ПЛАН
- Поняття, форми і види зворотного зв’язку у міжособистісному спілкуванні
- Характеристика процесів реалізації зворотного зв’язку
- Практичні види застосування і розвитку зворотного зв’язку у міжособистісному спілкуванні
Спілкування - це взаємодія двох людей - двох динамічних систем, які у процесі спілкування перетворюються в одну. Необхідним атрибутом спілкування будь-якої живої системи є зворотний зв'язок. Суть процесу психологічного зворотного зв'язку полягає у необхідності суб'єктів виробити єдину знакову систему і єдине розуміння обговорюваних питань під час спілкування. Коли людина одержує інформацію, вона її, насамперед, інтерпретує. Інтерпретація залежить не тільки від самої інформації, але й від індивідуального досвіду сприймаючого, його знань, загального рівня розвитку. Залежно від багатьох причин люди досить по-різному сприймають одне й те саме повідомлення.
Відсутність психологічних стимулів свідчить про те, що контакт порушений. Психологічний зворотний зв'язок є настільки важливим для людини, яка вступає у спілкування, що його переривання сприймається як покарання на суб'єктивному рівні сприйняття. Педагогічні концепції, які базуються на принципах біхевіоризму, містять у собі уявлення про переривання психологічного зворотного зв'язку як один з найдієвіших заходів впливу на дитину.
Відсутність зворотного зв'язку у процесі спілкування може сама по собі виступати комунікативним бар'єром. Форми прояву зворотного зв'язку в різних системах спілкування досить різноманітні. Зворотний зв'язок може носити форму не тільки слова, але й посмішки, потиску руки, збентеженого погляду, гарного обіду для чоловіка, покарання сина батьком або результату контрольної роботи в класі. Зворотний зв'язок можна розглядати як у широкому змісті (у якості одного з основних принципів функціонування будь-якої складної організаційної системи), так і у вузькому (як необхідний компонент комунікативної взаємодії).
Успіх у мистецтві спілкування багато в чому визначається вмінням (на рівні навичок) використовувати прийоми формування успішного зворотного зв'язку. Той, хто бере на себе ініціативу у формуванні зворотного зв'язку, стає лідером у комунікативному впливі.
- Загнітко А.П., Домрачева І.Р. Основи мовленнєвої діяльності: навч. пос. - Донецьк: Український культурологічний центр, 2001. - 56 с.
- Корнєв М.Н., Коваленко А.Б. Соціальна психологія: Підручник. – К., 1995. – 455 с.
- Орбан-Лембрик Л. Е. Соціальна психологія: підручник. - К.: Либідь, 2004. - 576 с.
- Орбан-Лембрик Л. Е. Соціальна психологія: Підручник: У 2 кн. Кн. 1: Соціальна психологія особистості і спілкування. - К.: Либідь, 2004. - 576 с.
- Орбан-Лембрик Л.Е. Соціальна психологія: Підручник у 2 кн.. Кн. 2: Соціальна психологія груп. Прикладна соціальна психологія. - К.: Либідь, 2006. - 568 с.
- Томан І. Мистецтво говорити.- К.: Веселка, 1989. – 108 с.
- Цимбалюк І.М. Психологія спілкування: навч. посібник / І.М. Цимбалюк.-К.: Професіонал, 2004. - 303 с.