Предмет:
Тип роботи:
Лекція
К-сть сторінок:
12
Мова:
Українська
Комплекси дихальних вправ
Комплекс №1
1. В. п. - стати прямо, руки витягнути вперед, утримуючи в них палицю горизонтально до підлоги. Обертати палицю праворуч-ліворуч, схрещуючи руки. Руки розвести - видих, схрестити - вдих (мал. 2). Повторити 16-20 разів.
Мал. 2
2. В. п. - стати прямо, ноги розвести на ширину пліч, палицю тримати за спиною горизонтально до підлоги в ліктьових згинах рук. На 1-2 відвести плечі назад, звести лопатки - вдих, на 3-4 опустити плечі, розслабитися - видих. Повторити 7-10 разів.
3. В. п. - стати на коліна, ноги поставити на ширину плечей, палицю тримати в опущених долу руках. На 1-2 нахилитися ліворуч, ліву ногу відвести в сторону - видих; на 3-4 повернутися у в.п. - вдих. Виконати те саме з нахилом праворуч. Повторити 8-10 разів.
4. В. п. - стати прямо. Палицю поставити на підлогу вертикально на відстані кроку від себе, утримуючи її двома руками за верхівку. На 1-3 зробити три м'яких напівприсіди, активно видихаючи. Спину тримати рівно. На рахунок 4 повернутися у вихідне положення - вдих. Повторити 20-30 разів.
5. В. п. - лягти на підлогу, палицю тримати горизонтально до підлоги у витягнутих вздовж тулуба руках. На 1-2 підтягнути ноги до тулуба і пронести їх під палицею до випрямлення вертикально - вдих. (Мал. 3). На 3-4 повернутися у в.п - видих. Повторити 6-8 разів.
Мал. 3
6. В.п. - стати прямо, ноги поставити на ширину плечей, палицю тримати за спиною двома руками горизонтально до підлоги. На 1-2 зробити два пружні нахили вперед - видих; на 3-4 повернутися у в.п. - вдих. Повторити 8-10 разів.
7. В.п. - стати прямо, ноги розвести на ширину пліч. Повільно підняти руки вгору і сплести пальці - вдих. Не рознімаючи рук, опустити їх вниз вздовж обличчя (наче вмиваючись), живота та колін і спробувати торкнутися долонями підлоги - видих. Повільно повернутися у вихідне положення - вдих. (мал. 4).
Мал. 4.
8. В. п. - стати прямо, руки розвести в сторони горизонтально до підлоги -видих. Обхопити себе руками, торкнувшись пальцями лопаток, - вдих.
9. В. п. - стати прямо, руки покласти на пояс - видих. Присісти, обхопивши коліна руками, - вдих (мал. 5).
Мал. 5.
10. Заспокійлива ходьба протягом 1-2 хвилин. Дихання довільне.
Для дітей, схильних до простудних захворювань, рекомендується спеціальний комплекс дихальних вправ.
Комплекс № 2
1. Легкий біг на місці спочатку з однією затиснутою ніздрею (протягом 1-2 хвилин), потім - з другою. Перейти на ходьбу. Відпочити, стоячи протягом 1-2 хвилин. Ця вправа стимулює глибоке дихання під час невеликого навантаження.
2. В. п. - лягти на спину. На 1-2 зігнути праву ногу в коліні, підтягнувши її рукою до живота, водночас затиснути ліву ніздрю - вдих через праву ніздрю. На 3-4 повернутися у в.п. - видих. Виконати те саме з лівою ногою, затискаючи праву ніздрю (мал. 6). Повторити 8-10 разів.
Мал. 6
3. В. п - сісти на стілець, тримаючись руками за сидіння. На 1-2 підняти ноги до живота під кутом 45° - вдих. На 3-4 затримати дихання, на 5-6 повернутися у в.п. - видих. Відпочити 1-2 хвилини і повторити вправу ще 2-3 рази.
4. Стати прямо, руки покласти на живіт, відкрити широко рот і зробити 30-40 активних і коротких вдихів-видихів. Має відбуватися швидке скорочення і розслаблення м'язів живота.
Орієнтовні вправи дихальної гімнастики
«Годинник”. Стати, ноги розставити, руки опустити. Розмахуючи прямими руками вперед, назад, у сторони, промовляти: «Цок-цок» (10-12 разів).
Ускладнення: в.п. - руки в боки; обертаючи тулуб правобіч-лівобіч, промовляти: «Цок-цок»(6-8 разів).
«Сурмач». Сісти на стілець, п'ясті рук стиснути і підняти вгору. Повільно видихаючи, голосно вимовляти: «Пф-ф-ф-ф». (4-5 разів).
«Помахай крилами, як півник». Стати прямо, ноги нарізно, руки опустити. Підняти руки в сторони, а потім плеснути ними по стегнах. Видихаючи, промовляти: «Ку-ку-ріку» (10-12 разів).
«Каша кипить». Сісти, одну руку покласти на живіт, другу - на груди. Втягнути живіт і, набираючи повітря в груди, вдихнути, опустити руки і, випускаючи повітря та випинаючи живіт, видихнути. Під час видиху голосно вимовляти: «Ф-ф-ф» (3-4 рази).
«Потяг». Ходити по кімнаті або на місці, змінно рухаючи руками й промовляючи: «Чух-чух-чух»(у швидкому й повільному темпі) (10-12 с).
«На турніку». Стати, ноги нарізно, гімнастичну палицю тримати перед собою. Підняти палицю вгору, стати на пальці, опустити палицю назад на лопатки й зробити довгий видих, вимовляючи: «Ф-ф-ф» (3-4 рази).
«Насос». Стати прямо, ноги нарізно, руки вздовж тулуба. Вдихнути, потім нахилитися вбік. Видихнути, ковзаючи руками по тулубу й голосно вимовляючи.: «С-с-с-с-с». Випростатися - вдихнути, нахилитись у протилежний бік, повторюючи вимову звука. (6-8 разів). Поступово пришвидшувати й уповільнювати темп з одночасною швидкою звуковимовою.
«Регулювальник». Стати, ноги поставити на ширину плечей, одну руку підняти вгору, другу відвести вбік. Вдихнути через ніс, потім змінити