Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
7
Мова:
Українська
В статті проведено аналіз сучасного стану та ефективності використання земельних ресурсів Миколаївської області. У результаті дослідження визначено напрями удосконалення виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств.
Ключові слова: сільськогосподарські землі, урожайність, мінеральні та органічні добрива.
Постановка проблеми. Впровадження сучасної моделі розвитку землекористування, орієнтація на ефективне використання досягнень вітчизняної науки у сфері управління земельними ресурсами є невід’ємними складовими стратегії розвитку України як сучасної держави. У розвинених країнах світу саме за рахунок інвестицій та впровадження нововведень у землекористування отримують майже весь приріст валового внутрішнього продукту [1]. Ключовим моментом, на якому повинна ґрунтуватися науково-технічна політика раціонального використання і охорони земель в Україні є підвищення родючості ґрунтів та контроль за станом земель з метою своєчасного виявлення змін, що можуть призвести до негативних наслідків [2].
В умовах високотоварного виробництва на стан ведення галузі землеробства негативно впливає цілий ряд факторів, зокрема: незбалансована структура використання сільськогосподарських угідь та посівних площ, посилення процесів водної і вітрової ерозії, забруднення важкими металами та підкислення, винос поживних речовин з ґрунту. Наразі, винос органічної речовини із гумусу окремими культурами (кукурудза, ріпак, соняшник, цукрові буряки, картопля,) у три-чотири рази більший від наукових нормативів [3].
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемі збереження та відтворення бездефіцитного балансу гумусу в ґрунті присвячено низку наукових праць таких відомих вітчизняних вчених, як: Д. Добряк, В. Горлачук, Н. Грабак, Л. Новаковський, В. Медведєв, А. Третяк, А. Сохнич та ін. Теоретичні обґрунтування та методологічні підходи до створення адаптивно-ландшафтної системи землеробства представлені у роботах академіків О. Тараріка, С. Булигіна, А. Каштанова, В. Кирюшина. Однак, дослідження авторів не повною мірою враховують сучасні особливості високотоварного виробництва в аграрному секторі економіки. Постановка завдання.
Постановка завдання. Метою статті є вивчення сучасного стану і ефективності використання земельних ресурсів у Миколаївської області та визначення напрямів відтворення родючості ґрунтів в умовах розвитку високотоварного виробництва.
Викладення основного матеріалу дослідження. Миколаївщина має значні можливості для розвитку сільськогосподарської галузі, перетворення її у високоефективний, експортноспроможний сектор економіки. Це і сприятливі природно-кліматичні умови, родючі землі, трудові ресурси та давні хліборобські традиції. Область вважається одним із регіонів інтенсивного землеробства в Україні та має значні земельні ресурси. Загальна площа сільськогосподарських угідь перевищує 2 млн. га (займає близько 5% площ України), з яких 1, 7 млн. га становить рілля. Слід зазначити, що останніми роками відбувається скорочення площ сільськогосподарських угідь (2006, 2 тис. га у 2014р. проти 2010, 9 тис. га у 2005р.). Це свідчення того, що певна частина цих угідь переводиться в несільськогосподарські землі для потреб промислової та соціально-побутової інфраструктури.
Земельний фонд Миколаївщини характеризується високим ступенем освоєння. Сільськогосподарські угіддя займають 81, 6% загальної земельної площі. Характерною особливістю структури сільгоспугідь є значна питома вага орних земель (84, 7%). Решта площ використовується під пасовища (їх питома вага – 13, 2%), багаторічні насадження (1, 8%), сіножаті (0, 2%), перелоги (0, 1%). Найбільш розорані сільськогосподарські угіддя в Арбузинському районі (91, 2%), найменш – у Врадіївському (75, 9%).
Важливим показником ефективного розвитку галузі рослинництва є врожайність сільськогосподарських культур, у якому відображається вплив сукупності природних, організаційно-економічних та техніко-технологічних чинників. Продуктивність площ збирання зернових культур в усіх категоріях господарств у 2014р. становила 30, 4 ц з 1 га, що на 1 ц більше аналогічного показника 2013р. та на 9, 6 ц більше ніж у 2005р.. Урожайність соняшника в усіх категоріях господарств становила 15, 9 ц з 1 га, що на 5, 6 ц менше рівня попереднього року та на 3, 9 ц більше рівня 2005р. З кожного гектара зібраної площі отримано по 253, 7 ц овочевої продукції, що на 13 ц (на 5, 4%) більше ніж у попередньому, та на 112, 4 ц (на 79, 5%) – 2005р. Урожайність картоплі порівняно з 2013р., у цілому по області, зросла на 5 ц з 1 га (на 4, 5%) і становила 114, 9 ц з 1 га, а порівняно з 2005р. – збільшився на 31, 3 ц або на 37, 4%. Урожайність плодів та ягід складала 64, 4 ц з 1 га, що на 31, 7 ц (на 33%) нижче рівня 2013р. та на 11, 6 ц (на 22%) більше ніж у 2005р. Продуктивність площ збирання виноградних насаджень становила ц з 1 га (на 24, 9 ц менше ніж у 2013р.). У порівнянні з 2005р. цей показник зріс на 27, 4%.
У минулому році хліборобам Миколаївщини вдалося отримати вагомий врожай зернових культур, який поправу можна назвати рекордним. Господарствами усіх категорій зібрано 2864, 0 тис. т зерна (у вазі після доробки), що на 2, 1% більше ніж у 2013р., та в 1, 6 раза – ніж у 2005р.
Застосування добрив – один із визначальних елементів у системі заходів по нарощуванню обсягів і підвищенню ефективності виробництва продукції рослинницької галузі.
Останніми роками в області відслідковується позитивна динаміка збільшення кількості застосованих добрив. У період 2010-2013рр. цей показник коливався у межах 400-480 тис. ц. Під урожай 2014р. сільськогосподарськими підприємствами (крім малих) внесено 504, 4 тис. ц мінеральних добрив, що на 5, 8% більше рівня 2013р. та майже утричі – 2005р. У розрахунку на 1 га всієї посівної площі сільськогосподарських культур застосовано 55 кг добрив (на 10% більше ніж у 2013р. та в 3, 1 раза більше ніж у 2005р.) (табл. 1). Кількість внесених мінеральних добрив у порівнянні з 2013р. збільшилася в господарствах 11 районів області. Найпомітніше зростання відмічалося в аграрних підприємствах Кривоозерського та Первомайського районів (на 65, 4% та 34, 6% відповідно). Найзначніша кількість цього виду добрив на 1 га посівної площі сільськогосподарських культур застосована аграрними підприємствами Первомайського (81 кг), Кривоозерського (79 кг), Врадіївського (78 кг), Веселинівського (76 кг) та Казанківського (70 кг) районів.
Таблиця 1 Динаміка застосування добрив сільськогосподарськими підприємствами (крім малих)
Джерело: за даними Головного управління статистики у Миколаївській області
Під урожай 2014 р. кількість внесених добрив на кожний гектар посівів зернових культур (без кукурудзи) збільшилася порівняно з 2013р. на 14, 3% і становила 64 кг поживних речовин, кукурудзи на зерно – на 14, 8% (70 кг), технічних культур – на 2, 5% (41 кг), овочів – на 17, 1% (254 кг), продовольчих баштанних культур – у 4, 5 раза (36 кг). Разом з тим, на 1 га посівної площі кормових культур міндобрив застосовано по 13 кг, що на 7, 1% менше, картоплі – по 144 кг (на 19, 6% менше).
Необхідною умовою підвищення родючості ґрунту й ефективності
сільськогосподарського виробництва є зважена концепція раціонального застосування мінеральних та органічних добрив. Під урожай 2014р. було внесено 142, 0 тис. т органічних добрив, на 13% більше ніж під урожай попереднього року та на 21, 4% – 2005р. Кількість добрив, застосованих під посіви сільськогосподарських культур, становила 141, 7 тис. т, на 13, 1% більше ніж у 2013р. Серед районів області нарощення показника зафіксовано в сільгосппідприємствах 10 районів, найбільше -
Первомайського (у 6, 9 раза), Врадіївського (у 5, 7 раза), Жовтневого (у 3, 1 раза), Єланецького (у 2, 9 раза).
Рисунок 2 – Структура внесення мінеральних добрив сільськогосподарськими підприємствами під урожай сільськогосподарських культур за видами, %
Джерело: за даними Головного управління статистики у Миколаївській області
У структурі застосованих мінеральних добрив за останні роки суттєвих змін не відбулося. Найбільшу питому вагу (72, 2%) займають азотні добрива, 18, 5% – фосфорні, 9, 3% – калійні.
Наразі необхідний адаптивний підхід до формування сталих агроекосистем, який сприятиме активізації біологічного потенціалу всіх його ланцюгів, у тому числі ландшафту, ґрунту, структури посівних площ та сівозмін. А це потребує відповідних економічних та екологічних розрахунків. Наукою і передовою практикою доведено, що основою ефективного ведення землеробства є запровадження та освоєння сівозмін, використання органічних добрив.
Висновки. Характерною для Миколаївської області є діяльність підприємств із вузькою спеціалізацією переважно рослинницького напрямку, що призводить до порушення екологічно-обґрунтованого ведення сільськогосподарського виробництва та занепаду сільських територій.
При визначенні структури посівних площ у сівозмінах зони області необхідно враховувати властивості ґрунтового покриву та наявність галузі тваринництва. За відсутності останнього, потрібно так планувати сівозміни, щоб різноманіттям культурних угрупувань забезпечити підвищення родючості ґрунтів.
ЛІТЕРАТУРА
- Дудич Г. Зарубіжний досвід удосконалення земельних відносин [Електронний ресурс] / Г. Дудич. – Режим доступу: http: //www. nbuv. gov. ua/portal
- Проект Закону України “Про ринок земель” № 9001-1 від 19. 07. 2011 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http: //w1. c1. rada. gov. ua/pls/zweb n/webp
- Галич М. А. Агроекологічні основи використання земельних ресурсів Житомирщини / М. А. Галич. – Житомир: Волинь, 2004. – 181 с.