Предмет:
Тип роботи:
Курсова робота
К-сть сторінок:
29
Мова:
Українська
Курсова робота на тему:
"Лікарські рослини, які виявляють радіопротекторну дію"
ЗМІСТ
Вступ
РОЗДІЛ І. Радіація
1.1. Поняття про радіацію, радіоактивність, радіоактивний розпад, радіоактивні атоми і радіоактивні частинки
1.2. Історія радіації
1.3. Види випромінювання. Їх характеристика
1.4. Шляхи проникнення радіонуклідів в організм
1.5. Ускладнення, які виникають від радіації
РОЗДІЛ ІІ. Рослини-радіопротектори
2.1. Переступень білий
2.2. Шипшина корична
2.3. Бегонія
2.4. Хвощ польовий
2.5. Лофант тибетський
2.6. Фукус пухирчастий
2.7. Алое деревовидне
2.8. Обліпиха крушиновидна
2.9. Морська капуста (Ламінарія)
2.10. Льон звичайний
2.11. Висновки
Список використаних джерел та літератури
Додатки
Вступ
Актуальність дослідження. Радіація відіграє величезну роль у розвитку цивілізації на даному історичному етапі. Завдяки явищу радіоактивності був зроблений істотний прорив в області медицини і в різних галузях промисловості, включаючи енергетику. Але одночасно з цим стали все виразніше виявлятися негативні сторони властивостей радіоактивних елементів: з'ясувалося, що вплив радіаційного випромінювання на організм може мати трагічні наслідки. Тому актуальним став пошук лікарських речовин, які б захищали організм від такого негативного впливу.
Метою роботи є з’ясувати, які лікарські рослини володіють радіопротекторною дією.
Об’єктом дослідження є лікарські рослини-радіопротектори.
Предметом дослідження є біологічні властивості лікарських рослин, які мають радіопротекторний вплив.
РОЗДІЛ І. Радіація
1.1. Поняття про радіацію, радіоактивність, радіоактивний розпад,
радіоактивні атоми і радіоактивні частинки
Слово «радіація» у перекладі з латинської означає «випромінювання», і хоча існує безліч видів випромінювання – до них належать і видиме світло, і ультрафіолетове випромінювання, і інфрачервоні (теплові) промені, і радіохвилі – найчастіше це слово використовується для позначення «іонізуючого» випромінювання. «Іонізуюче» випромінювання змінює атоми речовини, на яку воно впливає, перетворюючи їх на електрично заряджені частинки.
Радіоактивність – це здатність ядер атомів різних хімічних елементів руйнуватися, видозмінюватися з випущенням атомних і субатомних частинок високих енергій.
Радіоактивний розпад – це процес, при якому, у переважній більшості випадків, ядра атомів (а значить, і самі атоми) одних хімічних елементів перетворюються на ядра атомів (на атоми) інших хімічних елементів.
Радіоактивними є атоми (ізотопи, елементи), ядра яких схильні до радіоактивного розпаду або до інших радіоактивних перетворень. Також їх називають радіонуклідами та радіоізотопами.
Радіоактивні частинки – це елементарні частинки, що «випускаються», «викидаються» з величезними швидкостями з ядер атомів радіоактивних елементів під час радіоактивного розпаду [10].
1.2. Історія
Радіація існувала завжди. Радіоактивні елементи входили до складу Землі з початку її існування і продовжують бути присутнім дотепер. Однак саме явище радіоактивності було відкрито всього сто років тому. У 1896 році французький вчений Анрі Беккерель випадково виявив, що після тривалого зіткнення зі шматком мінералу, що містить уран, на фотографічних пластинках після проявлення з'явилися сліди випромінювання. Пізніше цим явищем зацікавилися Марія Кюрі (автор терміна «радіоактивність») і її чоловік П'єр Кюрі. У 1898 році вони виявили, що в результаті випромінювання уран перетворюється в інші елементи, які молоді вчені назвали полонієм і радієм [2, 13-16].
1.3. Види випромінювання. Їх характеристика
Існує три основних види випромінювань (див. рис. 1. 1.) :
Альфа-випромінювання – це викид з ядра атома альфа-частинки. Воно не пробиває лист паперу та шкіру людини. Альфа-активні радіонукліди є найбільш небезпечними для людини і тварин при потраплянні всередину.
Бета-випромінювання – це викид з ядра бета-частинки – електрона або позитрона. Це найбільш розповсюджений вид радіоактивного розпаду, особливо серед штучних радіонуклідів. Бета-частинки слабше взаємодіють із речовиною, через яку проходять, але рухаються далі. За умови потрапляння у середину бета-активні ізотопи набагато небезпечніші, ніж при зовнішньому опромінюванні.
Гамма-випромінювання – потік гамма-квантів (фотонів), що є електромагнітними частинками, порціями електромагнітного випромінювання. Це небезпечне «жорстке» випромінювання [10].
Рис. 1. 1. Види випромінювання [2, 20].
1.4. Шляхи проникнення радіонуклідів в організм
Надходження в організм радіонуклідів відбувається такими основними шляхами:
Інгаляторний. Найнебезпечніший шлях, оскільки у легенях всмоктується у десятки і навіть в сотні разів більше радіонуклідів, ніж у травному каналі.
При пероральному шляху радіонукліди надходять в організм з їжею та водою і всмоктуються у травному каналі.
Через неушкоджену шкіру та поверхню ран. Після поверхневого забруднення шкіри радіоактивні речовини проникають у мікротріщини, потові й сальні залози та волосяні фолікули шкіри, де вони можуть залишатись тривалий час. Вони також потрапляють у власне шкіру, звідки внаслідок дифузії проникають у лімфатичну та кровоносну системи, розносяться по всьому організму і справляють уже не локальний, а загальний вплив на органи і системи [8, 337-338].
1.5. Ускладнення, які виникають від радіації
Іонізуюче випромінювання має високу біологічну активність. Залежно від дози опромінення та низки інших умов воно здатне негативно впливати на людину аж до її загибелі. Біологічний ефект іонізуючих випромінювань залежить від сумарної дози під час дії опромінювання, виду випромінювань, розмірів опроміненої поверхні та індивідуальних особливостей організму.
Відзначають такі ефекти впливу