Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Еволюція парламентаризму та його вплив на забезпечення прав і свобод людини та громадянина

Предмет: 
Тип роботи: 
Стаття
К-сть сторінок: 
14
Мова: 
Українська
Оцінка: 
ЕВОЛЮЦІЯ ПАРЛАМЕНТАРИЗМУ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ ТА ГРОМАДЯНИНА
EVOLUTION OF PARLIAMENTARY AND ITS INFLUENCE ON THE ENSURING OF THE RIGHTS AND FREEDOMS OF HUMAN AND CITIZEN
 
Пацкан В. В.
 
Статтю присвячено еволюції парламентаризму та його впливу на забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Здійснено історично-правовий аналіз впливу парламентаризму на забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Визначено окремі етапи еволюції парламентаризму. Охарактеризовано особливості еволюції парламентаризму в Україні.
Ключові слова: еволюція парламентаризму, Верховна Рада України, етапи еволюції парламентаризму, забезпечення прав і свобод людини та громадянина, права людини.
Статья посвящена эволюции парламентаризма и его влиянию на обеспечение прав и свобод человека и гражданина. Осуществлён историко-правовой анализ влияния парламентаризма на обеспечение прав и свобод человека и гражданина. Определены отдельные этапы эволюции парламентаризма. Охарактеризованы особенности эволюции парламентаризма в Украине.
Ключевые слова: эволюция парламентаризма, Верховная Рада Украины, этапы эволюции парламентаризма, обеспечение прав и свобод человека и гражданина, права человека.
The article is devoted to the evolution of parliamentary and its influence on the ensuring of the rights and freedoms of human and citizen. Historical and legal analysis of the influence of parliamentary on the ensuring of the rights and freedoms of human and citizen are made. Stages of the evolution of parliamentary are determined. The features of the evolution of parliamentary in Ukraine are characterized.
Key words: evolution of parliamentary, Verkhovna Rada of Ukraine, stages of the evolution of parliamentary, ensuring of the rights and freedoms of human and citizen, human rights. У контексті сучасних глобаліза- ційних і євроінтеграційних процесів, розвитку України як правової й демократичної держави, формування громадянського суспільства важливого значення набуває дослідження проблематики еволюції парламентаризму та його впливу на забезпечення прав і свобод людини та громадянина.
Дослідження еволюції парламентаризму та його впливу на забезпечення прав і свобод людини та громадянина має важливе практичне значення для подальшого вдосконалення парламентаризму в Україні та реформування законодавства України. Унаслідок цього дослідження проблематики еволюції парламентаризму та його впливу на забезпечення прав і свобод людини та громадянина є важливим для розвитку науки конституційного права. Саме тому метою статті є характеристика еволюції парламентаризму та його впливу на забезпечення прав і свобод людини та громадянина. Завданнями статті є такі: здійснення історично-правового аналізу впливу парламентаризму на забезпечення прав і свобод людини та громадянина, визначення окремих етапів еволюції парламентаризму, розгляд особливостей еволюції парламентаризму в Україні.
Проблематика еволюції парламентаризму та його впливу на забезпечення прав і свобод людини та громадянина є актуальною, а окремі її аспекти були предметом дослідження багатьох сучасних науковців, зокрема А. Георгіци, В. Іванова, О. Копиленка, В. Погорілка, В. Шаповала.
Основою функціонування демократичної держави є реалізація принципу народовладдя. Воля народу є основним джерелом влади. Реалізація цих принципів не є можливою через прямі форми волевиявлення народу, а тому нині існують історично сформовані представницькі форми народовладдя, які передбачають делегацію функцій від народу до його уповноважених представників, які обираються в порядку, чітко встановленому законом, і формують представницькі органи – парламенти.
Критеріями поділу еволюції парламентаризму на окремі етапи є такі: реалізація принципу поділу державної влади, рівень самостійності та впливовості представницьких органів, рівень процедури обрання представницьких органів. Враховуючи вищенаведене, можна виокремити етапи еволюції парламентаризму.
І етап еволюції охоплює VI ст. до н. е. – X ст. н. е. Він розпочинається з виникнення форм демократії в античних державах. Умовно цей етап можна назвати протопарламентаризмом, оскільки в цей час у відповідних формах народовладдя наявні ознаки парламентаризму. Часто влада висвітлювалася як абсолютна сила з божественним походженням, а законодавча функція в більшості держав була зосереджена в руках монархів чи релігійних авторитетів.
Зосередимо увагу на розвитку демократичних відносин в Стародавній Греції, оскільки саме в цій державі зародилися основи парламентаризму. Важливу роль в Античній Греції відіграли реформи Солона, які мали прогресивний демократичний характер. Важливою складовою реформ Солона було відкриття доступу до влади за майновим цензом. Водночас була запроваджена так звана Рада чотирьохсот, функцією якої, зокрема, була підготовка народних зборів – вищого органу державної влади, в обов’язок якого входила підготовка програми народних зборів. Демократичні традиції, започатковані Солоном, були продовжені Клісфеном, який остаточно обмежив повноваження ареопагу – органу, що складався з представників знаті, і розширив повноваження народних зборів [1, с. 129].
Прототипи сучасних парламентів існували ще в полісах (містах-дер- жавах) Стародавньої Греції. Важливим прототипом парламенту був також Сенат у Стародавньому Римі. У межах цього етапу еволюції парламентаризму вищезгадані приклади є найкращими.
Цей етап характеризується появою форм народовладдя та є предметом аналізу в контексті еволюції парламентаризму, який опосередковано впливав також на забезпечення прав і свобод громадян відповідних держав, особливо в полісах міс- тах-державах Стародавньої Греції та Римської імперії (зокрема, щодо права на торгівлю, права власності, права на громадянство та інших).
Часові межі ІІ етапу розвитку парламентаризму умовно можна встановити з X ст. до середини XVII ст. Цей етап характеризується набуттям парламентами загальнодержавного значення й формуванням станово- представницького парламентаризму.
Найдавнішими парламентами у світі є парламенти Ісландії (Альтинг)
Фото Капча