ПЛАН
Термін «мазепинське бароко» прийнявся у нас за останні роки, обіймаючи козацьку Добу нашої історії повніше і глибше, ніж будь-який інший термін. Особливо цей термін характерний спеціально для історії нашої культури, вказуючи на найістотніше - стиль культури козацької Доби - в цілому, і в мистецтві зокрема.
І Гуманізм, і попереднє Відродження, і пізніша Реформація приходить на західну половину України не лише з певним, цілком натуральним запізненням, але й під час бурхливих подій західноєвропейської Тридцятилітньої Війни (1618-1648), війни релігійної і тому найбільш жорстокої і страшної.
У суспільному житті з'явилися братства, у літературі й культурі - Києво-Могилянська Академія, нарешті в архітектурі - "українське (козацьке) бароко". Всі ці явища, разом з своєрідним мілітарним явищем козацтва, є, без сумніву, явищем одного стилю, який найповніше і найстисліше характеризує саме поняття "бароко", що стало синонімом неспокою, поривності, потужності і ніби недокінчености, незавершеності, спроби поєднати протилежності.
Історія взагалі, а історія культури зокрема - це процес, в якому кожна подія чи явище має за собою свою генетичну лінію. Насіння наступної доби завжди посіяне в добі попередній. Якою б "несподіванкою", чи й "чудом" нашої історії не видавалося явище козацтва для нас, чи, тим більше, для чужинця, - козацтво не було випадковим.
Справді, на перший погляд, козацтво є чудом нашої історії: обезголовлений національний організм - власним внутрішнім зусиллям - вирощує собі голову. Провідна верства - здрібнілі князі й боярство, пізніше навіть єпископат - втягується механізмом польської державності, недостачі якого зручно компенсувала месіяністична ідея латинської "воюючої Церкви" та "поширення західної культури" на "диких" теренах. І от, на зміну відмерлій аристократії несподівано, бо за історично короткий час, з'являється аристократія нова, з'являється чудом, бо ніби з нічого народжена.
- Алексієвець М., Цвіркун В. Типологія української національної культури. - Львів, 1993.
- Асеєв Ю. С. Стилі в архітектурі України. - К.: Будівельник, 1989.
- Єфремов С. Історія українського письменства. - К.: Феміна, 1995.
- Історія української культури / за ред. Патона Б. Є. - К.: Наукова думка, 2001.
- Огієнко І. Українська культура: коротка історія культурного життя. - К.: Абрис, 1991.
- Попович М. Кінець староукраїнської барокової культури. - К.: 1998.
- Українське бароко та європейський констект / за ред. О. К. Федорука. - К.: Наукова думка, 1991.