ЗМІСТ
Актуальність теми. Протягом тривалого часу наукова спадщина визначних українських діячів замовчувалася, а нерідко й фальшувалася, тому тепер, у період незалежності України, ми повертаємо невиправдано забуті імена вчених, що залишили вагому наукову спадщину, яка ще недостатньо висвітлена в сучасній українській історіографії.
Одним із найважливіших завдань української історичної науки на сучасному етапі є дослідження наукового доробку відомих учених, зокрема, у ХІХ - ХХ ст. Звернення до їх історико-краєзнавчих та суспільно-політичних поглядів - це об’єктивна потреба часу, яка спонукає до нової й неупередженої оцінки творчого доробку науковців. Важливу роль у цьому контексті відіграв Іван Франко, який упродовж свого життя активно вивчав історію рідного краю, формував основи національного економічного, культурного і соціально спрямованого світогляду.
Дослідження поглядів Івана Яковича Франка (1856-1916) відзначається нині науковою і суспільно-політичною актуальністю. Завдяки його науковим розробкам було заповнено низку прогалин у вивченні місцевої історії, фольклорно-етнографічних джерел та пам’яток старовини. Значним є внесок ученого у вивчення національно-культурних і суспільно-політичних процесів.
На сьогоднішній день дане питання в науково-історичній літературі висвітлено ще недостатньо. Розглядались окремі аспекти діяльності Івана Франка як історика, етнографа, фольклориста, публіциста, також донині немає комплексного аналізу суспільно-політичних та історичних поглядів ученого, відсутні узагальнювальні або спеціальні праці, у яких було б дано оцінку вкладу Івана Франка у вивчення рідного краю.
Свою високу оцінку політичній і творчій діяльності І. Франка дали М. Грушевський, Н. Полонська-Василенко, які відзначали у своїх працях широту світогляду митця, зауважуючи, що його вплив на українську історію і культуру був просто неоціненним.
Віддаючи належне тому, що наявне у сфері збирання, публікації, аналізу й узагальнення публіцистики І. Франка, насамперед, М. Возняком, В. Дмитруком, О. Деєм, М. Нечиталюком, І. Курганським та багатьма франкознавцями, вони не можуть задовольняти потреб нинішнього суспільства не тільки з огляду науково-теоретичних уявлень про сучасну публіцистику і масову комунікацію, але й виходячи із значно ширшого, філософського, соціально-політичного виміру ролі Івана Франка в історії України, розвитку національного інтелекту. Навчально-методичні, монографічні праці про Франка-журналіста присвячувалися окремим питанням і періодам його діяльності, а головне, писалися в умовах, коли не можна було розкрити всю багатоманітність і політичну багатоаспектність його творчості.
У якійсь мірі ця прогалина заповнюється працями О. Пріцака, І. Лисяк-Рудницького, В. Антоновича про політичні погляди та національну ідею у філософських концепціях І. Франка, дослідженнями політичної постаті письменника у наукових розвідках українських мислителів у діаспорі, брошурах і статтях, опублікованих у наукових збірниках та у періодиці.
Метою роботи є об’єктивне висвітлення місця і ролі історичних та суспільно-політичних поглядів Івана Франка в національному і культурно-просвітницькому житті України.
Об’єктом дослідження виступає історико-філософська спадщина Івана Франка в контексті національно-культурного руху в Україні другої половини ХІХ - початку ХХ ст. та сучасності.
Предметом дослідження є становлення та розвиток історичних і суспільно-політичних поглядів Івана Франка та їх роль в українській історичній науці.
Дана робота передбачає розв’язання наступних основних завдань:
- розгляд основних віх життєвого і творчого шляху І. Франка;
- дослідження поглядів І. Франка на національний ідеал як духовну основу державної самостійності та національної незалежності українського народу;
- аналіз точки зору І. Франка на взаємозв’язки Західної та Наддніпрянської України;
- з’ясування ролі і місця І. Франка у політичній діяльності та проблемі української державності;
- висвітлення соціально-філософських поглядів І.Франка;
- оцінка економічних поглядів І. Франка.
Хронологічні рамки роботи визначаються роками життя та діяльності Івана Франка. Нижня межа - кінець 1870-х років відзначається початком формування його суспільних і наукових поглядів. Верхня межа - смерть ученого. При висвітленні деяких аспектів проблеми необхідним було звернення до попередньої історичної епохи.
Методологічною основою праці слугували принципи наукового пізнання: об’єктивності та історизму, які базуються на пріоритеті документів, що дають змогу всебічно проаналізувати історико-краєзнавчі погляди І. Франка. Важливу роль відіграв також біографічний принцип, що передбачає дослідження історичних явищ і процесів крізь призму життя й творчості окремих помітних представників епохи. Дослідження здійснено на основі використання таких методів: історичних (проблемно-хронологічний, порівняльно-історичний, ретроспективний), емпірико-теоретичних (аналіз, синтез), загальнонаукових (логічний, абстрагування, узагальнення, індукція та дедукція).
Практичне значення дослідження полягає в тому, що матеріали і висновки роботи можуть бути використані в науково-дослідницькій (при підготовці праць з історії України) та навчально-педагогічній (у процесі розробки та викладання нормативних і спеціальних курсів у ВНЗ, для написання підручників з історії України, проведення семінарських занять) галузях.
Структура роботи обумовлена метою і завданнями дослідження. Робота обсягом 91 сторінка складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (76 найменування) і додатків.
- Астаф'єв А. Трансформація суспільно-політичних поглядів Івана Франка // Молода нація. - 1996. - № 4.
- Баган О. Іван Франко і теперішнє становище нації. - Дрогобич, 1991.
- Басе І. І. Іван Франко: Життєвий і творчий шлях. -К.: Наук. думка, 1983.
- Безбородний Є. Великий українець // Освіта. - 1996 - 21 серпня - №№43-44.
- Берко П. Нова парадигма української філософії. - Дрогобич: “Коло”, 2003.
- Берко П., Небелюк М. Еволюція філософічно-політичних поглядів Івана Франка. - Борислав, 2001.
- Білоус О. Світогляд Івана Франка. - К., 1956.
- Брагінець А. Філософські і суспільно-політичні погляди Івана Франка. - Львів: Книжково-журнальне видавництво, 1956.
- Великий каменяр: Проза та драматургія Івана Франка: Навч. посіб./ Укл. і передмова А. А. Чічановського. - К.: Грамота, 2003.
- Вертій О. І. Народні джерела творчості Івана Франка. -Тернопіль, 1998.
- Возняк M. Велетень думки і праці: Шлях боротьби і життя І. Франка. - К.: Держ. видавн. худож. літ-ри, 1958.
- Возняк М. Виборче беззаконня проти І. Франка // Франко І. Статті і матеріали: У 12-ти збірниках. - Львів: Університет, 1948.
- Возняк М. Нариси про світогляд І. Франка. Львів, 1955.
- Возняк С. І. Франко про національне питання та шляхи його розв’язання в Галичині // Іван Франко. Статті і матеріали.-Зб. ХІ. - Львів, 1964..
- Возняк С. Іван Франко - поборник єднання народів. - Львів: Вища школа, 1974.
- Воропай О. Іван Франко як етнограф і фольклорист // Визвольний шлях, 1966.
- Гвоздовський В. Утвердження національної ідеї в суспільно-політичних поглядах Івана Франка // Визвольний шлях. - 2002. - № 7.
- Гнатюк М. І. Іван Франко в літературно-естетичних концепціях його часу. - Львів: Каменяр, 1999.
- Горбач Н. До питання про філософські переконання Івана Франка// Іван Франко - письменник, мислитель, громадянин: Матеріали міжнародної наукової конференції - Львів, “Світ”, 1998.
- Грицак Я. Іван Франко в еволюції української політичної думки // Сучасність. - 1994. - № 9.
- Грицак Я. Й. "...Дух, що тіло рве до бою...": Спроба політичного портрета Івана Франка. -Львів: Каменяр, 1990.
- Гундорова Т. Франко - не каменяр. - Мельбурн. - 1996.
- Гурій І. Іван Франко як історик селянства України // І. Я. Франко як історик. - К., 1956.
- Дей O. I. Іван Франко і перша російська революція. - Львів: Кн. -журн. вид-во, 1955.
- Дей О. І. Іван Франко: Життя і діяльність. -К.: Дніпро, 1981.
- Єкельчук С. Іван Франко // Історія України в особах: ХІХ-ХХ ст. - К.: Україна, 1995.
- Єфремов С. З спогадів про І. Франка // Український народний союз. Альманах. - Нью-Йорк, 1966.
- Жила В. Суспільно-громадські питання в творчості Івана Франка // Записки НТШ. - Т. CLXXXII. - Іван Франко. - Збірник доповідей для відзначення 110-річчя народин і 50-річчя смерти Івана Франка. - Ч. І. - Нью-Йорк-Париж-Торонто, 1967.
- Забужко О. Філософія української ідеї та європейський контекст: Франківський період. - К.: Основи, 1993.
- Здоровега В. Іван Франко і українська публіцистика // Збірник праць кафедри української преси і Дослідницького центру історії західноукраїнської преси. Вип. 7 - 2003.
- Злупко С. М. Іван Франко - економіст. -Львів: МП "Слово", 1992.
- Іван Франко у спогадах сучасників. - К., 1956.
- Іван Франко. Документи і матеріали. 1856-1956. - К.: Наук. думка, 1966.
- Іван Франко: Бібліографічний покажчик: 1956-1984. - К.: Наук.думка, 1987.
- Калинович B. I. Політичні процеси І. Франка та його товаришів. - Львів: Вид-во Львів, ун-ту, 1967.
- Кашуба М. Ідея суспільного прогресу в працях Івана Франка// Іван Франко - письменник, мислитель, громадянин: Матеріали міжнародної наукової конференції. - Львів, “Світ”, 1998.
- Кедрин І. Співець волі і поступу // Український народний союз: Альманах. - Нью-Йорк, 1966.
- Кирилюк Є. “Вічний революціонер”: Життя і творчість І. Франка. - К.: Дніпро, 1966.
- Климась М. Світогляд І. Франка. - К.: Держполітвидав УРСР, 1959.
- Кононенко П. П. Українська література. Проблеми розвитку. - Київ, 1994.
- Копиленко О. Л. Політико-правові ідеї Т.Шевченка та І.Франка в сучасній ідеологічній боротьбі. - К.: Наук. думка, 1990.
- Кравець М. М. Іван Франко - історик України. - Львів: Вид-во Львів, ун-ту. 1971.
- Кріль К. Національна ідея у редакційно-видавничій діяльності Івана Франка // Іван Франко - письменник, мислитель, громадянин. - Матеріали міжнародної наукової конференції (Львів, 25-27 вересня 1996 р.). - Львів, 1998.
- Кропивницька Н.С. Ідеал як філософська проблема у творчості І.Франка // Вісник Львівського університету. Серія - Філософські науки. - 2000. – Вип. 2.
- Лисяк-Рудницький І. Українці в Галичині під австрійським пануванням // Історичні есе. - К., 1994.
- Мазепа В. Еліта та народні маси у соціальній філософії Івана Франка // Філософська думка. -2001. -№ 6.
- Мазепа В. Історіософські ідеї Івана Франка/ В.Мазепа // Київська старовина. -2000. - № 1.
- Маланюк Є. Книга спостережень. - К., 1995.
- Маланюк Є. Пролог, не епілог // В кн.: Іван Франко. Вибір поезій. - Париж. - 1956.
- Маланюк Є. Франко як явище інтелекту // Укр. мова та л-ра. - 1996 - №2.
- Мащенко С.Т. Основні проблеми в історії української філософії. - Чернігів, 2002.
- Медвідь Ф. Іван Франко: Ідеал національної самостійності // Визвольний шлях. - № 7/97.
- Мороз О. Іван Франко - гнівний викривач українського буржуазного націоналізму та клерикалізму. - Львів: Кн.-журн. вид-во, 1953.
- Погребенник В.Ф. Релігійні святощі в осмисленні Івана Франка-науковця // Актуальні проблеми слов’янської філології. - К,. - 2004. - Вип. Х.
- Радзикович В. Світоч національно-культурного відродження України: Франко Іван // Народна творчість та етнографія. -2001. - № 5-6.
- Різун В., Трачук Т. Нариси з історії та теорії українського літературознавства: Монографія. - К., 2005.
- Семенюк Е. Іван Франко і проблеми єдності // Дзвін. - 1997. -№ 8.
- Сімович В. Іван Франко: Його життя та діяльність. - 3-є вид. - Мюнхен: Дніпрова хвиля, 1966.
- Скоморовський В. Погляди Івана Франка на історію українського народу періоду Середньовіччя і Нового часу. - Івано-Франківськ: Плай, 2004.
- Скоморовський В. Стан розвитку історико-краєзнавчої літератури в Галичині ХІХ ст. у поглядах Івана Франка // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Історія. - Вип. 10. - Ужгород: Вісник Карпат, 2004.
- Терлецький О. Спомини і матеріали д-ра І. Франка // ЗНТШ. - Львів, 1902. - Т. 50. - Кн. 4.
- Франко І. Ukraina іггеdеntа // Вивід прав України. - Нью-Йорк, 1964.
- Франко І. Галицька індемнізація // Франко І. Зібр. творів: у 50 т.-К., 1986.-Т.44.-Кн. І.
- Франко І. З кінцем року // "Житє і Слово", кн. 6. - Львів, 1896.
- Франко І. Зібрання творів у 50-ти томах. - Київ, 1986.
- Франко І. Не пора, не пора, не пора // З вершин і низин. - Львів, 1893.
- Франко І. Одвертий лист до галицької української молодежі // Зібр. творів у 50-ти т. - К., 1986.
- Франко І. Панщина та її скасування 1848 р. в Галичині // Франко І. Зібр. творів: у 50 т.-К., 1986.
- Франко І. Поза межами можливого // Зібр. творів у 50-ти томах. - К., 1986.
- Франко І. Що таке поступ?// Зібр. творів: у 50-ти т.,К., 1986.
- Хамар У.В. Іван Франко про “національний ідеал” // Науковий вісник ВДУ. Журнал Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Серія: Філософські науки. - 2000. - №8.
- Хамар У.В. Іван Франко про здійснимість ідеалів // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Філософія. - 2001. - №6.
- Червак Б. Наперед українці (До національної ідеї Івана Франка). - К., 1994.
- Чорний С. Фальшування світогляду і творчості Франка // Визвольний шлях. - Лондон, 1980. - № 1.
- Штогрін Д. До еволюції світогляду І. Франка // Визвольний шлях. -Лондон. 1961. - № 4. - C. 309-319; № 5.
- Якимович Б. Книга. Просвіта. Нація. Видавнича діяльність Івана Франка у 70-80-х роках ХІХ ст. - Львів, 1996.