ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Стрімкий розвиток всіх галузей промисловості, енергетики, транспорту, збільшення чисельності населення і урбанізація, хімізація всіх сфер діяльності людини призвели до певних змін оточуючого природного середовища, в тому числі несприятливих, що зводяться головним чином до забруднення біосфери. Вплив шкідливих речовин антропогенного походження на природне середовище, а також відгук середовища на ці впливи становляться глобальними і всеосяжними. Через це питання спостережень, охорони і контролю природного середовища в умовах науково-технічної революції є невід’ємною складовою соціального розвитку суспільства.
Водні ресурси, поряд з повітрям та грунтом, життєво необхідні для існування людини. Суспільство завжди використовувала та буде використовувати воду для задоволення своїх нагальних потреб. І з кожним роком кількість води, яка використовується зростає. Велика її частка при цьому втрачається безповоротно або повертається до водних джерел забрудненою, причому далеко не весь обсяг цієї води витрачається дійсно раціонально.
Не слід забувати про те, що в результаті господарської діяльності людини у водних джерелах з’являється велика кількість забруднюючих речовин. Взаємо-дія води з грунтом і атмосферою призводить до кількісних і якісних змін всієї біосфери в цілому, посилюючи і прискорюючи зміни складу і структури мікроклімату регіону, а значить і клімату в цілому. В цьому і заключається одна з головних проблем людства на сьогодні.
Тому основними задачами охорони оточуючого середовища і використання природних ресурсів є налагодження системи раціонального природокористування.
Річка Зульня, яка розглядається в даному дипломному проекті, відноситься до малих річок адже площа її водозбору складає менше 2 тисяч кілометрів (згідно Водного Кодексу України). Цей факт вимушує нас звернути ще більшу увагу на стан цього водного об’єкту, якість води в ньому, еродованість берегів, гідрологічний режим, та ще більш упереджено ставитись до складу стічних вод, яка надходить в річку.
Метою дипломного проекту є встановлення негативного впливу на річку Зульня філіалу "Моквинторф" – торфобрикетного заводу – підприємства "Рівнеторф", яке розташоване в Костопільському районі Рівненської області. Також в результаті проведеної оцінки буде розроблено ряд природоохоронних заходів, які спрямовані на зменшення впливу підприємства на стан річку Зульня. Об’єктом дослідження є забруднення річки Зульня стічними водами торфобрикетного заводу філіалу “Моквинторф” підприємства “Рівнеторф”.
Предметом дослідження є кількісне і якісне забруднення води річки Зульня яке визначається в процесі розробки проекту гранично допустимих скидів та розробка водозахисних заходів, а саме проектування біоінженерної споруди та впровадження інших природоохоронних заходів.
- Атлас Ровенской области – Москва: Главное управление геодезии и картографи при Совете министров СССР, 1985, с.32
- Брежнев В.И., Трескунов В.М "Охрана труда при эксплуатации систем водоснабжения и канализации", Москва, Стройиздат, 1983, - 279с.
- Беличенко Ю.П. Рациональное использование и охрана водных ресурсов - Москва: Россельхоз, 1980, с.224
- Будзь М.Д. "Довідкові дані по клімату України", Рівне: УДУВГП, 1999, с.30
- Водний кодекс України – Видання газети "Голос України", 1995.
- Воробьев Б.В., Косолапов Л.А. "Водотоки и водоемы: взаимосвязь экологии и экономики" – Ленинград: Гидрометеоиздат, 1987, с.270
- "Географічна енциклопедія України" – Київ: Українська Радянська Енци-клопедія, ім. М.П. Бажана
- Гриб Й.В., Клименко М.О., Сондак В.В., Волкова Л.А "Відновна гідро екологія порушених річкових екосистем" , в двух томах – Рівне: ППФ Во-линські оберіги, 1999 , с. 198
- Грищенко Ю.М. " Комплексне використання та охорона водних ре-сурсів" – Рівне: УДАВГ, 1997, с.248
- Гунських А.І. "Цивільна оборона" – Київ: Міністерство освіти, 1995, с.216
- Звіт про стан навколишнього природного середовищав Рівненської області. – Рівне, 2001, 199
- Золотницкий Н.Д., Гнускин А.М. и другие, "Инженерные решения по технике безопасности в строительстве", Москва, издательство литера-туры по строительству, 1969, с.263.
- Клименко М.О., Мелехова Т.Л. "Довідник екологічного стану м.Рівне " – Рівне: Волинські оберіги,2001, с. 144
- Коротун І.М., Коротун Л.К. "Географія Рівненської області", Рівне, кабі-нет редакційно-видавничої діяльності та друкованої пропаганди передо-вого педагогічного досвіду Рівненського інституту підвищеня кваліфікації педагогічних кадрів, 1996, ст..273.
- Методичні вказівки "Проектування біоінженерних споруд", упорядники Грищенко Ю.М., Карпюк А,А. - Рівне: УІІВГ,1995, с. 23
- Наумович В.М. "Сушка торфа и сушильные установки брикетных заво-дов", Москва, "Недра", 1971, - 279с.
- Николенко А.Н. Руссо-украинско-английский толковый словарь по химии – Харьков: Прапор, 1999, с. 175
- Основи охорони праці / під редакцією Купчика М.П., Гандзюка М.П.,К.: Основа, 2000. – 416 с.
- Паламарчук І.К., Грисюк М.М. "Торф’яно-болотний фонд: раціональне використання і охорона" – Київ: Урожай, 1986, с.143
- Природа Украинской ССР: грунты. – Киев: Наукова думка, 1986, с.231
- Природа Украинской ССР: климат. – Киев: Наукова думка, 1985, с.189
- Природа Украинской ССР: ландшафты. – Киев: Наукова думка, 1985, с.220
- Тановицкий И.Г. Рациональное использование торфяных месторождений и охрана окружающей среды – Минск: Наука и техника, 1980, с.38
- Технология производства торфяных брикетов / под ред.. Лазарева А.В. – Москва.: Недра, 1984, с.264
- Укрупненные нормы водопотребления и водоотведения для различных отраслей промышленности. – Москва: Стройиздат, 1982, с. 256
- Червона Книга України: Рослинний світ – Київ:Українська Енциклопе-дія, ім. М.П. Бажана, 1996, с.606
- Червона Книга України: Тваринний світ – Київ:Українська Енциклопе-дія, ім. М.П. Бажана, 1994, с.620
- Яцик А.В. "Екологічна безпека в Україні" – Київ: Генеза, 2001, с.216