ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Явище раннього шлюбу та створення молодої сім'ї порівняно недавно набуло особливого статусу у нашій дійсності, стало об'єктом уваги соціологів, психологів, демографів, економістів та журналістів.
Підвищений інтерес до молодої сім'ї у вчених і широкої громадськості пов'язані в першу чергу з тим, що саме в цих сім'ях народжується найбільше дітей і саме ці сім'ї найчастіше розпадаються.
Збільшується кількість однодітних і бездітних сімей. Із загальної кількості сімей, що мають дітей 52,1% становлять однолітні сім'ї. Однією з гострих соціально-психологічних проблем сучасності є відмова від офіційного шлюбу, а також значне збільшення розлучень. Кількість позашлюбних дітей у матерів віком до ЗО років складає 11,8 % відсотків від усіх народжених. Майже 1,5 млн. дітей виховуються в неповних сім'ях.
Кризові явища, які характерні для періоду переходу до ринкової економіки, погіршили матеріальне становище сім'ї і, перш за все, молодої. Прибуток молодої сім'ї нині у 2-3 рази нижчий за необхідні витрати. Спостерігається скорочення витрат сім'ї на задоволення куль¬турних потреб, зростає небезпека деформування нових поколінь, які мають вирішувати завдання відродження суспільства.
Усе це засвічує, наскільки актуальною є наукова інформація про те, що відбувається з "первинним осередком суспільства" - з сім'єю; як вона реагує на різке падіння рівня життя, на загрозу безробіття, на втрату надії на покращення соціально-економічного становища в країні у близькому майбутньому, на сексуальну революцію і загальне послаблення моральних норм у суспільстві.
Наше суспільство, як відомо, переживає період кардинальних змін економічних і соціальних відносин. Цей процес стосується також і інституту сім'ї. Найбільш важливі зміни, які тут спостергіаються, проявляються у таких явищах:
- поява нових, нетрадиційних форм шлюбу (окреме проживання подружжя при наявності спільних дітей і збереженні подружніх стосунків;
- у зміні пріоритетних інтересів сімейних груп. Останній феномен особливо виразно проявляється у наступних двох тенденціях:
1) збільшенні кількості бездітних шлюбів, у яких дітонародження приноситься у жертву здійсненню інших ціннісних орієнтацій - матеріальному комфорту, успішній кар'єрі, цікавому дозвіллю і т. д.;
2) піднесенні серед сімейних цінностей на один з найвищих щаблів матеріальної забезпеченості. Особливо характерними ці явища стали для молодої сім'ї, тому що особливості свідомості та психіки молодого подружжя, як і в молодих людей взагалі, достатньо гнучкі, а їх пристосування до змін у соціально-економічних умовах проходить швидше й ефективніше, ніж у представників старшого покоління.
Поява нових, нетрадиційних форм шлюбу зумовлена двома головними причинами: різким падінням життєвого рівня основної маси населення України та сексуальною революцією, що має місце в суспільстві останнім часом. Безвідповідальне ставлення до сексуальних стосунків формує і безвідповідальну особистість. Як правило, цінність сім'ї, глибокі почуття, вірність і відданість своєму обранцю, тобто те, на чому саме базуються міцні шлюбні відносини, у періоди так званих сексуальних революцій, відходять на другий план.
Нині вступає у життя покоління молоді, юнацький період якого пройшов в умовах радикальної переоцінки цінностей, зламу звичного устрою минулого життя. Специфічною рисою нашої доби є відсутність у багатьох громадян, особливо молодих, соціального досвіду, почуття міри, розуміння значущості загальнолюдських цінностей і моральних норм. Тому саме для нашого нестабільного суспільства суттєвого значення набуває продумана політика у сфері сімейно-шлюбних відносин, морального виховання молоді.
Саме враховуючи доцільність та актуальність дослідження проблем молодої сім'ї і було обрано тему бакалаврської роботи.
Опитування виконувалося методом анкетування (анкети заповнювалися респондентами) серед подружніх пар чоловіків і жінок, які нещодавно вступили або подали заяву про реєстрацію шлюбу. Дослідження проводилося на базі органів державної реєстрації, зокрема відділу реєстрації актів цивільного і громадського стану Рівненського обласного управління юстиції та Рівненського міського відділу реєстрації актів громадського стану (загальна кількість опитаних подружніх пар склала 246).
Інструментарій дослідження містив декілька блоків запитань: про батьківську сім'ю та взаємовідносини між батьками; про дошлюбне життя молодих та про орієнтації подружжя щодо шлюбу. Для того, щоб мати інформацію про рівень матеріального добробуту сімей в інструментарій були внесені запитання щодо майбутньої власності молодих сімей та умов їх проживання. Окремий блок склали запитання щодо дітородних установок та репродуктивної поведінки молодого подружжя.
Метою дослідження є вивчення формування, становлення та розвитку молодої сімї у сучасних умовах, виявлення всіх зовнішніх і внутрішніх факторів, які впливають на сім'ю у період її становлення, а завданням - виявлення необхідності психологічного консультування молодих подружніх пар та визначення основних напрямків таких консультацій.
Об'єктом дослідження були молоді пари, що вступають до шлюбу, віком до 28 років, оскільки, у відповідності до Закону України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", молода сім'я - це подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 28 років, або неповна сім'я, в якій мати/батько віком до 28 років), відповідно предметом - їх психологічні особливості, проблеми та конфлікти, які виникають або можуть виникнути на перших етапах подружнього життя.
Матеріально-цифрову основу даної роботи складають отримані в ході згаданого соціологічного дослідження дані. Джерельною базою стали книги та монографії, статті періодичних видань наступних авторів: Л. Ф. Бурлачук та Коростилєвої Л. А., В. М. Бизової та В. В. Нагаєва, С. В. Ковальова, С. Д. Максименка, Г. А. Навайтис, Б. Г. Херсонського та С. В. Дворяка тощо.
- Алексєєнко Т. Ф. Готовність батьків до виховання дитини//Педагогіка і психологія. - 2002. - № 4. - С. 37-42.
- Андреева Г. М. Социальная психология. - М.: Аспект Пресе, 1996.
- Асментьева Й. Семья в системе стартовьіх жизненньїх целей старшекласников //Социологические исследования. - 1995. - № 6. - С. 130-141.
- Афанасьева Т. М., Дюжева О. А., Камай В. Й. От Я до МьІ: Азбука семейной жизни. - М.: Педагогика, 1989. - 334 с.
- Бодалев А. А, Столин В. В. Общая психодиагностика. - М., 1990.
- Бурлачук Л. Ф., Коростьілева Л. А. Психологические особенности лиц, испьітьівающих затруднения при вступлении в брак/ЛПсихологический журнал. - 1995. -№3.-С.137-145.
- Бьізова В. М., Нагаев В. В. Психолого-педагогические основьі подготовки молодежи к семейной жизни. - Сьіктьівкар, 1983.
- Говорун Т. В., Шарган О. М. Батькам про статеве виховання дітей. - К.: Рад. школа, 1990.-155с.
- Головаха Е. Й., Панина Н. В. Психология человеческого взаимопонимания. - К.: ПолитиздатУкраиньї, 1989.- 187с.
- Каган В. Е. Воспитателю о сексологии. - М.: Педагогика, 1991. - 254 с.
- Каган В. Е. Подготовка девушки к супружеству. - М.: Сов. спорт, 1992. - 79 с.
- Ковалев С. В. Психология семейньїх отношений. - М.: Педагогика, 1987. - 159 с.
- Колесов Д. В. БеседьІ о половом воспитании. - М.: Педагогика, 1986. - 160 с.
- Левкович В. П., Зуськова О. 3. Методика диагностики супружеских отношений//ВопросьІ психологии. - 1987. - №4.
- Максименко С. Д. Психологія в соціологічній та психологічній практиці: Методологія. Методи. Програми. Процедури.: Навч. посібник. - К.: Наук, думка, 1999.
- -216с.
- Максименко С. Д., Соловієнко В.О. Загальна психологія: Навч. посібник. - К.: МАУП, 2000. - 256 с.
- Молода сім'я України 90-х. - К.: Вид-во А. Л. Д., 1996. - 104 с.
- Молодь України у дзеркалі соціології/Український ін-т соціальних досліджень. - К Б. й., 2001.-210с.
- 19. Навайтис Г. А. Семья в психологической консультацій. - М.: Московски психолого-социальньш ин-т; Воронеж: Издательство НПО «МОДЗК», 1999. - 224 с.
- Рудесташ К. Групповая психотерапия. Психокоррекция: теория й практика. - М. Прогресе, 1990.
- Херсонский Б. Г., Дворяк С. В. Психология й психопрофилактика семейньі> конфликтов. - К.: Здоровья, 1991. - 192 с.
- Юнда Й. Ф. Гармония й дисгармонии в супружестве. - М.: Знание, 1983. - 95 с.
- Юнда Й. Ф. Поговорим откровенно. - М.: Знание, 1985. - 96 с.
- Юнда Й. Ф., Юнда Л. Й. Сексологические основьі семейной жизни. - К.: Здоровья, 1993.-208с.
- Юнда Й. Ф., Юнда Л. Й. Социально-психологические основьі семейной жизни. - К.: Вьіща школа, 1990. - 238 с.