ПЛАН
Візантійська цивілізація та її культура - унікальне явище, яке посідає провідне місце в історії європейської та світової культури. Вона мала вагомий вплив на культуру країн південно- і східноєвропейського регіону. Тому без урахування величезної й оригінальної культурної спадтцини Візантії не може бути й мови про належне розуміння як пізньоантичного, так і середньовічного періоду в культурному розвитку Європи.
Упродовж усієї тисячолітньої історії Візантія була центром блискучої та своєрідної культури, що формувалась під впливом римської, грецької й елліністичної античних традицій, водночас відчуваючи культурні впливи сусідніх східних цивілізацій і тих східних народів, які входили до складу її населення, що й зумовлювало певною мірою надетнічний, космополітичний характер її культури. Крім того, розвиток візантійської культури відбувався в процесі еволюції суспільства Візантії від античності до Середньовіччя, боротьби античної і християнської ідеологій, у підсумку якої християнство стало ідеологічною основою візантійської культури. Таке переплетення європейських та азійських впливів, греко-римських і східних, античних і середньовічних християнських традицій позначилося на суспільному житті, релігійно-філософській ідеї, літературі та мистецтві Візантії, зробивши її культуру надзвичайно яскравою, багатоманітною, неповторною.
Культура Візантії, яка була логічним історичним продовженням греко-римської античності, це - своєрідний "міст" від античності до Середньовіччя. Оскільки Візантія репрезентувала впродовж усього існування синтез західних і східних духовних начал, цей "міст" єднав також культури Заходу і Сходу, становив особливий вияв їх синтезу, зумовленого географічним положенням і багатонаціональним характером Візантійської держави, яка була "сплавом" етнічних культур, носієм культури симфонічного типу.
- Гаврюшенко О. та ін. Історія культури. - К.: Кондор, 2004.
- Греченко В. та ін. Історія світової та української культури. - К.: Літера, 2000.
- Європейська та українська культура в нарисах / За ред. І. Цехмістро та ін. - К.: Центр навчальної літератури, 2003.
- Єфименко В. Історія світової культури. - К.: Знання, 2000.
- Левчук Л. Історія світової культури. - К.: Либідь, 1997.
- Лекції з історії світової та вітчизняної культури: Навч. посібник. Вид. 2-ге, перероб. і доп./ За ред. проф. А. Яртися та проф. В. Мельника. - Львів: Світ, 2005.
- Полікарпов В. Лекції з історії світової культури. - К.: Знання, 2000.
- Пустовит А. История европейской культуры. - К.: МАУП, 2004.