Портал освітньо-інформаційних послуг «Студентська консультація»

  
Телефон +3 8(066) 185-39-18
Телефон +3 8(093) 202-63-01
 (093) 202-63-01
 studscon@gmail.com
 facebook.com/studcons

<script>

  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){

  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

 

  ga('create', 'UA-53007750-1', 'auto');

  ga('send', 'pageview');

 

</script>

Теорія ризику

Тип роботи: 
Лекція
К-сть сторінок: 
12
Мова: 
Українська
Оцінка: 
5.1. Поняття про ризик. Джерела та чинники.
 
У широкому значенні слова, ризик - це можливість постраждати від якої-небудь небезпеки. Коли йдеться про здоров'я, то під ризиком розуміється можливість виникнення шкідливих ефектів для здоров'я цієї людини або гру-пи людей за наявності якої-небудь небезпеки.
Виключно важливе місце в забезпеченні і збереженні здоров'я займає нині виявлення джерел і чинників ризику, а також умов, сприяючих їх виник-ненню. Класифікація основних джерел ризику для здоров'я людини, а також додаткові чинники, що впливають на рівні ризиків приведені на рис. 5.1.
Чинники ризику - це чинники, які підвищують вірогідність виник-нення різних порушень здоров'я, зокрема розвитку захворювань. До них мо-жуть відноситися чинники виробничого, природного і соціального середови-ща, чинники способу життя людей, індивідуальні особливості організму і спадкові чинники. Так, виробниче середовище є джерелом ряду шкідливих чинників: хімічних речовин, електромагнітних полів, ультрафіолетового ви-промінювання, радіації, шуму, вібрації та ін. Сфера поведінки людини також містить значущі чинники ризику, що формують добровільний ризик. На нього йдуть курці, наркомани, водії, що виїзджають на трасу в нетверезому стані, люди, які нехтують ременями безпеки при їзді на автомобілі. Добровільний ризик - свідоме піддання себе небезпеці при повному її усвідомленні і необгрунтованій нею зневазі. Чинники ризику, ті, що містяться в природному середовищі - це несприятливі кліматичні і погодні явища, збудники інфекцій.
Поняття ризик частенько зв'язують з поняттям небезпеки. Під небез-пекою слід розуміти наявність чинника, що має потенційну здатність викли-кати шкідливий ефект в живому організмі або довкіллі. Оцінка небезпеки шкідливих речовин дуже важлива. В реальних умовах виробництва розрізняють 4 класи небезпечних речовин: 1 - надзвичайно небезпечні, 2 - високонебезпечні, 3 - помірно небезпечні і 4 - малонебезпечні.
 
5.2 Кількісна міра ризику.
 
Кількісна міра ризику - рівень ризику, R, визначається як відношення кількості подій, n, з несприятливими результатами, які вже здійснилися до максимально можливого їх числа, N, за певний період часу:    
 
Рисунок 5.1. Структура формування ризиків для здоров'я людини
 
Наприклад, травматизм із смертельним результатом, пов'язаний з транспортом, склав по Україні в 1999 р. n = 6469 чоловік, населення України в 1999 р. складало N = 49,8 млн. чоловік, тоді рівень ризику травматизму із смертельним результатом від транспорту складе на одного мешканця України в рік величину:
Якщо чинник ризику діє протягом часу t, а статистичні дані отримані за часовий період T, то рівень ризику по відношенню до цього чинника ризи-ку визначається виразом:
У загальному випадку, реальний рівень ризику несприятливої події для людини залежить від безлічі чинників: статі, віку, роду діяльності люди-ни, місця її проживання, способу життя, звичок, часу і так далі. Таблиця 5.1 показує рівні ризиків для різних видів професійної діяльності. У таблиці 5.2 приведені рівні ризиків, викликані різними мимовільними чинниками.
Для попередження травматизму, пов'язаного з певними видами діяльності, важливо вміти прогнозувати можливі рівні ризику на тому або іншому підприємстві, в певній віковій групі, в певні періоди часу і так далі. Залежно від рівня ризику усі види діяльності людини можна розділити на 4 категорії: безпечні, відносно безпечні, небезпечні і особливо небезпечні (таб-лиця 5.3).
 
5.3. Класифікація ризиків.
 
Індивідуальний ризик - це вірогідність небажаних наслідків певного виду, певних небезпек, що виникають при реалізації, в конкретній точці про-стору для конкретного індивіда. Кожна людина майже усе життя піддається в різних ситуаціях певному ризику. Нижче приведені деякі значення ризику смертності для людини впродовж року, викликані різними чинниками (таблиці 5.1, 5.2).
Соціальний ризик - це залежність частоти виникнення небажаних по-дій, що полягають в поразці певного числа людей, що піддаються діям певно-го виду при реалізації небезпеки, від цього числа людей. Іншими словами це співвідношення між кількістю людей, які можуть загинути (постраждати) при одній аварії, і вірогідності такої аварії. Соціальний ризик дозволяє судити про масштаби небажаних наслідків, оскільки 5 небажаних наслідків можуть ста-тися в п'яти подіях, але також і в 1, 2,3,4 подіях.
 
Таблиця 5.1. Ризик смертельних результатів для різних видів професійної і непрофесійної діяльності (на людину в годину). За даними США, Великобританії, України.
 
 
Фоновий (природний ризик) - ризик, існуючий в якій-небудь системі людина-техніка-середовище існування (ЧТС). Будь-який ризик будь-якої системи ЧТС не може бути менше відповідного фонового ризику. Фоновий ризик може бути: світовий, національний, регіональний, місцевий, об'єктовий.
Гранично - допустимий ризик - ризик, який не повинен перевищува-тися незалежно від отримуваних економічних і соціальних переваг. Гранично - допустимий рівень обмежує сукупний ризик для індивідуума від усієї діяльності в цілому (але не ризик, обумовлений окремими видами його діяльності).
 
Таблиця 5.2. Ризик смерті на 1 людину в рік, викликаний невиробничими чинниками (дані США і України).
 
Таблиця 5.3. Класифікація умов безпеки діяльності.
 
Прийнятний ризик - ризик, який є прийнятним для суспільства або регулюючого органу. Він має бути настільки малим, наскільки це можливо по економічних, технічних, соціальних і іншим можливостях.
Ризик для екосистем характеризується в цілому у відсотковому вираженні чисельності біологічних видів екосистеми, на які
Фото Капча