ЗМІСТ
Актуальність дослідження зумовлена, насамперед, тим впливом, який мають наднаціональні інституції Європейського союзу (ЄС) на розробку і реалізацію рішень, які приймаються ЄС з широкого кола політичних та еконо-мічних питань. Такі комунітарні інституції, як Європейська Комісія, Євро-пейський Парламент, Суд Європейського Союзу і Центральний європейський банк виступають в якості основних провідників наднаціональності і, одночасно, є органами для впровадження інтеграційних рішень у життя.
Проблеми, що пов’язані з інтеграційними процесами в Європі та еволюцією наднаціональних інституцій Європейського Союзу все частіше стають предметом наукових досліджень. Їх актуальність та інтенсивність помітно підвищилася в останні роки, насамперед, у зв’язку з розширенням ЄС у травні 2004 р. і останніми подіями в Україні, зумовленими прагненням народу держави до інтеграції з ЄС.
Актуальність дослідження зумовлена і тим фактом, що процеси, які відбуваються в Євросоюзі, віддзеркалюють зміни глобальної системи міжнародних відносин, все більший вплив в якій набувають нові, некласичні актори – наднаціональні, транснаціональні і неурядові. На теренах ЄС ці процеси мають випереджальні темпи, і тому вивчення механізмів і культури взаємодії, що формуються в політичній системі ЄС між класичними акторами і державами-членами, може сприяти кращому розумінню тенденцій трансформації всієї системи міжнародних відносин.
Необхідність дослідження інституційної системи Євросоюзу продикто-вана зростанням інтенсивності контактів між Україною та ЄС. Втілення в життя мети будівництва стратегічного партнерства і набуття повноправного членства вимагає вміння грамотно вести справи з ЄС на всіх рівнях. Першим кроком на шляху створення більш ефективної взаємодії з Брюсселем має стати повномасштабне вивчення принципів і механізмів функціонування наднаціональних інституцій ЄС як феномену наднаціонального права.
Стан дослідження проблеми. Теоретичні й концептуальні підходи до вивчення процесу еволюції права Європейського Союзу та існуючі в науці доктрини, концепції і теорії, що є основою розвитку європейських управлінських тенденцій розробляють Т. В. Аверочкіна [10], І. А. Грицяк [19], В. В. Копійка [32], М. І. Марчук [38], А.П. Сапсай [42], Ю.С. Хоббі [49] та ін.
Концептуальне розуміння наднаціональності права Європейського Союзу як одного з процесів соціальних закономірностей, у якому роль суб’єкта управління відіграє інституційна система Європейського Союзу, а об’єктом є держави-члени ЄС, держави-кандидати та держави-претенденти на вступ до ЄС, наводиться у працях Л. Л. Грицаєнко [15], Р. А. Петрова [41], Є. А. Шибаєвої [52], Х. С. Якименко [56] та інших.
Однак при цьому комплексного дослідження, яке б визначало право Європейського Союзу як наднаціональне утворення складаючих його держав та інших наднаціональних інституцій, досі немає.
Об’єкт дослідження – структура правових інституцій Європейського союзу.
Предмет дослідження – наднаціональні аспекти інституційного правоутворення в теоріях європейської інтеграції.
Мета роботи – дослідити теоретичні підходи до ролі і місця наднаціональних інституцій в європейському правовому процесі.
Для реалізації зазначеної мети в роботі були поставлені наступні завдання:
- проаналізувати явище наднаціональності у діяльності міжнародних економічних організацій;
- окреслити особливості Європейського Союзу як наднаціонального утворення;
- дослідити правову систему економічних та судових наднаціональ-них утворень Європейського Союзу;
- проаналізувати проблеми взаємодії держав-членів ЄС в межах власного суверенітету та наднаціонального права.
Методи дослідження. В якості базового обрано системний методу, тому що динамічний розвиток міжнародних відносин викликав оформлення відносин між суб’єктами цих відносин у певні системи. На основі системного підходу в даній дисертаційній роботі Європейський Союз розглядається як система, а держави-члени, місцеві органи влади і наднаціональні інституції ЄС – як її складові елементи. Крім того, у дослідженні використано порівняльний, історичний, порівняльно-історичний методи, формально-логічний та аналітичний методи тощо.
Наукова новизна теми дослідження полягає в тому, що узагальнено періодизацію еволюції теоретичних підходів щодо ролі наднаціональних інституцій в євроінтеграційних процесах, доведено, що наднаціональні інституції ЄС функціонують як рушійна сила інтеграції в межах, які встановлені державами-членами в Договорах, і використовують для просування інтеграції наявні процедури прийняття рішень, інформацію і можливості маніпулювати національними коаліціями, а також визначено фактори і умови, що визначають роль і місце наднаціональних інституцій ЄС в інтеграційних процесах, а саме: наявні ресурси і репутація інституцій ЄС; контекст переговорів і стратегія, яку наднаціональні інституції можуть використовувати для просування інтересів ЄС.
Теоретичне і практичне значення результатів дослідження. Висновки і основні положення, що викладені в роботі, можуть представляти практичний інтерес для дослідників європейської інтеграції та чиновників багатьох органів державного управління, які покликані розвивати відносини з Європейським Союзом у різних галузях. Цьому сприяє аналіз положень установчих Договорів, змін до нього і проекту Конституції для Європи, які торкаються компетенції і взаємодій інституцій Євросоюзу з національними і субнаціональними органами влади на сучасному етапі, розробки і прийняття рішень, проведення спільних політик.
Структура роботи. Бакалаврська робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг роботи склав 72 аркуші.
- Определение N 01-1/1-10 Экономического суда Содружества Независимых Государств о разъяснении Консультативного заключения Экономического суда СНГ от 23 июня 1998 года N 01-1/2-98 о толковании Устава Содружества Независимых Государств от 22 января 1993 года, прийняття Україною від 15.02.2010 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/997_m74
- Статті Угоди Міжнародного валютного фонду від 22.07.1944, редакція від 10.11.2010 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/995_921
- Статті Угоди 1945 р. Про Міжнародний Банк Реконструкції та Розвитку від 01.01.1945, редакція від 30.01.2009 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/996_028
- Угода про заснування Світової організації торгівлі від 15.04.1994, приєднання від 16.05.2008 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/995_342
- Генеральна угода з тарифів і торгівлі 1994 року від 15.04.1994, прийняття від 15.04.1994 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/981_003
- Договір про заснування Європейської Спільноти від 25.03.1957, редакція від 01.01.2005 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/994_017
- Договір про Європейський Союз від 07.02.1992, редакція від 13.12.2007 [Електронний ресурс]: [Режим доступу]. – http://zakon4.rada.gov.ua/laws/ show/994_029
- Decision of the European Parliament on the regulations and general conditions governing the performance of the Ombudsman’s duties adopted by Parliament on 9 March 1994 (OJ L 113, 4.5.1994, p. 15) and amended by its decisions of 14 March 2002 (OJ L 92, 9.4.2002, p. 13) and 18 June 2008 (OJ L 189, 17.7.2008, p. 25) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.om budsman.europa.eu/resources/statute.faces.
- Decision of the European Ombudsman adopting implementing provisions [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ombudsman.europa.eu/ resources/provisions.faces
- Аверочкіна Т. В. Право Європейського Союзу: підруч. для студ. ВНЗ / Т. В. Аверочкіна, Ю. Ю. Акіменко, Т. О. Анцупова, М. Р. Аракелян, Х. Н. Бехруз; ред.: О. К. Вишняков; Нац. ун-т «Одес. юрид. акад.». – О.: Фенікс, 2013. – 869 c.
- Аракелян М. Р. Право Європейського Союзу: підручник / М. Р. Аракелян, М. Д. Василенко. – О.: Фенікс, 2012. – 390 с.
- Баймуратов М. О. Модифікації державного суверенітету в умовах європейської інтеграції в контексті взаємовідносин Європейського Союзу з державами-членами: монографія / М. О. Баймуратов, Ю. С. Хоббі; ред.: М. О. Баймуратов; Маріуп. держ. ун-т, Європ. орг. публіч. права. – Суми: Унів. кн., 2013. – 298 c.
- Бесчастний В. М. Право Європейського Союзу: навч. посіб. / В. М. Бесчастний, В. П. Філонов, О. В. Філонов, В. М. Субботін; ред.: В. М. Бесчастний. – К.: Знання, 2010. – 367 c.
- Волеводз А. Правовые основы организации и деятельности Европола после Лиссабонского договора / А. Г. Волеводз, Э. И-О. Дамирчиев // Право і безпека. – 2011. – № 1. – С. 14–19.
- Грицаєнко Л. Л. Інституційний механізм Європейського Союзу: поняття та принципи функціонування / Л. Л. Грицаєнко // Вісник прокуратури. – 2009. – № 4(94). – С. 103-109.
- Грицаєнко Л. Л. Проблеми правової природи та правосуб’єктності Європейського Союзу / Л. Л. Грицаєнко // Держава і право: збірник наукових праць. Юридичні та політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2008. – Вип. 39. – С. 611-620.
- Грицаєнко Л. Органи Європейського Союзу з боротьби зі злочинністю та правові засади їх співробітництва з Україною / Л. Грицаєнко // Вісник Національної академії прокуратури України. – 2012. – № 1. – С. 91–95.
- Грицяк І. А. Європейське управління: теоретико-методологічні засади: Моногр. / І. А. Грицяк. – К.: К.І.С., 2006. – 398 c.
- Грицяк І. А. Право та інституції Європейського Союзу: Навч. посіб. / І. А. Грицяк; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Центр прав. підприємн. дослідж. – К.: К.І.С., 2004. – 260 c.
- Грицяк І. А. Правова та інституційна основи Європейського Союзу: підручник / І. А. Грицяк, В. В. Говоруха, В. Ю. Стрельцов ; [за заг. ред. М. Бойцуна, І. Грицяка, Я. Мудрого та ін.]. – Х.: Вид-во ХарІ НАДУ «Магістр», 2009. – 620 с.
- Дір І. Ю. Правові аспекти становлення "простору свободи, безпеки та юстиції" у розширеному ЄС / І. Ю. Дір, З. М. Макаруха // Держава і право. Юридичні і політичні науки. – К., 2007. – Вип. 35. – С. 559–564.
- Дубов Д. «М’яка» десуверенізація країн-членів Європейського Союзу / Д. Дубов // Політ. менеджмент. – 2007. – № 5. – С. 148-159.
- Європейський Союз: слов.-довід. / ред.-упоряд. М. Марченко. – 3-е вид., оновл. – К.: К.І.С., 2006. – 140 с.
- Ірінєєва В. Евроюст у системі кримінально-правового співробітництва Європейського Союзу / В. Ірінєєва // Віче. – 2012. – № 10. – С. 15–17.
- Ірінєєва В. Європейська прокуратура в архітектоніці системи кримінальної юстиції Європейського Союзу / В. Ірінєєва // Вісник прокуратури. – 2012. – № 7. – С. 118–125.
- Каркач П. Координація діяльності правоохоронних органів держав - членів Європейського Союзу / П. Каркач // Історико-прав. часоп.. - 2013. - № 1. - С. 127-134.
- Колесніченко В. В. Регулятивна та інтерпретаційна функції принципів права Європейського Союзу / В. В. Колесніченко В. В. // Правове життя сучасної України: матеріали міжнар. наук. конф. професор.-виклад. і аспірант. складу Одеської національної юридичної академії (5-6 червня 2009 р., м. Одеса). – О., 2009. – С. 638-639.
- Колесніченко В. В. Роль і значення принципів права Європейського Союзу в правовому регулюванні / В. В. Колесніченко // Роль та місце ОВС у розбудові демократичної правової держави: сучасний стан, проблеми та шляхи вирішення: матеріали міжнар. наук.-практ. конференції (10 квітня 2009 р., м. Одеса). – О.: ОДУВС, 2009. – С. 48-49.
- Комарова Т.В. Суд Європейських Співтовариств та конституціоналізація європейського права / Т. В. Комарова // Осінні юридичні читання: Тези доп. та наук. повідом. всеукр. наук.-практ. конф. молод. вчених (12-13 лист. 2008 р.). – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – С. 131-134.
- Комарова Т.В. Юридична сила та нормативність рішень Суду Європейських Співтовариств / Т. В. Комарова // Сучасні проблеми юридичної науки: Тези доп. та наук. повід. всеукр. наук.-практ. конф. молод. учених та здобувачів. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2008. – С. 148-151.
- Коноваленко І. Проблема співвідношення наднаціональності та сувере-нітету в основних концепціях західноєвропейської інтеграції / І. Конова-ленко // Наукові записки.- Т. 12: Політологія / Національний університет «Києво-Могилянська академія». – К.: КМ «Academia», 1999.- С. 48-55.
- Копійка В. В. Європейський Союз: історія і засади функціонування: навч. посіб. / В. В. Копійка, Т. І. Шинкаренко; ред.: Л. В. Губерський. – 2-ге вид., виправл. і доповн. – К.: Знання, 2012. – 760 c.
- Корольов М. А. Наднациональность с точки зрения международного права / М. А. Корольов // Моск. журн. междунар. права. – 1997. – № 2. – С. 3.
- Кресін О. В. Конституція об’єднаної Європи / О. В. Кресін; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. – К.: Юрид. думка, 2005. – 116 c.
- Лепешков Ю. Межгосударственная интеграция в рамках Европейского Союза: некоторые вопросы теории / Ю. Лепешков // Белорусс. журнал меж-дународного права и международных отношений. – 2001.- № 1. – С. 45-49.
- Лифшиц И. М. Правовое регулирование рынка ценных бумаг в Европейском Союзе / И.М. Лившиц. – М.: Статут, 2012. – 256 с.
- Макаруха З. М. Правовий аналіз структури, завдань, сфери діяльності та порядку роботи Євроюсту / З. М. Макаруха // Вісник Академії адвокатури України. – 2009. – № 3. – С. 129-135.
- Марчук М. І. Право Європейського Союзу: навч. посіб. / М. І. Марчук; Харк. нац. ун-т внутр. справ. – Х.: ХНУВС, 2012. – 235 c.
- Муравйов В. І. Право Європейського Союзу: підручник / В. І. Муравйов, О. М. Лисенко, І. В. Влялько, К. В. Смирнова, І. А. Березовська, А. Л. Федорова, О. В. Святун, О. М. Шпакович. – К.: Юрінком Інтер, 2011. – 703 c.
- Оржель О. Ю. Європейське врядування як чинник згуртування Європейського Союзу: теоретико-методологічні засади: монографія / О. Ю. Оржель. – К.: НАДУ, 2012. – 236 с.
- Петров Р. А. Правова природа «Acquis» Європейського Союзу та його транспозиція у правовій системі третіх країн / Р. А. Петров; ВР України, Ін-т законодавства ВР України. – Київ, 2014. – 38 c.
- Сапсай А. ЄС: питання повного наднаціонального об’єднання / А.П. Сапсай // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Вип. 68, ч. І. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2007. – С.136-139.
- Сухицька Н. В. Основи права Європейського Союзу в схемах і таблицях: навч. посіб. для студ. ВНЗ / Н. В. Сухицька; ред.: О. Г. Мурашин; Відкритий міжнар. ун-т розв. людини «Україна», Ін-т права та суспіл. відносин. – К.: Ун-т «Україна», 2012. – 96 c.
- Теремцова Н. В. Актуальні проблеми Європейського Союзу. Розширення Європейського Союзу / Н. В. Теремцова // Юрид. вісн. Повітр. і косм. право. – 2010. – № 3. – С. 96-98.
- Тюріна О. В. Основи права Європейського Союзу: навч. посіб. / О. В. Тюріна; МОНМС України, Global organisation of allied leadership, Acad. of open society security. – К., 2012. – 100 c.
- Угрин Л. Інтеграційні процеси: міжнародний аспект / Л. Угрин // Вісник Львівського університету. Серія: Філософські науки. – 2002. – Вип. 4.- 352 с.
- Установчі договори Європейського Союзу (консолідовані версії) / пер. Державного департаменту з питань адаптації законодавства ; за заг. ред. О. Зеркаль. – К.: Ніка-Прінт, 2010. – 416 с.
- Хоббі Ю.С. Вплив наднаціональності на суверенітет держав-членів Європейського Союзу / Ю.С. Хоббі // І Всеукр. конф. студ., аспірантів і молодих вчених, 13 бер. 2009 р.: тези допов. / Під ред. К.В. Балабанова. – Маріуполь: МДГУ, 2009. – С. 114-116.
- Хоббі Ю.С. Проблема визначення правової природи Європейського Союзу / Ю.С. Хоббі // ХІ підсумкова наук-практич. конф. викладачів МДГУ, 30 січня 2009 р.: тези допов. / Під ред. К.В. Балабанова. – Маріуполь: МДГУ, 2009. – С. 47-48.
- Хохлов И. И. Наднациональность в политике Европейского Союза / И. И. Хохлов.- М.: Международные отношения, 2007. – 160 с.
- Шелудченкова А. С. Міжнародно-правовий статус Європейського Союзу / А. С. Шелудченкова; Ін-т законодавства ВР України. – К., 2012. – 19 с.
- Шибаева Е.А. Право международных организаций: вопросы теории / Е. А. Шибаева.- М.: Международные отношения, 1986. – 160 с.
- Шибаева, Е. А. К вопросу о наднациональности межправительственных организаций универсального характера / Е. А. Шибаева // Моск. журн. междунар. права. – 1992. – № 4. – С. 81.
- Штрайнц Р. Європейське право: підручник / Р. Штрайнц. – Л.: Астролябія, 2009. – 479 c.
- Яворська І. Правотворча функція Суду Європейських Співтовариств / Ірина Яворська // Вісник Львівського університету. Серія міжнародні відносини. – 2006. – Вип. 25. – С. 207-211.