Основні програми для верстки газетних видань
В даний час існують дві настільні видавничі системи, що стали стандартом в області цифрової додрукарської підготовки – PageMaker фірми Adobe і QuarkXPress компанії Quark Ink. Незважаючи на те, що обидві програми орієнтовані на вирішення одних і тих же завдань і володіють практично ідентичними можливостями, між ними є ряд досить істотних відмінностей. Тому в середовищі дизайнерів і фахівців з комп'ютерної верстки не вщухають суперечки з приводу того, що краще – QuarkXPress або PageMaker.
З появою одного з перших пакетів додрукарської підготовки – це був PageMaker фірми Aldus – стали реальністю повноцінні настільні видавничі системи. Через рік вийшла перша версія програми QuarkXPress, і з цього моменту між ними почалася боротьба за володіння титулом кращого продукту на ринку. На початку 90-х років QuarkXPress вдалося закріпитися в якості кращого інструменту для найвимогливіших користувачів, але після виходу в 1993 році версії 3. 3 розвиток програми було майже заморожено – весь цей час компанія Quark безуспішно намагалася просунути свої продукти на нові ринки.
Тим часом PageMaker зробив потужний ривок вперед. Компанія Adobe придбала продукт у фірми Aldus і розробила дві нові версії, 6. 0 та 6. 5, в яких можливості програми були значно розширені, особливо в областях створення квітів, поліграфічної точності і елементів управління макетом – зокрема, з'явилися текстові та графічні фрейми.
У QuarkXPress основним елементом верстки є фрейм – блок, всередині якого може розташовуватися текст або графіка. На відміну від нього в PageMaker традиційно базовим елементом верстки є текстовий блок, а зображення поміщаються в публікацію вільно (аналогічний підхід використаний в CorelDRAW). Починаючи з версії 6. 5, PageMaker підтримує фрейми, але вони грають лише допоміжну роль (так як у них, за великим рахунком, рідко виникає необхідність) і, відповідно, можливості налаштування текстового фрейму PageMaker поступаються аналогічним можливостям QuarkXPress.
У порівнянні з PageMaker, QuarkXPress має більш багатий арсенал спеціальних ефектів. Наприклад, в четвертій версії QuarkXPress додана функція створення тексту вздовж кривої Безьє або фрейму довільної форми. Крім того, додаток тепер дозволяє автоматично виконувати обтікання текстом обтрамочних контурів і альфа-каналів імпортованих зображень. У пакеті PageMaker створювати контур для обтікання його текстом доведеться вручну. QuarkXPress 4 дозволяє створювати текстові і образотворчі об'єкти за допомогою кривих Безьє. Хоча ці кошти не можуть служити повноцінною заміною спеціалізованими програмами створення векторної графіки, таким, як Adobe Illustrator або CorelDRAW, вони, тим не менш, цілком ефективні при створенні простих малюнків або графіки середньої складності. У програмі PageMaker еквівалентних функцій немає. Крім того, в QuarkXPress можна створювати градієнтні переходи і власні лінії і пунктири для контурів, а також малювати стрілки, чого, на жаль, не можна зробити в PageMaker (він дозволяє тільки вибрати тип лінії з палітри і задати необхідну товщину).
У пакеті QuarkXPress зручніше управляти вертикальним вирівнюванням тексту на сторінці. У ньому можна задати вертикальне вирівнювання, при якому проміжки між абзацами і / або інтерліньяж змінюються таким чином, щоб текст заповнював всю висоту колонки. Є можливість примусового вирівнювання за базовою сітці, тоді в сусідніх колонках текст буде автоматично вирівняний. Можливості вертикального вирівнювання тексту PageMaker більш обмежені, а його технологія вирівнювання тексту за базовою сітці досить трудомістка.
Одне з визнаних переваг пакета PageMaker над QuarkXPress – можливість використовувати верстви, яка дозволяє створювати кілька документів в одному. Оскільки шари можна включати і відключати вибірково, з'являється зручна можливість створювати багатомовні документи (тексти на різних мовах будуть розташовуватися на різних шарах). Можна також додати робочі нотатки (також на власному шарі) або прискорити друк, розміщуючи графіку на окремому шарі (і забороняючи його друк при виведенні чорнових пробних відбитків).
В обох пакетах є можливість створення складових кольорів, для чого використовується один і той же механізм управління кольором компанії Kodak. Тут пакет QuarkXPress має невелику перевагу, оскільки його функція багатобарвного кольору дозволяє змішувати колірні моделі. В області роботи з півтонами і налаштування колірного балансу QuarkXPress також має деяку перевагу, оскільки має більш широким діапазоном настроювання кольорів виводу. Однак на практиці немає необхідності змінювати колірний баланс зображень, імпортованих в пакети для верстки, так як всі необхідні операції з колірної і тонової корекції виробляються в спеціалізованих програмах, наприклад, в Photoshop.
Якщо розглядати рішення завдань імпортування графіки, то програма PageMaker має явну перевагу перед QuarkXPress. PageMaker підтримує набагато більше ключових форматів графічних файлів, ніж QuarkXPress, чиє відставання в цій області тягнеться роками. У той час як PageMaker дозволяє імпортувати навіть такі формати, як AutoCAD DXF, CGM, CorelDraw та фільми QuickTime, для QuarkXPress практично єдиним доступним форматом є EPS.
Крім того, завдяки здатності пакету PageMaker застосовувати до двійкового картками фільтри Photoshop, ця програма перевершує QuarkXPress і в обробці растрових зображень. Навіть у четвертій версії QuarkXPress, коли розробники звернули підвищену увагу на створення ілюстрацій, в програмі не з'явилися можливості маніпуляції з растровими зображеннями.
PageMaker має простий текстовий редактор, який дозволяє користувачам працювати з текстом в окремому вікні, де вони можуть налаштувати розмір і шрифт тексту, щоб поліпшити його читаність без зміни діючих атрибутів тексту макета. У програмі QuarkXPress