ПЛАН
- Особливості і види договірних відносин у галузі реалізації результатів творчої діяльності
- Поняття і види авторських договорів
- Змістовні положення авторських договорів
Усі цивільно-правові відносини, що складаються у процесі створення і використання численних об'єктів авторського права і суміжних прав мають бути врегульовані такими самими численними договорами, що об'єднані одним поняттям «авторські договори». Слід підкреслити, що не всі договори, які в тій чи іншій мірі стосуються авторських прав, визнаються авторськими. Не можна, наприклад, до авторських прав відносити договори з управління майновими правами авторів на колективній основі.
Авторський договір - це угода між автором (його спадкоємцем чи правонаступником) літературного, мистецького, наукового твору та відповідною юридичною особою про використання такого твору, однак відповідно до Закону України “Про авторське право і суміжні права” від 23 грудня 1993 р. № 3792-XII із змінами та доповненнями поняття “авторського договору” не визначено.
Договірне оформлення авторських правовідносин найбільшою мірою відповідає інтересам автора з одного боку й набувача авторських майнових прав з іншого.
Український юрист професор О.А. Підопригора сформулював таке визначення авторського договору: це консесуальна угода, за якою автор або правонаступники передають готовий твір певній організації для використання або автор бере на себе обов’язок створити певний твір і передати його для використання обумовленим у договорі способом. Відомий російський вчений А.П. Сергєєв зазначає, що за авторським договором автор передає або зобов’язується передати набувачу свої права на використання твору в межах і на умовах, узгоджених сторонами. Як бачимо, за змістом ці визначення є схожими, оскільки передбачають реалізацію важливої правомочності автора чи особи, яка володіє авторським правом, дозволяти використання твору іншим особам.
- Постанова Кабінету міністрів України “Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір” від 27 грудня 2001 р. №1756.
- Закон України “Про авторське право і суміжні права” від 23.12.1993 № 3792-XII зі змінами і доповненнями 06.01.2004 // ВВР. – 2004. - № 13.
- Дзера О.В., Кузнєцова Н.С., Луць В.В. та iн. Зобов'язальне право: теорiя i практика. - К.: Юрiнком Iнтер, 1998. - 912 с.
- Драпак Г., Скиба М. Основи інтелектуальної власності: Навчальний посібник. - Хмельницький: ТУП, 2003. - 135 с.
- Дроб’язко В.С., Дроб’язко Р.В. Право інтелектуальної власності: Навч. посібник. -К.: Юрінком Інтер, 2004. - 512 с.
- Залесский В.В. Основные институты гражданского права зарубежных стран. - М.: Норма, 1999 - 648.
- Зобов’язальне право: теорія і практика / за ред. О.В.Дзери. - К.: Юрінком-Інтер, 1998. - 912 с.
- Інтелектуальна власність в Україні: правові засади та практика. Наук. практ. вид./ За заг. ред. О.Д. Святоцького. – К.: Видавничий Дім “Ін Юре”, 1999. – 640 с.
- Мікульонок І.О. Основи інтелектуальної власності. - К.: Ліра, 2005. - 232 с.
- Мусіяка В. Л. Авторські договори. - К.: Вентурі, 1998. - 90 с.