Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Мобільні операційні системи

Предмет: 
Тип роботи: 
Повідомлення до семінарського заняття
К-сть сторінок: 
6
Мова: 
Українська
Оцінка: 

Один з «піонерів» серед мобільних операційних систем - це Symbian OS. Розробкою її займається консорціум Symbian, який в 1998 році заснували компанію Nokia, Ericsson, Motorola і Psion, пізніше до нього приєдналися інші виробники мобільних телефонів.

Різні версії цієї ОС були адаптовані під певні моделі телефонів. Вона була популярна завдяки своїй легкості і стабільності, низьким вимогам до «начинки» телефону, а також частому виходу нових версій і швидкому виправленню нестабільностей. Ну, і звичайно, важливу роль відіграло те, що платформа Symbian активно підтримувалася одним з провідних виробників телефонів, Nokia, а також довгий час практично не мала конкурентів.

Але коли почали активно розвиватися інші мобільні операційні системи (зокрема, Windows Mobile, Google Android, Apple iOS), Symbian OS здала свої позиції, хоча до цих пір залишається досить популярною.

Систему Google Android, незважаючи на свою молодість, дуже популярна. Вона заснована на ядрі Linux і використовується не тільки в мобільних телефонах, а й комунікаторах, нетбуках, планшетних комп'ютерах та інших пристроях.

Платформа легко пристосовується для використання VGA, 2D графічних бібліотек, 3D графічних бібліотек розроблених на основі OpenGL ES 1.0 специфікації, традиційних інструментаріїв для смартфонів, містить SQLite для структурованих даних.

Android підтримує багато технологій, що забезпечують зв'язок, у тому числі: GSM, Bluetooth, EDGE, 3G та WiFi. Для обміну повідомленнями доступні як SMS, так і MMS сервіси, у тому числі й потокові повідомлення.

На Android'і доступний веб-браузер, розроблений на основі WebKit application framework. Програми, написані на Java, можна скомпілювати в Dalvik байткод і виконувати на Dalvik virtual machine, яка являє собою розроблену спеціально для використання на мобільних пристроях VM'у, не зважаючи на те, що не є стандартною Java Virtual Machine.

Android підтримує такі формати для аудіо/відео даних та зображень: MPEG-4, H.264, MP3, та AAC, AMR, JPG, PNG, GIF, а також відеокамери, фотоапарати, дотикові екрани, GPS, компаси, акселерометри, та прискорювачі 3D графіки.

Також ця ОС містить емулятор, засоби відлагодження, профілювання пам'яті та швидкодії, плагін для Eclipse IDE. Також доступні плагіни для Intellij IDEA та NetBeans.

Ця система приваблює своєю гнучкістю: завдяки відкритому вихідному коду кожен розробник може змінювати її «під себе». Для користувачів ця відкритість виражається у великій кількості різноманітних додатків. Вона багатозадачна, відрізняється високою швидкодією і зручною інтеграцією з сервісами Google. Але відкритість - також причина і деяких недоліків цієї ОС. Наприклад, вона часто вимагає доопрацювань.

Деякі виробники телефонів вважають за краще використовувати власні мобільні операційні системи. Наприклад, iPhone від Apple працюють під управлінням операційної системи Apple iOS. 

iOS є похідною від Mac OS X, отже, є за своєю природою Unix-подібною операційною системою. Користувацький інтерфейс iOS заснований на концепції прямої маніпуляції з використанням жестів Multi-Touch. Елементи інтерфейсу управління складаються з повзунків, перемикачів і кнопок. Він призначений для безпосереднього контакту користувача з екраном пристрою. Внутрішній акселерометр використовуються деякими програмами для реагування на струшування пристрою, яке є також загальною командою скасування, або обертати пристрій у трьох вимірах, що є загальною командою перемикання між книжковим та альбомним режимами.

Пристрої від компанії Research In Motion Limited (RIM) - смартфони BlackBerry - оснащені однойменної операційною системою. 

Особливості версії BlackBerry OS:

  • вихначення повідомлень і часу нагадувань на смартфонах BlackBerry;
  • перегляд вкладених папок персональних контактів і редагування контактів. BES (BlackBerry Enterprise Server) вставить всі призначені для користувача контакти в застосунок Contacts, навіть якщо вони перебувають у різних місцях;
  • перегляд і використання контактів, розташованих у спільних папках, і копіювання їх у локальний список контактів користувача, при наявності дозволу;
  • переглядач файлів для доступу в загальні мережеві ресурси з можливістю відкривати, редагувати та зберігати документи. Можливість переглянути інформацію про документ, у тому числі типу файлу, розміру та дати;
  • відправка запрошення на зустрічі і запису календаря зі смартфона BlackBerry;
  • можливість додавати, видаляти, переміщати і перейменовувати персональні папки;
  • можливість переглядати особистий список розсилки в контактах Outlook і оправляти листи за нього.

RIM також працює над рішенням, яке дозволить листамв, які прийшли зі смартфона, виглядати так само, ніби вони були відправлені з Outlook.

Для того, щоб всі ці можливості стали доступні користувачам, має бути встановлено як серверне, так і клієнтське ПЗ відповідної версії.

Серія тачфонів (сенсорних телефонів) від Samsung працює на платформі Bada (їх так і називають - «бадафони»).

Платформа bada має багаторівневу архітектуру. Ядром bad'и може бути Linux у потужних сматфонах або пропрієтарна операційна система реального часу у бюджетних варіантах. API платформи для розробки (офіційно надаються засоби розробки на C++) дає доступ до всіх рівнів платформи[19].

Підсистеми Linux в bada використовуються тільки на самому низькому рівні платформи, для роботи застосунків задіяний власний власницький фреймворк, що надає розробникам набір класів для керування телефоном, побудови користувацького інтерфейсу та організації обміну даними. Платформа побудована на основі сервіс-орієнтованої архітектури, в якій всі програми виступають в ролі сервісів, що підключаються. У застосунки можуть бути легко інтегровані компоненти, які забезпечують доступ до функцій виконання дзвінка, відправлення повідомлень, доступу до адресної книги. З цікавих можливостей, доступних для застосунків, можна відзначити детектор руху, тонке управління вібросигналів і систему розпізнавання облич.

Для користувацького оточення в платформі Bada задіяна власницька оболонка TouchWiz власної розробки. Безпосередньо в користувацьке оточення інтегрований заснований на WebKit браузер з підтримкою Adobe Flash, що дозволяє використовувати його можливості з усіх програмах. Основний акцент в користувацькому оточенні робиться на простому і інтуїтивно зрозумілому візуальному оформленні, робота якого забезпечується спеціальним фреймворком, що надає єдине зовнішнє оформлення для всіх виконуваних на платформі програм.

Для платформи bada у вільному доступі поширюються тільки сирцеві тексти змінених вільних компонентів і інструментарій bada SDK. SDK складається з набору стандартних GNU-інструментів і інтегрованого середовища на основі Eclipse, яке містить симулятор телефону, зневаджувач і візуальний будівник інтерфейсу. В якості мови програмування для створення застосунків підтримується C++ і JavaScript.

Перевага цих систем в тому, що вони «заточені» під апарати конкретного виробника з урахуванням всіх їх особливостей. Зазвичай такі системи надійні, регулярно оновлюються і можуть похвалитися хорошою службою підтримки. Але є у них і недоліки, скажімо, користувачі BlackBerry OS скаржаться на не надто зручний браузер, а на iOS не можна встановити неофіційні програми. Але якщо ви вирішили неодмінно купити собі iPhone, Blackberry або Samsung Wave, з вадами доведеться миритися.

Шосте місце за популярністю після Symbian OS, Google Android, Apple iOS, BlackBerry OS і Bada займає операційна система Windows Mobile, заснована на платформі Windows CE. Вона зручна тим, що її інтерфейс схожий з інтерфейсом звичної нам операційної системи Windows для персональних комп'ютерів. Вона багатозадачна, може похвалитися зручною синхронізацією. Але при цьому ОС Windows Mobile пред'являє досить високі вимоги до «начинки» смартфона, вразлива для вірусів і не завжди працює стабільно.

Наступником Windows Mobile покликана стати Windows Phone 7. Оновитися з Windows Mobile до Windows Phone 7 не можна через апаратної несумісності. Компанія Microsoft вважає цю платформу поворотним моментом у розвитку мобільних телефонів, але підтвердити або спростувати їх слова можуть лише власники телефонів з цією ОС.

Крім шістьох лідерів на ринку мобільних ОС, ви можете зіткнутися і з іншими операційними системами. Альтернативні мобільні операційні системи розроблені на базі ядра Linux і використовуються звичайно в обмеженій кількості моделей. Сюди відносяться HP webOS (раніше Palm webOS), Maemo, OpenMoko, MontaVista Mobilinux, EZX Linux, MOTOMAGX, LiMo Platform, Access Linux Platform і MeeGo.

Отже, вибираючи мобільний пристрій, обов'язково слід поцікавитися встановленою на ньому операційною системою (буває так, що на різних моделях одного виробника встановлені різні ОС), адже саме від неї багато в чому залежить зручність роботи.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. Аленин А. Операционные системы мобильных устройств / А. Аленин. – [Електронний ресурс]. – [Режим доступу]: http://www.freeadvice.ru/view_ article.php?id=76
  2. Машталер Н. Мобильный обзор: операционные системы / Н. Машталер. - [Електронний ресурс]. – [Режим доступу]: http://biz.liga.net/all/all/stati/ 2049193-mobilnyy-obzor-operatsionnye-sistemy.htm
  3. Петрович С. Д. Основи роботи з операційною системою Android / С. Д. Петрович // Комп'ютер у школі та сім'ї: науково-метод. журн. - 2013. - № 4. - С. 30-32.

 

Фото Капча