Предмет:
Тип роботи:
Конспект заняття
К-сть сторінок:
10
Мова:
Українська
План-конспект уроку з інформатики
Тема: Створення малюнків за допомогою графічного редактора MS Paint.
Мета: 1) Навчальна – навчитися створювати графічні зображення у ГР MS Paint.
2) Виховна – виховувати увагу, обережність при роботі з обчислювальною технікою.
3) Розвиваюча – розвивати здібності до малювання за допомогою комп’ютера.
Методичне забезпечення: персональний комп’ютер, приклади презентацій, картки із завданнями.
ТИП УРОКУ: комбінований урок.
Хід і зміст заняття
І. Організаційний момент
1) Перевірка присутності учнів за журналом.
2) Усне опитування учнів по темі «Комп’ютерна графіка».
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Середовище графічного редактора
Відкриття графічних файлів
Створення зображень
Малювання лінії
Використання пензля, розпилювача і гумки
Створення тексту
Малювання геометричних об'єктів
Заливання кольором
Paint – це растровий редактор, що створює зображення у вигляді набору пікселів. Малюнки, створені редактором Paint, називають растровими, або точковими. Редактор Paint дозволяє виконувати за допомогою миші чорно-білі і кольорові малюнки. Інструментами редактора можна створювати контури і виконувати заливання кольором, малювати прямі і криві лінії, імітувати малювання олівцем і пензлем, вирізати, копіювати і вставляти різні фрагменти зображення тощо. Про всі можливості Paint ви дізнаєтеся в цьому і наступних двох параграфах.
1. Середовище графічного редактора
Запуск програми Paint здійснюється натисканням на кнопку Пуск на панелі задач і вибором команди Пуск →Програми → Стандартні → Paint. Після запуску відкривається вікно, зображене на мал.
Вікно редактора Paint містить елементи, звичайні для вікон Windows-додатків: заголовок, кнопки керування вікном, рядок меню, робочу ділянку, смуги прокручування, рядок статусу й обрамлення. Крім цього, у вікні Paint розміщені елементи, властиві саме графічним редакторам. – панель інструментів і палітра.
Панель інструментів у лівій частині вікна містить 16 кнопок-піктограм (мал. 2). Призначення кожної кнопки ви можете прочитати на спливаючій підказці, що з'являється при наведенні на неї покажчика миші. Серед інструментів панелі є Олівець, Кисть, Ластик. Заливка, Вибір кольору тощо.
Інший характерний елемент вікна Paint – палітра (мал. 32. 1) – розміщений у нижній частині екрана. Зліва на панелі палітри є два квадрати, що перекриваються, з яких верхній пофарбований в основний колір, а нижній – у фоновий колір. Основний колір використовується для зафарбовування ліній, меж об'єктів і тексту. Фоновий колір застосовується при заливанні об'єктів із замкнутими межами і фону напису.
Основний колір обирається клацанням лівої кнопки миші по одному з квадратів колірної палітри, а колір фону – клацанням правої кнопки.
Графічний редактор Paint може бути використаний для роботи з точковими малюнками, що збережені як файли з розширеннями jpg, gif або bmp. За допомогою Paint можна, наприклад, переглянути зображення з компакт-диска, сканований малюнок, малюнок, отриманий з Інтернету.
Щоб завантажити графічний файл у редактор, виконайте команду Файл – Відкрити. У наступному діалоговому вікні перейдіть на потрібний диск і відкрийте папку з файлом. Виділіть файл і натисніть кнопку Відкрити.
2. Створення зображень
а. Малювання ліній
Для малювання ліній у редакторі Paint передбачені інструменти: Лінія – малювання прямих ліній, Олівець – малювання довільних ліній і Крива – малювання кривих ліній. Послідовність дій при малюванні ліній така.
• Оберіть інструмент для малювання (клацання лівою кнопкою миші по піктограмі Лінія або Олівець на панелі інструментів).
• Задайте колір за допомогою палітри.
• При малюванні інструментом Лінія виберіть ширину лінії, клацнувши по потрібній піктограмі під панеллю інструментів.
• Клацніть мишею у початковій точці лінії і протягніть покажчик до кінцевої точки. Після цього відпустіть кнопку – лінія готова.
Якщо потрібно накреслити горизонтальну або вертикальну лінію або лінію, нахилену під кутом 45°, то при малюванні інструментом Лінія утримуйте натиснутою клавішу Shift.
При побудові кривої спочатку малюється пряма лінія, як було зазначено раніше. Потім покажчик ставиться у вершину майбутньої дуги і при натиснутій кнопці миші витягується дуга необхідної кривизни. Якщо потрібно намалювати замкнуту криву (петлю), клацніть мишею в одній граничній точці зашморгу, потім – в іншій граничній точці. Клацніть мишею за межами лінії, що з'явилася, і розтягніть петлю.
Працюючи в редакторі Paint, ви можете послідовно скасувати останні три дії. Для цього використовується комбінація клавіш Ctrl+Z або команда меню Правка – Відмінити.
б. Використання пензля, розпилювача і гумки
Практично жодна програма графічного редактора не обходиться без таких інструментів малювання, як пензель, розпилювач і гумка. Ці інструменти (Олівець, Пензлик, Ластик) передбачені й у редакторі. Операції з ними виконуються однаково.
- Оберіть на палітрі основний (або фоновий) колір, яким ви будете малювати або зафарбовувати гумкою.
- Клацніть по піктограмі потрібного інструмента.
- Виберіть під набором інструментів потрібну форму і розмір пензля, або розмір розпилювача, або розмір гумки.
- Ведіть покажчик миші при натиснутій кнопці аналогічно тому, як ви це робите, малюючи пензлем чи стираючи гумкою.
Одержаний колір залежить від того, яку кнопку миші ви утримували під час малювання: якщо ліву -отримаєте основний колір, якщо праву – колір фону. При використанні гумки очищена ділянка заповнюється фоновим кольором.
в. Створення тексту
У редакторі Paint є інструмент Напис, за допомогою якого ви можете в створюваний малюнок ввести будь-який текст. Послідовність ваших дій має бути такою.
• Клацніть по піктограмі інструмента Напис і витягніть покажчиком миші прямокутник, у якому буде розміщений текст. При цьому у вікно редактора буде виведена панель Шрифти, а в прямокутній пунктирній рамці, що утворилася, з'явиться курсор.
На панелі Шрифти задайте потрібний шрифт, його розмір і написання. Наберіть потрібний текст.
Відрегулюйте розмір прямокутної рамки напису і її положення. Розмір напису змінюється шляхом перетягування його меж. Щоб змінити положення напису, наведіть покажчик миші на прямокутну рамку і перетягніть напис у нове місце.
Можете обрати за допомогою палітри колір тексту (клацання лівою кнопкою по потрібному кольору) і заливання прямокутника напису (клацання правою кнопкою).
Для вставки отриманого напису в малюнок клацніть мишею в будь-якому місці поза написом.
У процесі створення напису ви можете скасовувати помилкові дії за допомогою клавіш Ctrl+Z. Скасувати можна від однієї до трьох попередніх дій.
г. Малювання геометричних об'єктів
У редакторі Paint є інструменти для малювання графічних примітивів: прямокутників, квадратів, еліпсів, кола. Щоб намалювати будь-яку з цих фігур із замкнутим контуром, клацніть по інструменту, потім – по граничній точці фігури. При натиснутій кнопці миші перетягніть покажчик до іншої граничної точки і після цього відпустіть кнопку. Розглянемо особливості роботи з кожним з інструментів, призначених для малювання фігур.
Прямоугольник. При перетягуванні покажчика малюється прямокутник.
Якщо при цьому тримати натиснутою клавішу Shift, утвориться квадрат.
Скругленньїй прямоугольник. За допомогою цього інструмента можна малювати прямокутники і квадрати, що мають округлені кути.
Эллипс. Цей інструмент служить для малювання еліпсів, причому форма еліпса і його нахил визначаються довжиною траєкторії і напрямком руху покажчика. Якщо при малюванні ви будете тримати натиснутою клавішу Shift, замість еліпса утвориться коло.
Многоугольник. Цей інструмент дозволяє будувати багатокутники з будь-якою кількістю сторін. Принцип побудови багатокутників дещо інший, ніж еліпсів і прямокутників. Оберіть на панелі інструмент Многоугольник, потім послідовно клацніть мишею в кожній вершині багатокутника. Останнє клацання мишею має бути виконане приблизно в тій самій точці, що і перше клацання. При цьому утвориться замкнений контур багатокутника. Якщо ви хочете, щоб багатокутник містив тільки кути 90° і 45°. при малюванні тримайте натиснутою клавішу Shift.
Водночас зі створенням фігури можна задати її колір (заливання) і колір контуру. Внизу панелі інструментів є піктограми для вибору варіанта заповнення кольором. Спробуйте намалювати фігури, як показано на малюнку, обираючи різні варіанти заповнення і використовуючи як ліву, так і праву кнопку миші.
Товщина контуру фігури збігається з товщиною лінії для інструмента Линия або Кривая. Тому, якщо ви хочете змінити товщину контуру, задайте потрібну товщину в одному із цих інструментів.
д. Заливання кольором
Ви можете окремою операцією задати заливання фону або заливання будь-якої фігури. Для цього виконайте такі дії.
Оберіть на палітрі потрібний колір, зробивши його основним або фоновим.
Клацніть по інструменту Заливка – покажчик миші набуде вигляду нахиленої баночки з тушшю.
Спрямуйте покажчик миші, ніби струмінь туші, на фігуру, яка заливається, і клацніть тією самою кнопкою миші, якою вибирався колір.
Зазначимо, що при заливанні фігур кольором важливо, щоб вони мали замкнений контур. Якщо контур не замкнений, то кольором буде залита будь-яка інша частина малюнка.
Якщо серед кольорів палітри немає потрібного вам, створіть необхідний колір самі.
Клацніть двічі мишею по будь-якому кольору палітри або виконайте команду меню Палитра – Изменить палитру.
У діалозі, що відкрився, натисніть кнопку Определить цвет.
У наступному діалозі (мал.) оберіть колір у полі Основные цветаі
Якщо вас не влаштовує набір основних кольорів, клацніть мишею у полі зразків кольору й оберіть значення параметрів Оттенок і Контраст, а потім у поле градієнта кольору перетягніть повзунок, щоб змінити значення Яркость.
На закінчення натисніть кнопку ОК. Заданий вами колір з'явиться в палітрі як колір за умовчанням.
Корисним при заливанні може виявитися інструмент Выбор цветов. Піктограма цього інструмента має вигляд піпетки. Оберіть на малюнку потрібний колір і клацніть по ньому піпеткою. У результаті обраний колір стане основним (або фоновим), і ви зможете виконувати заливання цим кольором.
Група команд Рисунок містить команди додаткових ефектів.
Отразить/повернуть – в діалоговому вікні Отражение и поворот вибирається відповідна опція повороту або відображення.
Растянуть/наклонить – в діалоговому вікні Растяжение и наклон можна встановить потрібні значення ширини та висоти виділеної ділянки у відсотках, а також значення нахилу у градусах.
Обратить цвета – кольори малюнка або виокремленої ділянки змінюються на протилежні. Повторне виконання команди повертає початкові кольори.
Атрибуты – в діалоговому вікні Атрибуты можна налаштувати розміри робочого поля в обраних одиницях виміру, а також колірну модель: чорно-білу або кольорову.
Очистить – очищення робочого поля і заповнення його фоновим кольором.
Непрозрачний фон – при включеній опції в інструментах виокремлення та тексту за замовчуванням буде вибрано модифікатор непрозорого фону.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
Намалювати дані фігури використовуючи знання і вміння отримані на уроці.
Запитання для учнів
Як запустити додаток Paint і відкрити графічний файл?
Назвіть елементи вікна Paint
Які кнопки розташовані на панелі інструментів?
Що таке основний і фоновий кольори? Як ними користуватися?
Як намалювати пряму лінію? Як побудувати лінію, нахилену під кутом 45°?
Як намалювати двогорбу криву?
Опишіть, як вводиться текст у малюнок. Як задати необхідний шрифт?
Які інструменти для малювання геометричних фігур із замкненим контуром є в Paint?
Як задати колір контуру фігури? Як виконати заливання об'єкта кольором?
ІV. Підсумок уроку і домашнє завдання.
Повторити конспект з вивченої теми, намалювати у графічному редакторі макет власного будинку.