ПЛАН
- Товарні знаки: поняття, функції, значення
- Стратегія товарних знаків у зовнішньоекономічній діяльності підприємства..
- Оцінка товарних знаків
- Правова охорона товарних знаків
З моменту виникнення ринку товарів та послуг виробник, намагаючись виділити свій товар серед безлічі однотипних товарів, ставив підпис, клеймо чи іншу позначку. А якщо виробник мав неперевершену якість свого товару, то його позначка ставала магічною силою тяжіння для покупця, який без жодного сумніву брав з полиці саме продукт його праці.
І сьогодні, в епоху глобалізації, відкритий всім зовнішнім впливам вільний ринок виявився вільним тільки для покупців. А завоювати довіру цих вибагливих суб'єктів, які опинились перед чисельним вибором пропонованих товарів, досить нелегко.
Важко переоцінити важливість місця, яке посідає товарний знак у світі комерції. Він уособлює в собі репутацію і престиж фірми та продукції, яку вона виготовляє, є ефективним засобом реклами. Відображаючи інформацію про товаровиробника, він досить вільно розміщується на товарі, упаковці, рекламному продукті, легко запам'ятовується та сприймається. Відносини, що виникають у зв'язку з набуттям і здійсненням права власності на знак для товарів і послуг в Україні регулюються Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15 грудня 1993 року № 3689-ХІІ, Паризькою конвенцією з охорони промислової власності, Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків, протоколом щодо Мадридської угоди про міжнародну реєстрацію знаків (чинна на території України з 29 грудня 2000 року).
Вся інформація стосовно зареєстрованого знака зберігається у Державному реєстрі знаків для товарів та послуг. Всі відомості, занесені до Державного реєстру, публікуються у бюлетені «Промислова власність». Необхідність забезпечення належної юридичної охорони товарного знака визнана в усьому світі. Власники товарних знаків мають виключне право розпоряджатись ними та забороняти їх використання іншими особами. Право на товарний знак є абсолютним. Незаконне використання товарного знака та подібної йому позначки тягне за собою цивільну та (або) кримінальну відповідальність. Водночас, своєчасно не зареєстрований товарний знак загрожує його власнику великими неприємностями - стати «жертвою» недобросовісної конкуренції. Може виникнути ситуація, коли підприємство успішно працює на ринку товарів та послуг, випускає якісну продукцію під незареєстрованим знаком, а тим часом його конкурент реєструє товарний знак цього успішного підприємства. По-перше, продукція конкурента привласнює собі не тільки знак, а й репутацію. По-друге, конкурент з повним правом може притягнути це успішне підприємство до відповідальності.
- Закон України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг” вiд 15.12.1993 № 3689-XII (зі змінами і доповненнями від 10.04.2008) // ВВР. – 2008. - № 23. - С.217.
- Драпак Г., Скиба М. Основи інтелектуальної власності: Навчальний посібник. - Хмельницький: ТУП, 2003. - 135 с.
- Дроб’язко В.С., Дроб’язко Р.В. Право інтелектуальної власності: Навч. посібник. -К.: Юрінком Інтер, 2004. - 512 с.
- Інтелектуальна власність в Україні: правові засади та практика. Наук. практ. вид./ За заг. ред. О.Д. Святоцького. – Т.2: Авторське право і суміжні права /С.О.Довгий, В.С. Дроб’язка. – К. – Видавничий Дім "Ін Юре", 1999. – 640 с.
- Кашинцева О. Можливість визнання авторського права на знаки для товарів і послуг не слід відкидати // Підприємництво, господарство і право. - 2002. - № 4. - С. 11-12.
- Мікульонок І.О. Основи інтелектуальної власності. - К.: Ліра, 2005. - 232 с.
- Пожаренко-Андерсон А. Деякі аспекти права інтелектуальної власності на торгівельну марку // Інтелектуальна власність. – 2004. - № 12. - С. 7-12.