ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Біотехнологія - одна з найважливіших галузей сучасної науки, яка базується на промисловому використанні мікроорганізмів для одержання корисних продуктів. Екологічна біотехнологія - це специфічне застосування біотехнології для розв’язання проблем захисту навколишнього середовища від забруднень антропогенного характеру.
Значення біотехнології у вирішенні екологічних проблем у доступному для огляду майбутньому буде зберігатися і навіть зростати в зв'язку з технічним прогресом і збільшенням масштабів промислового виробництва, наслідком яких є посилення негативного тиску людини на рослинний і тваринний світ планети.
Розвиток екологічної біотехнології як науки йде в напрямках удосконалення і створення нових методів, технологічних схем, обладнання і систем контролю та управління. Розробляються нові штами мікроорганізмів на основі методів генної інженерії, поступово знаходяться шляхи розв’язання проблеми негативного впливу мінливості якості вхідного сировинного потоку на життєдіяльність мікроорганізмів в очисних реакторах. Конструктивне вдосконалення і оформлення реакційних пристроїв повинне поєднуватися зі створенням оптимального якісного і кількісного складу мікробних популяцій у них. Для видалення з промислових стоків азоту і фосфору потрібна розробка спеціальних типів біомаси фотосинтезуючих мікроорганізмів. Існує проблема виділення металів з активного мулу біологічного очищення стічних вод. Чекає на розв’язання проблема використання технології рекомбінатних плазмід в очищенні ґрунтів від хлорзаміщених пестицидів, одержує розвиток технологія біопестицидів..
Розвиток біотехнологічних методів розв’язання екологічних проблем багато в чому сприяє оптимізації як біотехнологічних, так і суто екологічних процесів, спрямований на досягнення позитивних результатів при мінімальних витратах сировини, енергії і робочої сили.
Проблеми використання біотехнологій для розв’язання екологічних проблем вивчаються з кінця XX століття, зокрема, А.А.Баєвим, А.Ю. Дриженко та ін. Серед сучасних досліджень питанню біоло-гічних методів в екології присвячені праці таких вчених, як І.В. Тихонов та Е. А. Рубан [3], А.Є. Кузнецов і Н.Б. Градова [14], Т.П. Пирог і О.А. Ігнатова [22], М.М. Телітченко та С.А. Остроумов [25], К.Ф. Форстер і Д.А. Дж. Вейз [26].
Напрям досліджень проблеми використання біотехнологій для очистки водних ресурсів розроблявся П.І. Гвоздяком та Л.І. Глобою [6], А.К. Запольським [9], Г.О. Нікітіним та Н.В. Левітіною [20]. Питання використання біотехнологій в екології сільського господарства розглянуті А.А. Ковальовим та А.Н. Ко-жевніковою [11], М.М. Мусієнко й О.О. Панютою [19], Р.С. Шевелухою [24].
Об’єкт дослідження – біотехнологічні методи розв’язання екологічних проблем.
Предмет дослідження – принципи та особливості використання біотехнологій для вирішення сучасних екологічних проблем.
Мета дослідження - проаналізувати існуючі сучасні методи розв’язання екологічних проблем за допомогою біотехнологічних методів, окреслити принципи їх застосування, визначити переваги і недоліки.
Відповідно до мети, об’єкта і предмета дослідження визначено наступні його завдання:
- дати загальну характеристика напрямків застосування біотехнології у вирішенні екологічних проблем: очищення стічних вод, утилізації і поховання відходів, захисту і поліпшення родючості грунту, захист від забруднень атмосферного повітря;
- проаналізувати біохімічні методи очищення стічних вод;
- дослідити метод аеробного компостування твердих побутових відходів;
- охарактеризувати технологію бактеріального вилужування металів.
Методи дослідження. З метою вирішення поставлених завдань відповідно до специфіки роботи нами використовувалися наступні методи: загальнонаукові - методи аналізу наукової і методичної літератури, синтетичний і дедуктивний методи та метод порівняння.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, двох розділів, висновків і списку використаних джерел, загальний обсяг роботи - 33 сторінки.
- Биоконверсия органических отходов в биодинамическом хозяйстве / Н.М. Городний и др. – К.: Урожай, 1990. – 256 с.
- Биотехнология. Принципы и применение / под ред. А.А.Баева. - М.: Мир, 1988. – 479 с.
- Биотехнология. Учебник / Тихонов И.В., Рубан Е. А., Грязнева Т.Н. и др.; под ред. Воронина Е.С. – Спб.: ГИОРД, 2008. – 704 с.
- Біотехнологія. За ред. В.Г.Герасименка. – К.: Фірма «ІНКОС», 2006. – 646 с.
- Блюм Я., Борлауг Н., Суржик Л., Сиволап Ю. Современные биотехнологии – вызов времени. К.: РА NOVA, 2002. – 102 с.
- Гвоздяк П.І., Глоба Л.І. Наукове обґрунтування, розробка і впровадження в практику нових біотехнологій очищення води. – Хімія і технологія води. – 1998. – т.20. - №1 – с.61-67.
- Глик Б., Пастернак Дж. Молекулярная биотехнология. Принципы и применение. – М.: Мир, 2002. – 488 с.
- Дриженко А.Ю. Восстановление земель при горных разработках. – М.: Недра, 1985. – 240 с.
- Запольський А.К., Мішкова-Клименко Н.А., Астрелін І.М. та ін.. Фізико-хімічні основи технології очищення стічних вод: Підручник. – К.: Лібра, 2000. – 552 с.
- Запольський А.К., Українець А.І. Екологізація харчових виробництв: Підручник. – К.: Вища школа, 2005. – 423 с.
- Ковалев А.А., Кожевникова А.Н. Технологические линии утилизации отходов животноводства в биогаз и удобрения. – М.: Агропромиздат, 1990. – 241 с.
- Колобродов В.Г., Хажмурадов М.А., Карнацевич Л.В. Анаэробная переработка отходов и проблемы утилизации биогаза // Екологічний вісник. – Листопад-грудень, 2004. – С. 20-22.
- Корчемний М.О., Федорейко В.С., Щербань В.В. Енергозбереження в агропро-мисловому комплексі. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001. – 984 с.
- Кузнецов А.Е., Градова Н.Б. Научные основы экологической биотехнологии. - М.: Мир, 2006. – 504 с.
- Кучерявий В.П. Екологія. – Львів: Світ, 2001. – 500 с.
- Лаптєв О.О. Екологія з осовами біогеоценології. – К.: Фітосоціо-центр, 2001. – 144 с.
- Лукашевич Є.А., Нікітін Г.О. Метод метанового бродіння //Харчова і переробна промисло-вість. – 1998 – №5 – С. 30.
- Мельничук М.Д., Новак Т.В., Кунах В.А. Біотехнологія рослин. Підручник. – К.: ПоліграфКонсалтинг, 2003. – 520 с.
- Мусієнко М.М., Панюта О.О. Біотехнологія рослин. Навчальний посібник. – К.: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2005. – 114 с.
- Нікітін Г.О., Левітіна Н.В., Семенова О.І.,Петриченко Н.О.,Лукашевич Є.А. Впровадження та вдосконалення біотехнології очищення стічних вод харчових і переробних галузей АПК // Тези доповідей міжнародної науково-технічної конференції «Розробка та впровадження нових технологій і обладнання у харчову та переробну галузі АПК». – К.: КТІХП. – 1993. – С. 141.
- Пирог Т. П., Решетняк Л. Р., Поводзинський В. М., Грегірчак Н. М. Мікро-біологія харчових виробництв / За ред. Т. П. Пирог. Навчальний посібник. - Вінниця: Нова Книга, 2007. - 464 с.
- Пирог Т.П., Ігнатова О.А. Загальна біотехнологія: Підручник. – К.: НУХТ, 2009. – 336 с.
- Підгорський В.С., Іутинська Г.О, Пирог Т.П. Інтенсифікація технологій мікробного синтезу: Монографія. – К.: Наукова думка, 2010. – 327 с.
- Сельскохозяйственная биотехнология. Ред. Р.С. Шевелуха – М., Высшая школа,2003. - 468 с.
- Телитченко М.М., Остроумов С.А. Введение в проблемы биохимической экологии. - М.: Наука, 1990. – 288 с.
- Экологическая биотехнология. Под ред. К.Ф. Форстера, Д.А. Дж.Вейза. - СПб.: Химия, 1990 – 384 с.