Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Формування місцевих бюджетів

Предмет: 
Тип роботи: 
Курсова робота
К-сть сторінок: 
37
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Курсова робота
на тему:
«Формування місцевих бюджетів» 
 
ЗМІСТ
 
Вступ 
РОЗДІЛ 1. ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ МІСЦЕВИХ ПОДАТКІВ ТА ЗБОРІВ 
1.1. Економічна сутність місцевих податків та зборів 
1.2. Роль місцевих податків і зборів у формуванні місцевих бюджетів 
РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ СТРУКТУРИ ДОХОДІВ В МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ УКРАЇНИ 
2.1. Аналіз структури доходів в місцеві бюджети України 
2.2. Аналіз доходної частини місцевого бюджету у Вінниці 
2.3. Дефіцит місцевих бюджетів України 
РОЗДІЛ 3. ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ 
Висновки ТА ПРОПОЗИЦІЇ 
Список використаних джерел 
 
 ВСТУП
 
Сьогодні питання децентралізації бюджетної системи України виходять на перший план, адже фінансова децентралізація є однією з фундаментальних умов незалежності та життєздатності органів місцевої влади. Децентралізація процесів ухвалення рішень збільшує можливості участі місцевої влади у розвитку підконтрольної їй території. Фіскальна децентралізація сприяє ефектному забезпеченню суспільними послугами шляхом ретельнішого узгодження видатків органів влади з місцевими податками і уподобаннями.
Місцевим бюджетам, як основній фінансовій базі органів місцевого самоврядування, належить особливе місце в бюджетній системі нашої держави. Важлива роль відводиться місцевим бюджетам і соціально-економічному розвитку території, адже саме з місцевих бюджетів здійснюється фінансування закладів освіти, культури, охорони здоров’я населення, засобів масової інформації. Саме з місцевих бюджетів здійснюються видатки на соціальний захист та соціальне населення.
Таким чином, сьогодні з особливою гостротою постає проблема вироблення дієвого механізму, який би визначив нові принципи формування місцевих бюджетів, чітке розмежування функцій і повноважень усіх рівнів влади. При цьому питання бюджетної політики, оподаткування і міжбюджетних відносин повинні розглядатись і вирішуватись комплексно, оскільки вони тісно взаємопов’язані, і ні один із цих елементів не може бути реформованим без врахування двох інших. Усі ці обставини й обумовлюють актуальність даної теми та необхідність більш глибокого вивчення місцевих податків та зборів, їх сутність, роль і значення у формуванні місцевих бюджетів.
Метою дослідження є проаналізувати існуючи види доходів місцевих бюджетів, а також розглянути недоліки сучасної системи функціонування місцевих бюджетів та розробка конкретних пропозицій щодо його вдосконалення. Досягнення мети дослідження передбачає вирішення наступних завдань:
  • проаналізувати характеристику та економічну сутність місцевих податків та зборів;
  • дослідити економічну сутність місцевих податків та зборів;
  • зробити аналіз структури доходів в місцеві бюджети;
  • проаналізувати дохідну частину місцевого бюджету у Вінниці;
  • розкрити дефіцит місцевих бюджетів України;
  • дослідити проблеми формування місцевих бюджетів та шляхи їх вирішення;
  • розкрити проблеми формування місцевих бюджетів в умовах вдосконалення стягнення місцевих податків і зборів.
Об’єктом дослідження є місцеві податки і збори та їх роль у формуванні місцевих бюджетів.
Предметом дослідження є механізм місцевого оподаткування та особливості його функціонування.
Джерельною базою даної роботи є наукові праці: монографії, статті, підручники, навчальні посібники, статистичні матеріали, Інтернет-ресурси, у яких відображена сутність місцевих бюджетів і зборів їх роль у формуванні місцевих бюджетів.
При проведенні даного дослідження були використані наступні наукові методи: збору та узагальнення інформації, спостереження, групування, таблично-графічний, аналізу та синтезу.
За структурою курсова робота складається із вступу, трьох розділів, висновків та пропозицій, списку використаних джерел.
 
РОЗДІЛ 1. ХАРАКТЕРИСТИКА ТА ЕКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ МІСЦЕВИХ ПОДАТКІВ ТА ЗБОРІВ
 
1.1. Економічна сутність місцевих податків та зборів
 
Економічна сутність системи місцевого оподаткування полягає в тому, що вона забезпечує органи місцевої влади фінансовими ресурсами для здійснення функцій, передбачених Конституцією України та іншими законодавчими актами. Надходження місцевих податків і зборів забезпечує проведення соціальної політики вирівнювання рівнів соціального та економічного розвитку територій, а також комплексного розвитку територій. Таким чином, основне призначення місцевих податків і зборів полягає у створенні необхідної фінансової бази для місцевого самоврядування.
Необхідність розподілу джерел доходів між загальнодержавними та місцевими бюджетами – одна з причин виникнення місцевих податків і зборів, які мають вагоме значення у забезпеченні потреб територіальних громад в багатьох розвинутих держав світу.
Існування місцевих податків і зборів відповідає в першу чергу інтересам територіальних громад, від імені яких діють органи місцевого самоврядування, оскільки такі платежі є виключно їх фінансовою базою. Виходячи з цього, метою введення місцевих податків і зборів є забезпечення місцевих органів влади коштами, необхідними для здійснення їх завдань і функцій, що перебувають у їх самостійному розпорядженні і концентруються у відповідних бюджетах [12, с. 138].
Місцеві податки та збори – це обов’язкові платежі, суми яких згідно із законодавством України встановлюються органом місцевого самоврядування на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (села, селища, міста чи об’єднання сіл) та які зараховуються до її місцевого бюджету.
Законодавче регулювання місцевого оподаткування базується на наступних принципах:
  • податкова система України має два рівні: державний та місцевий;
  • розмежування сфери дії державної та місцевої податкової системи здійснюється на основі конституційного закріплення та законодавчого регулювання основних принципів;
  • принципи, за допомогою яких відбувається розмежування сфери дії державної та місцевої податкових систем, підлягають неухильному дотриманню в рамках реалізації податкової дисципліни;
  • податкова політика, яка проводиться органами державної влади та місцевого самоврядування, є основою забезпечення єдності податкової системи [4, с. 434].
Слід погодитися з думкою М. М. Черновської, яка зазначає, що «місцеві податки та збори мають формувати в собі ту
Фото Капча