ПЛАН
Дослідження життя і творчості Шевченка (шевченкознавство) стало самостійною галуззю українознавства. Серед найбільш відомих дослідників життєвого і творчого шляху поета - І. Франко, О. Кониський, О. Огоновський, М. Комаров, В. Доманицький, А. Єнсен, П. Зайцев, С. Єфремов, О. Білецький, Є. Кирилюк, Л. Плющ, Г. Грабович та ін. У 1978 з'явилося двотомне енциклопедичне видання «Шевченківський словник».
Однак історичні дослідження у шевченкознавстві представлені досить слабо. Іншим негативним моментом у сучасному шевченкознавстві є живучість старих, популістських та заідеологізованих схем. Залишається сподіватися, що, відповідно до однієї із засад українського національного руху, лише у самостійній Україні можна дійти до справедливої оцінки життя і творчості геніального українського поета.
Одним з найважливіших джерел для вивчення життя і творчости Шевченка є його рукописна й малярська спадщина. Переважна більшість рукописів поета зосереджена нині в Інститутіті літератури ім. Шевченка АН України. Унікальна колекція шевченкіани, зібрана бібліографом Ю. Меженком протягом 1911 - 69 (понад 15 тис. одиниць), зберігається тимчасово в Центральній науковій бібліотеці АН України. Найбільшу колекцію творів поетичної і мист. спадщини Шевченка, документів про його життя, творчість і революційну діяльність зібрано в Державному музеї Т. Шевченка в Києві. Поетові рукописи й ділові папери зберігаються також в інших архівах, бібліотеках та музеях України, а крім того, в наук. книгосховищах Санкт-Петербургу, Москви, Кракова, Женеви та ін. Повної наукової реєстрації музейної і архівної шевченкіани досі немає.
- Дорошенко В. Покажчик видань Шевченкових творів та спис бібліографічних праць про Шевченка. В кн. Повне вид. творів Т. Шевченка, т. 16. Вінніпег.-Ленінград. 1969.
- Жур П. Літо перше. З хроніки життя і творчості Т. Шевченка. - К., 1979.
- Івакін Ю. Нотатки шевченкознавця. - К., 1986.
- Касперт А. Шевченко і музика. Нотографічні та бібліографічні матеріали (1861-1961). - К., 1974.
- Меженко Ю. Матеріали до Шевченкіани, 1917-1929, Життя й революція. - К., 1980.
- Пам'яті Т. Шевченка. Збірник філологічного факультету Київського університету. - К. 1989.
- Плевако М. Тарас Шевченко / у кн. Хрестоматія нової української літератури, т. 1. - X., 1976.
- Смілянська В. Біографічна шевченкіана (1861-1981). - К., 1984.
- Яшек М. Тарас Шевченко. Матеріали до бібліографії (pp. 1903-1921). Вип. 1. - X., 1971.