Предмет:
Тип роботи:
Методичні вказівки
К-сть сторінок:
43
Мова:
Українська
Політико-правова система України
Навчально-методичний комплекс для студентів денної форми навчання
всіх спеціальностей
Зміст
- Передмова
- Робоча програма навчальної дисципліни “Політико- правова системаУкраїни”
- Методичні рекомендації щодо підготовки до семінарських занять та написанню рефератів
- Методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи студентів та підготовки до підсумкового модульного контролю (заліку)
- Додаток
Передмова
Запропонований навчально-методичний комплекс відображає основні напрями та обсяги навчальної роботи студентів Запорізького національного технічного університету денної форми навчання всіх спеціальностей з дисципліни “Політико-правова система України”.
Комплекс включає в себе робочу навчальну програму навчальної дисципліни, до якої ввійшли плани семінарських занять, питання для самоконтролю щодо вивчених тем і питання для підготовки до рубіжного контролю (заліку). Кожна з цих форм освітнього процесу має свої специфічні особливості та потребує спеціальної підготовки студентів. Саме тому, для їх роз’яснення і пропонуються методичні рекомендації.
Головною метою навчально-методичного комплексу є надання допомоги студентам отримати систематизовані наукові знання про національну політико-правову систему та її основні інститути, теоретичні положення про сутність політичних, правових явищ і суспільних процесів, що відбуваються в Україні, а також сформувати у них високий рівень політичної та правової свідомості, культури а також культури соціологічного мислення. Приступаючи до вивчення навчальної дисципліни, студенту-заочнику необхідно насамперед чітко усвідомити для себе практичну важливість опанування певною сумою знань з даного курсу. Засвоєння специфічної фахової термінології, певного правового, політичного та соціологічного мінімуму – неодмінна передумова майбутньої професійної діяльності фахівця в умовах сучасного економічного, політичного та правового життя держави.
Незважаючи на те, що до кожної теми змістового модуля, семінарського заняття пропонується конкретний перелік літератури та питань, які мають розглядатися у ході навчання, студенти повинні творчо підходити до засвоєння навчального матеріалу, виробляти у себе вміння аналізувати різноманітні підходи щодо проблеми становлення національної політико-правової системи та її основних інститутів, формувати та обґрунтовувати своє бачення. Грунтовніше опанування матеріалом передбачає вивчення рекомендованої літератури. При цьому, кожному студенту необхідно звернути увагу не тільки на підручники та навчальні посібники, але й на нормативно-правові акти та додаткові наукові джерела.
Закріпленню здобутих знань сприятимуть також контрольні питання, що додаються до кожної теми навчальної дисципліни.
Своєчасне користування навчально-методичним комплексом допоможе студентам поглибити та закріпити знання, отриманні на лекціях, семінарських заняттях і в процесі самостійної роботи з навчальною і науковою літературою, зорієнтуватися в загальному обсязі навантаження та спланувати раціональне використання свого часу на вивчення дисципліни.
У цілому, навчально-методичний комплекс покликаний забезпечити підготовку студентів до різних форм навчальних занять і самостійної роботи з вивчення програми курсу.
Робоча програма навчальної дисципліни „Політико-правова система України”
Мета навчальної дисципліни
Метою навчальної дисципліни „Політико-правова система України” є надання студентам цілісної та логічно-послідовної системи теоретичних знань про національну політико-правову систему та її основні інститути, розкриття найважливіших положень про сутність політичних, правових явищ і суспільних процесів, що відбуваються в Україні, сучасних підходів щодо їх вирішення, а також формування у них високого рівня політичної й правової свідомості та культури, а також культури соціологічного мислення.
Завдання навчальної дисципліни
Основним завданням навчальної дисципліни «Політико-правова система України» є розвинення творчого, політичного та правового мислення студентів, оволодіння ними систематизованими знаннями про політичні, правові та суспільні процеси, вміння самостійно аналізувати суспільно-політичні події в Україні, орієнтуватися у складному розмаїтті сучасного політичного життя країни та застосовувати набуті знання в повсякденному житті та на практиці, виховання у студентів високого рівня політичної та правової свідомості, поважного ставлення до Конституції та законів України, прищеплення їм навичків політичної та правової культури, активної громадянської позиції.
У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати:
- найважливіші наукові поняття та категорії з навчального курсу «Політико-правова система України»;
- структуру та функції політико-правової системи;
- принципи поділу державної влади в Україні;
- місце і роль парламенту, глави держави та виконавчої влади в політико-правовій системі;
- місце і роль місцевого самоврядування в політико-правовій системі;
- місце і роль судової влади в політико-правовій системі;
- поняття, сутність, завдання та функції політичних партій;
- класифікація політичних партій;
- партійні ідеології та їх типи;
- типи партійних систем;
- типи виборчих систем;
- поняття, сутність та функції громадських організацій;
- методи дослідження та вирішення суспільних проблем в Україні;
- основні тенденції соціологічного вивчення соціальних проблем сучасного суспільства.
вміти:
- володіти понятійно-категоріальним аппаратом та вміти правильно використовувати його у політичній та громадській діяльності;
- орієнтуватися в сучасному правовому полі та правильно застосовувати положення Конституції та законів України у практичній діяльності та повсякденному житті;
- орієнтуватися у сучасному політичному житті України, аналізувати сучасні соціальні проблеми розвитку суспільства та аргументовано відстоювати власну громадянську позицію щодо цих питань;
- класифікувати політичні партії, партійну та виборчу системи;
- класифікувати громадські організації;
- правильно користуватися спеціальною літературою, систематизовувати отримані знання;
- застосовувати набуті теоретичні знання при вирішенні соціальних, політичних і правових проблем людини, окремих груп і вибору варіанта поведінки в суспільно-політичній практиці.
Структура навчальної дисципліни
Назви змістових модулів і темКількість годин
Денна формаЗаочна форма
усього у тому числіусього у тому числі
лплабіндс. р. лплабіндс. р.
12345678910111213
Модуль 1
Змістовий модуль 1. Теорія та основні інститути політико-правової системи
Тема1. Теорія
політичних і пра-
вових систем. 152238171214
Тема2. Держава
як основний інсти
тут політико-пра-
вової системи Ук-раїни. 152238151212
Тема 3. Місцеве
самоврядування
як елемент