ПЛАН
- Поняття суб’єкта громадської думки і суб’єкта влади
- Вплив громадської думки на різні гілки влади
- Характеристика режимів взаємодії влади і громадської думки
Громадська думка діє практично в усіх сферах життя суспільства, але висловлюється далеко не з кожного приводу. У поле зору громадської думки потрапляють лише ті проблеми, які викликають громадський інтерес, виділяються актуальністю і в принципі допускають багатозначне тлумачення, можливість дискусії. У якості суб'єкта - носія громадської думки виступають як ті чи інші соціальні спільності в цілому, так і сектори, що їх складають, в незалежності від змісту і знаку висловлюваних ними суджень, від того, чи складають вони "більшість" чи "меншість". У відповідності з цим громадська думка за своєю структурою може бути моністичною, одностайною чи плюралістичною, складеною з різних, не співпадаючих точок зору. У кожному конкретному випадку ці та інші характеристики громадської думки визначаються дією багатьох факторів - складом спільності, мірою збігу інтересів прошарків і груп, що входять до неї, характером обговорюваного питання тощо.
Одним з найважливіших моментів аналізу громадської думки є виділення об'єкта і суб'єкта. Першим завданням, яке виникає при аналізі об'єкта громадської думки, є виділення критеріїв відбору проблем, які потрапляють у сферу громадської думки. Основним таким критерієм дослідники вважають інтерес. Громадська думка завжди має підставою громадські інтереси, які обумовлюють появу колективних суджень.
Громадська думка виникає у результаті складання численних і різних поглядів людей. Тому другою ознакою виділення об'єкта громадської думки є дискусійність. На наш погляд, дискусійність у даному випадку пов'язана з сутністю інтересу, який включає обумовлений соціальною дійсністю спосіб його реалізації.
- Ганчев Д. Изучение и формирование общественного мнения. - М.: Мысль, 1983.
- Горшков С.К. Общественное мнение: история и современность. - М., 1988.
- Житенев Я. Общественное мнение в социальном управлении. - Новосибирск: Наука, 1987.
- Коробейников В.С. Пирамида мнений. Общественное мнение: природа и функции. - М.: Молодая гвардия, 1981.
- Лукашевич М.П., Туленков М.В. Спеціальні та галузеві соціологічні теорії: Навч. посібник. - К.: МАУП, 1999.
- Оссовський В. Л. Громадська думка: спроба соціологічної інтерпретації. - К.: вид. ін-ту соціології НАН України, 1999.
- Соціологія / за ред. В. Г. Городяненка. - К.: Видавничий центр “Академія”, 2002.
- Тиленков Н.В. Социология общественного мнения: Конспект лекции по социологии для студентов физкультурных вузов. - К.: УГУФВС, 1994.
- Якуба О.О. Соціологія: Навч. посібник для студентів. - Харків: Константа, 1996.