Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
5
Мова:
Українська
Ковалевська Ольга Георгіївна,
методист методичного кабінету відділу освіти
Гощанської районної державної адміністрації
Формування готовності педагогічних працівників до роботи з обдарованими учнями: психодіагностичний аспект
Уміння знаходити обдарованих та здібних дітей – талант, вміння їх вирощувати – мистецтво. Але найважливішим є любов до дитини!
Проблема дитячої обдарованості в усі часи викликала великий інтерес у суспільстві. Зацікавленість урядовців, фахівців, батьків зрозуміла – йдеться не лише про долі окремих особистостей, а й про майбутнє країни, всього світу. Адже саме талановиті, обдаровані, здатні до творчості люди створюють нові теорії та нові технології, пропонують нові шляхи розвитку, рятують нас у кризових ситуаціях.
Обдаровані діти – не просто абстрактні носії талантів, це, передусім, живі люди. Саме тому за їхніми здібностями необхідно бачити, перш за все, людину з її достоїнствами та недоліками. Такий підхід здатний забезпечити особистісний розвиток талановитих дітей і їхніх здібностей. Саме людське, спокійне й конструктивне ставлення до таланту дасть дитині можливість відчути себе повноцінною людиною, а не “білою вороною”. Тому науковий зміст роботи з обдарованою дитиною полягає в можливості розкрити психологічний механізм креативності, забезпечити можливості використання законів творчості для вдосконалення змісту й методів навчання всіх дітей.
У доктрині національної освіти, що визначає стратегію й основні напрямки розвитку освіти України в ХХІ столітті, записано: «Система освіти має забезпечувати підтримку обдарованих дітей і молоді, розвиток у них творчих здібностей, формування навичок самоосвіти і самореалізації особистості».
У нашій країні для створення сприятливих умов для пошуку, підтримки, стимулювання і реалізації здібностей обдарованих дітей та молоді, розвитку інтелектуального і творчого потенціалу громадянина у сучасному суспільстві затверджено «Програму роботи з обдарованою молоддю». При цьому, велика увага приділяється підготовці педагогів до роботи з особливо схильними до навчання і творчості дітьми.
Як свідчать нормативні документи, проблема обдарованості стає все актуальнішою. У регіонах, областях, окремих містах і районах створено мережу спеціалізованих шкіл для обдарованих дітей. Однак, направити всіх обдарованих дітей туди не можливо, тому важливо виявляти, навчати, виховувати таких дітей не тільки в спеціалізованих школах, а й в умовах загальноосвітньої школи.
З цією метою проведено районний психолого-педагогічний семінар «Психологічний супровід інноваційної діяльності педагога», семінар-практикум «Обдарована дитина як психологічний феномен», семінари-практикуми директорів ЗНЗ, заступників, вчителів-предметників, на яких було розглянуто теорію обдарованості, методи виявлення обдарованих учнів, організацію роботи з ними, презентовано тренінг за психологічною підготовкою учнів до олімпіад, конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН, розроблено методичні рекомендації учням, батькам, педагогам тощо.
У червні 2010 року відділом освіти було проведено обласний семінар-практикум методистів відділів освіти, що відповідають за роботу з обдарованими дітьми на тему «Психологічний супровід роботи з обдарованими дітьми». У контексті семінару було розглянуто досвід роботи директорів, заступників, педагогів, практичних психологів з даного питання. З методистами було проведено тренінг «Шлях до творчості».
У 2009-2011 рр. у районі працювала творча група практичних психологів та соціальних педагогів на тему «Робота з обдарованими дітьми». За результатами роботи було видано методичний посібник, який складався з трьох частин: теоретичної, діагностичної та практичної. Даний посібник став переможцем на районному та лауреатом на обласному конкурсі-ярмарку педагогічних ідей та інновацій у номінації «Робота з обдарованими дітьми». Практичний психолог Бугринського АТЛ К. В. Огородник також презентувала власний доробок «До вершин досконалості» і стала призером обласного етапу даного конкурсу.
З метою узагальнення та поширення досвіду роботи практичних психологів з питання обдарованості було вивчено досвід роботи практичного психолога Гощанської районної гімназії Олещук І. Ю. Роботу було представлено на методичному об’єднанні у вигляді майстер-класу. Також було узагальнено досвід всіх практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти району у відеопрезентації «Психологічний калейдоскоп». У який увійшли відео різноманітних заходів, що проводять психологи та соціальні педагоги з учнями, батьками, педагогами з питань обдарованості: тренінги, розвивальні заняття, круглі столи, виступи, консультації, семінари-практикуми, уроки, брейн-ринги, ігри, вправи, батьківські збори, турніри, засідання лідерів учнівського самоврядування тощо.
У жовтні-листопаді 2011 року в районі було вперше проведено шкільний та районний етапи Всеукраїнських олімпіад з педагогіки та психології згідно надісланих Рівненським ОЦППСР методичних рекомендацій. Участь у ІІ етапі олімпіад взяли 11 учнів із ЗНЗ району, хоча урок психології викладався лише в 4 закладах освіти району. На ІІІ етапі олімпіади учениця 11 класу Гощанської районної гімназії Наконечна Анна зайняла ІІІ місце (вчитель Олещук І. Ю.).
Для того, щоб виплекати обдарованого учня, потрібен обдарований вчитель, тим більше – обдарований практичний психолог, який надає допомогу не лише учням, а й педагогам та батькам. З цією метою у березні-квітні 2012 року в нашому районі вперше проходив районний конкурс «Психолог року – 2012». У ньому взяли участь 9 практичних психологів ЗНЗ, ліцею, ДНЗ та РЦДЮМ. Конкурс проводився серед молодих фахівців, стаж роботи яких не перевищував 7 років. Конкурс складався з 4 етапів: діагностичний (визначення рівня теоретичної та практичної обізнаності психологів), опис досвіду роботи, практичний етап (проведення просвітницького, превентивного чи корекційно-розвивального заходу з учнями, батьками, педагогами – на вибір), заключний етап – представлення власної діяльності у вигляді мультимедійної презентації. За результатами конкурсу переможець отримає грамоту відділу освіти та преміювання в розмірі 100% посадового окладу, лауреати – дипломи та преміювання в розмірі 50% посадового окладу.
Виявлення та розвиток обдарованих дітей важливий як для педагогів, так і для батьків. Перед психологами постала проблема збереження обдарованості, сприяння розвитку здібностей, виховання талановитих людей. І це завдання не втрачає гостроти, хоч би хто його здійснював – родина чи вихователі в дитячому садку. Обдарована дитина сама собі допоможе, якщо вчитель, психолог – творчий, а навчальний процес – цікавий, різнобічний та результативний.
Зважаючи на викладене вище хочеться лише додати: «Всередині нас криються потенційні творчі можливості, й ми повинні працювати щосили, щоб розкрити цей потенціал (Мартін Лютер Кінг).
Список використаних джерел
1. Обдаровані діти: діагностика і супровід / упоряд. Т. Червонна. – К. : Шк. світ, 2008. -128с.
2. Туріщева Л. В. Особливості роботи з обдарованими дітьми / Л. В. Туріщева. -Х. : Вид. група «Основа», 2008. – 122с.