Предмет:
Тип роботи:
Автореферат
К-сть сторінок:
19
Мова:
Українська
Міністерство освіти України
Національна гірнича академія України
ЄРОХОНДІНА Тетяна Олександрівна
УДК 658. 012: 622. 272
ОРГАНІЗАЦІЯ ОПЕРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ ВУГІЛЬНОЮ ШАХТОЮ НА ОСНОВІ КОНТРОЛЮ ВИХІДНИХ ПАРАМЕТРІВ
Спеціальність 08. 06. 01 – «Економіка підприємства та організація виробництва»
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеню кандидата технічних наук
Дніпропетровськ-1999
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національній гірничій академії України Міністерства освіти України (м. Дніпропетровськ).
Науковий керівник:
доктор технічних наук, професор, Заслужений діяч вищої школи України Саллі Володимир Ілліч, Національна гірнича академія України, завідувач кафедри менеджменту.
Офіційні опоненти: доктор технічних наук, професор Прокопенко Василь Іванович, Національна гірнича академія України, завідувач кафедри прикладної економіки кандидат економічних наук Кабанов Анатолій Іванович, Міністерство вугільної промисловості України (м. Донецьк), заступник начальника науково-технічного управління.
Провідна установа: Донецький науково-дослідний вугільний інститут, лабораторія шахтного фонду Міністерства вугільної промисловості України
Захист дисертації відбудеться « 21 « жовтня 1999 р. о 14-00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 08. 080. 03 при Національній гірничій академії України (49027, Україна, м. Дніпропетровськ – 27, просп. К. Маркса, 19)
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національної гірничої академії України (49027, Україна, м. Дніпропетровськ, просп. К. Маркса, 19).
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Основу економіки промислове розвинених країн і паливно-енергетичний комплекс. З усіх відомих джерел енергії в Україні переважна їх частина припадає на кам'яне вугілля. Тим часом політична й економічна ситуація в державі складається таким чином, що видобуток вугілля значно знизився навіть у порівнянні з 1990 роком і продовжує падати, хоча протягом останніх літ інтенсивність цього процесу дещо зменшилася. Не можна стверджувати, що однаково всі шахти у критичному стані. Є й такі, де успіхи достатньо стабільні й за нинішніх економічних умов. Це, наприклад, шахти ім. Засядька. “Червонолиманська”, “Червоноармійська-Західна” та інші.
Аналіз свідчить, шо в комплексі чинників, які забезпечують стабільну роботу названих колективів, значну роль відіграли правильно прийняті та своєчасно реалізовані рішення стратегічного й оперативного управління підприємством. Одже, дослідження, пов'язані з обгрунтуванням та розробкою методик оцінки прийнятих управлінських рішень і поточного контролю виробничої діяльності вугільних шахт в умовах нестабільної економіки – досить актуальні.
Дисертаційна робота виконана як складова наукових досліджень, зумовлених реструктуризацією вугільної промисловості України, що здійснюються в Національній гірничій академії України (ДП-233 “Економічні методи керування матеріальними, природними і фінансовими ресурсами вугільних шахт v період реструктуризації галузі” та ін.).
Мета досліджень – розробка інженерної методики комп'ютерної оцінки прийшлих управлінських рішень і оперативного контролю виробничої Діяльності на вугільних шахтах України в умовах нестабільної економіки.
Основні задачі досліджень:
- збирання, опрацювання й аналіз інформації про стан вугільної промисловості України; – збирання, опрацювання та аналіз даних про поточну діяльність типових вугільних шахт;
- аналіз інформації про засоби прийняття й аналізу управлінських рішень в умовах нестабільної економіки;
- розробка моделей, їх математичний опис і аналіз отриманих залежностей;
- розробка, затвердження та впровадження методики оцінки ефективності прийнятих управлінських рішень.
Основна ідея роботи в тому, що діюча шахта розглядається як складна динамічна система, яка сприймає випадкові зовнішні впливи. Математичний опис останньої виконується з використанням апарата теорії випадкових процесів.
Методи досліджень: аналіз інформаційних джерел та натурних показників діяльності вугільних шахт, статистичне опрацювання кількісних показників на основі методів випадкових процесів, комп'ютерне моделювання. Основні наукові положення, що захищаються в дисертації:
1. За однієї і тієї ж тривалості оперативного впливу управлінського рішення можливість позитивного для досліджуваного об'єкта (шахти) виходу тим вища, чим стабільніші основні показники господарської діяльності -видобуток і собівартість, що дає змогу збільшити період впровадження планованого заходу та його етапів.
2. Незалежно від видів вугілля, гірничотехнічних умов і місця розташування структура стохастичної моделі шахти описується експонентою, основні параметри якої пов'язані гіперболічною залежністю XY=K, що після опрацювання вихідного статистичного матеріалу дозволяє швидко визначати тимчасові ймовірнісні межі комплексу управлінських рішень.
Наукова новизна отриманих результатів:
- вперше для оцінки прийнятих управлінських рішень в умовах нестабільної економіки доведено можливість управляти виробничим об'єктом як динамічною системою зі стохастнчною структурою на основі теорії випадкових процесів;
- встановлено можливість використання в якості комплексного показника, який характеризує діяльність шахти в умовах нестабільної економіки, її видобутку, функціонально пов'язаного з розміром собівартості;
- встановлено закономірності зміни часу оперативного впливу від розміру можливості позитивного виходу прийнятого управлінського рішення;
- отримано залежності часу оперативного впливу управлінського рішення від ступеня виконання шахтою планових показників, завдяки чому можна робити ймовірнісну оцінку можливих термінів реалізації управлінських рішень.
Наукове значення роботи – у розкритті закономірностей та функціональних зв'язків між основними показниками роботи шахти (видобуток й собівартість) і часом, необхідним для їхнього поліпшення після прийняття управлінських рішень на основі ймовірнісних оцінок.
Практичне значення отриманих результатів полягає в розробці та впровадженні комп'ютерної методики оцінки правильності прийняття управлінських рішень і оперативного контролю за виробничою діяльністю шахти.
Методика затверджена державним інститутом з проектування шахт Дніпродіпрошахт і реалізована на шахті “Алмазна” ДХК