Тема уроку: 100 цікавих фактів із життя Д. І. Менделєєва
Мета: ознайомити дітей з цікавими фактами життя й науковою діяльністю російського вченого-хіміка Д. І. Менделєєва; показати його роль у створенні універсальної класифікації хімічних елементів періодичної системи та інших наукових відкриттів XIXст.; сприяти зацікавленості до хімії, її наукових надбань.
Обладнання: портрет Д. І. Менделєєва, періодична система хімічних елементів, музика з балету П.І.Чайковського «Лебедине озеро», виставка творчих робіт учнів, реферати за темами «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів», «Фізичний зміст періодичного закону Д. І. Менделєєва», «Життя й діяльність Д. І. Менделєєва», «Чи відвідував Д. І. Менделєєв Україну?», «Я знаю цікавий факт із життя відомого хіміка».
Хімічні реактиви: пробірки (4-6 шт.), штатив для пробірок, піпетка, NаОН, КОН, Н2SO4, індикатор фенолфталеїн.
Тип уроку: конференція.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Основна частина
Учитель. Протягом першого семестру ми з вами вивчали велику тему «Періодичний закон та періодична система Д.І.Менделєєва. Наукове значення періодичного закону». Підсумком цієї великої роботи є сьогоднішній урок-конференція.
Більшість людей знають про Д.І.Менделєєва тільки такі факти: він є творцем славетного періодичного закону та системи хімічних елементів. Але крім цього це була ще й творча особистість, геніальна людина своєї епохи. На уроці нас чекають несподіванки. Ми прослухаємо повідомлення учнів, побачимо хімічний експеримент, пограємо в гру «Поле чудес», прослухаємо класичну музику з балету «Лебедине озеро».
Подивіться на нашу дошку. Ви бачите портрет Д. І. Менделєєва, його велике наукове відкриття — Періодичну систему, виставку найкращих творчих робіт учнів 9-А та 9-Б класів, вислови вченого з його наукових робіт.
- Вибирайте серце й труд, самі трудіться і будьте із серцем, а не з одним розумом.
- Багато чого я випробував у житті, але не знаю нічого кращого за дітей.
- Науку просувають не науковці, не вчені, а люди.
Виступи дітей
1-й учень. Усі діти Павла Максимовича Соколова, священика із села Тихомандриця Вишневолоцької волості, навчалися у Тверській духовній семінарії. І тільки один з них, Тимофій, зберіг прізвище батька. Усім трьом братам, за законом того часу, прізвища давали вчителі. Василь став Покровським, Олександр — Тихомандрицьким, а Іван — Менделєєвим.
2-й учень. «Прізвище Менделєєв була дана батькові тоді, коли він щось вимінював...» — згадував Дмитро Іванович. Учитель зі словами «менуделать» (рос.) вписав і батька на прізвище Менделєєв.
3-й учень. У 1804 році, закінчивши духовну семінарію, Іван Павлович Менделєєв пішов працювати в Петербурзький педагогічний інститут, але через три роки переїхав у Тобольськ, де працював у гімназії. Там він познайомився й одружився з Марією Дмитрівною Корніловою.
4-й учень. Подружжя було інтелектуальним. Марія Дмитрівна керувала першою на той час друкарнею і скляним заводом. Іван Павлович був директором гімназій і училищ Тамбовської та Саратовської губерній.
5-й учень. Дітей у родин; було 17, живохрещених — 14. Останньою дитиною в родині в 1834 році народився Дмитро.
Коли йому виповнилося сім років, мати вирішила віддати дитину до школи разом з восьмирічним братом Пашею, щоб не разбалувався, залишаючись удома наодинці. Дмитра прийняли до школи з умовою, що він пробуде в першому класі два роки.
6-й учень. Хлопець навчався старанно, але гарно вчився лише в початкових класах. Потім навчання перестало його цікавити й добре він навчався лише з деяких предметів. Йому дуже подобалися математика, фізика, історія. І лише загроза залишитися на повторний рік навчання змушували його підтягуватися з інших предметів.
7-й учень. Найбільшу неприємність доставляли Дмитрові іноземні мови: німецька й латинська. Але хлопець захоплювався літературою, дуже любив вірші О. С. Пушкіна.
Звучить музика з балету «Лебедине озеро».
8-й учень (на фоні музики читає вірш О. С. Пушкіна Москва»)
...Мелькают мимо будки, бабы,
Мальчишки, лавки, фонари,
Дворцы, сады, монастыри,
Бухарцы, сани, огороды,
Купцы, лачужки, мужики,
Бульвары, башни, казаки,
Аптеки, магазины мод,
Балконы, львы на воротах,
И стаи галок на крестах..
9-й учень. Так зустріла Москва Д.І.Менделєєва. До Московського університету Дмитро так і не вступив, і мати повезла сина до Петербурга. Там його прийняли до Медико-хірургічної академії. Цікавий факт, що, коли Дмитро Іванович був присутній на хірургічній операції, йому стало зле, і він був змушений відмовитися від кар'єри медика.
10-й учень. 1 травня 1850 року Дмитро Іванович подав заяву й витримав іспити в Петербурзький педагогічний інститут. Після закінчення закладу вчений працював у Сімферопольській гімназії, пізніше в Одесі, викладав математику в ліцеї Рішельє.
11-й учень. У 1856році Менделєєв повертається в Петербург, отримує ступінь магістра з хімії, захищає дві дисертації з хімії. Це дало йому право читати лекції при Петербурзькому університеті. За рік Дмитро Іванович виїжджає за кордон у Париж та Кенігсберг, де займається хімічними дослідженнями з капілярності. Після повернення в Росію йому була присуджена Демидівська премія. Менделєєв був молодий претендент — йому виповнилося 27 років, а він уже став лауреатом, доцентом університету, магістром хімії. У цей час вийшла його перша