ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. В умовах динамічних соціальних змін у світовій практиці все більше утверджується інноваційний метод освоєння соціального простору – його технологізація. Соціальна технологізація – це процес оптимізації соціуму, переборення його розбалансованості, активний вплив на розвиток соціальних систем шляхом використання соціальних технологій.
Останнім часом загострилося чимало молодіжних проблем, серед яких найголовнішими є: низький рівень життя; безробіття і значна економічна та соціальна залежність від батьків; шлюбно-сімейні проблеми (високий рівень розлучень, сімейних конфліктів, низька народжуваність, матеріальна незабезпеченість, відсутність умов для поліпшення житлових умов); поганий стан здоров'я і зростання рівня соціальних відхилень (злочинність, пияцтво, наркоманія, проституція); втрата ідеалів, соціальної перспективи, життєвого оптимізму. Постійно скорочується питома вага молоді щодо всього населення. В Україні за останні десять років її кількість знизилася з 22 до 20%. За всіма прогнозами, ця тенденція триватиме і надалі.
Молодь – найбільш продуктивна в демографічному та економічному відношенні частина суспільства. З понад 48 мільйонів жителів України молодь у віці 14-30 років становить близько 16 млн., з яких понад дві третини проживає в містах.
Глибокі соціальні зміни, що відбуваються в нашому суспільстві різко загострили становище молоді в Україні: зростають злочинність і правопорушення серед неповнолітніх, набувають серйозних масштабів дитячий алкоголізм і наркоманія, зростає число дітей, що мають відхилення у фізичному і психічному розвитку. Причина цих явищ полягає не лише у значному зниженні рівня життя, незадовільній охороні здоров'я, освіти і соціальної сфери в цілому, але й у тому, що відсутня цілісна система медико-соціальної, психолого-педагогічної, реабілітаційної, соціально-правової підтримки дітей. У цих умовах одним із пріоритетних напрямків соціальної політики держави повинен стати захист прав дитини: обновляється зміст освіти, впроваджуються нові форми і методи виховання; здійснюється соціальна підтримка дітей з багатодітних, малозабезпечених і неблагополучних родин, дітей-сиріт і дітей, що залишилися без піклування батьків, дітей з відхиленнями в розвитку; створюється широка мережа установ нового типу: центри соціального здоров'я сім’ї, центри психолого-педагогічної реабілітації важких підлітків, педагогічні і соціальні служби для дітей, центри виховної роботи з дитячим і дорослим населенням та інші. Кожна з таких установ вносить вагомий вклад у ліквідацію «соціальних хвороб» суспільства, від яких страждають діти.
Актуалізація проблем виховання в сучасних умовах, поява виховних установ нового типу, введення інститутів соціальних педагогів і соціальних працівників обумовили зростання інтересу вчених до методологічних і теоретичних досліджень в області соціальної педагогіки.
Отже, продиктована часом, необхідність у зміні підходів та методів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у вирішенні соціальних проблем визначили актуальність обраної теми дослідження: «Основні форми забезпечення процесу реалізації соціальної роботи з молоддю».
Мета дослідження – дослідити основні форми забезпечення процесу реалізації соціальної роботи серед молоді.
Предмет дослідження – соціальна робота з молоддю як галузь соціальної роботи.
Об’єкт дослідження – реалізація різних видів, форм та технологій соціальної роботи з молоддю.
Гіпотеза дослідження – чітка організація процесу соціальної роботи з молоддю відповідно до сучасних інноваційних методик забезпечує її високу ефективність.
Відповідно до поставленої мети, предмету і гіпотези дослідження визначені наступні завдання:
- охарактеризувати молодь як особливу соціальну групу;
- уточнити об’єкт, предмет та напрямки соціальної роботи з молоддю;
- з’ясувати особливості соціальної профілактики як технології соціальної роботи з молоддю;
- оцінити можливості таких технологій соціальної роботи з молоддю, як соціальна реабілітація, обслуговування, допомога, супровід та інспектування;
- проаналізувати специфічні технології соціальної роботи з молоддю;
- експериментально дослідити ефективність реалізації соціальної роботи серед молоді щодо профілактики ВІЛ/СНІД на прикладі Рівненської області.
Методи дослідження. При виконанні роботи нами було використано ряд теоретичних та експериментальних методів: аналіз наукової літератури з проблеми дослідження, вивчення технологічних підходів у діяльності соціальних служб, соціологічний метод (опитування), статистичні методи, а також метод активізації інтересів у вигляді тренінгу.
Структура роботи. Робота включає вступ, три розділи, висновки, список використаних джерел та літератури і додатки, загальний обсяг роботи складає 99 сторінок.
- Декларація «Про загальні засади державної молодіжної політики в Україні» від 15 грудня 1992 року № 2859-XII (зі змінами) // Урядовий кур’єр. – 2007. - №7.
- Закон України "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю"; "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні": За станом на 1 серпня 2006 року / Верховна Рада України. - Офіц. вид. - К. : Парламентське вид-во, 2006. - 26 с.
- Постанова Кабінету Міністрів України «Про стан реалізації державної молодіжної політики» від 18 листопада 2007 року № 9 // Урядовий кур’єр. – 2007. - №7.
- Указ Президента України “Про додаткові заходи щодо реалізації державної молодіжної політики” від 27 березня 2007 р. № 1159/2007.
- 10 років центрам соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді / Державний комітет України у справах сім'ї та молоді; Державний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. - Ніжин: Видавництво ДЦСССДМ, 2002. - 20 с.
- Актуальні проблеми соціально-педагогічної роботи / за ред. А.Й. Капської. - К.: Наук, світ, 2002. - 164 с.
- Актуальні проблеми соціально-педагогічної роботи з різними категоріями населення: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 27-28 лютого 2008 року, м. Черкаси / Черкаський національний ун-т ім. Богдана Хмельницького ; Управління у справах молоді та спорту Черкаської ОДА ; Черкаський обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді / А.Й. Капська (ред.) - Черкаси : ЧНУ ім. Богдана Хмельницького, 2008. - 222 с.
- Актуальні проблеми теорії та практики соціальної роботи на межі тисячоліть. - К.: УДЦСССДМ, 2001. - 344 с.
- Безпалько О. В. Організація соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю у територіальній громаді: теоретико-методичні основи / Інститут проблем виховання АПН України. - К.: Науковий світ, 2006. - 363 с.
- Бех І.Д.Особистісно зорієнтоване виховання: Навч.-метод.посібник. – К.: ІЗМН, 2004, 267 с.
- Богданов С. Соціальний захист інвалідів. – К.: Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2002, 342 с.
- Бойко А.М., Бондаренко Н.Б. та ін. Соціальна робота. - К.: Вид. дім “Києво-Могилянська Академія”, 2004. - 224 с.
- Бурая Н.П. Соціальна робота: Навч посібник. - Харків: ун-т внутрішніх справ, 1996. - 104 с.
- Вакуленко О. В., Комарова Н. М., Пєша І. В., Романова Н. Ф. Деякі аспекти оцінки ефективності надання соціальних послуг різним категоріям клієнтів центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді / Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді. - К. : Держсоцслужба, 2005. - 124 с.
- Варивончик Д. В. Ризик ВІЛ-інфікування в соціальних групах підлітків в Україні // Стратегія формування здорового способу життя (Матеріали конференції). – К.,2000. – С.124 – 127.
- Варивончик Д. В. Соціальні напрямки профілактики ВІЛ-інфікування серед підлітків // Сучасні методи залучення до здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок та захворювань у дітей та підлітків. - К., 2001.- С.123-127.
- Вивчення молоді на сучасному етапі: питання методології і методики. – К.: Укр.наук.-дослідний ін-т проблем молоді, 2006. – 94 с.
- Ворник Б. М., Голоцван О. А., Голубов О. П., Коломієць В. П., Безпечна поведінка.- К.: ВЦ „ Сім’я”, 1999.- 56 с.
- Все, що ти маєш знати про ВІЛ/СНІД: МП “Дитячий культурно-просвітницький центр”. Газета „ Шкільний світ „, № 46-47 ( 222- 223), грудень 2003 року.
- Головко Н. О., Данелян Л. Є., Довгалюк І. С., Комар Т. О., Кучеровський О. К. Соціально-психологічна робота з дітьми та молоддю з особливими потребами: Метод. рек. / Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді. - К.: Держсоцслужба, 2005. - 108 с.
- Гриценюк Л. І., Ткачук І. І. Подолання і дискримінації людей (дітей), які живуть з ВІЛ. – К.: Ніка Центр, 2005. – 156 с.
- Гришаєва І. В., Булачук Л. Ф. Фактори ризику: що молодь та підлітки знають про СНІД?// Практична психологія та соціальна робота. – 1998. – №3. – С.39-42.
- Державна доповідь про становище дітей та молоді в Україні за підсумками 2002 року. – К.: Державний інститут проблеми сім’ї та молоді, 2003. – 232 с.
- Державна молодіжна політика в Україні / Український центр політичного менеджменту. – К.: Техніка, 2007. – 180 c.
- Державний захист ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей. – Державна доповідь про становище дітей в Україні. – К.: Державний інститут проблем сім’ї та молоді, 2003. – С. 126-136.
- Діяльність центрів соціальних служб для молоді України. Сучасний стан і перспективи розвитку/ Керівник авт. колективу С. В. Толстоухова. - К., 1999. – 215 с.
- Діяльність центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді України: сучасний стан і перспективи розвитку. - К.: Академпрес, 1999. – 232 с..
- Догляд і підтримка дітей з ВІЛ-інфекцією: навчальний посібник для персоналу дитячих установ, батьків, опікунів, соціальних працівників та ін. осіб, що доглядають за ВІЛ-інфікованими дітьми. – К.: Кобза, 2003. – 168 с.
- Ефективні форми роботи з попередження епідемії ВІЛ/СНІДу серед дітей та молоді. – К.: Український інститут соціальних досліджень, 2002. – 149 с.
- Зверева І.Д., Козубовсъка LB., Керцман В.Ю., Пічкар О.П. Соціальна робота з дітьми і молоддю (теоретико-методологічні аспекти). - Ч. І - Ужгород: УжНУ, 2000. - 192 с
- Звєрєва І. Д. Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю в Україні: теорія і практика / Київський ун-т ім. Тараса Шевченка. - К.: Правда Ярославичів, 1998. - 394 с.
- Зязюн І. Проблеми молоді в Україні // Пед. газ. - 2000. - №5. – С. 3.
- Иванова В.Н. Социальные технологии в современном мире. – М.: Знание, 2003. - 392 с.
- Інтеграція молоді в сучасні економічні відносини: Щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище молоді в Україні (за підсумками 2007 року). - К.: Український інститут соціальних досліджень, 2008. - 166 с.
- Капська А. Й. Соціальна робота: деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю: Навч. посібник / Український державний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. - К. : УДЦСССДМ, 2001. - 219 с.
- Лазаренко Б. П. Проблемна молодь: профілактика та психологічна реабілітація у протидії поширенню наркоспоживання та протидії поширенню наркоспоживання та ВІЛ/СНІД в Україні. – К., 2004. – С.58-71.
- Лазаренко Б. П., Пінчук І. М., Сановська В. Л. Методичний посібник з профілактики наркоманії та ВІЛ/СНІД в шкільному та молодіжному середовищі. К.: ЮНІСЕФ, ЮНЕЙДС, 2002. – 144 с.
- Лукашевич М. П., Мигович І. І. Теорія і методи соціальної роботи: Навч. посіб. - 2-ге вид., доп.. - К.: МАУП, 2003. - 168 с.
- Максимова Н. Ю. Профілактика розповсюдження ВІЛ/СНІДу засобами валеологічної освіти // Стратегія дотримання здорового способу життя/матеріали конференції. – К., 2000. – С.79-89.
- Мережа центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді: Інформаційний довідник / Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді / В.С. Вовк (упоряд.). - К., 2005. - 140 с.
- Методичний посібник з профілактики наркоманії та ВІЛ/СНІДу в шкільному та молодіжному середовищі/за ред. Б. Лазаренка, І. Пінчука. – К., 2002. – 144 с.
- Молодежь в меняющемся обществе. Проект MONEE ЦВЕ/ СНГ/Балтия. - 2000. - 193 с.
- Молодіжна політика в Україні: практична реалізація. Збірник нормативних документів, розробок та методичних матеріалів стосовно роботи з молоддю.- К., 2003.
- Молодь України у дзеркалі соціології / Заг. ред . О. Балакірєвої і О.Яременка. – К.: УІСД, 2001. - 210 с.
- Педагогічним працівникам про ВІЛ/СНІД. Навчально – методичний посібник. В 2т/упоряд. Л.І. Гриценюк, А. С. Герніченко, І. І. Ткачук. – К.:Ніка – Центр, 2005. – т2. – 204 с.
- Підготовка волонтерів та їх роль у реалізації соціальних проектів / Під заг. ред.: І.Звєрєвої, Г.Лактіонової. - К.: Наук. світ, 2001. - 49 с.
- Пономаренко В. С,, Воронцова Газета В. Проект «Школа проти СНІДу» Інформаційний буклет для директорів шкіл, методитів, учителів і адміністраторів системи шкільної освіти. – К.:Алатон, 2004 – 16 с.
- Пономаренко В. С., Воронцова Т. В. Профилактика ВИЧ-инфекции в системе школьного образования: Руководство для учителя. – Киев: Алатон, 2003. – 192 с.
- Пріоритетні напрями діяльності центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді / Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту. – К., 2007. – 210 c.
- Про становище молоді в Україні (за підсумками 2008 року). Щорічна доповідь Президенту України, Кабінету міністрів України. - К.: АТ Видавництво “Столиця”, 2009. – 366 c.
- Про становище молоді в Україні (за підсумками 2007 року): Щорічна доп. Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України. - К.: Техніка, 2008. - 158 с.
- Проблеми соціального захисту молоді в умовах зміни соціально-економічних відносин. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 25-28 2006 р.), Київ. - 1998. - 245 с.
- Профілактика ВІЛ/СНІДу, наркоманії,алкоголізму серед учнів і студентів: в 3-х т. за ред. В.Г. Панка, І. І. Цушка. – К.: Ніка-Центр, 2005. – Т.1. – 248 с.
- Романова Н. Ф. Методичні рекомендації щодо створення та розвитку студентських соціальних служб / Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді. - К. : ДСССДМ, 2005. - 116 с.
- Сорока Г.І. Сучасні виховні системи та технології. - Харків: Веста, 2002. – 128 с.
- Соціальна педагогіка / За ред. А. Й. Капської. - К.: Центр нав. літ., 2003. - 256 с.
- Соціальна політика та менеджмент в соціальній роботі / Під загальною редакцією І.Звєрєвої Г.Лактіонової. - К.: Наук. світ, 2001. - 61 с.
- Соціальна робота в Україні: перші кроки. / За ред. В. Полтавця. -- К., 2000. - 236 с.
- Соціальна робота з людьми з особливими потребами: Методичні матеріали для тренера / Упоряд.: О.В.Безпалько та інші; Під заг. ред. І.Д.Звєрєвої. - К.: Наук. світ, 2002. – 55 с.
- Соціальна робота з молоддю в Україні / За ред. І.Д. Звєрєвої. - К.: АТ «Столиця», 1997. – 152 с.
- Соціальна робота з молоддю в Україні: Зб. інформаційно-метод. матеріалів / Український держ. центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді / Л.Ф. Бурлачук (ред.), І.О. Хохлєнков (підгот.). - К. : Столиця, 1997. - 152 с.
- Соціальна робота: технологічний аспект / за ред. А.Й. Капської. - К.: Центр нав.літ., 2004. - 352 с.
- Технологии социальной работы: учебник / под общ. ред. проф. Е. И. Холостовой. – М.: ИНФРА-М, 2002. - 400 с.
- Тюптя Л.Т., Іванова І.Б. Соціальна робота (теорія і практика): навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів. - К.: Знання, 2008 - 576 с.
- Фирсов М. В., Студенова Е. Г. Теория социальной работы. - М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 2001. - 432 с.
- Шахрай В.М.Технології соціальної роботи. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 464 с.
- Шендеровський К. С. Управління соціальною роботою з дітьми та молоддю. Менеджмент соціальної служби: Навч.-метод. збірка для спеціаліста з соціальної роботи системи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м.Києва. - К., 2002. - 153 с.
- Я хочу провести тренинг. Пособие для начинающего тренера, работающего в области профилактики ВИЧ/СПИДа, наркозависимости и инфекций, передающехся половым путем. - Новосибирск: НГОО «Гуманитарный проект”, 2003. - 68 с.