ПЛАН
- Поняття діалогічного принципу діяльності у психологічній практиці
- Аналіз реалізації діалогічного принципу у діяльності психологічної служби
- Реалізація діалогічного принципу побудови діяльності психологічної служби у роботі з підлітками
Ідея діалогічного підходу є однією з найбільш універсальних і перспективних у розвитку соціальної, культурної та морально-духовної дійсності. Принципи й механізми діалогу – це основа соціальних та міжлюдських відносин взаєморозуміння і взаємоповаги, співпраці й взаємодопомоги, співчуття і співпереживання. Виходячи з цього, значення дослідження діалогічного принципу організації діяльності психологічної служби зумовлене глибоким гуманітарно-онтологічним і широким соціально-культурним й психолого-педагогічним змістом ідеї, принципів і механізмів діалогу, які актуалізують значні потенціали розвитку й формування особистості та відкривають перспективи оптимізації спілкування й гармонізації міжособистісних стосунків.
Теоретичний аналіз наукової літератури та психологічної практики свідчить про те, що в сучасній науці є загальне розуміння глибини й масштабності проблем діалогічного принципу діяльності, а також фундаментального значення парадигми діалогу для психологічної науки та практики. Дослідники психології діалогу усвідомлюють гуманітарно-культурний зміст і особистісно-духовну природу діалогу, багатогранність його феноменів і проявів та необхідність міждисциплінарного підходу у вивченні його психологічних і психо-терапевтичних форм і закономірностей.
Водночас, сучасні психологічні дослідження щодо діалогічного підходу недостатньо повно і системно розкривають його екзистенційно-онтологічний та інтерcуб’єктно- феноменологічний зміст, науково-концептуальні перспективи і методико-конструктивні потенціали. Недостатнім є також розуміння того, що науково-теоретичне вивчення та практико-прикладне використання принципів діалогічного підходу до організації діяльності психологічної служби потребують розвитку конкретної методології.
- Васютинський В. Міжособова взаємодія в концепціях сучасних українських психологів // Соціогуманітарні проблеми людини. – 2005. – №1. – С.101-106.
- Дьяконов Г. В. Основы диалогического подхода в психологической науке и практике / Г. В. Дьяконов. - Кировоград: РИО КГПУ им. В. Винниченко, 2007. - 847 с.
- Кирилюк І. М. Діалогічна позиція практичного психолога / Соціальна робота в територіальній громаді м. Києва: досвід 2004 року. Нариси практиків. - К.: КМЦССМ, 2004. – С. 63-72.
- Копьев А. Ф. Диалогический подход в консультировании и вопросы психологической клиники // Московский психотерапевтический журнал, 1992, № 1. - С. 31-48.
- Основи психологічного консультування: навч.-метод. посіб. / Я. В. Чаплак, О. М. Чернописький; Ред.: В. М Радчук; МОНМС України, Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. - Чернівці: Рута, 2011. - 247 с.
- Психолог у школі: зміст діяльності й технології: навч. посіб. / М.Р. Бітянова. - К.: Главник, 2007. - 159 с.
- Психологічна служба у вищому навчальному закладі: перспективи розвитку / Н.В. Грабовенко // Освіта на Луганщині. - 2011. - № 1. - С. 51-55.
- Флоренская Т. А. Диалог в практической психологии / Т. А. Флоренская. - М.: Институт психологии AПH СССР, 1991. - 244 с.