Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
12
Мова:
Українська
Аюрведична система харчування як основа підтримки здоров’я людини
Степанюк Ю.
Міжнародний економіко-гуманітарний університет
імені академіка Степана Дем’янчука
Анотація: Степанюк Ю. Аюрведична система харчування як основа підтримки здоров’я людини. У статті розглядається питання харчування людини на основі традиційних ведичних (древньоіндійських) знань, а саме на аюрведі, яка вважається «наукою життя», що містить у собі практичні рекомендації щодо правильного харчування як основи підтримки здоров’я людини. Без знань аюрведичного харчування неможливо мати хороше здоров’я, тому вивчення певних аспектів приготування здорової їжі необхідні для кожної людини. Осягнувши цю таємницю, людина може не тільки наситити своє тіло, але також і вилікувати його без застосування медикаментозних засобів, і, саме головне, вона зможе вилікувати свій розум і звільнити душу з полону матеріального рабства.
Ключові слова: аюрведа, аюрведична система харчування, здоров’я.
Аннотация: Степанюк Ю. Аюрведическая система питания как основа поддержки здоровья человека. В статье рассматривается вопрос питания человека на основе традиционных ведических (древнеиндийських) знаний, а именно на аюрведе, которая считается «наукой жизни», которая содержит в себе практические рекомендации относительно правильного питания как основы поддержки здоровья человека. Без знаний аюрведического питания невозможно иметь хорошее здоровье, потому изучения определенных аспектов приготовления здоровой еды необходимы для каждого человека. Постигши эту тайну, человек может не только насытить свое тело, но также и вылечить его без применения медикаментозных средств, и, именно главное, он сможет вылечить свой ум и освободить душу из плена материального рабства.
Ключевые слова: аюрведа, аюрведическая система питания, здоровье.
Abstract. Stepanyuk Yu. The question of nourishing of a human upon the basis of traditional Vedic (Ancient Indian) knowledge, that’s upon the basis of Ayurveda, which is considered to be “the science of life”, has been considered in the article. Ayurveda contains some practical recommendations pertaining to proper nourishing as the basis for supporting the human’s health. Without knowing the Ayurvedic way of nourishing it’s impossible to have a good health. That’s why it’s essential for every human being, to study some aspects of cooking healthy food. By having caught this very mystery a human gets an opportunity not only to nourish ones’ body but to cure it as well without utilizing remedies. And what is the principal point here: to cure one’s mind and free the soul itself from the prison of the body.
Key words: Ayurveda, Ayurvedic way of nourishing, health.
Постановка проблеми: Наше життя порівнюється із процесом, де ми приносимо щось у жертву вогню, який перебуває у нашому шлунку. Процес харчування не можна приймати як належне – його порівнюють зі здійсненням священного акту. Основний зв'язок живої істоти з матеріальним світом – це їжа. Вона може бути як причиною хвороб, так і джерелом здоров'я. Гіппократ говорив: «Нехай ваша їжа буде вашими ліками». Є також й інші висловлення деяких відомих людей: «Ми є те, що ми їмо», «Людина копає собі могилу ножем і вилкою». І в цих висловах є велика частка правди. Людина – це не просто енергетична машина для спалювання калорій. Тому неправильне харчування, з точки зору смаків, є причиною таких емоцій як депресія, занепокоєння, страх і гнів. Всі елементи, що втримуються в шести смаках, необхідні для побудови тіла. Недолік якого-небудь смаку позначається на голодуванні тканин організму й приводить до поганого травлення, порушенню обміну речовин та зниженню імунної системи (оджасу).
Вирішення проблеми: Розділ аюрведи щодо правильного харчування починається з афоризму: «Якщо людина не дотримується дієти, то навіщо їй лікуватися? Якщо людина дотримується дієти, то навіщо їй лікуватися?». Це говорить про те, що людина ніколи не буде здоровою, якщо не дотримуватися певної індивідуальної дієти харчування згідно її типу конституції тіла.
Аюрведа вчить людей розбиратися в тонкощах готування їжі, дає їм відомості про те, як використати прянощі й спеції як у готуванні страв, так і в лікуванні тіла, розкриває таємницю готування різноманітних страв. Осягнувши цю таємницю, людина може не тільки наситити своє тіло, але також і вилікувати його, без застосування медикаментозних засобів, і, саме головне, вона зможе вилікувати свій розум і звільнити душу з полону матеріального рабства.
У древній аюрведичній науці є спеціальний розділ як дієтологія, де найдокладнішим образом описується процес правильного готування страв за допомогою спецій та пряностей, і всіляких сполучень шести смаків. Їжа, приготовлена без спецій і пряностей, є неповноцінною і не може виробити гарної повноцінної крові. Це саме головне, що людина повинна засвоїти.
З позиції аюрведи їжа ділиться на два види: чиста і не чиста.
Чиста їжа – це вегетаріанська їжа. Вона робить наше тіло здоровим, створює здорові клітини, тканини й повноцінну «живильну плазму», живить тканини тіла (дхату) нашого тіла і заспокоює наш неспокійний розум. Є прямий зв'язок між їжею і нашими думками. Здорова, чиста їжа породжує й чисті милостиві думки, і навпаки, нечиста їжа приводить до забруднення свідомості й дурних думок. Дурні думки народжують нечисті бажання, розпалюють пристрасті й приводять до емоцій, які створюють людині безліч проблем. Аюрведа вказує як головну причину хвороб людства – на нечисту їжу. Наше