Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
9
Мова:
Українська
Т. О. Дем’янчук,
І. І. Венцурик
Ефективність лазеротерапії при лікуванні облітеруючого атеросклерозу
нижніх кінцівок
Анотація
В статті висвітлюється хвороба облітеруючий атеросклероз, методи її лікування, зокрема методом лазеротерапії. Пропонуються рекомендації для профілактики і лікування даного захворювання.
Ключові слова: атеросклероз, артерії, лазеротерапія, лікування.
Аннотация
В статье освещаются болезнь облитерирующий атеросклероз, методы ее лечения, в частности методом лазеротерапии. Предлагаются рекомендации для профилактики и лечения данного заболевания.
Ключевые слова: атеросклероз, артерии, лазеротерапия, лечение.
Annotation
This article describes arteriosclerosis obliterans disease, the treatment methods, particularly laser therapy. Recommendations for prophylaxis and treatment are provided.
Key words: arteriosclerosis, laser therapy, treatment.
Постановка проблеми. На сучасному етапі розвитку суспільства все гостріше постає проблема збереження і зміцнення здоров’я людей, дотримання здорового способу життя. Ураження серцево-судинної системи атеросклерозом – одна з основних причин захворюваності, інвалідності і смертності не лише на Україні, але і у світі.
За останні роки значно розширились уявлення про принципи розвитку атеросклерозу, змінились методи запобігання йому. Відкрились і нові перспективи. Застосовуються нові альтернативні методики лікування, які все більше привертають увагу лікарів та пацієнтів. Успіх лікування даної патології потребує від практикуючого лікаря великих зусиль і наполегливості, що залежить від правильного вибору і своєчасного застосування комплексного лікування.
Лікарі всіх країн все більше використовують в своїй практиці не лише медикаментозні методи лікування різних захворювань, а і фізіотерапевтичні. Лазеротерапія – один з найперспективніших з них.
Мета: вивчення впливу лазеротерапії на пацієнтів з облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок, як альтернативний напрямок при комплексному лікуванні цього захворювання.
Завдання:
1.Узагальнити теоретичні знання, формування наукової думки про позитивний вплив консервативного комплексного лікування.
2.Дослідити позитивний плив комплексного лікування, зокрема лазеротерапії на пацієнтів з діагнозом: облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок.
3.Провести аналіз ефективності впливу лазерної терапії на стан здоров’я пацієнтів.
Атеросклероз (артеріосклероз) – одне з найпоширеніших захворювань людини, яке полягає в жировій дегенерації (ліпоїді) та склеротичних змінах (фіброзі) внутрішньої оболонки (інтими) артерії з подальшою атрофією та склерозом і середньої оболонки.
Облітеруючий атеросклероз магістральних артерій нижніх кінцівок посідає перше місце серед інших захворювань периферичних артерій і спостерігається звичайно у людей після 60 років.
Походження атеросклерозу в першу чергу залежить від порушень іннервації, регулюючої кровообіг, що провокує часті спазми судин, порушення трофіки їх стінок. До спазмів судин нерідко ведуть нервово-психічні перенапруження, негативні емоції, обтяжені турботами і хвилюваннями. Мають велике значення і коливання артеріального тиску, особливо при гіпертонічній хворобі.
Упродовж декількох років облітеруючий атеросклероз може протікати безсимптомно, однак з моменту перших клінічних проявів нерідко швидко прогресує.
У початкових стадіях відчувають біль та слабкість в нижніх кінцівках, зокрема в литкових м’язах, задній групі м’язів гомілки, під час ходіння, які зникають через 3 – 4 хв. після зупинки. Цей симптом відомий під назвою переміжного кульгання. Уже в цій ранній стадії (до появи трофічних змін) пульс на головних артеріях стопи (на одній чи обох) різко ослаблений або періодичний, або частіше зовсім відсутній. Ступні холодні, бліді. Спостерігаються підвищена чутливість кінцівок до холоду та зниження чутливості, часто парестезії. У міру розвитку атеросклерозу та погіршення перфузії тканин кров’ю, наростання їх ішемії та гіпоксії довжина дистанції, яку можуть подолати хворі без відчутного болю, прогресивно зменшується, і після закриття магістральної артерії та у разі недостатньо розвинутих колатералей біль стає постійним навіть у стані спокою.
Лікування атеросклерозу в цілому дотепер становить великі труднощі, не дивлячись на всі успіхи, досягнуті сучасною медициною, адже препаратів, які розчиняють атеросклеротичні бляшки в судинах на сьогодні не створено. Сьогодні ж при прогресуванні облітеруючого атеросклерозу проводять різні судинні операції, направлені на поліпшення кровопостачання кінцівки. При розвитку гангрени (омертвіння кінцівки) єдиним засобом порятунку життя хворого залишається ампутація кінцівці. Лікування облітеруючого атеросклерозу комплексне: консервативні та хірургічні методи. Атеросклероз – захворювання системне, хоча частіше уражаються артерії окремих органів чи ділянок тіла. Тому консервативні заходи загального характеру мають більше значення, ніж місцеві.
Що стосується застосування низькоінтенсивних лазерів для лікування внутрішніх хвороб людини, то це один з молодих напрямів в медицині, проте дуже перспективний.
Ретельні дослідження показали, що світло, що дозується, володіє властивостями пригнічувати алергічні реакції, відновлювати систему захисту (імунітет), активізувати нервову систему, покращувати кровообіг, відновлювати обмін речовин, звільняти організм від солей і шлаків, надає могутню знеболюючу і протизапальну дії. Таке лікування абсолютно безболісне і комфортне.
Комплексне лікування із застосуванням лазерної терапії є більш ефективним і призводить до довготривалої ремісії та подальшого повного одужання, тоді як лише медикаментозним лікуванням не можна досягнути значних успіхів у лікуванні і покращенні стану здоров’я хворих.
Дослідження проводилось на базі приватної клініки «Лазерний центр» м. Київ, яка оснащена найсучаснішою апаратурою для проведення як моно – так і комплексної лазеротерапії. Досліджувались амбулаторні картки хворих та записи в них для порівняння дії та ефекту лазерної терапії на організм хворих облітеруючим атеросклерозом нижніх кінцівок та хворих яким не застосовували лазеротерапію (І група).
Для порівняння результатів лікування хворих облітеруючими захворюваннями периферичних судин нами застосовувались наступні критерії обліку.