Предмет:
Тип роботи:
Стаття
К-сть сторінок:
7
Мова:
Українська
Аврука Валентина Вікторівна,
директор Володимирецького будинку
школярів та юнацтва
Модернізація діяльності позашкільного навчального закладу в сучасних умовах розвитку суспільства (презентація)
Комунальний позашкільний навчальний заклад «Володимирецький районний Будинок школярів та юнацтва» (БШЮ) – комплексний позашкільний навчальний заклад, який надає освітні послуги дітям шкільного віку та молоді району віком від 5 до 18 років.
У процесі модернізації освітнього процесу Володимирецький районний БШЮ позиціонує як: центр розвитку обдарованості дітей та молоді, освітній комплекс із профільної підготовки за напрямами позашкільної освіти, осередок громадської активності, база культурно-дозвіллєвої діяльності дітей та молоді, розвиваюче середовище для дітей та молоді з особливими потребами, школа соціального партнерства.
БШЮ як центр розвитку обдарованості дітей та молоді реалізує свій потенціал за допомогою системи організаційно-педагогічних умов інтелектуального, творчого та соціального розвитку вихованців, які розроблені колективом закладу під час експериментально-дослідної діяльності в рамках лабораторії позашкільної освіти РОІППО. Педагогічний колектив Володимирецького районного Будинку школярів та юнацтва з 2007 по 2011 роки був активним учасником експериментально-дослідної роботи регіонального рівня. У рамках експериментально-дослідної роботи з теми «Організаційно-педагогічні умови формування соціальної компетентності особистості вихованця позашкільного навчального закладу» педагоги Будинку школярів та юнацтва досліджували проблему формування готовності вихованців до саморозвитку та адаптації в оточуючому світі засобами опори на інтелектуальні здібності в науковому дослідництві. У результаті проведеної роботи розроблена модель формування соціальних компетенцій особистості вихованців, методичні рекомендації, пам'ятки для керівників секцій та вихованців МАН, алгоритм керівництва науково-дослідницькою роботою учнів, підготовлений методичний посібник.
В основі розробленої моделі – програма розвитку інтелектуальних здібностей вихованців, реалізації якої сприяли створені організаційно-педагогічні умови (організаційно-управлінські, навчально-системні, навчально-виховні, змістово-цільові, науково-методичні). Програма реалізувалась під час занять гуртків секції МАН («Юний мовознавець», «Юний програміст», «Юний дослідник», «Юний фольклорист», «Крилате слово», «Юний хімік», «Інтеграл», «Біологія людини», «Основи екологічних знань»).
При розробці програми значну увагу було надано вибору оптимального змісту, форм та методів організації навчально-виховного процесу у гуртках, секціях МАН, розробці методичного супроводу.
Результативність розробленої моделі підтверджується досягненнями вихованців. Так, щороку в І етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт бере участь до 50 юних дослідників. Щороку вдосконалюється зміст робіт та глибина досліджень. Відповідно, зростає і результативність участі юних науковців у конкурсах-захистах. За останні чотири навчальні роки учасниками ІІІ етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН були 7 дітей району, всі вони вихованці гуртків КПНЗ «Володимирецький районний Будинок школярів та юнацтва». Відповідно, 5 з них відзначилися як призери ІІІ етапу конкурсу-захисту.
За структурою КПНЗ «Володимирецький районний Будинок школярів та юнацтва» є освітнім комплексом, у якому навчально-виховний процес передбачає охоплення таких галузей знань і практичної діяльності, які виходять за межі уроку, підручника, навчального плану загальноосвітньої школи та передбачають їх поглиблене вивчення і застосування в межах напрямів позашкільної освіти. Діяльність гуртків організована відповідно до нормативно визначених рівнів: початкового, основного, вищого.
Ляльковий театр «Колосок», який діє на базі закладу, завдяки наполегливій роботі керівника гуртка та вихованців відомий не лише у межах району, але і в області. Вихованці гуртка – учасники обласних фестивалів лялькових колективів «Ти і я у казці нині, у чудовій ми країні», «Березневі сходинки» тощо. Значна частка здобутих перемог вихованців закладу належить вихованцям зразкової студії образотворчого мистецтва – вони постійні учасники та призери виставок-конкурсів («Знай і люби свій край», «Воскресни, писанко!», «Оксамитовий рай», «Український сувенір», «Космічні фантазії» та ін.). Надзвичайно цікавою є також діяльність гуртка духовної пісні «Ангелятко», який працює на базі закладу. У гуртку вихованці опановують ази духовного співу, який всебічно розвиває та збагачує кругозір, і, що найголовніше, виховує і формує в дітях християнський світогляд, що є носієм найвищих людських цінностей.
У БШЮ, як осередку громадської активності, діє районна рада старшокласників, дитяче самоврядування «Світлофор» та організовано роботу районної Школи лідерів дитячого самоврядування.
Під керівництвом ради старшокласників реалізовані такі соціальні проекти: «Квіти мого краю», «Волонтерський рух у школі», «Ти гідно мусиш жити», «Молодь хоче бути почутою», «Партнерство заради майбутнього», «Добро починається з тебе», «Чисте подвір’я, чиста вулиця, чистий район», «Молодь дбає про навколишнє середовище», «Коли ялинки плачуть», «Наш зоряний час», «Молодь зберігає пам'ять», «Мій регіон – моє коріння», «Учіться, читайте, чужому навчайтесь і свого не цурайтесь», «Шкільна газета як засіб самореалізації кожного» та інші.
Зміст діяльності учнівського самоврядування передбачає: участь у конкурсах (кущовий та районний конкурс «Лідер року»; кущовий, районний та обласний етапи конкурсу «Молодь обирає здоров’я»; конкурс на краще озеленення навчального кабінету; конкурс «Природа в загадках, прислів’ях, віршах»), зльотах лідерів учнівського самоврядування, проведенні акцій («Посади деревце», «Обіймемо землю красою і любов’ю»), організації та проведенні благодійних заходів («Ми – майбутнє України»), дебатів («Цей дорослий дитячий світ»), спортивних естафет «У дружбі з гімнастикою і легкою атлетикою», реалізації проектів («Новий рік і його значення для християн», «СНІД: не залишаймося байдужими» тощо).
У Школі лідерів навчаються діти із 43 загальноосвітніх шкіл району. Діяльність школи організовується за відповідною програмою. Для дітей проводяться: семінари-практикуми «Правові основи діяльності учнівського самоврядування», «Технологія підготовки та реалізації соціально значущого проекту», «Подолання комунікативних бар'єрів», «Формування лідерських якостей особистості», «Хочеш бути сучасним? Будь здоровим!», «Учнівське самоврядування і захист прав дітей» та ін.
Культурно-дозвіллєва діяльність закладу передбачає реалізацію дозвіллєвих комплексних програм, проектів, заходів різних рівнів та видів. Проведення яких передбачає участь вихованців у фестивалях (етнографічно-туристичний фестиваль «Бурштиновий шлях»), фестивалях-конкурсах («Молодь обирає здоров’я»), святах (День селища, День захисту дітей тощо).
Реалізація дозвіллєвих комплексних програм, проектів на рівні позашкільного навчального закладу передбачає організацію: тематичних виставок дитячих робіт («Світ моїх захоплень», фотовиставка «Я і природа»), ігор (інтелектуальних – «Брейн-ринг», «Щасливий випадок», «Що? Де? Коли?», спортивних – «Веселі старти», «Козацькі забави», розважальних – «Серця двох», «Ми – веселі і творчі», КВК, «Загадкове поле див»), бесід («Убережи себе від ВІЛ», «Дерево міцне корінням, а людина – друзями», «Хліб – скарб найбільший на землі», «Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі»), годин спілкування («Пташка красна своїм пір’ям, а людина своїм знанням», «Природа – наша мати, треба її оберігати»), вечорів («Мужчина – лицар, сонячне дитя», «Запалимо свічку пам’яті», «Життя – театр? Театр – моє життя? Чому я люблю театр»), свят (свято матері «Низький уклін і шана матерям», «Андріївські вечорниці», «Свята Покровителько, покрий мою головоньку»), диспутів («Культура як вона є», «Що означає бути патріотом своєї країни», «Власне здоров’я – у власних руках», «Наша планета – колиска життя»), звітних концертів.
Забезпечуючи реалізацію принципу відкритості освітніх перспектив для дітей з особливостями розвитку, у закладі створені умови для здобуття позашкільної освіти дітьми з особливими потребами, які відвідують заняття хореографічного гуртка, гуртка «Художня вишивка» та студії образотворчого мистецтва. Важливим напрямом роботи з такою категорією дітей є налагодження партнерства з сім'єю. У закладі напрацьовані різні види співпраці з батьківською громадськістю, які об'єднанні спільним проектом «Під крилом птаха»: діяльність батьківської ради, спільне партнерство при проведенні занять гуртків, масових заходів, де батьки є не тільки пасивними спостерігачами, а й помічниками-партнерами.
Співпраця з різними соціальними інституціями, установами та організаціями сприяє створенню єдиного соціалізуючого простору, утверджує позашкільний заклад як школу соціального партнерства в районі. Зокрема, налагоджена мережева взаємодія з вищими навчальними закладами: Національним технічним університетом «Київський політехнічний інститут», Національним університетом «Острозька академія», Київським фінансово-економічним коледжом Національного університету державної податкової служби України, Рівненським державним гуманітарним університетом, Національним університетом водного господарства та природокористування, Міжнародним економіко-гуманітарним університетом ім. академіка Степана Дем'янчука, комунальним позашкільним навчальним закладом «Рівненська Мала академія наук учнівської молоді». Партнерство передбачає створення умов для оволодіння вихованцями таким рівнем компетенцій, який необхідний для вступу у вищий навчальний заклад, складання тестів незалежного оцінювання знань.
Отже, модернізація діяльності БШЮ здійснюється у напрямах, які позиціонують його як центр розвитку обдарованості дітей та молоді, освітній комплекс із профільної підготовки за напрямами позашкільної освіти, осередок громадської активності, базу культурно-дозвіллєвої діяльності дітей та молоді, розвиваюче середовище для дітей та молоді з особливими потребами, школу соціального партнерства.
Реалізація зазначених вище соціально-освітніх позицій забезпечується впровадженням особистісно орієнтованих навчальних технологій, інтерактивних форм і методів навчання і виховання, партнерськими взаємовідносинами між суб’єктами освітнього процесу.
Завдання кожного педагога – побачити та допомогти розвинути дитині її здібності, реалізувати себе як особистість та визначитись із майбутньою професією, набути необхідних соціальних компетентностей.
Список використаних джерел
Бедик О. М. Текстовий редактор Microsoft Word: методична розробка / О. М. Бедик. – Володимирець, 2008. – 56 с.
Готовність вихованців до саморозвитку та адаптації в оточуючому світі засобами опори на інтелектуальні здібності в науковому дослідництві: науково-методичний посібник / кол. авт. : В. В. Аврука, Т. С. Мечкало, Т. А. Юсин – Володимирець, 2011. – 80 с.
Ковальчук В. В. Організація самодіяльного театру іграшок та ляльок-петрушок: методичний посібник / В. В. Ковальчук. – Володимирець, 2009. – 52 с.
Ковальчук В. В. Репертуарний збірник лялькового театру «Колосок»: інформаційний посібник / В. В. Ковальчук. – Володимирець, 2011. – 84 с.
Льода М. М. Програма гуртка духовної пісні «Ангелятко»: методичний посібник / М. М. Льода. – Володимирець, 2011. – 17 с.
Мирончук Г. К. Модель компетентного лідера загальноосвітнього навчального закладу: методичний посібник / Г. К. Мирончук. – Володимирець, 2011. – 56 с.
Мирончук Г. К. Молодь як стратегічний ресурс суспільства: інформаційний посібник / Г. К. Мирончук. – Володимирець, 2011. – 34 с.
Онісковець П. І. Вимірювальні прилади та генератори: методична розробка / П. І. Онісковець. – Володимирець, 2008. – 35 с.
Онісковець П. І. Інтегральні мікросхеми: методична розробка / П. І. Онісковець. – Володимирець, 2008. – 52 с.
Шальк A. A. Масові заходи Англомовного клубу: методична розробка / A. A. Шальк. – Володимирець, 2009. – 24 с.
Шальк A. A. Програма Англомовного клубу: методичний посібник / A. A. Шальк. – Володимирець, 2008. – 12 с.