Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
15
Мова:
Українська
У статті на основі аналізу типових помилок учителів при проведенні уроків англійської мови даються рекомендації з підвищення ефективності проведення уроків.
Ключові слова: критерії оцінювання, компетентність, цілі уроку, аналіз помилок.
В статье на основе анализа типичных ошибок учителей при проведении уроков английского языка даются рекомендации по повышению эффективности проведения уроков.
Ключевые слова: критерии оценивания, компетентность, цели урока, анализ ошибок.
On the base of analysis of teachers’ common mistakes during English lessons recommendations to improve the effectiveness of lessons are given in the article.
Key words: evaluation criteria, competence, goals of the lesson, error analysis.
Існують положення про проведення конкурсів, є відгуки учителів про результати участі в конкурсі «Учитель року (номінація: Англійська мова) «, є рекомендації щодо вдосконалення самої процедури проведення конкурсу, але немає детального аналізу уроків конкурсантів з рекомендаціями
щодо підвищення ефективності проведення уроків.
Мета статті – проаналізувати уроки англійської мови, проведені учителями під час конкурсу «Учитель року -2012 (номінація: англійська мова) « у Дніпропетровській області, надати рекомендації з удосконалення професійної компетентності учителів.
Конкурс створює широке поле для професійного спілкування, особистісного зростання педагогів, забезпечує обмін передовим педагогічним досвідом. Учитель, який претендує на титул переможця, має бути не лише відмінним предметником та володіти сучасними методиками і вміннями передавати свій досвід, але й бути яскравою особистістю, яка вміє переконувати і вести за собою. Головні цілі конкурсу – пропаганда пріоритетів освіти, формування суспільного уявлення про творчо працюючих педагогів, підвищення престижу педагогічної професії, пошук не лише кращого із найкращих, але й надання прикладу тим, хто знаходиться в активному пошуку нових можливостей або робить лише перші кроки до своєї майстерності.
Конкурс «Учитель року – 2012 (номінація: англійська мова) « в Дніпропетровській області проводився в декілька етапів при виконанні багатьох завдань з перевірки теоретичної підготовки і практичних умінь конкурсантів.
Перший етап – це проведення конкурсів на рівні районів та міст, за результатами яких було відібрано 30 кращих учителів з різних куточків Дніпропетровської області. Конкурсанти представляли м. Дніпропетровськ, м. Дніпродзержинськ, м. Кривий Ріг, м. Верхньодніпровськ, м. Марганець, м. Нікополь, м. Вільногірськ, м. Жовті Води, м. Новомосковськ, м. Синельникове, селища Магдалинівка, Царичанка, Маломихайлівка, Петріківка, Кринички, Павлівка, Іванівка, Широке та Апостолове.
Участь у конкурсі – це не просто збір напрацьованого матеріалу. Підготовка матеріалів для кожного конкурсанта є справжньою школою підвищення кваліфікації, оскільки вчитель у цей період найбільш інтенсивно спрямовує свої зусилля на осмислення та структурування власного досвіду. Освоєння технології самоаналізу педагогічного досвіду, виділення найцінніших компонентів, формування вміння оцінити власні педагогічні знахідки з точки зору їх науковості, доцільності, технологічності – все це створює передумови для успішного професійного росту. Шлях педагога до перемоги в конкурсі є
надзвичайно кропіткою глибинною роботою з перебудови самого себе. Ні стать, ні вік, ні місце народження переваг у перемозі не надають.
Незважаючи на творчу природу конкурсу, він має чіткі критерії цінювання. До наступного туру допускаються учасники, які успішно виконали завдання попереднього етапу.
Конкурсанти відбіркового туру надали звіти з власного педагогічного досвіду у вигляді портфоліо, які були оформленні згідно із встановленими вимогами, виконали тестові завдання з теорії (методики викладання іноземних мов, психології та англійської мови). Портфоліо переконували своїм об’ємом матеріалу, учителям було чим поділитися з точки зору власного досвіду викладання англійської мови; кожний конкурсант намагався представити якомога більше (розглядалися роботи об’ємом до 500 сторінок). Це були теоретична та практична частини з розробками уроків та рекомендаціями.
Без сумніву, кожен учитель має напрацьовані роками матеріали з предмету, оскільки саме вчителя можна легко впізнати за великою кількістю тек, розробок, підручників та зошитів на столі, сумці формату А-4, з якою він ходить на роботу. Але, на жаль, кількість матеріалу – не шлях до перемоги. Не всім конкурсантам вдалося оформити матеріал за критеріями: викласти його доступно, коротко і, одночасно, повністю від актуальності та мети до результату, розкрити авторську концептуальну позицію та шляхи її реалізації.
Основні помилки, як ми вважаємо, є недоліками при підготовці учителя у ВНЗ та на курсах підвищення кваліфікації становлять: професійні вміння визначити актуальність роботи, об’єкт, предмет дослідження, оформлення літератури – ті вміння, які мають розвиватися при написанні декількох курсових робіт і випускної роботи при закінченні ВНЗ.
За критеріями оцінювання оформлення портфоліо було відібрано 10 кращих робіт, закономірно, що ті ж самі конкурсанти мали досить високі бали за виконання інших завдань (з методики викладання іноземних мов, психології, перевірки рівня володіння англійською мовою).
Отже, у відбірковому турі взяли участь 30 учителів і лише 10 були рекомендовані для участі в наступному турі, де мали демонструвати свої практичні вміння та вести боротьбу за 1 місце переможця, що має представляти Дніпропетровську область у республіканському конкурсі, та за 2 і 3 місця лауреатів.
Проведення цього туру відбувалося у м. Нікополь на базі гімназії No 15 протягом 3 днів. Були проведені конкурси домашнього завдання, майстер-класу, проведення фрагментів уроку англійської мови, написання розгорнутого конспекту уроку та самоаналізу. У результаті цієї нелегкої боротьби визначилися 3 лідери, які в змаганні за 1 місце проводили