Предмет:
Тип роботи:
Лекція
К-сть сторінок:
11
Мова:
Українська
Ситали – це склокристалічні матеріали, що отримуються шляхом майже повної стимульованої кристалізації скла спеціально підібраного складу. Вони займають проміжне положення між звичайними стеклами і керамікою.
Ситали – це продукти кристалізації малолужного скла, яка здійснюється за спеціальним режимом термообробки.
Ситали – непрозорі білого кольори склокристалічні матеріали високої термостійкості. Їх виготовляють шляхом напрямленої кристалізації літійалюмосилікатного скла в процесі спеціальної термічної обробки.
Ситали одержують на основі неорганічного скла шляхом їх повної або часткової керованої кристалізації. Від неорганічних стекол вони відрізняються кристалічною будовою, а від керамічних матеріалів - більш дрібнозернистою і однорідною мікрокристалічною структурою.
По структурі ситали являють собою композиційні матеріали зі скловидною аморфною неперервною фазою-матрицею, наповненою малими кристалами скла. Середній розмір кристалів в ситалах 1-2 мкм, а товщина прошарків склофази не перевищує десятої долі мікрона. Об’єм кристалічної фази в ситалах досягає 90-95%. Сировиною для виготовлення ситалів є ті ж природні матеріли, що і для скла, але до чистоти сировини висуваються дуже високі вимоги. Крім того, у розплав вводять добавки, що каталізують кристалізацію при наступній термообробці.
Рівномірна кристалізація всієї скломаси забезпечується спеціальним режимом термічної або іншої обробки; часто в початкову сировину для варива ситалів включають особливі добавки, наприклад фториди.
У якості каталізаторів кристалізації використовують з’єднання фторидів чи фосфатів лужних та лужноземельних металів. Технологія виготовлення виробів зі ситалів не відрізняється від технології виготовлення виробів зі скла (отримання шихти - вариво скла - формування виробів - відпал виробів), потрібна лише додаткова термічна обробка скла в кристалізаторі (слідує за формуванням або проводиться після відпалу).
Крім того, температура варіння скломаси для ситалів може бути вищою: 1300…1700°С.
Кристалізацію виробів розділяють на 2 стадії:
Температура скління відповідає режиму, при якому з'являються центри кристалізації;
Температура максимального зростання кристалів.
За зовнішнім виглядом ситал - це щільний дрібнозернистий матеріал, колір якого залежить від складу шихти і каталізатора. Так, колір ситалу, виготовленого з скляної шихти і каталізатора з сильфіду заліза, чорний, з оксиду цинку - білий, оксиду хрому - голубий.
Сировина для виготовлення ситалів
Накопичені до теперішнього часу розрахункові і емпіричні дані, а також сучасні уявлення про структурні чинники дозволяють, з одного боку, скласти наближену характеристику ролі окремих компонентів, оцінити їх внесок в ту або іншу властивість і з високим ступенем достовірності прогнозувати властивості стекол. З другого боку, вплив відповідних оксидів на властивості скломаси і скла визначає вибір відповідних сировинних компонентів для їх внесення в скляну шихту. Сировинні матеріали для виробництва скла і ситалів поділяють на дві групи - головні і допоміжні.
Такий поділ достатньо умовний, так як велика частина допоміжних сировинних матеріалів при варінні спеціального скла є головними для цього складу скла. До головних сировинних матеріалів в шихту вводять основні склоутворюючі оксиди, що утворюють основу скла та встановлюють його властивості.
Фізико-механічні властивості
Ситали відрізняються від інших будівельних матеріалів високими фізико-механічними властивостями (таблиця №1).
Вони мають високу середню густину, підвищену стійкість до корозії. Ці властивості визначають високу довговічність і міцність матеріалів. Листи і плити з ситалів застосовують як облицювальний матеріал, для виготовлення труб. Плоский і хвилястий ситал використовують для крівлі.
Таблиця №2
Порівняльні властивості ситалів
ПоказникиСиталШлакоситалПетроситалСкло віконнеСталь
Середня густина, кг/м2600.. .29002600…28002900...30002500…26007800
Границя міцності, МПа:
при стисканні800...1000500...650700...850600...700420…550
при згині100...22590...130130…17060...70400…1600
Модуль пружності,
E• 10³ МПа72…13590...10040…5060...70210...220
Водопоглинання, %ООООО
Кислотостійкість, %97,8...98,998,8...99,899,855...58-
Лугостійкість, %-94,7...90,094...9698,9-
Стиранність, г/м²-0,01-0,5...0,6-
Речовина в склоподібному стані метастабільна і при нагріванні прагне перейти в термодинамічно стійкий, кристалічний стан. Виникаючі в склі при мимовільній кристалізації кристали - чужорідні включення - псують зовнішній вигляд виробів, знижують їх механічну міцність і термостійкість.
Проте при направленій кристалізації можна так підібрати її умови і склад маси так, що отриманий матеріал набуде таких властивостей, як високу міцність, вогнетривкість і термостійкість.
На цій основі базується отримання одного з найсучасніших матеріалів - ситалів.
Так називають штучні полікристалічні матеріали, отримані направленою кристалізацією скла відповідного хімічного складу і наділеними більш високими в порівнянні з склом фізико-технічними властивостями.
Процес перетворення скла в ситал
Процес перетворення скла в ситал проходить в дві стадії:
1.Спочатку в склі утворюються центри кристалізації (стадія зародкоутворення);
2.а потім на цих центрах ростуть кристали різного розміру (стадія зростання кристалів).
Структура ситалізованих скломатриць: а – микроліквація (530°С), б – перед кристалічний період (700 °С), в – мікрокристалізація (860 °С), г – завершення формування ситалової структури утворенням голчатих кристалів (940-960 °С) [4]
Зародкоутворення
Розрізняють два основні механізми утворення центрів кристалізації:
- гомогенний - мимовільне зародкоутворення;
- гетерогенний - поява зародків в результаті внесення основних частинок ззовні.
Утворення зародків по гомогенному механізму пов'язано з особливим станом охолоджуваної рідини, коли зростає вірогідність виникнення мікроскопічних згустків молекул - флуктуацій. Ці флуктуації густини можуть давати поєднання молекул, здатні стати зародками нової фази. Хімічний склад кристалів в цьому випадку буде ідентичний складу центрів кристалізації.