ПЛАН
У другій молодшій групі починають проводити спеціальну роботу з формування елементарних математичних уявлень. Від того, наскільки успішно буде організоване перше сприйняття кількісних відносин і просторових форм реальних предметів, залежить подальший математичний розвиток дітей. Формування понять математики відбувається на теоретико-множинній основі. Виконання дітьми дошкільного віку різних операцій з предметними множинами дозволяє надалі розвинути у них розуміння кількісних відносин і сформувати поняття про натуральне число. Уміння виділяти якісні ознаки предметів і поєднувати предмети в групу на основі однієї спільної для всіх їх ознаки - важлива умова переходу від якісних спостережень до кількісних.
Роботу з дітьми розпочинають із завдань один на один і об'єднання предметів у групи по загальній ознаці («Відбери всі сині кубики» і т д.) Користуючись прийомами накладання, діти встановлюють наявність або відсутність взаємооднозначної відповідності між елементами груп предметів. Поняття взаємооднозначної відповідності для двох груп полягає в тому, що кожному елементу першої групи відповідає тільки один елемент другої і, навпаки, кожному елементу другої групи відповідає тільки один елемент першої (чашок стільки, скільки блюдець; пензликів стільки, скільки дітей). У сучасному навчанні математиці в основі формування поняття про натуральне число лежить встановлення взаємооднозначної відповідності між елементами груп предметів.
Дітей не вчать рахувати, але, організуючи різноманітні дії із предметами, підводять до засвоєння рахунку, створюють можливості для формування поняття про натуральне число. Дочисловий період навчання є пропедевтичним не тільки для навчання лічбі. Велика увага в молодшій групі приділяється вправам на порівняння предметів по довжині, ширині, висоті, об’єму. Діти одержують первинне уявлення про величини і їх властивості, їх починають знайомити з геометричними фігурами, вчать розрізняти і називати коло, квадрат, трикутник, впізнавати моделі цих фігур, незважаючи на розходження в їх кольорі або розмірах. Дітей вчать орієнтуватися у просторових напрямках (спереду, ззаду, зліва, справа), а також у часі, правильно вживати слова “ранок”, “день”, “вечір”, “ніч”.
- Баглаєва Н. І. Індивідуально- диференційований підхід до формування математичних уявлень у дітей шостого року життя / Інститут проблем виховання АПН України. - К., 1997.
- Базовий компонент дошкільної освіти в Україні // Дошкільне виховання – 1999.– № 1.
- Білоусько Л. Використання дидактичного матеріалу та дидактичних ігор у розвитку логіко-математичних уявлень дошкільників / Рідна школа – 2001 - №8.
- Брежнева Е. Г. Формирование познавательной активности старших дошкольников в процессе обучения элементам математики / Бердянский гос. педагогический ин-т им. П.Д.Осипенко. - Бердянск, 1997.
- Данилова В.В., Рихтерман Т.Д., Михайлова З.А. Обучение математике в детском саду. – М.: Эксмо, 1997.
- Ізотова Л. В. Формування математичних уявлень у дошкільників: курс лекцій. – Херсон: ХДПІ, 2006.
- Українське дошкілля: Програма виховання дітей у дитячому садку. – Львів: Світ, 1991.
- Формирование элементарных математических представлений у дошкольников / под ред. А.А. Столяра. – М.: Педагогика, 1981.
- Щербанова К.Й.Методика формування елементарних математичних уявлень у дошкільників. – Тернопіль: навчальна література “Богдан”, 1996.