Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Технології приготування настоїв та відварів

Предмет: 
Тип роботи: 
Курсова робота
К-сть сторінок: 
36
Мова: 
Українська
Оцінка: 
Курсова робота
 на тему:
«Технології приготування настоїв та відварів» 
 
ЗМІСТ
 
ВСТУП 
1. Характеристика лікарської форми. Класифікація настоїв і відварів 
2. Загальна технологія настоїв та відварів. Характеристика процесу вилучення 
3. Фактори, які впливають на процес вилучення 
4. Апаратура для виготовлення водних витяжок 
5. Стадії приготування водних витяжок 
6. Власна технологія приготування водних витяжок 
7. Особливості технології настоїв з сировини, що містить алкалоїди 
8. Особливості технології настоїв з сировини, що містить серцеві глікозиди 
9. Особливості технології водних витяжок із рослинної сировини, що містить ефірні олії 
10. Особливості водних витяжок із рослинної сировини, що містить дубильні речовини 
11. Особливості технології відварів з сировини, що містить антраглікозиди 
12. Особливості водних витяжок із рослинної сировини, що містить сапоніни 
13. Технологія водних витяжок з використанням екстрактів-концентратів 3
14. Характеристика і технологія слизів 
15. Особливі випадки приготування водних витяжок. Авторські прописи 
16. Контроль якості, зберігання ті відпуск водних витяжок 
ВИСНОВОК 
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 
 
ВСТУП
 
Зараз як рідкі лікарські форми широко використовуються складні багатокомпонентні, комбіновані лікарські препарати, які одержують шляхом обробки рослинних матеріалів водою при певному режимі настоювання.
Мета одержання витяжок – приготування продукту, що містить біологічно-активні компоненти рослинного матеріалу (алкалоїди, глікозиди, ефірні олії, дубильні речовини та інші). Поряд з діючими витяжки завжди містять і супутні речовини (цукор, крохмаль та інші), які інколи фармакологічно індиферентні, інколи побічно беруть участь у терапевтичній активності витяжки, полегшуючи або уповільнюючи всмоктування діючої речовини, а інколи є причиною небажаного побічного ефекту.
В залежності від способу одержання і складу розрізняють три групи водних витяжок: настої, відвари, слизи. Приготування їх регламентується загальною статтею ДФ ХІ.
Настої і відвари – це рідкі лікарські форми, що являють собою водні витяжки з ЛРС, а також водні розчини сухих або рідких екстрактів (концентратів). Вони широко застосовуються в медичній практиці як самі по собі, так і в складі складних лікарських препаратів у вигляді мікстур, полоскань, примочок, промивань, ванн, інгаляцій.
Широке застосування в медичній практиці настоїв і відварів пояснюється позитивними властивостями цієї ЛФ:
  • максимальний терапевтичний ефект від дії комплексу біологічно-активних і супутніх речовин, що міститься в рослинній сировині;
  • пролонгованість дії;
  • відсутність побічного ефекту, притаманного багатьом хімічнім речовинам;
  • для деяких діючих речовин, що містяться в рослинному матеріалі, не розроблені методики виділення їх у чистому вигляді або не визначена хімічна структура, у зв'язку з чим їх не можна синтезувати або одержати якимось іншим способом;
  • простота приготування та інше.

До недоліків водних витяжок можна віднести:

  • нестійкість при зберіганні (мікробну, хімічну, термодинамічну), яка обмежує строки зберігання;
  • нестандартність водних витяжок через численні фактори, що впливають на їх якість при приготуванні.
Настої та відвари
 
1. Характеристика лікарської форми. Класифікація настоїв і відварів
 
Відвари (Decoctum) виготовляється переважно із щільних частин рослини шляхом нагрівання залитої водою сировини на водяній бані протягом 30 хв. Настої (Infusum) виготовляється переважно з м’яких частин рослин, а також із сировини, яка містить леткі й такі, що руйнуються при тривалому нагріванні, речовини, нагріванням на водяній бані протягом 15 хв. За фізико-хімічною природою водні витяжки являють собою комбіновані дисперсні системи: поєднання істинних розчинів або розчинів ВМС з колоїдними. Інколи у витяжки переходять емульговані або суспендовані компоненти. Склад водних витяжок досить складний і не завжди піддається повній якісній і кількісній оцінці. Водні витяжки застосовуються для лікування повільнопротікаючих, хронічних захворювань і використовуються для надання першої медичної допомоги. Найчастіше лікувальна дія водних витяжок залежить не від однієї діючої речовини, а від цілого їх комплексу. Як екстрагент для настоїв і відварів використовують воду дистильовану. Вода досить добре витягує більшість діючих речовин з лікарської рослинної сировини (крім алкалоїдів), фармакологічно індиферентна, володіє дифузійною здатністю та добрими десорбуючими властивостями, дешева і доступна. Але вона може викликати гідроліз деяких речовин (у присутності ферментів), схильна до мікробного забруднення.
На якість водних витяжок впливають такі фактори: співвідношення між кількістю сировини і екстрагенту; стандартність сировини; гістологічна будова сировини; ступінь подрібнення сировини; використана апаратура; температура і час настоювання; вплив ферментів і мікрофлори; хімічний склад діючих речовин, рН середовища.
Для одержання водних витяжок може застосовуватися тільки стандартна сировина або сировина з високим вмістом діючих речовин і підвищеною біологічною активністю. Стандартною вважається сировина, що відповідає вимогам НТД, яка повинна надходити в аптеки із зазначенням на упаковці вмісту в ній діючих речовин у відсотках або її біологічної активності в одиницях дії. Ступінь подрібнення рослинного матеріалу повинен відповідати вимогам НТД до вказаної сировини.
Настої і відвари класифікують щодо застосування, складу, способу виготовлення:
  • за способом застосування виділяють водні витяжки: для внутрішнього (мікстури, чаї, фітококтейлі) ; зовнішнього (примочки, компреси, полоскання, для ванн, проведення фізіотерапевтичних процедур, фітомасажу, фітокріомасажу і ін.) застосування; інгаляцій;
  • за складом настою чи відвару поділяють: на власне водні витяжки (однокомпонентні чи багатокомпонентні) без лікарських речовин; складні лікарські препарати з урахуванням водних витягів, що містять інші лікарські речовини;
  • за режимом виготовлення виділяють настої, виготовлені методом гарячого чи холодного екстрагування; відвари.
2.
Фото Капча