ЗМІСТ
- Суть, мета, принципи та зміст закупівельної роботи на оптовому ринку товарів та послуг
- Оперативне планування оптових закупівель товарів
- Форми, методи закупівель товарів, їх характеристика
- Вибір постачальників товарів, критерії та обгрунтування їх вибору
- Завдання і функції комерційних служб торговельних підприємств в організації господарських зв’язків, шляхи покращення їх роботи
Актуальність теми. Становлення та вдосконалення сфери товарного обігу є об'єктивною передумовою стабільного і динамічного соціально-економічного розвитку країни. Торгівля як провідна галузь сфери обігу з кожним роком набуває все більших темпів розвитку. Намітилася стійка тенденція зростання обсягу роздрібного товарообороту. За усіма каналами реалізації цей показник у 2007 р. порівняно з 2000 р. зріс (у фактичних цінах) у 6,3 раза і досяг 276,9 млрд. грн.
Однак слід відмітити, що споживчий ринок України все ще не набув належного розвитку: не досягнуті навіть обсяги виробництва споживчих товарів та фізичного обсягу роздрібного товарообороту, які були у 1990 р. Його активному розвитку не сприяє й те, що значна частина населення має невисокий рівень доходів.
Важливу роль у соціально-економічному розвитку країни можуть відіграти підприємства оптової торгівлі, які повинні бути активними, економічно вигідними комерційними посередниками як для товаровиробників (передусім вітчизняних), так і роздрібних торговців, забезпечити баланс інтересів усіх учасників ринку та створити сучасну систему товароруху, орієнтовану на максимальне задоволення потреб кінцевих споживачів.
Оптова ланка у своєму розвитку пройшла певні етапи – від централізованого розподілу товарних ресурсів у часи адміністративно-командної економіки до вільної торгівлі, яка стала можливою лише з переходом України до ринкової економіки.
Роздержавлення і демонополізація поклали початок формуванню конкурентного середовища в цій сфері діяльності. За період трансформації економіки країни надзвичайно високими темпами збільшувалася кількість і самих оптових посередників (за 1991-2006 рр. в торгівлі споживчими товарами вона зросла з 1,5 тис. до 22 тис. од), що теж посилює їх конкурентну боротьбу за місце на ринку.
Проблема дослідження особливостей оптових закупівель у торгівельній і промисловій діяльності є актуальною у зв‘язку з тим, що в даний час змінився характер матеріально-технічного забезпечення підприємств: від жорстко централізованого фондового постачання до вільної оптової торгівлі ресурсами. Багатьом підприємствам доводиться працювати на ресурсно-товарних ринках в умовах нестабільного конкурентного середовища, в умовах якого ефективна організація оптових закупівель набуває особливого значення.
Об’єкт дослідження – оптові закупівлі у сфері товарного обігу.
Предмет дослідження – особливості організації і комерційного забезпечення оптових закупівель.
Мета роботи - визначення основних складових закупівельної політики в комерційній діяльності оптового підприємства та у застосуванні теоретичних знань для вирішення завдань щодо вдосконалення організації закупівельної діяльності.
Відповідно до поставленої мети роботи визначено наступні завдання дослідження:
- з’ясувати суть, мету, принципи та зміст закупівельної роботи на оптовому ринку товарів та послуг;
- охарактеризувати оперативне планування оптових закупівель товарів;
- визначити форми, методи закупівель товарів, дати їх характеристику;
- проаналізувати особливості вибору постачальників товарів, критерії та обгрунтування їх вибору;
- визначити завдання і функції комерційних служб торговельних підприємств в організації господарських зв’язків, шляхи покращення їх роботи.
Методи дослідження. У процесі виконання поставлених у роботі завдань використовувалися методи аналізу фахової літератури, джерел періодичних видань, методи синтезу і узагальнення.
Структура роботи. Курсова робота складається зі вступу, п’яти розділів і списку використаних джерел та літератури, загальний обсяг роботи складає 34 сторінки.
- Балабан М.П. Оптова торгiвля в iнфраструктурi товарного ринку: проблеми i тенденцiї розвитку // Науковий вiсник Полтавського унiверситету споживчої кооперацiї України: Серiя : Економiчнi науки. - 2006. - №1. - С.31-35.
- Балабан М.П. Оптова торгiвля в ринковому середовищi : Ефективнiсть функцiонування та стратегiя розвитку: Монографiя / М.П. Балабан . - Полтава : РВВ ПУСКУ, 2005. - 153 с.
- Балабанова Л.В., Германчук A.M. Комерційна діяльність: маркетинг і логістика. - Навчальний посібник.- К.: ВД "Професіонал", 2004.- 288 с.
- Брагин Л.А., Данько Т.П., Иванов Г.Г. Торговое дело: экономика и организация. - М: ИНФРА-М, 1997. - 256 с.
- Виноградова С.Н. Организация и технологии торговли. - Минск: Вышэйшая школа, 1994. - 324 с.
- Виноградська А.М. Технологiя комерцiйного пiдприємництва : Навч. посiб. - К.: Центр навчальної лiтератури , 2006. - 780 с.
- Гаркавенко С.С. Маркетинг. Підручник. - К.:Лібра, 2004. -712 с.
- Германчук А.Н. Стратегический подход к управлению коммерческой деятельностью в условиях маркетинговой ориентации торговых предприятий.- Донецк: ОАО Донецкий Торговый дом "Донбасс", 1999.- 40 с.
- Горемыкин В.А., Богомолов А.Ю. Планирование предпринимательской деятельности предприятия. - М.: Инфра-М, 2004. - 388 с.
- Дарбинян М.М. Коммерческая работа и изучение спроса в торговле.- М.: Экономика, 1971.- 568 с.
- Економіка підприємства: підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного. - Вид. 2-ге, перероб. та доповн. - К.: КНЕУ, 2000. - 528 с.
- Ильин А. И., Синица Л. М. Планирование на предприятии: В 2-х ч. Часть 2. Тактическое планирование / Под. общей ред. А. И. Ильина. - Мн.: ООО "Новое знание", 2000. - 416 с.
- Мазаракі А. А. та ін. Економіка торговельного підприємства: підручник. - К: Хрещатик, 1999. - 800 с.
- Настiльна книга працiвника торговельного пiдприємства: Збiрник систематизованого законодавства / Уклад. О. Вiтковська . - Х : Фактор , 2006. - 448 с.
- Осипова Л.В., Синяева И.М. Основы коммерческой деятельности. Практикум: Учебное пособие для вузов.- М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997. - 215 с.
- Осипова Л.В., Синяева И.М. Основы коммерческой деятельности: учебник для вузов.- М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1997.-324 c.
- Памбухчиянц В. К. Организация, технология і проэктирование торговых предприятий. - М.: ИОЦ «Маркетинг», 1999. - 320 с.
- Панкратов Ф. Г., Серьогіна Т. К. Комерційна справа. - Навчальний посібник. 2-е вид. - Рівне: Вертекс, 2002. - 352 с.
- Планування діяльності підприємства: Навч.-метод. посібник для са-мост. вивч. дисц. /М. А. Бєлов, Н. М. Євдокимова, В. Є. Москалюк та ін.; За заг. ред. В. Є. Москалюка. - К.: КНЕУ, 2002. - 252 с.
- Синецкий Б.И. Основы коммерческой деятельности: Учебник.-М.: Юристъ, 1998. - 659 с.
- Тарасюк Г. М. Планування діяльності підприємства. Практикум: Навчальний посібник. - К.: Кондор, 2004. - 266 с.
- Тарасюк Г. М. Планування комерційної діяльності: навч. пос. - К.: Каравела, 2005. - 400 с.
- Тягунова Н.М. Комерцiйна дiяльнiсть на ринку товарiв та послуг: Опорний конспект лекцiй / к.е.н., доц. Н.М. Тягунова; О.А. Спориш, 2005. Полтава: ПУСКУ. - 168 с.
- Тян Р. Б. Планування діяльності підприємства: Навч. посібник. - К.: МАУП, 1998. - 156 с.
- Щур Д.Л. Основи торгівлі. Оптова торгівля. - К.: СіС, 1999. - 304 с.