ВСТУП
- Особливості розвитку мовлення дитини у ранньому дитинстві
- Мовленнєвий розвиток у дошкільному віці
- Завершальний етап формування мовлення в онтогенезі дитини
Спостереження над мовленням дитини проводилися ще з давніх часів. Однак конструктивні дослідження стали можливими з моменту, коли за дитячим мовленням визнали статус явища, яке відмінне від дорос-лого мовлення. Такий напрямок набув реальності, коли „теоретики дитинства” дитину почали сприймати інакше, ніж дорослого, а аналіз розвитку мовленнєвої діяльності в онтогенезі почали розглядати спираючись на твердження, що дитяче мовлення – це„не напівдоросле мовлення , а особлива система з певним набором правил, що варіюються від одного періоду до іншого.
Оволодіння дитиною мовленнєвою діяльністю в онтогенезі пов'язане зі становлення та розвитком у неї функцій мовно-слухового та мовно-рухового аналізаторів, діяльність яких напряму пов'язана з так званими специфічними психологічними механізмами мовлення.
Актуальність вивчення розвитку мовлення в онтогенезі зумовлена тим, що своєчасний розвиток усного мовлення у дошкільному віці має важливе значення для зростання особистості дитини в цілому. Тому особливого значення набувають питання дослідження мовлення на ранніх етапах життя дітей, особливо вивчення передумов що забезпечують подальше формування мовлення.
У дитячі роки розвиток мовлення йде в двох основних напрямках: по-перше, інтенсивно поповнюється словниковий запас та засвоюється морфологічна система мови, якою говорять оточуючі; по-друге, мовлення забезпечує перебудову когнітивних процесів (уваги, сприйняття, пам’яті, уявлення, а також мислення).
- Богуш А.М. Теорія і методика розвитку мовлення дітей раннього віку: навчальний посібник / А. М. Богуш – К.: Слово, 2003. – 344 с.
- Кубрякова Е.С. Онтогенез языковой способности и ее структура // Человеческий фактор в языке: Язык и порождение речи. – М.: Наука, 1991. – 240 с.
- Логопедія. Підручник. За ред. М.К. Шеремет. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2010. – 376 с.
- Логопсихологія: навч. посіб. / С.Ю. Конопляста, Т.В. Сак; за ред. М.К. Шеремет. – К.: Знання , 2010. – 293 с.
- Шеремет М.К., Ревуцька О.В. Логопедія: навчальний посібник. – К., 2009., – 244 с.