ЗМІСТ
Актуальність теми. Процеси глобалізації у світовій економіці, поглиблення міжнародного поділу праці, формування сучасних глобалізацій (транснаціональних корпо-рацій, холдингових компаній, промислово-фінансових груп, франчайзинго-вих об’єднань тощо) вимагають створення в кожній країні клімату підприєм-ницької активності, механізмів інноваційного розвитку, ефективної ринкової інфраструктури. Сучасний етап розвитку національної економіки України характеризується пошуком найефективніших важелів та інструментів ведення виробничо-господарської діяльності. Підвищення ролі приватної власності, розвиток фондового ринку, активізація зовнішньоекономічної діяльності потребують удосконалення механізму управління організаціями як найваж-ливішого чинника впливу на працівників з метою досягнення поставлених цілей. Саме управлінська діяльність визначає успіхи організацій на внутріш-ньому і зовнішньому ринках, якість інституцій і структурних змін, здатність до адаптації в умовах жорсткої конкуренції.
На сучасному етапі розвитку національної економіки України використання надбань вітчизняного і зарубіжного менеджменту дасть змогу підприємцям та управлінцям забезпечити зростання ефективності діяльності організацій, підвищити якість інституцій та структурних змін, сприяти формуванню гнучкості шляхом нарощення здатності до адаптованості в умовах жорсткої конкуренцій.
Україна уже більше десяти років перебуває в стані перманентних рин-кових трансформацій, але й досі не отримала статус країни з ринковою еко-номікою. Рівень розвитку ринкової системи визначається насамперед наближенням і досягненням досконалої конкуренції – такого типу ринку, коли є багато виробників (продавців) і споживачів (покупців). Головним напрямом досягнення досконалої конкуренції є диверсифікація господарської діяльності підприємств – розширення номенклатури і асортименту товарів. Саме завдяки диверсифікації розв’язуються такі важливі задачі: в інтересах суспільства – розвивається конкуренція і, відтак, підвищується ефективність ринкової системи; в інтересах суб’єктів підприємництва – зменшуються ризики і підвищується фінансова стабільність; для споживачів збільшується кількість альтернатив купівлі і розширюється коло задоволених потреб.
Актуальність і важливість розв’язання зазначених задач в Україні зумо-влені такими обставинами: а) в результаті довголітньої радянської політики концентрації і спеціалізації виробництва уніфікованої продукції успадковані вузькопрофільні підприємства, реструктуризація яких здійснюється повільно і малоефективно; б) велика мінливість умов господарювання і, відповідно, надмірні ризики стримують розвиток підприємництва.
Таким чином, виникає потреба в заходах, здатних допомогти організації стати ефективнішою, тобто в пошуку шляхів, які допоможуть стати підприємству ринковим лідером або наздогнати інших.
Одним з ефективних механізмів поліпшення результатів господарю-вання є диверсифікація виробничо–підприємницької діяльності. У вузькому сенсі слова під диверсифікацією розуміють проникнення підприємства в галузі, що не непрямо взаємопов’язані у виробничому ланцюзі або функціонально не залежать від основної діяльності. В результаті диверсифікації підприємства перетворюються на складні багатогалузеві комплекси або конгломерати.
Диверсифікувати виробничо–підприємницьку діяльність можна за рахунок впровадження проектів в нових сферах виробництва і проникнення в порожні ринкові ніші. Завдяки цьому підприємства матимуть можливість швидко і без перешкод розвиватися, а отже отримувати стабільні та високі прибутки.
Метою дослідження є розробка та обґрунтування диверсифікації виробничо–підприємницької діяльності будівельного підприємства.
Відповідно до сформульованої мети поставлено такі завдання:
- проаналізувати теоретичні основи застосування понять проекту та диверсифікації;
- оцінити виробничу і фінансову діяльність будівельного підприємства на прикладі ПВКФ "Фіалка";
- розробити та обґрунтувати проект диверсифікації виробничо–підприємницької діяльності ПВКФ "Фіалка".
Об’єктом дослідження є приватна виробничо-комерційна фірма "Фіалка", яка займається будівництвом.
Для написання цієї роботи використані різноманітні літературні джерела, а також інформація довідкової, оперативної, статистичної та бухгалтерської звітності.
Методи дослідження. Для досліджень використано такі методи як аналіз, синтез, розрахунково – конструктивний.
Практична цінність та новизна дослідження полягає у розробленні пропозицій щодо підвищення ефективності діяльності підприємства та застосування проекту диверсифікації на практиці, що дасть змогу підприємству розвиватися і отримувати більші прибутки. Для ПВКФ «Фіалка» ці питання є досить актуальними і вагомими.
- Статистичний щорічник України за 2006 р. К.: Видавництво “Консуль-тант”. – 2006. – 575 с.
- Україна за роки незалежності, 1991-2003.- 5-е вид., перероб. та доп.- К.:Нора-Друк, 2003.- с.352-357
- Ботенко Л. І. Управління проектами: Підручник. – К.: КНЕУ, 2003.
- Воркут Т. А. Проектний аналіз. – К.: Український Центр духовної ку-льтури, 2000.
- Гордійчук А.С. Економіка підприємства. – Рівне, 2004 р.
- Економічний аналіз: Навч. посібник / М.Л.Болюх, В.З. Бурчевський, М.І. Горбатюк та ін.; за ред. акад. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка- К.: КНЕУ, 2003.
- Наливайко А.П. Теорія стратегія підприємства. Сучасний стан та на-прямки розвитку: Монографія. – К.: КНЕУ,2001. – 227с.
- Обеременчук В.Ф. Стратегія підприємства: Короткий курс лекцій. – К.:МАУП, 2000. – 128с. : іл. Бібліогр.: с.125 – 126.
- Москвін С. О. Проектний аналіз. – К.: «Лібра», 1998.
- Тян Р.Б., Б.І. Холод, В.А. Ткаченко. Управління проектами: Пі-дручник. – К.: Центр навчальної літератури, 2003.
- Чорна М. В. Проектний аналіз. – Х.: Консул, 2003.
- Шершньова З.Є, Оборська С.В. Стратегічне управління: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 1999. — 384 с.
- Волков И.М. Грачева. В. Проектный анализ. – М,:ЮНИТИ, 1998.
- Карлоф Б. Деловая стратегия. – М.: Экономика, 1991.
- Клайэм Р., Лудин И. Ноев проект: Секреты практического проектного менеджмента. – СПб: Весь, 2002.
- Котлер Ф. Основы маркетинга. — М.: Прогресс, 1990.
- Мазур И.И., Шапиро В.Д. и др. Управление проектами: Справочник для профессионалов. – М.: Высшая школа, 2001.
- Маркова В. Д., Кузнецова С.Н. Стратегический менеджмент: курс лек-ций: Москва – Новосибирск, 1994.
- Мескон М., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента. — М.: Де-ло, 1992.
- Пинто Дж.К. Управление проектами. – СПб: Питер, 2004.
- Портер, Майкл, Э. Конкуренция.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом “Вильямс”, 2002.
- Феоктистова Е. М., Красюк И. Н. Маркетинг: теория и практика. – М: Высшая школа, 1993.
- Adler H. A. Economic Appraisel of Transport Projects: A manual with Case Studies. – Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1993.
- Bodie Z., Merton R. C. Finance. – New Jersey: Prentice Hall, 1998.
- Gittinger J. P. Economic Analysis of Agricultural Projects. – Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1982.
- Guide to Project Cycle: EDI Course Note/ - Washington: EDI, 1992
- Higgins J. M. The Management Challenge. - New York: Macmillan Publishing Company, 1994.
- Звітність ПВКФ «Фіалка».
- Тлумачний словник Webster’s.
- www.energoresurs.com.ua
- www.minbud.org.ua