ПЛАН
Утворення незалежної Української держави та розбудова її державно-правових інститутів дало новий поштовх в об’єктивному дослідженні колись заборонених тем з історії українського народу та його державності. Важливе місце у цьому дослідженні займає історико-правова наука, яка на думку багатьох вчених, отримує якісно нові можливості для свого розвитку.
Однією зі сфер історико-правового дослідження є вивчення державних утворень українського народу та діяльність їх законодавчих і виконавчих органів влади. Історичний досвід державотворення дає можливість критично оцінити сучасний процес розбудови Української держави та уникнути помилок, які були допущені у попередній період. Такою, ще не повністю дослідженою сторінкою українського державотворення, є відновлення на початку XXст. українських держав після лютневої революції в Росії та розпаду Австро-Угорської монархії.
Особливість державного будівництва на західноукраїнських землях була обумовлена їх майже 150-річним перебуванням в іншій державно-правовій системі, ніж українські землі, що знаходились у складі Російської імперії. Незважаючи на своє пригноблене становище, українці Австро-Угорщини використали, хоч і в неповному обсязі, переваги європейської конституційної монархії.
На західноукраїнських землях легально діяли українські політичні, громадські та культурно-освітні організації. Ці структури проводили роботу з організації українського культурного та політичного життя. З 1848р. українці брали участь у діяльності австрійського парламенту, галицького та буковинського крайових сеймів. Наприкінці XIXст. у Східній Галичині вперше на українських землях було створено легальні українські політичні партії, які у своїх програмних документах ставили за мету утворення незалежної Української держави.
- Гошуляк І. Л. До питання соборності української держави у період визвольних змагань 1917-1920 рр. // Український історичний журнал. – 2005. – № 4-6.
- Грушевський М. Історія України-Руси. – Репринтне видання. – К.: Генеза. – 1992.
- Гунчак Т. Україна: перша половина XX століття: Нариси політичної історії. – К.: Либідь, 1993.
- Джерела з історії взаємовідносин Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки / В.І. Пилипів; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. – К., 2003.
- Історія ЗУНР: джерела до вивчення державного будівництва / В.С. Великочий; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. – Л., 1999.
- Кобилецький М.М. Військове судочинство у ЗУНР // Правова держава. Щорічник наукових праць. – К., 1998. – Випуск 9.
- Кобилецький М.М. Суд і судочинство у ЗУНР // Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні. Матеріали наукової конференції (лютий 1997 року). – Львів, 1997
- Кобилецький М.М. Утворення та структура державного апарату ЗУНР. – Львів: Світ, 1998.
- Мазепа І. П. Україна в огні і бурі революції 1917-1921 років. – Дніпропетровськ: Січ, 2001.
- Полонська-Василенко Н. Історія України 1900-1923 років. – К.: МП Пам'ятки України, 1992.
- Створення уряду Української Народної Республіки і формування системи виконавчої влади (червень 1917 р.-квітень 1918 р.): дис. канд. іст. наук / І.М. Лебедєва; Запоріз. держ. ун-т. – Запоріжжя, 2003.
- Субтельний О. Історія України. – К.: Вища школа. – 1996.