Предмет:
Тип роботи:
Педагогічний досвід
К-сть сторінок:
8
Мова:
Українська
Мета:розширити знання батьків про значення розвитку дрібної моторики для усунення мовленнєвих вад дитини;
познайомити батьків з нетрадиційними прийомами та матеріалами, що використовуються в роботі з дітьми з
розвитку дрібної моторики та координації рухів рук дитини;
залучити батьків до життя дошкільного закладу та групи, зробити їх своїми помічниками в роботі усунення недоліків мовлення та розвитку;
формувати емоційний контакт батьків, спеціалістів та вихователів.
Матеріал до заняття: «чарівна» торбинка, в якій знаходяться прищіпки, волоський горіх, шишки, клубочок ниток, великі ґудзики, шнурівки з вузликами, заколки для волосся – «крабіки», зубна щітка, мішечок з крупою, клаптик штучного хутра набори прищіпок, горіхів, шнурівок та заколок для батьків; посібники для розвитку дрібної моторики: ігри – «Стукалочка», «Чарівні клаптики», «Чарівний басейн», «Веселий ланцюжок»; пазли – «Цікава логопедія», «Поросятко Пацик у дитячому садку та вдома», «Мама та малюки», «Будинок»; панно – «Пори року», килимкові конструктори – «Абетка», «Зоопарк», шнурівки – «Будинок», «Їжачок»; фотовиставка «Тренуємо пальчики», добірка консультацій для батьків., басейн із сюрпризом.
Хід заняття:
I. Вступна розповідь про значення розвитку дрібної моторикидля ефективної роботи з усунення мовленнєвих вад.
К. Д. Ушинський писав, що мовлення дитини знаходиться на кінцівках її пальців. І це дійсно так. Рухи пальців рук стимулюють розвиток центральної нервової системи і прискорюють розвиток мовлення дитини, вони є одним з факторів його формування.
Недарма рівень розвитку дрібної моторики – є одним з показників шкільного навчання.
Тренуючи пальці рук ми не тільки покращуємо рухові можливості дитини, а ще й розвиваємо її психічні та мовні навички.
Саме тому робота з розвитку дрібної моторики повинна починатися з раннього віку, і проводитись не тільки в дошкільному закладі, але й вдома.
Ми постійно накопичуємо та поповнюємо дидактичний та теоретичний матеріал, який допомагає нам вдосконалювати рухи рук наших дітей. Дещо з нашої скарбнички – Ви можете побачити на нашій виставці – це і різноманітні ігри, пазли, пано, конструктори та багато іншого.
Я хочу запропонувати Вам переглянути невеличку презентацію, в якій відображені деякі прийоми роботи з розвитку моторики рук дітей.
II. Перегляд презентації
III. Обговорення побаченого
Розповідь про нетрадиційні засоби розвитку моторики рук дітей вдома. Ви побачили, як подобається дітям виконувати різноманітні завдання з пазлами, кубиками, килимковим конструктором. Але не завжди ми можемо дозволити собі ці ігри, адже коштують вони не дешево та й нечасто є серед асортименту в магазинах.
Нас оточують безліч предметів, які можна використати для розвитку дрібної моторики дітей. Сьогодні я познайомлю Вас з деякими з них. Але, щоб було цікавіше, ми пограємо з Вами в гру, яку люблять діти – «Чарівна торбинка».
IV. Гра «Чарівна торбинка»
Зараз Ви по черзі будете діставати предмети з торбинки, а я познайомлю Вас з деякими корисними засобами їх використання і ми спробуємо їх відтворити. Іншими словами ми трошки пограємось, а решту підкаже Вам ваша фантазія. (Батьки дістають предмети, дефектолог розповідає та показує цікаві вправи, потім вправи виконуються разом з батьками.)
Волоський горіх. Волоський горіх чудово усуває стрес, позитивно впливає на точки, що сприяють розвитку мовної активності дітей та дрібної моторики. Можна перекладати горіхи, перекочувати між двома долонями, між пальцями однієї руки.
А можна виконувати вправи із віршованим супроводом:
Наш горішок мандрівник
Мандрувати здавна звик.
(Перекочувати по долоньці)
Він ліворуч помандрує -
Своїх друзів всіх здивує.
А праворуч помандрує -
Разом з ними потанцює.
(Перекочувати горіх вправо-вліво по долоні)
Далі він мандрує в гори,
В гори і долини.
(Перекочувати горіх вгору-вниз по долоні)
А в долині наш горішок квіточку зустріне.
Він до неї посміхнеться
До пелюсточок торкнеться.
(Прокочувати горіх по кожному пальчику)
Гарно, добре мандрувати,
Та вже час і повертати.
(Перекочувати горіх між двома долонями).
Аналогічні вправи можна виконувати із шишками.
Прищіпки. Прищіпки можна перекладати з однієї мисочки до іншої, рахувати, викладати в певній послідовності, залежно від кольору, можна запропонувати дитині подарувати промінці сонцю, гичку морквинці. А ще прищіпки – це чудовий масажер, спрямований на активацію незрілих клітин головного мозку.
Проводьте пощипування кінцівок, пальців рук, починаючи з великого, промовляючи потішки, чистомовки, віршики. Наприклад:
Оцей пальчик – наш дідусь,
Оцей пальчик – баба,
Оцей пальчик – наш татусь,
Оцей пальчик – мама,
Оцей пальчик – я,
Ось і вся моя сім'я!
Нумо, братці, за роботу,
Покажіть свою охоту!
Тобі – дрова рубати,
Тобі – печі топити,
Тобі – воду носити,
Тобі – тісто місити,
А тобі – обід варити.
Зубна щітка. Звичайнісінька зубна щітка теж може використовуватись для масажу. Можна погладжувати руки від кінцівок пальців до ліктя, постукувати щіткою, змінюючи темп, використовуючи відповідний віршований супровід:
Он дощові краплинки торкнулися руки.
Їх зовсім не бояться всі наші малюки.
(Погладжування щіткою)
Дощик крапає частіше, по руці він б’є сильніше.
Хай водичка ллється, ллється -
з нею сила додається.
(Постукування щіткою)
Мішечки з крупою. Скільки чудових вправ можна придумати з цією нескладною, але корисною іграшкою: перебирати пальчиками наповнювач, знаходити мішечки з різним та однаковим наповнювачем; або просто «ходити» пальчиками по мішечку, промовляючи віршик або задаючи дитині напрямок. Наприклад:
Йде собачка, кіт іде
Дощик йде, і град
Ще годинник йде вперед,
Рак повзе назад.
З цією ж метою Ви можете використовувати підставки під гаряче, аплікатор Кузнєцова.
Клубочок. Я гадаю, що в кожного вдома можна знайти клубочок. Скільки цікавих завдань можна запропонувати дитині, намотуючи нитку – називати кольори, дні тижня, пори року, слова на певний звук.
Шнурівки з вузликами. Кожна дитина безліч часу може бавитися різноманітни мишнурівками, порівнювати їх за довжиною, викладати геометричні фігури, літери, цифри. Використовуючи різнокольорові шнурівки з вузликами та «крабіки» – заколки для волосся, можна закріплювати з дитиною назви кольорів, кількісну та порядкову лічбу. Запропонуйте дитині прикріпити «крабіки» на свою шнурівку за кольором, прикріпити стільки «крабіків» скільки вузликів, прикріпити заколку на певний вузлик (перший, третій) і т. д.
«Сухий» басейн або басейн із сюрпризом. Ви можете взяти будь-яку яскраву коробку, наповнену поролоновими кульками, горохом, квасолею тощо. Заздалегідь заховайте в ній маленькі іграшки або цукерки. Дитина перебираючи наповнювач повинна знайти скарб. Дітям дуже подобається ця гра.
Клаптики штучного хутра, різноманітних тканин. За допомогою клаптиків з різних за фактурою тканин або клаптиків штучного хутра, які мають різні кольори та форму можна викладати різноманітні предмети. Наприклад: з клаптиків у вигляді трикутників та прямокутника можна викласти ялинку тощо.
V. Пояснення правил проведення роботи з розвитку дрібної моторики
Я розповіла Вам лише про деякі з видів роботи з нестандартними іграшками. Можливо у Вас є свої секрети для розвитку дрібної моторики дитини вдома. Я ж хочу звернути Вашу увагу на правила, яких слід дотримуватись при проведенні цієї роботи вдома.
Правила:
Робота з розвитку дрібної моторики повинна проводитись регулярно для досягнення вагомого ефекту.
Матеріал до занять повинен бути різноманітним, яскравим, безпеч-ним.
Заняття повинні проводитись під наглядом дорослого або разом з ним.
Завдання, які ви пропонуєте дитині повинні приносити радість, викликати задоволення, не повинні перевтомлювати.
VI. Підсумок
Я вважаю, що кожен з Вас знайде серед моїх порад ті, які підійдуть саме для вашої дитини. Адже бажання бачити свою дитину щасливою та зацікавленою здатне змусити працюючу, чи взагалі зайняту матусю, щось придумувати, клеїти, різати, шити.
Я дуже вдячна Вам, що Ви прийшли сьогодні.
Бажаю Вам успіхів та натхнення!