ЗМІСТ
1.1. Поняття та особливості лікувальної адаптивної фізичної культури
1.2. Сучасні підходи до методики адаптивної фізичної культури
2.1. Особливості занять фізкультурою у дітей з ознаками ожиріння
2.2. Організація заняття фізичними вправами
2.3. Рекомендовані вправи з плавання
2.4. Правильне харчування при ознаках ожиріння
2.5. Проведення дослідження з ефективності дії комплексу вправ для підлітків 10-16 років з ознаками ожиріння
Актуальність теми дослідження. Ожиріння - захворювання, що характеризується надлишковим вмістом жирової тканини в організмі. За останні роки поширеність ожиріння майже подвоїлася. За даними медичної статистики надлишковою вагою в Україні страждає до 20% населення і число таких людей постійно зростає.
Ожиріння - результат такого рівня споживання калорій з їжею, яке перевищує їх витрату, тобто результат підтримки позитивного енергетичного балансу протягом тривалого часу. Жири їжі відіграють важливу роль у розвитку ожиріння, як внаслідок високої калорійної щільності жиру, так і внаслідок низького почуття задоволення голоду. Збільшення поширеності ожиріння зв'язано також з генетичними факторами, гіподинамією, підвищеним апетитом.
Поширенню ожиріння серед підлітків сприяє ряд факторів зовнішнього та внутрішнього середовища («фактори ризику»). Серед групи соціально-культурних факторів найбільше значення мають: споживання висококалорійної їжі, багатої насиченими жирами і холестерином; паління; «сидячий» (малоактивний) спосіб життя; стресові умови сучасного життя у великих містах. З порушень біохімічних і фізіологічних регуляторних механізмів важливе значення мають: гіперхолестеринемія, гіпертригліцеродемія, ряд форм гіперліпопротеїнемії, порушена толерантність до вуглеводів та ін.Ожиріння серед підлітків стає все більш серйозною проблемою у всьому світі. Епідемія ожиріння особливо очевидна в індустріалізованих країнах, де багато з людей, ведуть сидячий спосіб життя і їдять "зручну" їжу швидкого приготування, яка містить високу кількість калорій, однак не має харчової цінності. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я за останні 20 років кількість дітей у віці від 8 до 10 років, які страждають від ожиріння, подвоїлося, а кількість підлітків із зайвою вагою - потроїлася. Національні асоціації всього світу щорічно публікують повідомлення, що з кожним роком підлітків і дітей із зайвою вагою стає все більше і більше.
Цим зумовлюється актуальність теми роботи, оскільки з кожним роком все більша кількість учнів шкіл потребує застосування адаптивної фізичної культури, спрямованої на профілактику ожиріння на стадії виявлення перших його ознак.
Об’єктом дослідження у роботі виступає ожиріння у підлітків, його причини і ускладнення, а предметом – особливості проведення адаптивної фізичної культури з дітьми середнього і старшого шкільного віку, які мають ознаки ожиріння.
Метою роботи є організація роботи та формування комплексу вправ, які слді застосовувати в школі при роботі з дітьми, які мають ознаки ожиріння.
Відповідно до мети роботи сформульовано наступні завдання:
- вивчення особливостей особливостей методології адаптивної фізичної культури;
- аналіз патологій та відхилень, які найчастіше притаманні підліткам, які мають ознаки ожиріння;
- встановлення необхідних особливостей організації та проведення занять фізичними вправамии з такими підлітками.
Джерельною базою виконання роботи стали такі праці, як “Ожирение. Влияние на развитие метаболического синдрома. Профилактика и лечение” М. М. Гинзбурга та Н. Н. Крюков, у якій висвітлено поняття, причини та основні фактори, які сприяють виникненню ознак ожиріння, а також подано означення надлишкової ваги і класифіковано види ожиріння за різними факторами. У монографії “Ожирение как болезнь образа жизни: Современные аспекты профилактики и лечения” Сепкова В. П. основну увагу звернуто на способи лікування і профілактики ожиріння, причому як основний спосіб лікування процесу на початковій стадії визначено фізичні навантаження. Крім того, варто відзначити роботу “Ожирение” під редакцією Белякова Н.А. і Мазурова В.І., яка загалом присвячена висвітленню проблеми поширення ожиріння серед різних вікових і соціальних груп населення.
Структура роботи: робота складається зі вступу, двох поширених розділів, висновків та списку використаної літератури. Загальний обсяг роботи склав 40 аркушів.
- Бадалян Л.О. Наследственные болезни у детей. М.: Медицина, 2001.
- Бальсевич В.К. Физическая культура для всех и для каждого. М., 1988.
- Введение в теорию физической культуры: Учебн. пос. /Под ред. Л.П. Матвеева. М., 1983.
- Внутренние болезни. Латогуз И.К. – Харьков, 1994.
- Волжин А.И., Субботин Ю.К. Адаптация и компенсация - универсальный биологический механизм приспособления. М., 1987.
- Выдрин В.М. Физическая культура и ее теория //Теор. и практ. физ. культ., 1986, № 5.
- Выдрин В.М. Физическая рекреация - вид физической культуры //Теор. и практ. физ. культ., 1983, № 3.
- Газенко О.Г., Меерсон Ф.З. Физиология адаптационных процессов. М., 1986.
- Давиденко Д.Н. Физиологические основы физической культуры и спорта: Учебн. пос. СПб, 1996.
- Данько Ю.И. Очерки физиологии физических упражнений, М., 1974
- Дмитриев А.А. Теоретические основы физического воспитания аномальных детей //Межвуз. сб. научн. тр. Красноярск, 1991.
- Дубровский В.И. Лечебная физическая культура. М., Владос,1999.-607 с.
- Евсеев С.П. Адаптивная физическая культура, ее философия, содержание и задачи /Адаптивная физическая культура и функциональное состояние инвалидов. СПб, 1996.
- Евсеев С.П., Шапкова Л.В., Федорова Т.В. Адаптивная физическая культура - новая специальность для работы с инвалидами //Физ. культ. студ-ов: физ. восп., спорт., актив. досуг. СПб, 1996.
- Евсеев С.П., Шапкова Л.В., Федорова Т.В. Адаптивная физическая культура в системе высшего профессионального образования //Теор. и практ. физ. культ., 1996, № 5.
- Лечебная физическая культура / под ред. В.А. Епифанова. - М., 1987.
- Лечебная физическая культура в хирургии, под ред. В.К. Добровольского, Л., 1976
- Лубышева Л.И. К концепции физкультурного воспитания студентов //Теор. и практ. физ. культ., 1993, № 5-6.
- Лубышева Л.И. Современные подходы к формированию физкультурного знания у студентов вузов //Теор. и практ. физ. культ., 1993, № 3.
- Матвеев Л.П. Теория и методика физической культуры. - М., 1991.
- Машков В.Н. Лечебная физическая культура в клинике внутренних болезней, М., 1977.
- Меерсон Ф.З. Адаптационные реакции поврежденного организма: физиология адаптационных процессов. - М., 1986.
- Минкин Р.Б. Болезни сердечно-сосудистой системы. СПб.: Акация, 1994.
- Ожирение / под ред. Белякова Н.А. и Мазурова В.И. – СПб: изд. дом «МАПО», 2004. – 233 с.
- Ожирение. Влияние на развитие метаболического синдрома. Профилактика и лечение / М. М. Гинзбург, Н. Н. Крюков, ISBN: 5-901654-10-2 Издательство: Медпрактика,2002 г.
- Пшенникова М.Г. Адаптация к физическим нагрузкам: Физиология адаптационных процессов. – М., 1986.
- Сепков В. П. Ожирение как болезнь образа жизни: Современные аспекты профилактики и лечения. – Самара: Самарский дом печати, 1997. - 48 с.
- Солодков А.С. Адаптационно-компенсаторные реакции организма инвалидов при занятиях физической культурой //Адап. физ. культ. и функц. состояние инвалидов. - СПб., 1996.
- Солодков А.С. Физиологические основы адаптации к физическим нагрузкам. - Л., 1988.
- Справочник по детской лечебной физкультуре, под ред. М.И. Фонарева, - Л., 1983.