ПЛАН
- якщо до злочину причетний А, то його співучасником міг бути В або С (або вони обидва);
- версія про участь підозрюваного С та справедливість свідчень D несумісні (хоча можуть виявитися одночасно хибними);
- якщо В – злочинець, то свідок Е дав неправдиві свідчення;
- доведено правдивість свідчень D та хибність свідчень Е.
Доведенням називається інтелектуальна операція, що полягає у встановленні істинності певного судження через його виведення з інших суджень, істинність яких вважається встановленою до цієї операції і незалежно від неї.
Аргументація у найбільш широкому розумінні слова — це процес обгрунтування людиною певного положення (твердження, гіпотези, концепції) з метою переконання в його істинності, слушності.
Обгрунтування може здійснюватися різними способами:
- положення можуть бути обгрунтовані шляхом безпосереднього звернення до дійсності (експеримент, спостереження тощо). Саме такий спосіб дуже часто застосовується у природничих науках;
- обгрунтування може бути здійснене за допомогою вже відомих положень (аргументів) шляхом побудови певних міркувань (доказів). У цьому випадку людина також певним чином звертається до дійсності, але вже не безпосередньо, а опосередковано. Такий спосіб переважно притаманний гуманітарним наукам.
У курсі логіки вивчається саме аргументація другого типу. Це означає, що предметом подальшого розгляду буде процес обгрунтування, обстоювання певного положення (твердження, гіпотези, концепції) на підставі використання інших положень.
Метою роботи є визначення основних напрямків досліджень процесу аргументації в теорії аргументації; зясування суті доведення в логіці та його співвідношення з процесом доказквання в кримінальній справі; визначення основних видів логічного доведення.
- Тофтул М. Г. Логіка. 2-е видання. - К.: Академія, 2006. - 400 с.
- Гетманова А.Д. Учебник по логике. - М.: «ВЛАДОС», 1995. - 303 с.
- Жеребкін В.Є. Логіка: Підручник. - К.: Т-во “Знання”, КОО, 2002. - 255 с.
- Кириллов В.И., Старченко А.А. Логика: Учебник для юридических факультетов и институтов. - М.: Юристъ, 1995. - 256 с.
- Свинцов В.И. Логика. - М.: Просвещение, 1987. - 353 с.
- Хоменко В.І. Логіка для юристів. - К.: Юрінком Інтер, 2001. - 224 с.