дня Перемоги.
Дирекція коледжу виявляє сприяння у проведенні розважальних заходів, для студентів організовуються вечори відпочинку, дискотеки у клубах міста, які студенти відвідують з особливим задоволенням.
Найбільш улюбленими заходами студентів є конкурс “Алло! Ми шукаємо таланти”, урочисті концерти до Дня вчителя і Дня студента, Нового року, Дня Валентина, до Міжнародного жіночого дня, “Смішна перерва у ВТНУХТ”, туристичні подорожі по визначних місцях України.
Команда коледжу отримала перемогу в номінації «За краще представлення країни» у Міжрегіональному конкурсі «День Європи-2013», що проходив у НУХТ, нагороджена дипломом та кришталевою стелою.
У Волинському коледжі НУХТ проводиться профілактична діяльність щодо попередження правопорушень серед студентської молоді, як у рамках навчального процесу, так і в позанавчальний час. Вона включає такі напрямки, як правове виховання молоді, організація їхнього дозвілля, профілактика наркозалежності та вживання алкогольних напоїв. Комісія з профілактики правопорушень активно співпрацює з юристом коледжу, соціально-психологічною службою, органами студентського самоврядування та з представниками правоохоронних органів.
Педагогічний колектив Волинського коледжу НУХТ докладає максимум зусиль для підготовки висококваліфікованих фахівців і творчого розвитку особистості, створення умов для самореалізації студентів, відповідно до їх здібностей і власних інтересів, сприяє формуванню здорового способу життя, розвитку студентського самоврядування.
 
1.3 Кадровий склад викладачів в навчальному закладі
 
Педагогічний колектив навчального закладу нараховує 75 працівників, з яких: двоє є заслужені працівники освіти України, 41 – викладач вищої категорії, 10 – викладачів-методистів, 18 – нагороджені нагрудним знаком «Відмінник освіти України».
Директор технікуму – Корчук Ігор Васильович.
Заступник директора з навчально-виробничої роботи – Стешенко Леся Ігорівна.
Заступник директора з навчальної роботи – Голуб Алла Володимирівна.
Заступник директора з навчально-виховної роботи – Межова Оксана Володимирівна.
Заступник директора з адміністративно-господарської роботи – Бутаков Олексій Авенірович.
 
1.4 Стан матеріальної бази в навчальному закладі
 
Для забезпечення навчального процесу в коледжі функціонує 39 сучасно обладнаних навчальних кабінетів, 15 лабораторій, 6 виробничих майстерень, спортивна та актова зали, навчальні: бар, кафе, хостел, банк; навчально-тренувальна фірма «Волинь», навчально-туристична фірма, музей, медичний пункт, їдальня, студентський гуртожиток. В коледжі функціонує локальна та глобальна мережа Інтернет, в яку об'єднано 185 ПК.
 
Розділ 2. Навчальна робота
 
2.1 Індивідуальний план роботи студента
 
2. Волинський коледж національного університету харчових технологій.
3. Група №9
4. Керівник практики від коледжу Кізим С. О.
5. Склад групи: всього учнів 26, з них 19 хлопці, 7 дівчат.
 
Зміст роботиТермін виконанняВідмітка про виконання
Навчальна робота:
відвідування уроків досвідчених викладачів з різних предметів;
складання аналізів відвіданих уроків та прийняття участі в їх обговоренні;
аналіз рівня застосування КТ у навчальному процесі;
складання планів-конспектів уроків та виготовлення наочних посібників, роздаткового матеріалу для проведення залікового уроку;
підготовка і проведення уроків;
підготовка та проведення залікового уроку.
 
02. 02. 2016-
29. 02. 2016
 
Виконано
Методична робота:
використання методичної літератури;
опрацювання літератури в бібліотеці Волинського коледжу національного університету харчових технологій;
ознайомлення з методикою оцінки і контролю знань, умінь і навичок;
ознайомлення з матеріалами засідань педагогічної ради.
 
02. 02. 2016-
29. 02. 2016
 
Виконано
Виховна робота:
участь у культурно-масових заходах закладу;
підготовка та проведення виховних заходів;
вивчення окремих учнів і колективу групи та складання психолого-педагогічних характеристик на них;
участь у підготовці і проведенні нарад наставників і вихователів.
 
02. 02. 2016-29. 02. 2016
 
Виконано
 
2.2 Фрагмент поурочно-тематичного плану занять
 
Фрагмент поурочно-тематичного плану занять з дисципліни «Технології обробки інформації»
№ уроку№ в теміТема урокуВсьогоЛекціїЛабораторні заняття
Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення, ІІ категорія
Створення документів за допомогою текстового процесора542034
Загальні відомості про текстові редактори, процесори та видавничі системи 11
Структура програмного вікна текстового процесора та вікна документа. Основні режими роботи програми. Настройка інтерфейсу програми11
Робота з документами: створення нового документа, збереження документа, створення резервної копії файлу, відкриття файлів, попередній перегляд, пошук і селекція файлів11
Виконання основних операцій введення і редагування тексту. Виділення тексту документа і його фрагментів12
Операції з фрагментами тексту. Вставлення в текст спеціальних символів та автотексту11
Пошук і заміна фрагментів тексту. Заміна шрифту та його параметрів. Переміщення в тексті. Правопис слів та орфографія11
Форматування: символів, абзаців, тексту та сторінок документа. Установлення розміру, орієнтації та параметрів полів сторінки. Поділ тексту документа на сторінки12
Створення буквиці, виносок та приміток. Створення колонок. Створення та форматування списків11
Створення, модифікація та вилучення стилю. Нумерація сторінок. Колонтитули. Оформлення документа12
Вставка графічних об'єктів. Робота з графічними об'єктами, малюнками та схемами. Створення та редагування математичних виразів13
Створення таблиць. Введення даних до таблиці та їх форматування. 13
Форматування та редагування таблиці. Автоформат таблиці11
Оброблення табличних даних у середовищі текстового процесора. Адреси комірок таблиці. 12
Доступні функції текстового процесора. Формати чисел. Коди полів і значення. Оновлення результатів розрахунків12
Діаграми. Створення та редагування діаграм11
Створення документів на бланках, поштових конвертах і наклейках за допомогою злиття. Шаблони документів. Робота зі шаблонами. Стилі форматування. 12
Робота з великими документами. Створення змісту, списку ілюстрацій та предметного покажчика документа. 12
Створення назв та гіперпосилань. Створення макросів. 12
Попередній перегляд. Налаштування опцій друку та друк документів12
Контрольна робота (різнорівневі завдання) 11
 
2.3 Розроблені і апробовані плани-конспекти залікових уроків з дисципліни «Технологія обробки інформації»
 
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ №1
ТЕМА УРОКУ: Форматування: символів, абзаців, тексту та сторінок документа. Установлення розміру, орієнтації та параметрів полів сторінки. Поділ тексту документа на сторінки.
МЕТА УРОКУ:
навчальна – навчити учнів виконувати основні форматування символів, абзаців та сторінок, поділяти документ на сторінки, створювати буквиці, виноски, примітки та колонки, створювати та форматувати списки;
розвиваюча – розвивати логічне мислення, пам'ять, швидкість виконання завдань на ПК, інтерес до предмету;
виховна – виховувати старанність та акуратність, пізнавальну зацікавленість та свідоме ставлення до предмету.
ТИП УРОКУ: урок формування нових знань
ВИД УРОКУ: лекція, бесіда
ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: схема уроку, мультимедійні матеріали
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: операційні системи та їх обслуговування, засоби комп'ютерних інформаційних систем, основи електронного діловодства
СПИСОК ОСНОВНОЇ І ДОДАТКОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Ботт Э. Использование Microsoft Office 2000. Специальноеиздание: Пер. англ. : Уч. пос. – М. : Издательскийдом «Вильямс», 2000. – 1024 с.
2. Пасько В. WORD 2000 (русифицированнаяверсия) : – К. : Издательскаягруппа BHV, 1999. – 432 с.
3. Руденко В. Д. та інші. Практичний курс інформатики. / За ред. МадзігонаВ. М. – К. : Фенікс, 1999. – 304.
4. ЭнциклопедияMicrosoft_Office_2003 И. М. Фролов. – М. : Букпресс, 2006. – 912 с.
ХІД УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
а) пояснення нового матеріалу вчителем;
Основні формати тексту встановлюють перед початком його введення. Можна змінювати формати різних елементів тексту – окремих символів, абзаців, фрагментів і сторінок. Усі операції форматування виконують після введення відповідного елемента.
Форматування символів
Процедура форматування символів включає: вибір типу, накреслення, розміру і кольору шрифту; встановлення інтервалів між символами; введення в текст спеціальних символів тощо.
Вибір типу і розміру шрифту виконують за допомогою послуги Основне – Шрифт, що зумовлює появу на екрані вікна Шрифт із двома вкладками – Шрифт, Інтервал.
Вкладка Шрифт надає користувачеві багатий вибір варіантів шрифтового оформлення тексту.
Вкладка Інтервал використовується для того, щоб встановити масштаб шрифту, міжсимвольні інтервали і зсув символів щодо базової лінії тексту.
Більшість із наведених вище параметрів шрифту можна швидко активізувати за допомогою кнопок винесених на стрічку панелі Шрифт.
Для швидкої замінити малих літер фрагменту тексту на великі і, навпаки, можна Скористатись комбінацією клавіш Shift+F3, попередньо виділивши цей фрагмент.
Форматування абзаців
Форматування тексту зазвичай починають із форматування абзацу. Абзац – це будь-який фрагмент документа, за яким розміщується маркер кінця абзацу ¶. Абзац вводять за допомогою клавіші Enter.
Форматування абзаців
Форматування абзаців передбачає: вирівнювання абзаців; задавання відступів; установлення інтервалів між рядками й абзацами; контроль “висячих” рядків; форматування табуляцією та ін.
Заздалегідь виділені абзаци форматують за допомогою послуги Розмітка сторінки – Абзац, що активізує однойменне
вікно з двома вкладками Відступи та інтервали та Розташування на сторінці
Щоб надати тексту більшої виразності, окремі його абзаци та заголовки іноді вкладають у рамку з тінню і фоном. Таку операцію виконують послугою Розмітка сторінки – Тло сторінки – Межі сторінок, яка викликає на екран однойменне вікно з трьома вкладками Межі, Сторінка та Заливка
Робота з розділами та сторінками документу
При створенні документу автоматично утворюється один розділ (частина докумена, з певними значеннями параметрів форматування сторінок). Громіздкі документи поділяють на розділи, або створюють нові.
Розділи при необхідності зміни окремих параметрів сторінок (орієнтації, полів, колонтитулів, нумерації). Для створення нового розділу, необхідно скористатись послугою Розмітка сторінки-Розриви-Розриви розділів, попередньо розмістивши курсор в необхідному місці і обрати параметр, що вказує звідки починатиметься розділ. При цьому вставляється мітка з позначкою кінця розділу та відомостями про параметри його форматування, які можна змінювати та застосовувати лише до поточного розділу.
Процес форматування сторінок у документі передбачає: встановлення розміру й орієнтації сторінок; установлення параметрів полів; масштабування параметрів зображення сторінки; поділ тексту документа на сторінки; поділ сторінок на колонки, заданняколіру та тем тощо.
Встановлення розміру й орієнтації сторінок виконується послугою Розмітка сторінки – Параметри сторінки, що зумовлює появу на екрані однойменного вікна Параметри сторінки з трьома вклад ками
Розмір сторінки вибирають або встановлюють засобами вкладки Папір – Розмір паперу. Нестандартні розміри задають за допомогою параметра Інший і лічильників Ширина та Висота. У цьому вікні вибирають також якої частини документа стосуються вибрані параметри: До поточного розділу, До кінця документа, До всього документа. Орієнтацію сторінки (книжкову або альбомну) можна вибрати користуючись вкладкою Поля послуги Параметри сторінки або ж скористатися кнопками швидкого виклику команд, що розміщенні у стрічці вкладки Параметри сторінки.
Для встановлення розмірів верхнього, нижнього, лівого та правого полів використовують вкладку Поля вікна Параметри сторінки.
Масштаб зображення сторінки та тексту на ній можна змінювати в межах від 10% до 500%. Його вибирають зі списку або встановлюють вручну. Швидка зміна масштабу можлива за допомогою списку, який викликають на екран скориставшись піктограмою Масштаб на стрічці вкладки Масштаб послуги Вигляд. У цьому списку поряд із цифровими масштабами можуть задаватися такі масштаби, як за шириною сторінки, за шириною тексту, ціла сторінка і кілька сторінок.
Положення сторінки або кількох сторінок на екрані для різних варіантів їх масштабування відображається на полі Попередній перегляд. Поділ тексту документа на сторінки
Поділ документа на сторінки можна виконувати автоматично або вручну.
В автоматичному режимі текст ділиться на стандартні сторінки з однаковою кількістю рядків. Автоматичний поділ документа не завжди зручний, тому що він призводить до розривання ілюстрацій, утворення вільних полів й інших дефектів. Тому іноді варто скористатися ручним поділом.
Для ручного поділу тексту докумен та слід: установити курсор на задумане місце розриву; активізувати послугу Розмітка сторінки – Параметри сторінки – Розриви – на екрані відкриється однойменне вікно; у вікні позначити перехід: Сторінка, Стовпець, Обтікання текстом або Наступна сторінка, Поточна, Парна чи Непарна сторінки.
Найпростішим способом поділу тексту на сторінки є використання комбінації клавіш Ctrl+Enter. Для скасування встановленого переходу досить натиснути на клавіші Alt+Backspace.
Для поділу тексту можна скористатись також послугою Вставлення – Сторінки – Розрив сторінки. Нумерація сторінок
Нумерація сторінок виконується за допомогою послуги Вставлення – Колонтитули – Номер сторінки, яка відкриваю меню з запропонованими способами розташування номера.
Послугою Формат номера сторінки і її вікном користуються, щоб вибрати формат номера (арабські або римські цифри, латинські літери тощо), встановити початок нумерації (із зазначеного номера сторінки або продовжувати нумерацію).
3. ПІДСУМОК УРОКУ.
Як здійснюється форматування символів?
Як здійснюється форматування абзаців?
Як здійснюється форматування сторінок?
4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Форматування: символів, абзаців, тексту та сторінок документа. Установлення розміру, орієнтації та параметрів полів сторінки. Поділ тексту документа на сторінки.
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ №2
ТЕМА УРОКУ: Створення буквиці, виносок та приміток. Створення колонок. Створення та форматування списків
МЕТА УРОКУ:
навчальна – навчити учнів виконувати основні форматування символів, абзаців та сторінок, поділяти документ на сторінки, створювати буквиці, виноски, примітки та колонки, створювати та форматувати списки;
розвиваюча – розвивати логічне мислення, пам'ять, швидкість виконання завдань на ПК, інтерес до предмету;
виховна – виховувати старанність та акуратність, пізнавальну зацікавленість та свідоме ставлення до предмету.
ТИП УРОКУ: урок формування нових знань
ВИД УРОКУ: лекція, бесіда
ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: схема уроку, мультимедійні матеріали
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: операційні системи та їх обслуговування, засоби комп'ютерних інформаційних систем, основи електронного діловодства
СПИСОК ОСНОВНОЇ І ДОДАТКОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Ботт Э. Использование Microsoft Office 2000. Специальноеиздание: Пер. англ. : Уч. пос. – М. : Издательскийдом «Вильямс», 2000. – 1024 с.
2. Пасько В. WORD 2000 (русифицированнаяверсия) : – К. : Издательскаягруппа BHV, 1999. – 432 с.
3. Руденко В. Д. та інші. Практичний курс інформатики. / За ред. МадзігонаВ. М. – К. : Фенікс, 1999. – 304.
4. ЭнциклопедияMicrosoft_Office_2003 И. М. Фролов. – М. : Букпресс, 2006. – 912 с.
ХІД УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
а) пояснення нового матеріалу вчителем;
Утворення та видалення буквиці
Для форматування першого символу абзацу інколи використовується команда «Буквица. « у меню «Формат». Щоб вибрати місце для вставки буквиці та її параметри, задайте підходящі значення у відповідних списках вікна діалогу. Для видалення буквиці у вказаному вікні діалогу у полі «Положение» виберіть «Нет».
Робота з колонками
Перейдіть в режим розмітки (команда «Разметкастраницы» у меню «Вид» або кнопка – «Режим разметки» ліворуч від горизонтальної полоси прокрутки). Для утворення колонок із усього тексту документа виберіть команду «Выделить все» у меню «Правка». Для утворення колонок із частини тексту документа виділіть потрібну частину. Виберіть команду «Колонки» у меню «Формат». Введіть потрібне число колонок у полі «Число колонок». Зніміть прапорець «Колонки одинаковойширины». Введіть для кожної з колонок точні значення її ширини та віддалі між колонками в поля «Ширина» та «Интервал».
Порада. Для швидкого утворення колонок однакової ширини можна скористатись кнопкою – «Колонки» стандартної панелі інструментів, встановивши за допомогою перетаскування необхідне число колонок.
Якщо потрібно перенести частину тексту після курсору з однієї колонки в іншу, виберіть команду «Разрыв» у меню «Вставка», а потім у полі «Начать» встановіть прапорець «Новую колонку». Щоб побачити розташування колонок на сторінці, виберіть режим розмітки сторінки.
Якщо колонки ще не утворені, утворіть їх. У режимі розмітки виділіть текст заголовка. Натисніть кнопку – «Колонки» стандартної панелі інструментів та за допомогою перетаскування виділіть одну колонку.
Перейдіть у режим розмітки. Для зміни числа колонок у всьому документі виберіть команду «Выделить все» у меню «Правка». Для зміни числа колонок у частині документа виділіть потрібну частину. Для зміни числа колонок у розділі документа встановіть курсор у цей розділ. Виберіть команду «Колонки. « у меню «Формат». Уведіть потрібне число колонок у рядок «Число колонок».
Перейдіть у режим розмітки. Якщо документ містить розділи, встановіть курсор у потрібний розділ. Перетягніть маркер колонки по горизонтальній лінійці. Якщо із-за сусідньої колонки не вдається збільшити ширину колонки, то спочатку зменшіть ширину сусідньої колонки.
Примітка. Якщо колонки мають однакову ширину, то змінюються всі колонки. Якщо колонки мають різну ширину, то змінюється тільки одна колонка.
Виберіть команду «Колонки. « у меню «Формат». Установіть прапорець «Разделитель».
Перейдіть у режим розмітки. Якщо документ містить розділи, встановіть курсор у потрібний розділ. Натисніть кнопку – «Колонки» стандартної панелі інструментів та за допомогою перетаскування виділіть одну колонку.
Списки в текстовому документі
Особливим видом форматування абзаців є оформлення їх у вигляді списків. Списками можуть подаватися переліки об'єктів, описи порядку дій тощо. Наприклад, список прізвищ учнів класу, інструкція щодо користування приладом, перелік правил оформлення документа, список ліків в аптечці, послідовність дій під час приготування деякої страви тощо.
У текстовому процесорі Word можна створювати списки трьох типів:
Маркований, у якому кожний абзац на початку позначається деякими спеціальними символами (маркерами).
Нумерований, у якому на початку кожного абзацу вказується його номер. Порядковий номер абзацу в списку може задаватися числом (записаним арабськими або римськими цифрами), літерою алфавіту або числівником.
Багаторівневий, у якому абзаци пронумеровані за їхньою ієрархічною структурою. Максимальна кількість вкладень елементів багаторівневого списку – 9 рівнів.
Для створення багаторівневого списку на Стрічці слід вибрати кнопку Багаторівневий список і варіант оформлення списку в бібліотеці списків. Далі потрібно вводити елементи списку, змінюючи за потреби їхні рівні вкладеності. Для цього використовуються кнопки.
Зменшити відступ (перехід на рівні вище) або Збільшити відступ (перехід на рівень нижче), які розташовані на Стрічці в групі Абзац. Збільшити рівень вкладеності можна також натисканням клавіші Tab, зменшити – Shift + Tab. Нумерація елементів списку змінюється автоматично. Аналогічно можна змінити рівень раніше введеного елемента, попередньо виділивши його.
Існує кілька способів оформлення деякого фрагмента тексту у вигляді маркованого чи нумерованого списку.
Редагування списків
У текстовому процесорі Word створені списки зручно редагувати. Якщо в будь-якому місці списку потрібно додати ще один рядок, то слід установити курсор у кінці попереднього рядка списку і натиснути клавішу Enter – буде вставлено додатковий рядок з відповідним номером чи маркером, а нумерація в усіх наступних рядках списку автоматично зміниться. Для видалення елемента списку його потрібно виділити і натиснути клавішу Delete – нумерація також автоматично зміниться.
Інколи потрібно в деякому абзаці відмінити нумерацію, наприклад для введення тексту, який не є елементом списку. У такому випадку нумерацію слід видалити повторним вибором кнопки списку на Стрічці або натиснувши клавішу Backspace.
3. ПІДСУМОК УРОКУ.
Як здійснюється форматування сторінок?
Як здійснюється форматування розділів?
Які типи списків визнаєте?
4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.. Створення буквиці, виносок та приміток. Створення колонок. Створення та форматування списків
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ №3
ТЕМА УРОКУ: Створення, модифікація та вилучення стилю. Нумерація сторінок. Колонтитули. Оформлення документу.
МЕТА УРОКУ:
навчальна – навчити учнів виконувати створення, модифікацію та вилучення стилю, роботи з колонтитулами та нумерацією сторінок, роботи з графічними об'єктами та математичними формулами;
розвиваюча – розвивати логічне мислення, пам'ять, швидкість виконання завдань на ПК, інтерес до предмету;
виховна – виховувати старанність та акуратність, пізнавальну зацікавленість та свідоме ставлення до предмету.
ТИП УРОКУ: урок формування нових знань
ВИД УРОКУ: лекція, бесіда
ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: схема уроку, мультимедійні матеріали
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: операційні системи та їх обслуговування, засоби комп'ютерних інформаційних систем, основи електронного діловодства
СПИСОК ОСНОВНОЇ І ДОДАТКОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Ботт Э. Использование Microsoft Office 2000. Специальноеиздание: Пер. англ. : Уч. пос. – М. : Издательскийдом «Вильямс», 2000. – 1024 с.
2. Пасько В. WORD 2000 (русифицированнаяверсия) : – К. : Издательскаягруппа BHV, 1999. – 432 с.
3. Руденко В. Д. та інші. Практичний курс інформатики. / За ред. МадзігонаВ. М. – К. : Фенікс, 1999. – 304.
4. ЭнциклопедияMicrosoft_Office_2003 И. М. Фролов. – М. : Букпресс, 2006. – 912 с.
ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
2. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
а) пояснення нового матеріалу вчителем;
Призначення стилів та їх застосування в документах
Стиль – набір параметрів форматування, який застосовують до тексту документа для швидкої зміни його зовнішнього вигляду.
Стилі дають змогу в одній дії застосувати відразу весь набір атрибутів форматування, стандартизувати оформлення документів, скоротити термін їх створення. Всі стилі належать до спеціальної таблиці стилів. Розрізняють стиль символів, абзаців, заголовків, текстів, анотацій, приміток, номерів сторінок тощо.
Є вбудовані стилі та стилі користувачів. Перші призначені для форматування стандартних складових документа, їх можна модифікувати, але не вилучати. Власні стилі користувачі створюють безпосередньо або шляхом модифікування наявних.
Використані в системі стилі зберігаються в списку вікна «Стиль», що активізується командою Формат – Стиль. У ньому можна переглянути всі стилі документа, тільки стилі абзаців або тільки стилі, створені користувачем. Переміщуючи курсор вікна, користувач має змогу вибрати певний стиль для свого документа. Словесний опис стилю, а також зовнішній вигляд пов'язаних Із ним абзаців і символів відображаються на відповідних транспарантах вікна.
Стильове оформлення документа варто виконувати перед введенням тексту або відразу-після введення його першого абзацу. Під час введення чергового абзацу йому присвоюється стиль попереднього абзацу і т. д. Застосовувати стильове оформлення можна також після введення всього документа або групи його абзаців. У будь-якому варіанті стиль пов'язується з абзацом клацанням мишею на кнопці «Применить». У цьому разі абзац, групу абзаців або весь текст документа варто спочатку виділити в один із відомих способів, наприклад «буксируванням» покажчика миші.
Вибрати стиль можна також за допомогою списку, що активізується кнопкою («Стиль») панелі форматування, або натисненням на клавіші <Ctrl+Shift+S>. Після створення документа в цьому списку буде чотири стилі: «Абзац», «Заголовок 1», «Заголовок 2» і «Заголовок 3». Процедура пов'язування стилів з абзацами залишається незмінною.
Користувач може створювати новий і модифікувати будь-який наявний стиль, вилучати стиль із таблиці стилів, а також автоматизувати процес стильового оформлення документа.
Створення нового стилю. Новий стиль створюють за допомогою інструментальної панелі форматування або діалогового вікна «Стиль». У першому випадку виділяють як зразок абзац тексту і задають для нього необхідні параметри форматування символів та абзаців. Потім активізують список стилів (клацанням мишею на кнопці «Стиль» або натисненням на клавіші <Ctrl+Shift+S>) і вводять у нього ім'я нового стилю, наприклад Leс<Enter>. Для оформлення одним стилем кількох абзаців їх слід спочатку виділити, а потім застосувати до них вибраний стиль.
У другому випадку за допомогою параметра «Создать» активізують вікно «Создание стиля».
У ньому задають:
тип нового стилю (стиль абзацу або стиль символів) і його ім'я;
ім'я базового стилю або відмову від нього;
режим форматування («Формат») всіляких об'єктів тексту (символів, абзаців, точок табуляції та ін.).
Новий стиль можна скопіювати в шаблон документа, що редагується («Добавить в шаблон»), поширити на наступні абзаци, а також пов'язати з вибраною комбінацією клавіш.
Нумерування сторінок
У Microsoft Word можна нумерувати сторінки двома способами. В обох випадках номери сторінок відображаються в колонтитулах вгорі та внизу сторінки. Додавання номерів сторінок до колонтитулів: меню Вставка – команда Номери сторінок. У полі Розташування виберати варіант розташування номера: вгорі або внизу сторінки. У списку Вирівнювання виберати, вирівнювати номери сторінок за лівим краєм, правим краєм або за центром, всередині або назовні сторінки.
Якщо непотрібно ставити номер на першій сторінці, зняти прапорець Номер на першій сторінці. Додавання номерів сторінок разом із додатковими відомостями, такими як дата або час: меню Вигляд команда Колонтитули.
Щоб розмістити номери сторінок внизу сторінки, натиснути кнопку Верхній/нижній колонтитул на панелі інструментів Колонтитули. На панелі інструментів Колонтитули натиснути кнопку Номер сторінки.
Колонтитули
Колонтитулом називається однаковий для групи сторінок текст і графічні зображення, розташовані поза основним текстом документа. У колонтитулі зазвичай наводиться інформація допоміжного характеру: назва документа або глави, прізвища авторів, дається коротка анотація. Колонтитули дозволяють читачеві краще і швидше орієнтуватися в книзі.
У колонтитул входять порядкові номери сторінок, які називають колонцифрами. Верхній колонтитул розташовується над основним текстом всіх сторінок розділу, нижній колонтитул розташовується нижче за основний текст. За допомогою колонтитулу можна створити в документі спеціальні ефекти, наприклад, помістити на кожній сторінці прозорі водяні знаки, через які буде видний текст документа.
3. ПІДСУМОК УРОКУ.
Що таке стиль?
Які типи стилів ви знаєте?
Що таке колонтитул?
4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Створення, модифікація та вилучення стилю. Нумерація сторінок. Колонтитули. Оформлення документу.
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ №4
ТЕМА УРОКУ: Вставка графічних об'єктів. Робота з графічними об'єктами, малюнками та схемами. Створення та редагування математичних виразів
МЕТА УРОКУ:
навчальна – навчити учнів виконувати створення, модифікацію та вилучення стилю, роботи з колонтитулами та нумерацією сторінок, роботи з графічними об'єктами та математичними формулами;
розвиваюча – розвивати логічне мислення, пам'ять, швидкість виконання завдань на ПК, інтерес до предмету;
виховна – виховувати старанність та акуратність, пізнавальну зацікавленість та свідоме ставлення до предмету.
ТИП УРОКУ: урок формування нових знань
ВИД УРОКУ: лекція, бесіда
ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: схема уроку, мультимедійні матеріали
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: операційні системи та їх обслуговування, засоби комп'ютерних інформаційних систем, основи електронного діловодства
СПИСОК ОСНОВНОЇ І ДОДАТКОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Ботт Э. Использование Microsoft Office 2000. Специальноеиздание: Пер. англ. : Уч. пос. – М. : Издательскийдом «Вильямс», 2000. – 1024 с.
2. Пасько В. WORD 2000 (русифицированнаяверсия) : – К. : Издательскаягруппа BHV, 1999. – 432 с.
3. Руденко В. Д. та інші. Практичний курс інформатики. / За ред. МадзігонаВ. М. – К. : Фенікс, 1999. – 304.
4. ЭнциклопедияMicrosoft_Office_2003 И. М. Фролов. – М. : Букпресс, 2006. – 912 с.
ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
2. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
а) пояснення нового матеріалу вчителем;
Робота з графічними об'єктами
Word має вмонтовану галерею художніх зображень, які можна вставити в документ, а також спеціальні засоби формування графічних об'єктів та їх імпортування з інших програм і додатків Windows.
Вставлення різних ілюстрацій виконується послугою Вставлення – Зображення, на стрічці якої відображається набір команд для вибору потрібного графічного об'єкта За допомогою послуги Графіка можна відкрити вікно Microsoft ClipGallery з набором кольорових малюнків.
Будь-який з них можна вставити у документ на місце курсору. Зображення можна редагувати, тобто змінювати розмір і колір, додавати та забирати окремі елементи і навіть розбирати на складові частини, перефарбовувати, задавати певні форми, ефекти та розташування.
Обравши послугу Рисунок можна вставити у документ раніше підібрані малюнки.
Скориставшись послугою Фігури на екрані відкривається підменю, що містить множину вмонтованих геометричних фігур, розділених на сім груп: Нещодавно використані фігури, Основні фігури, Фігурні стрілки, Блок­схема, Виноски, Зірки та стрічки, Створити полотно. Їх використовують залежно від потреби користувача. При виборі послуги Створити полотно у документі виділяється певна його частина, при цьому активуються стрічка Засоби малювання – Формат, яка дозволяє вставити фігури, задати їм певного стилю (залити різними способами, задати контури чи змінити саму фігури, змінити формат полотна), додати тіньових ефектів та за необхідністю перетворити фігуру на об'ємну, зміни розміри й впорядкувати відносно тексту. Послуга SmartArt, з меню Вставлення – Зображення, дає змогу вставити об'єкт для візуального сприйняття інформації. Обравши потрібний рисунок, активується додаткова стрічка знарядь для рисунків.
За допомогою послуги Вставлення – Зображення – Діаграма на екрані відкривається вікно Вставлення діаграми із зображеннями різних типів діаграм.
Послідовність вставлення в текст графічних об'єктів залежить від їх характеру та середовища створення.
Найпростіше у Word-тексти вставляти робочі вікна. Для цього необхідно:
викликати на екран монітора потрібне вікно;
натисненням на клавіші Alt+PrtScr занести його в буфер обміну Clipboard;
активізувати текстовий файл;
послугою Правка – Вставити вставити графічний об'єкт із буфера пам'яті на позицію курсору;
виділити межу-кадр вставленого вікна, задати його розміри та розмістити в потрібному місці.
Таке вставлення робить положення вікна в тексті фіксованим, оскільки воно вважається в системі окремим символом.
Аналогічно у Word-текст можна вставляти й об'єкти, сформовані безпосередньо в додатках до Windows. Будь-який із таких об'єктів спочатку виділяють і, послуговуючись командою Копіювати (Вирізати), заносять у буфер обміну. Потім командою Основне – Вставити – Спеціальне вставлення добавляють у текст. Зазвичай графічні об'єкти вставляють у текст послугою Основне – Вставити.
Використання математичних формул при створенні навчальних матеріалів
У текстовому процесорі Word є можливість вводити математичні об'єкти (формули та рівняння) до тексту документа. Ці математичні об'єкти вводять до тексту і редагують безпосередньо в ньому або в спеціальному вікні.
Для вставлення нової формули чи рівняння в текст, починаючи з позицій курсору, слід скористатися послугою Вставлення – Рівняння. У вікні Введіть тут формулу, що з'являється необхідно вибрати структуру формули. При цьому з'являється стрічка із новою панель інструментів Робота з формулами – Конструктор з кнопками-шаблонами різних символів, об'єднаних для зручності у групи: Знаряддя (задаються параметри формули), Символи, Структури.
Для вставлення у формулу будь-якого символу, літери, оператора достатньо скористатися спадним меню Конструктор – Символи – Основні математичні знаряддя обравши необхідну послугу.
Скориставшись Параметрами формули послуги Знаряддя формулам надається формат, необхідний користувачу.
3. ПІДСУМОК УРОКУ.
Як вставити математичну формулу у MS Word?
Як встанови ти номери сторінок?
Як в MS Word вставити рисунок?
4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Вставка графічних об'єктів. Робота з графічними об'єктами, малюнками та схемами. Створення та редагування математичних виразів
2.4 Результати своїх спостережень і аналіз уроку досвідчених викладачів
При проходженні навчально-педагогічної практики у Волинському коледжі НУХТ мною було відвідано та проаналізовано наступні уроки.
УРОК 1
Дисципліна: технології обробки інформації
Група №7
Дата: 04. 02. 2016
ПІБ вчителя – Корчук О. І.
Тема уроку: Загальні відомості про текстові редактори, процесори та видавничі системи.
На підготовку до уроку викладач витратив 15 хвилин (налаштування презентації, друк завдань для учнів). Використані наочні посібники та матеріал відповідалитемі уроку. Кожен учень отримав індивідуальне завдання для засвоєння нової теми.
Структура уроку
ЕтапиЗміст роботиОрієнтований час, хв. 
IОрганізаційний момент5
IIАктивізація базових знань і мотивація навчання5
IIIВивчення нового матеріалу. Показ презентації. 30
IVРобота за комп'ютером. Закріплення вивченого. 35
VПідсумок уроку та домашнє завдання5
 
Запропонований матеріал відповідав програмним вимогам, його об'єм був достатнім. Між практичним завданням і теоретичним матеріалом, який учні вивчали на попередніх уроках прослідковується чітка відповідність. На уроці учні свідомо і активно застосовували свої знання та вміння, тому більшість з них справились з поставленими завданнями. Прослідковується єдність освітньої, розвивальної та виховної цілей. Практичне завдання показує тісний зв'язок теми, яку учні вивчають, з життям.
Порушення дисципліни протягом уроку в класі не було.
УРОК 2
Дисципліна: технології обробки інформації
Група №7
Дата: 11. 02. 2016
ПІБ вчителя – Корчук О. І.
Тема уроку: Структура програмного вікна текстового процесора та вікна документа. Основні режими роботи програми. Настройка інтерфейсу програми.
Структура і тип уроку повністю відповідають меті і завданням уроку. Учбовий матеріал повністю відповідає навчальній програмі. Новий матеріал вчитель викладав послідовно, чітко, доступно. Для підвищення інтересу учнів до навчального матеріалу він використовував демонстрацію і показав всі можливі операції. На уроці використовувались такі методи: розповідь з використанням наочності, демонстрація, бесіда, зв'язок теорії з життям. Мова вчителя була чіткою, відчувалась впевненість. При необхідності міг пожартувати, але при цьому підтримував дисципліну. Викликав не тільки бажаючих, а й тих хто не проявляв активності. На уроці було застосовано диференційовані завдання – ставилися як прості так і складніші запитання, на які викликали учнів з відповідними навчальними можливостями.
Учні працювали старанно, зацікавлено. Дидактична мета уроку була виконана.
УРОК 3
Дисципліна: технології обробки інформації
Група №9
Дата: 19. 02. 2016
ПІБ вчителя – Кізим С. О.
Тема уроку: Робота з титрами. Застосування шаблонів титрів. Малювання об'єктів. Форматування об'єктів. Обрамлення. Спеціальні види заливання. Текст у титрах. Титри у фільмі.
Урок був організований на високому рівні. Учні і вчитель були підготовлені на початок уроку, були дотримані правила поведінки в комп'ютерному класі і техніка безпеки. Зрештою роботи, цілі поставлені перед вчителем були досягнуті.
Вчитель продемонстрував відмінне володіння педагогічною майстерністю і методикою викладання. Під час уроку, мова вчителя була зрозумілою і доступною учням. Головна інформація підкреслювалася.
Використовувані на уроці методи лекції і практичні методи дозволили учням сприйняти інформацію без особливих складнощів. Структура проведення уроку знайома таким, що вчиться, що дозволяє не витрачати час на зайві питання і організаційні моменти.
Закріплення нового матеріалу відбувалося безпосередньо за комп'ютерами. Виконання завдання поетапно дозволило учням остаточно розібратися в новій темі і закріпити отримані знання. Під час уроку саме уміння вчителя спілкуватися з учнями допомогло досягти всіх поставлених цілей і створити на уроці робочу атмосферу. Тактовність поєднувалася з гумором, строгість з похвалою, це не дозволяло учням забути про присутність вчителя на уроці.
В цілому, урок був відмінно спланований, і оскільки всі цілі були досягнуті, то я вважаю, що урок був проведений на високому рівні.
УРОК 4
Дисципліна: технології обробки інформації
Група №9
Дата: 22. 02. 2016
ПІБ вчителя – Кізим С. О.
Тема уроку: Розробка проекту видання. Процес підготовки видання до публікації. Обладнання для друкованої підготовки.
Учитель підготував учнів до роботи: короткочасність оргмоменту, швидке включення учнів у діловий ритм роботи. Учитель познайомила учнів з темою уроку, разом визначили мету та мотивувала вивчення даної теми.
При вивченні нового матеріалу були використані схеми, таблиці, комп'ютерна презентація індивідуально на кожний комп'ютер.
Урок проведено на високому науково-методичному рівні. Всі етапи уроку послідовно змінювалися. Учитель закріпив набуті учнями знання та підвів підсумок уроку.
На уроці вчитель використовував метод евристичної бесіди, лекція клас був активний. Учитель змогла побудувати діалог «учитель-учні». Стиль відносин демократичний. Загальна атмосфера – доброзичливість, робочий настрій, співпраця.
 
Розділ 3. Методична робота.
 
3.1 Організація та зміст методичної роботи в коледжі
 
Методична робота – це система організації діагностичної, пошукової, дослідницької, науково-практичної, інформаційної діяльності, основаної на дослідженнях науки та передового досвіду, спрямованої на удосконалення професійної майстерності педагогічних працівників та підвищення ефективності навчально-виховного процесу. Методична робота коледжу спрямована на формування професійної компетентності, збереження та розвиток творчого потенціалу всього колективу, вироблення інноваційного стилю діяльності, підготовки викладачів до пошукової діяльності, роботи в нових умовах.
Метою методичної роботи є створення умов, що забезпечують різносторонній та творчий розвиток особистості викладача, підвищення його кваліфікації, професіоналізму, готовності до інновацій та забезпечення педагогічних умов для організації навчального процесу.
Методична діяльність впроваджується наступним чином:
участь у діяльності методичної ради коледжу;
організація роботи з молодими та новопризначеними викладачами;
вивчення, узагальнення і впровадження досвіду досвідчених викладачів;
накопичення й систематизація методичних матеріалів педагогічного колективу коледжу та відповідних матеріалів педагогічних видань;
вивчення та поширення інноваційних методів навчання та виховання;
відпрацювання оптимальних форм і методів організації самостійної позааудиторної роботи студентів.
Головні зусилля зосереджені на надання реальної, дієвої допомоги педагогічним працівникам, особливо молодим, у підвищенні їхньої професійної майстерності, створенні творчої атмосфери, морально-психологічного клімату, який сприяє пошуку кращих технологій педагогічної праці, ефективному втіленню інновацій, що обумовлює оптимізацію навчально-виховного процесу в закладі.
 
3.2 Матеріали методичного кабінету
 
До методичного забезпечення кабінету електронного діловодства належать:
Навчально-методична документація:
Навчальні плани;
Навчальні програми;
Перелік нормативного оснащення навчального кабінету, поурочно-тематичний план, критерії оцінювання, конспект уроку;
Комплекс завдань для контрольно-навчальних досягнень учнів.
Навчальна література з предмета:
Підручники:
Алексєєв А. Інформатика 2003. – М. : СОЛОН-Прес, 2003. – 464 с.
Веліхов А. В. Основи інформатики та комп'ютерної техніки. – М. : Солоний -Пресс, 2003. -544 С.
Гуржій А. М, Поворозник Н. І., Самсонов В. В. Інформатика та інформаційні технології. – Харків: Компанія СМІТ, 2003.
ДебораМиллер. CorelDraw 8. Библияпользователя: Пер. с англ. – К. ; М. ; СПб: «Диалектика», 1998.
Дрешер Ю. Організація інформаційного виробництва. – М. : ФАИР-ПРЕСС, 2005. – 248 с.
Інформатика / За ред. А. Л. Курносова. – М. : Колос, 2005. – 275 с.
Макарова Н. В. Інформатика. Підручник. – М. : Фінанси і статистика, 1997. – 768 с.
Максимов Н. В. Технічні засоби інформатизації: Підручник. – М. : ИНФРА-М, 2005. – 576 с.
Тимофеев С. М. ОсновыPhotoshop CS3. Просто какдважды два/ С. М. Тимофеев. – М. : Эксмо, 2008.
Шестопалов Є. А. Інформатика 10 – 11 клас. – Тернопіль, 1998.
Посібники:
Редько М. М. Інформатика та комп'ютерна техніка. Навчально-методичний посібник. – Вінниця: Нова книга, 2007.
Глинський Я. М. Інформатика: 8-11 класи. Навч. посібник для загальноосвітніх навчальних закладів: У 2-х кн. – Кн. 2. Інформаційні технології. 3-тє вид. – Львів: Деол, СПД Глинський, 2003.
Глинський Я. М. Практикум з інформатики: Навч. посібник. Самовчитель – 11-те вид. – Львів: СПД Глинський, 2008.
Довідники;
Словники.
Збірник завдань та вправ:
Друковані та електронні матеріали.
 
3.3 Матеріали засідань педагогічної ради коледжу
 
Серпень.
Про підсумки навчально-виховної роботи в коледжі за минулий навчальний рік та завдання на новий 2015 – 2016 навчальний рік
Директор коледжу.
Про план роботи коледжа на 2015 – 2016 навчальний рік
Заступник директора з НВР.
Вересень
1. Характеристика новоприйнятого контингенту учнів і завдання педагогічного колективу по організації групової та індивідуальної навчально-виховної роботи.
Класні керівники, майстри виробничого навчання.
2. Про «Єдиний план методичної роботи на 2015 – 2016 навчальний рік» та аналіз роботи педагогічного колективу над єдиною методичною проблемою.
Завідувача методичним кабінетом.
Листопад
Результати роботи педагогічного колективу з впровадження державних стандартів ПТО з робітничих професій.
Заступник директора з НВР.
Про стан викладання, рівень навчальних досягнень учнів з інформатики та інформаційних систем.
Про організацію довкілля, створення належних житлово-побутових умов учнів, які проживають в гуртожитку.
Заступник директора з НВР.
Січень
Про підсумки навчально-виховної роботи за І семестр 2015 – 2016 навчальний рік та завдання на ІІ семестр.
Директор коледжу
Стан та завдання педагогічного колективу з охорони здоров'я учнів, техніки безпеки в навчально-виховному та виробничому процесі.
Заступник директора з НВР.
Березень
Про стан професійно-теоретичної та професійно практичної підготовки у групах.
Організація повторення навчального матеріалу та підготовка учнів до ЗНО.
Ефективність та перспективність запровадження освітніх інноваційних технологій.
Травень
Про підготовку і хід виробничої практики учнів на виробництві.
Актуальні проблеми формування навичок здорового способу життя у дітей, підлітків.
Червень
Про хід профорієнтаційної роботи серед випускників шкіл та завдання педагогічного колективу коледжу по виконанню плану по прийому учнів на 2016 – 2017 навчальний рік.
 
3.4 Методичні розробки викладачів коледжу
 
Педагогічними працівниками коледжу ведеться активна робота із зміцнення та удосконалення комплексного методичного забезпечення предметів та професій. Результатом цього є Всеукраїнська олімпіада з інформатики та комп'ютерної техніки – завідувач відділення Колісниченко О. ; «Світ географії» – викладач географічних наук Пасевич Ю. ; «Хімія – це край чудес» – викладач Тортина А. ; День безпечного Інтернету – викладач математики та інформатики Лал М. та інші. Протягом 2014 – 2016 роки викладачі за сумлінну працю нагородженні грамотами та подяками.
 
Результати ознайомлення з методикою оцінки і контролю знань
Рівні навчальних досягненьБалиКритерії оцінювання
 
Початковий1учень має деяке уявлення про текстові редактори, розпізнає задачі, для вирішення яких можуть застосовуватись текстові редактори;
учень має деяке уявлення про електронні таблиці (ЕТ) ;
розпізнає задачі, при вирішенні яких необхідно використовувати електронні таблиці;
учень має уявлення про бази даних (БД), системи управління базами даних та деякі їх можливості;
розпізнає задачі, при вирішенні яких необхідно використовувати системи управління базами даних (СУБД) ;
учень має деяке уявлення про видавничі системита системи обробки відео та звукової інформації. 
2учень має уявлення про конкретну програму опрацювання текстів та її призначення;
відрізняє вікно текстового редактора від інших програмних засобів;
учень має деяке уявлення про електронні таблиці (ЕТ) ;
розпізнає задачі, при вирішенні яких необхідно використовувати електронні таблиці;
учень знає основні можливості БД і СУБД;
вміє завантажувати оболонку СУБД та з допомогою вчителя знаходити та завантажувати файли даних;
учень має уявлення про конкретну видавничу програму її призначення;
відрізняє вікно видавничої системи від інших програмних засобів;
розрізняє програми обробки графічноїінформації. 
3учень має уявлення про введення та упорядкування текстової інформації у середовищі текстового редактора;
учень має уявлення про введення інформації до ЕТ;
відрізняє вікно редактора ЕТ від інших програмних засобів;
учень має неповні знання про призначення та галузі застосування СУБД;
за наявності СУБД, сформованих бази даних та системи запитів може з допомогою учителя виконати дії по зверненню до БД;
учень має уявлення про технології створення документів з використанням засобів Pubisher;
учень має уявлення про технології обробки графічної, відео та звукової інформації. 
 
 
Середній4учень має початкові знання про введення та опрацювання текстової інформації;
учень вміє завантажувати текстовий редактор, створювати прості текстові документи та зберігати їх;
учень має початкові знання про введення та редагування інформації в ЕТ;
відрізняє вікно редактора ЕТ від інших програмних засобів;
учень знає основні особливості та можливі моделі структур БД. ;
має уявлення про необхідність декомпозиції предметної галузі під час проектування БД;
має початкові навички формування запитів до існуючої БД.
учень вміє завантажувати Pubisher, створювати текстові та графічні блоки і зберігати його у вигляді файлу. 
5учень за допомогою вчителя орієнтується в роботі з текстовим редактором, вміє самостійно завантажувати та редагувати текстову інформацію;
учень за допомогою вчителя може сформувати електронну таблицю для розв'язання простостої навчальної задачі;
вміє самостійно завантажувати та редагувати інформацію в ЕТ;
учень може пояснити основні етапи проектування і створення БД;
знає основні терміни описів структури БД та запитів;
має певні навички формування запитів до існуючої БД;
учень знає основні функції та можливості видавничих систем, за допомогою учителя редагує файли;
учень знає основні функції та можливості систем обробки відео та звукової інформації, за допомогою учителя редагує файли. 
6учень володіє основними правилами роботи з текстовим редактором, вміє самостійно вводити, редагувати і форматувати текстову інформацію;
учень має стійкі навички роботи у середовищі ЕТ, вміє самостійно вводити, редагувати і форматувати табличну інформацію;
учень за зразком може сформувати електронну таблицю для розв'язання навчальної задачі;
учень знає та може описати принципи функціонування реляційної бази даних;
має навички виконання основних дій: наповнення, редагування БД, вміє за зразком сформувати запит до існуючої БД;
учень володіє основними правилами роботи з видавничими системами, вміє самостійно створювати та редагувати прості графічні та текстові блоки;
учень володіє основними правилами роботи з системами опрацювання звукової та відео інформації. 
Достатній7учень у цілому орієнтується у середовищі текстового редактора, знає його основні можливості та правила опрацювання інформації;
вміє самостійно опрацьовувати текстову інформацію, працювати з контекстами, перевіряти орфографію, роздруковувати документи;
учень в цілому орієнтується у середовищі табличного процесора, знає його основні можливості та правила опрацювання інформації;
вміє самостійно опрацьовувати табличну інформацію за допомогою вбудованих функцій та операцій табличного процесора;
вміє самостійно спроектувати і створити ЕТ для розв'язання навчального завдання, передбаченого програмою;
учень знає класифікацію БД та може пояснити їх основні ознаки та відмінності;
знає термінологію, що використовується для описання відношень у реляційній моделі БД, уміє за словесним описом створити датологічну модель відношення;
нає та правильно використовує поняття ключа відношення. Може правильно виконати декомпозицію відношення та відновити відношення за його компонентами;
вміє сформувати складену умову запиту;
має стійкі навички виконання дій над БД: наповнення, редагування, формування запитів;
учень у цілому орієнтується в середовищах видавничих систем, знає їх основні можливості та правила роботи;
вміє конвертувати файли з одних форматів у файли інших форматів.
за допомогою вчителя може здійснювати компоновку складеного зображення з набору графічних примітивів. 
8має сталі навички роботи з об'єктами та фрагментами тексту;
використовує інтерактивну довідкову систему;
учень знає основні операції, які можна виконувати з даними, що містяться в ЕТ;
може виправити помилку, на яку вказано вчителем;
використовує інтерактивну довідкову систему;
вміє будувати діаграми та графіки;
учень знає можливості певної СУБД та може їх використовувати з метою створення форм, запитів і простих звітів;
вміє встановити зв'язки між таблицями багатотабличної БД;
вміє обирати режими роботи СУБД, адекватні стану апаратних засобів.
за вказівкою вчителя може відредагувати запит;
учень володіє загальними підходами до створення публікації у видавничих системах.
використовує інтерактивну довідкову систему;
самостійно може здійснювати компоновку складеного зображення з набору графічних примітивів;
має сталі навички роботи з овідео та звуковою інформацією. 
9учень вільно володіє текстовим редактором;
вміє працювати з шаблонами документів;
використовувати стильове оформлення документу;
створює власні шаблони та стилі;
учень вільно володіє редактором ЕТ;
знає основні правила пошуку інформації та її фільтрації у середовищі ЕТ;
вміє створювати списки, впорядковувати, відшуковувати і фільтрувати дані;
учень здатний створити та реалізувати складений запит в одній з пошукових систем;
правильно інтерпретує повідомлення системи про помилки та самостійно вносить необхідні корективи;
може пояснити основні принципи захисту інформації у БД;
учень вільно володіє видавничими системами;
самостійно створює прості публікації;
самостійно обробляє відео та звукову інформацію. 
Високий10учень досконало (у межах чинної навчальної програми) знає і використовує можливості текстових редакторів;
самостійно виконує навчальні завдання;
може створювати (можливо, під контролем) документи складної структури;
учень досконало (у межах чинної навчальної програми) знає і використовує можливості ЕТ;
самостійно виконує навчальні завдання;
вміє створювати запити та звіти;
учень може самостійно створити структуру БД та описати процес її створення;
учень може самостійно створити засоби для наповнення БД і формування запитів до неї;
знає синтаксис та основні способи описань запитів однією з мов описань запитів;
вміє обирати спосіб реалізації запиту до інформаційної системи;
вміє використовувати один або кілька програмних засобів, призначених для створення і управління БД;
учень досконало (у межах чинної навчальної програми) знає і використовує можливості видавничих систем;
самостійно виконує навчальні завдання;
вміє користуватися стандартними шаблонами і бібліотеками та створювати власні. 
11учень знаходить і використовує додаткові джерела інформації;
може самостійно створювати документи складної структури;
учень знаходить і використовує додаткові джерела інформації;
використовує результати опрацювання ЕТ (таблиці, графіки, діаграми) у текстовому редакторі;
використовує набуті знання і вміння для самостійного освоєння нових можливостей СУБД;
має стійкі навички керування інформаційною системою;
учень досконало знає інтерфецс видавничих системи;
вміє налаштовувати програми для максиьальної зручності роботи з видавничими системами та системати обробки відео та звукової інформації. 
12має стійкі системні знання про текстові редактори та продуктивно їх використовує;
у процесі виконання завдань проявляє творчий підхід;
має стійкі системні знання з ЕТ та їх використовує;
учень самостійно, використовуючи систему довідки, може освоїти нову СУБД та використовувати її для створення БД;
володіє практичними знаннями по створенню та обробці складних публікацій;
вміє використовувати спеціальні ефекти під час створення складних публікацій;
володіє практичними знаннями по створенню та обробці складних відео та звукових матеріалів. 
 
Розділ 4. Виховна робота
 
4.1 Виховна робота що здійснюється в коледжі
 
Учні коледжу беруть активну участь у художній самодіяльності. Цьому сприяє добре розвинуте функціонування гуртків.
Заплановані виховні заходи на лютий 2015 – 2016 навчальний рік адміністрацією коледжу. 
№ п/пНазва заходуДата виконання
1. Проводити цілеспрямовану індивідуальну роботу зі студентами, схильними до правопорушеньпротягом місяця
2. Інформаційно-просвітницька година на тему: “Україна і світ”. 03. 02. 16
3. Виховна година ”Крадіжка – це злочин, який карається законом” (кримінальна відповідальність за зберігання краденого майна). 05. 02. 16
4. Індивідуальні бесіди зі студентами, які не встигають у навчанні та мають пропуски занять без поважних причин08. 02. 16
5. Волонтерська допомога пенсіонерам. протягом місяця
6. Інформаційно-просвітницька година ”Міжнародно-правові стандарти з прав людини. ”10. 02. 16
7. Бесіда зі студентами на тему: ”Планування робочого дня”. 11. 02. 16
8. Виховна година на тему: ” Календар народних звичаїв та обрядів: свято Стрітення Господнє. ”12. 02. 16
9. Рейд у гуртожиток з метою перевірки санітарного стану кімнат, дотримання режиму дня гуртожитку. 15. 02. 16
10. Індивідуальні бесіди з батьками з питань навчання і відвідування студентів. протягом місяця
11. Інформаційно-просвітницька година «Волинські новини»17. 02. 16
12. Бесіда про шкідливість нікотину, алкоголю та наркотичних речовин. 18. 02. 16
13. Виховна година до Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні19. 02. 16
14. Індивідуальні бесіди зі студентами особливих потреб. 23. 02. 16
15. Інформаційно-просвітницька година «Новини за тиждень»24. 02. 16
16. Виховна година «Декларація прав людини та шляхи твого особистісного зростання»26. 02. 16
 
4.2 Виховна робота що була проведена з учнями
 
Тема уроку: Бесіда про шкідливість нікотину, алкоголю та наркотичних речовин.
Виховна робота проводилась у групі №9
Мета уроку: Інформативно виховна.
Сформувати в учнів поняття про шкідливі звички, паління, алкоголь, наркотики та їх вплив на організм людини.
Профілактична:
Викликати в учнів негативне ставлення до куріння, алкоголю та нікотину, які завдають шкоди здоров'ю.
Обладнання: Плакати, художня література, таблиці.
Хід уроку
І. Вступне слово.
Хто не знає про доктора Фауста та його супутника Мефістофеля? Проте мало хто знає, що в легенді про Фауста був такий цікавий епізод.
Після відкриття Америки Фауст у супроводі чорта побував у Новому Світі. Вони виявили там багато цікавого, зокрема небачені рослини і поміж ними тютюн.
Мефістофель заявив:
- Корисна травичка, не лопух якийсь!
Вона ощасливить Старий Світ!
Хто хоч раз закурить не покине цієї забави.
Більше не говоритимуть про нас, чортів,
що тільки ми вдихаємо дим і випускаємо його ніздрями.
Чи не натоптати вам тютюном люльку, шановний докторе?
- Не треба. Забава ця для дурнів, – рішуче відповів Фауст.
Про цю несерйозну забаву і поведемо нашу серйозну розмову.
II. Історія завезення тютюну.
Справді, тютюн родом з Америки. І хоча на старовинних китайських вазах трапляються малюнки із зображенням курців, проте до колумбового відкриття тютюну в Старому Світі не знали. Історія прилучення європейців до куріння почалася так.
12 жовтня 1492 року матрос Родріго Тріана з корабля «Піхета» флотилії Христофора Колумба вигукнув: «Попереду земля!». Прогримів гарматний залп. Матроси згорнули вітрила, і кораблі повільно рухались до невідомої землі. Колумб вважав що перед ним східний берег казкової Індії. Місцеві жителі називали свою землю, яка виявилась островом, Гуанахані. Колумб дав їй нове ім'я – Саг-Сальвадор. Ця назва залишилась відтоді за одним із Багамських островів. Серед подарунків, які принесли остров'яни Колумбу, було сушене листя рослини «петум». Це згорнуте в трубочки листя вони курили. В пошуках золота Колумб поплив далі на південь і 28 жовтня 1492 року зійшов на берег Куби. Мешканці зустрічали прибулих з головешками в руках і з травою для куріння, яку вони називали «сигарою». Дим цієї трави, за образним висловом Колумба, вони «пили». Під час куріння вони 3-4 рази затягувались і випускали дим через ніздрі.
25 грудня 1492 р. корабель «Санта-Марія» зазнав аварії. Людей, цінний вантаж і гармати пощастило врятувати, але найменш уцілілий корабель «Нінья» не міг умістити екіпаж двох кораблів (третій корабель «Пінта», яким керував Мартін Пінсон, покинув Колумба). На побудованому з уламків «Санта-Марії» форті «Навідад» («Різдво»), влаштувалися іспанці. Колумб з частиною команди вирушив до Європи, лишивши, як свого заступника, ченця Фра Романе Лано. Залишені матроси були першими європейцями, які навчились курити від остров'ян.
Таку притягальну силу мав тютюн. І рослина почала свій переможний хід по країнах і континентах. Після другого плавання Колумба (1493-1496) насіння тютюну завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських країн і в період великих географічних відкриттів його завезли морськими і сухопутними шляхами практично у всі куточки Земної кулі.
Широкому поширенню тютюну сприяла дивовижна його властивість – виробляти в людині потяг до куріння, який дуже важко перебороти.
Наприкінці XVI ст. куріння проникло до Іспанії, Португалії, Франції, Англії, Голландії. Тридцятилітня війна сприяла поширенню куріння в Німеччині і Швеції. До Росії тютюн завезли німецькі купці в 1585 році через Архангельськ, а потім його почали широко культивувати на російській землі.
Не можна сказати що тютюн скрізь проникав безперешкодно. З релігійних переконань і мотивів у ряді країн, наприклад в Італії, його оголосили «забавою диявола». Римські папи навіть пропонували відлучити від церкви тих, хто курив чи нюхав тютюн. Для науки потомству трьох ченців, що піймалися на курінні, замурували живцем у монастирській стіні.
В Англії за указом Єлизавети І (1585 р.) курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї. Проте Холтер Ролі, фаворит двора королеви, популяризував куріння тютюну. Після смерті Єлизавети правління перейшло до Якова Стюарта, який стратив Ролі з політичних мотивів, хоч, за переказами, його стратили за куріння.
Яків І оголосив куріння шкідливим, неблагочестивим і не підходящим для цивілізованої людини заняттям. Свою знамениту працю «Про шкідливість тютюну», опубліковану в 1604 році, він закінчив словами; «... звичка, на яку гидко дивитися, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів... «, це була перша популярна книжка про шкідливість куріння.
III. Бесіда з учнями «То чому ж люди курять?»
На основі статистичних даних різних країн можна зробити висновок, що тепер на нашій планеті до 60% чоловіків і 20% жінок курять.
Однією з головних причин є цікавість. За даними опитування учнів, курити з цікавості почали 25%.
Інша причина – наслідування дорослих. Частина дітей починає курити дуже рано, у 5-7 класі. Половина з них наслідує товаришів по школі, двору. Ще значна частина починає курити, прагнучи надзвичайного, таємничого: адже потрібно дістати сигарети і сірники, заховатися в безлюдному місці, а це так схоже на маленьку пригоду.
Чому паління так поширене в сучасному світі, і чому люди палять? Ми живемо в складному світі, який постійно випробовує нас на міцність. Здорова, сильна духом людина розуміє, що життя – це боротьба і по-філософськи ставиться до тимчасових труднощів. Емоційно слабка і духовно незріла людина панікує перед проблемами, відчуває тривогу, непевність, а тютюн, як і алкоголь, і наркотики є універсальними протекторами: залежно від потреби розслабляють або стимулюють нервову систему, підвищують судинний тонус, дають почуття задоволення, при цьому не вимагаючи жодного напруження, вольової боротьби, цілеспрямованої, тривалої праці над собою і своїм життям. Здорова, сильна духовно та інтелектуально людина одержує задоволення від життя через серце, мозок, через боротьбу і перемоги. Вона не потребує ніякої «хімічної радості». Людина стає дорослою, не потрібно ховатися. Куріння стає звичкою багатьох людей, які і раді були б закинути це нікчемне заняття, та не можуть себе перебороти. Нікотин, що міститься в сигаретах, це надзвичайно сильна отрута, яка діє переважно на нервову систему, травлення, а також дихальну та серцево-судинну систему.
Опис впливу куріння на організм людини буде неповним, якщо не сказати про дуже несприятливі наслідки паління для жіночого організму. У жінок, які палять, спостерігається значно раніше згасання організму, ніж у тих, які не курять. Шкіра втрачає свою еластичність і свіжість, з'являються ранні зморшки на обличчі: голос стає низьким, хрипким. Назавжди зникають жіночість, свіжість, чистота. Особливо такого негативного впливу зазнає організм дівчини.
Людина, яка не курить, це йдеться мова про пасивне куріння, перебуваючи в Приміщенні із курцем протягом лише однієї години, по суті, кожного разу спалює по пів сигарети. У неї спостерігаються негативні зміни у діяльності нервової системи, порушується склад крові, сечі. Пасивні курці ризикують мати злоякісні новоутворення не лише в легенях, але й у інших органах. Особливо пасивне куріння, небезпечне для дітей.
IV. Як кинути курити?
Кинути куріння може кожен. Для цього слід поставити собі за мету. Адже запеклий курець скорочує, собі вік на 8-9 років. Чи варта щоденна сигарета такого скорочення вашого життя. Замисліться над цими фактами.
Протягом кількох днів чи тижнів аналізуйте, коли і чому хочеться курити. Призначте день відмови від цієї шкідливої звички.
V. Бесіда про шкідливість вживання алкоголю.
1. Трохи історії (виступ учениці).
Чисті спирти почали добувати в VI-VII ст. Араби називали його «алькоголь», що означає «одурманюючий». Першу пляшку горілки виготовив араб Рачез в 860 році. Перегонка вина з метою одержати спирт різко посилила пияцтво. Не виключено, що саме це і стало приводом для заборони вживання спиртних напоїв, до якої вдався основоположник Ісламу Мухамед. Ця заборона ввійшла згодом і до зведення мусульманських законів – Корану (VII ст.). Відтоді протягом 12 століть у мусульманських країнах алкоголю не вживали, відступників цього закону (п'яниць) жорстоко карали.
2. Масове завезення горілки й вина.
З XVI ст. почалося масове завезення горілки й вина з-за кордону. За Івана IV і Бориса Годунова запроваджуються «царові кабаки», які давали багато грошей в державну скарбницю. А проте вже тоді були спроби обмеження вживання спиртних напоїв. Так, у 1652 році вийшов указ: «Продавати горілку по одній чарці людині».
Заборонялося продавати вино ченцям, а також усім під час постів, у середу і неділю. Одначе з фінансових міркувань невдовзі до указу було внесено поправку: «Щоб великого государя скарбниці чинити прибуток, пияків з кухленого двору не проганяти», чим фактично підтримувалось пияцтво.
3. З чого починається пияцтво?
Приклади першого прилучення до алкоголю дуже різноманітні. До 11 років перше знайомство з алкоголем відбувається або випадково, або його дають «для апетиту», лікують вином, або ж дитина сама з цікавості куштує спиртне.
У дещо старшому віці мотивом першого вживання алкоголю стають традиційні приводи: свято, день народження, гості.
З 14-15 років з'являються такі приводи, як «незручно відставати від хлопців», «друзі умовили», «за компанію», «для хоробрості». Вживаючи алкоголь, підлітки вважають себе дорослими, не задумуючись про наслідки.
Для питущих підлітків характерні нещирість, розв'язність, хвастощі, які легко змінюються пригніченістю, безпорадністю, пасивною схильністю до підкорення.
Алкоголь призводить до безпричинних змін настрою, вибухів радості і люті. Особливо важко доводиться дітям, які ніяк не можуть зрозуміти причину буйної поведінки свого батька.
У здорової дитини не може бути потягу до спиртного. Навпаки, смак і запах алкоголю викликають у неї огиду. До вживання спиртних напоїв дітей штовхає цікавість. Діти випивають у гостях з цікавості. Алкоголь, потрапляючи в організм дитини, швидко розноситься кров'ю по всьому тілу, доходить до мозку. Це викликає тяжкі симптоми отруєння (наводяться приклади із смертельним кінцем).
4. Вплив алкоголю на організм (виступ учня).
Доведено, що алкоголь з руйнівною силою діє на всі органи і системи людини. Звичайний шлях надходження алкоголю в організм – через шлунково-кишковий тракт. При цьому 20% прийнятого алкоголю всмоктується у шлунку, а решта 80% – у тонкому кишечнику.
Потрапляючи у шлунок, він негативно впливає на його оболонку і безпосередньо через центральну нервову систему – на всю травну функцію.
Особливо шкідливий етиловий спирт для печінки.
Із невеликою кількістю спирту, який надходить ззовні, ферменти печінки впораються, хоча і з певним напруженням. Але у випадку, коли кількість спирту дуже велика, печінкові клітини гинуть. Загибла клітина печінки замінюється іншою тканиною, яка виконує тільки з'єднувальну функцію. Коли кількість загиблих клітин печінки перевищує кількість тих, що залишилися, захисна функція печінки повністю порушується і розвивається цироз печінки.
Підшлункова залоза в результаті алкогольного впливу запалюється, що спричиняє порушення її роботи і викликає розвиток діабету.
Систематичне вживання алкоголю призводить до пришвидшення біологічного старіння. Тривалість життя алкоголіка в середньому на 15 років менша за середньостатистичну.
Діти, зачаті у нетверезому стані, і діти п'яниць народжуються із фізичними вадами, вони повільніше ростуть, у них спостерігається розумова відсталість.
VI. Розповідь про наркотичні речовини і їх шкідливість.
Багато тисяч років тому люди звернули увагу на те, що деякі речовини мають особливий вплив на людину – спричиняють галюцинації, заспокоєння, припиняють болісні відчуття, покращують сон, формують стан душевного комфорту, задоволення, емоційного піднесення. Вживання цих речовин найчастіше було пов'язане з релігійними містеріями.
Ейфорія та неадекватна веселість, а потім дивне заніміння після вживання зілля із різних рослин незмінне супроводжували грецькі вакханалії, релігійні свята мешканців джунглів Амазонки або верхів'я Нілу.
Якщо в минулих століттях їх використовували доволі рідко, то у XX ст. наркоманія розповсюдилася дуже широко і головним чином у великих містах.
Багато людей вважають, що наркоманія – значно більше зло, ніж алкоголізм, і тому вже краще пити, ніж вживати наркотики. Насправді ж порівнювати, що жахливіше – черга алкоголіків з руками, що трусяться, чи декілька худих наркоманів – цілком безглуздо.
Як би не здавалось дивним, але саме спроба позбавитись від тютюнової залежності призвела до першого спалаху зловживання наркотиками в Європі.
Які ж фактори впливають на початок вживання наркотиків серед молоді? (виступ учениці)
Перш за все – мода, прагнення вписатися в те оточення, ту компанію, яка важлива для молодої людини, цікава і де вживання наркотиків – норма. Можливо, молодь приваблює поширене помилкове судження, що вживання наркотиків – ознака сучасного способу життя.
Психологи вважають, що вживання наркотиків – одна із сходинок втечі від реального життя. Наступна – самогубство. Серед інших причин можна назвати такі:
- погані стосунки в родині, з близькими, з друзями;
- антисоціальна поведінка та гіперактивність дітей;
- дружба з однолітками, які вживають наркотики;
- нелюбов до школи, неуспішне навчання;
- економічні та соціальні труднощі.
До яких наслідків призводять наркотики?
Вже через 2-3 роки вживання наркотиків призведе до повного виснаження організму. Людина худне, її шкіра набуває жовтуватого відтінку, з'являється крихкість нігтів, починає випадати волосся, повна і необоротна імпотенція. Вона втрачає здатність навіть до найменших фізичних і психічних навантажень. Настає передчасне старіння з ознаками слабоумства.
Повністю втрачаються попередні почуття і інтереси, єдиною турботою стає добування наркотику будь-якою ціною. Настає остаточна моральна та інтелектуальна деградація – повний розпад особистості.
Чи можна вилікувати наркоманів?
Так, але вилікувати дорослого наркомана легше, адже підліток несформований психологічно. Але це не означає, що допомогти підліткові неможливо. Йому потрібно приділяти більше уваги. Причина, через яку вилікувати дитину складніше, та ж сама, що й при алкоголізмі, – у дітей деградація протікає в 4 рази швидше, ніж у дорослих. Скажімо, людина, яка вперше спробувала наркотики після 20 років, до 30 стане невиправним наркоманом, але збережеться при цьому як особистість, а дитина, яка почала колотися в 13 років до 23 як особистість повністю деградує.
Майже у всіх містах України при звичайних поліклініках є наркологічні відділення, де надають медичну та психологічну допомогу анонімно і безкоштовно, що, безсумнівно, приваблює пацієнтів, які вирішили припинити вживати наркотики.
VII. Висновок.
Давайте замислимось, діти! Ви дізналися про шкідливість, якої зазнають організм, психіка від вживання тютюну, алкоголю та наркотиків. І подумайте про те, що чекає на вас в майбутньому, якщо ви будете курити, пити спиртне і вживати наркотичні речовини.
У важкі хвилини згадайте слова Джека Лондона: «Хмільне завжди простягає руку, коли нас спіткала невдача, коли ми підупадаємо в силі, коли й стомлені, і вказує надзвичайно легкий вихід з такого становища. Але обіцянки ці фальшиві: під впливом хмільного ми втрачаємо справжнє уявлення про цінність речей».
Якщо ви все зважили, то зробіть ще одне зусилля і вирішіть ніколи не торкатися чарки, сигарети й наркотиків.
Пам'ятайте: здоров'я, справжня радість життя і щастя не сумісні з тютюном, наркотиками і спиртними напоями.
 
Розділ 5. Аналіз рівня застосування комп'ютерної техніки у навчальному закладі
 
5.1 Наявність у навчальному закладі комп'ютерних засобів навчання
 
У навчальному закладі нараховується 180 комп'ютерів.
У користуванні є лінія Інтернету від Укртелеком. Коледж користується безлімітним трафіком, що дозволяє і педагогам і учням користуватися інтернетом.
Конфігурація ПК у навчальному закладі.
Системний блок: інвентаризаційний номер: 10400961
Системна плата:
Тип ЦП: DualCoreIntelPentium, 2000 MHz
Системна плата: Asus P5L-MX (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Чiпсет системної плати: Intel Lakeport-G i945G
Системна пам'ять: 1015 Мб
Тип BIOS: AMI (06/05/07)
Комунiкацiйний порт: Последовательный порт (COM1)
Комунiкацiйний порт: ECP порт принтера (LPT1)
Дисплей:
Вiдеоадаптер: Intel (R) 82945G Express ChipsetFamily (128 Мб)
3D-акселератор: Intel GMA 950
Монiтор: SyncMaster 943N/943NX [NoDB] (HMCQ713992)
Інвентаризаційний номер: 10400975
Мультимедіа:
Звуковий адаптор: Intel 82801GB ICH7 – HighDefinitionAudioController [A-1]
Збереження даних:
Контролер IDE: Intel (R) 82801G (ICH7 Family) Ultra ATA StorageControllers – 27DF
Контролер IDE: Intel (R) 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA StorageController – 27C0
Дисковий нагромаджувач: Genesys SM USB Reader USB Device
Дисковий нагромаджувач: WDC WD2500AAJS-00VTA0
Дисковий нагромаджувач: Дисковыйнакопитель
Дисковий нагромаджувач: Genesys MS USB Reader USB Device
Дисковий нагромаджувач: Genesys SD USB Reader USB Device
Оптичний дисковод: HL-DT-ST DVDRAM GH20NS10 (DVD+R9: 10x, DVD-R9: 10x, DVD+RW: 20x/8x, DVD-RW: 20x/6x, DVD-RAM: 12x, DVD-ROM: 16x, CD: 48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
Загальний обсяг: 48. 8 Гб (33. 5 Гбвiльно)
Уведення:
Клавiатура: Стандартная (101/102 клавиши) иликлавиатура PS/2 Microsoft Natural
Миша: Microsoft PS/2 мышь
Мережа:
Мережевий адаптор: Attansic L1 GigabitEthernet 10/100/1000Base-T Controller
 
5.2 Співвідношення годин на теоретичні, практичні, лабораторні заняття та загальних годин на ці заняття з предмету «Технологія обробки інформації»
 
Загальна кількість годин – 260 годин
Лекційних занять – 98 годин
Лабораторно-практичних – 162 годин
№ п/пНазва предметаВсього годин
1Технологія обробки інформації260 (98+162) 
 
ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
 
№ в теміНазва темиВсьогоЛекціїЛабораторно-практичні
Створення документів за допомогою текстового процесора542034
Обробка інформації в електронних таблицях522032
Обробка інформації в базах даних482028
Створення презентації16
610
Автоматична обробка документів12
66
Основиобробки відео та звукової інформації281018
Основи комп'ютерної верстки501634
Всього260
98
162
 
Визначаємо коефіцієнт інтелектуальності (К)
 
де Ттеор – час, що відводиться на лекційне навчання (год).
Тпр – час, що відводиться на практичне навчання (год).
К=98/162=0, 604
Визначаємо співвідношення годин у яких використовується КТ і без них.
К=98/162=0, 604
 
5.3 Співвідношення між курсами у яких застосовані КТ та загальною кількістю навчальних курсів (за виключенням загально-освітніх дисциплін)
 
На загальну професійну підготовку учнів за спеціальністю «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення», ІІ категорія (навчання 3 роки 10 місяців), виділено 1401 годин, серед них 838 – без застосування і 563 із застосуванням КТ.
Професійно-теоретична підготовка – 762 годин (КТ не застосовуються).
Професійно-практична підготовка – 632 годин (КТ не застосовуються)
Розрахуємо індекс співвідношення між курсами у яких застосовані КТ та загальною кількістю навчальних курсів (предмети професійного циклу) :
 
Розділ 6. Визначення напряму розширення застосування комп'ютерних засобів у навчальному процесі
 
Математика – це один з видів дисциплін, в яку можуть бути впроваджені елементи комп'ютерних технологій (КТ).
Переваги впровадження КТ в математику:
Завдяки мережі Інтернет учні мають можливість знаходити інформацію, опрацьовувати її або знайти вказівки на друковані джерела;
Проводити тестування за допомогою спеціальних тестових програм (наприклад, тестова програма MyTestX, TestRunner, ABCSoftTest, TesterM), що значно економить час на уроці;
Спрямовувати роботу в класі за допомогою електронних підручників на електронних носіях та в мережі Інтернет. Є безліч сайтів, на яких учень може пройти тестування (наприклад, effor. by, testmat. ru, uztest. ru, math-test. ru) ;
Використовувати на уроках такі програмні продукти, як GRAN1, GRAN-2D, GRAN-3D, Графики 3. 0., Advancer Grapher та інші, що підвищує ефективність уроку, але й має свої недоліки (потреба спеціальної підготовки учнів і вчителя для роботи саме з цією програмою, використання тільки на певних уроках з певних тем).
 
Розділ 7. Розгорнутий план-завдання виконання курсової роботи з дисципліни «Комп'ютерні технології в навчальному процесі»
 
Тема: Розробка електронного навчального підручника з дисципліни “Комп'ютерні технології в медико-біологічних дослідженнях”.
План
1. Вступ.
2. Методика проектування і використання електронного підручника у процесі навчання.
2. 1. Електронний підручник як засіб самоосвіти.
2. 2. Основні етапи проектування електронного підручника.
3. Створення електронного підручника з дисципліни “Комп'ютерні технології в медико-біологічних дослідженнях”.
3. 1. Аналіз програмних засобів для створення електронних книг.
3. 2. Розробка структури електронного підручника.
3. 3. Розробка змісту по розділах і темах навчального підручника.
3. 4. Створення електронного підручника за допомогою інструменту SunRavBookReader.
4. Висновок.
5. Список використаної літератури
Фото Капча