ПЛАН
- Історія зародження тютюнопаління
- Загальна дія тютюнового диму на організм
- Аналіз впливу паління системи організму
Масове поширення паління зробило цю проблему міжнародною, а паління почали називати чумою ХХ століття. Наукові дослідження в цій області не залишають сумнівів у тій величезній шкоді, яку паління наносить людям. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), у промислово розвинених країнах паління є прямою або непрямою причиною 20% смертей. Тютюн у Європі вбиває в 4 рази більше людей, ніж автомобільні катастрофи.
Особливо хвилює той факт, що паління стало поширюватися серед молоді й жінок. Багато хто не знає про те, що паління, яке починається «з гри», «з бажання наслідувати», «не відставати від моди», «скоріше стати дорослим», перетворюється в підступну пристрасть, згубну для здоров'я. Паління особливо шкідливе для молодого організму. Воно сковує волю, підточує здоров'я і скорочує життя. Внаслідок витривалості організму людини шкідливий вплив паління позначається тільки через багато років.
Проведені численні опитування населення показують, що багато хто не знаює або знаює недостатньо про шкоду й всі наслідки паління. За захоплення палінням доводиться платити занадто дорого, тому що разом з тютюном курці поступово «викурюють» найбільш дорогоцінне - здоров'я.
Численні медичні дослідження, проведені в нашій країні й за рубежем, довели, що паління завдає шкоди практично всім системам людського організму і є звичкою, від якої нелегко позбутися навіть за допомогою фахівця. Паління тютюну викликає фізіологічну й психологічну залежність й, крім того, тісно пов'язане із соціальними й культурними факторами.
Для всебічного вивчення психологічних аспектів паління необхідно мати уявлення про масштаби реальної поширеності цього явища в сучасному світі, а також про групи, найбільшою мірою піддані ризику. Відповідно до оцінки ВООЗ, на початку ХХІ ст. у світі налічувалося близько 1500 мільйонів курців, що становить біля третини жителів планети старше 15 років.
- Колесов Д.В. Предупреждение вредных привычек у школьников. – 2-е изд. – М.: Изд.-во УРАО, 1999.
- Колманова Т.С., Ахвердиева М.К. Влияние табакокурения на адаптационно-приспособительные реакции у лиц молодого возраста // Здоровье и образование: Материалы Междунар. конф. валеологов. – СПб., 1999.
- Красноперов М.Г. О вреде курения табака. – М.: Медизд, 1995.
- Левитский П.М., Язловецкий В.С. Вред алкоголя и никотина: Пособие для учителей. – 2-е изд., перераб. и доп. – Киев: Радянська школа, 1997.
- Левшин В.Ф. Проблема табакокурения и пути ее решения // Курение или здоровье в России? / Под ред. А.К.Демина. – М., 1996.
- Мерман М.М. Цифры и факты для бесед о вреде курения // Фельдш. и акуш. – 1980. – № 3.
- Мусалов Г.Г., Ахмедханова А.А., Алиметова М.С. Вредные привычки подростков и их профилактика. – Махачкала: Дагучпедгиз, 1989.
- Новиков О.В., Шакирзянов Г.З., Кирш Я. Характерологические и личностные особенности курильщиков: Практическое пособие. – Казань: Медицина, 2000.
- Островский А.Д. О вреде курения для детей и подростков. – М.: Медицина, 1995.