ЗМІСТ
Актуальність теми дослідження. Формування безпеки життєдіяльності у процесі навчання та підготовки до професійної діяльності нерозривно пов’язане з індивідуальною безпекою життя і здоров’я людини як працівника і громадянина, зі збереженням власної психологічної цілісності, забезпечення безпечних умов середовища професійної діяльності та особистого життя.
Швидкі перетворення в українському суспільстві, які відбуваються під впливом реформаційних процесів у всіх галузях життя, пред’являють високі вимоги до особистості, що збільшує вагу ризиків в життєдіяльності людини. В сучасній науці зростає увага до проблеми безпеки життєдіяльності з боку дослідників різних спеціальностей – психологів, соціологів, юристів та ін., що характеризує означену проблему як міждисциплінарну. ВУ психології необхідність розробки проблем психологічних аспектів ставлення до безпеки життєдіяльності пов’язана з дослідженням її суб’єктивної сторони, зокрема, з вивченням індивідуально-психологічних особливостей ставлення до безпеки життєдіяльності як властивості особистості, яка виявляється в ситуаціях різного ступеню складності і може сприяти або запобігати адаптаційним процесам в життєдіяльності людини.
За таких умов пріоритетним завданням професійної підготовки майбутніх фахівців стає формування нового гуманістичного світогляду, який у майбутньому стане рушійною силою суспільної безпеки. Результативне формування такого світогляду стане можливим за умови впровадження психологічно обгрунтованого підходу до організації навчального процесу з безпеки життєдіяльності. Світогляд, спрямований на безпечну життєдіяльність, буде успішно розвиватися у процесі набуття майбутніми фахівцями професійної компетентності під час вивчення фахових дисциплін. Здобуті знання сприятимуть вдумливому виконанню виробничих обов’язків у процесі взаємодії з іншими людьми та середовищем. Сформований ціннісний світогляд з безпеки життєдіяльності стане запорукою збереження як власного життя та здоров’я майбутнім спеціалістом, так і цілісності соціуму, а отже, − життя та здоров’я всіх людей.
Вивчення нормативно-правових актів, психологічної літератури, а також сучасної практики підготовки майбутніх спеціалістів у ВНЗ виявило суперечності, що негативно позначаються на формуванні ціннісного світогляду майбутніх фахівців з безпеки життєдіяльності. Такими є суперечності між усвідомленням суспільством потреби формування ціннісного світогляду студентів і відсутністю соціально-педагогічних умов щодо їх підготовки з врахуванням потреб безпечної життєдіяльності; пріоритетом традиційного технократичного підходу до формування безпеки життєдіяльності та необхідністю реалізації гуманістичного підходу в сучасних умовах; актуальними вимогами до безпеки праці та недостатнім теоретичним і практичним опрацюванням цієї проблеми в освітній діяльності вищих навчальних закладів. Розв’язання зазначених суперечностей потребує нових підходів до формування психологічних основ змісту безпеки життєдіяльності.
Нагальна потреба у формуванні психологічних основ безпеки життєдіяль-ності майбутніх фахівців, недостатнє розроблення цієї проблеми в теорії та перевірки у практиці діяльності ВНЗ визначили тему дослідження – «Психоло-гічне забезпечення життєдіяльності в особистому і професійному житті».
Стан дослідження проблеми. Зміст навчання з безпеки життєдіяльності для широкого загалу фахівців висвітлили в своїх працях Е.Г. Антюхін [3], О. Бєлов [10], Н. Б. Волненко [20], Л.Н. Горіна [22], Є. П. Желібо [27], В. М. Заплатинський [30, 31], В.Н. Мошкін [64], А. В. Снєгєрєв [88] та ін. Проблему теорії безпеки життєдіяльності у професійному житті розкрили І. Балінт [6], В.А. Бодров [14], Д.К. Каскіна [36], І. Н. Нємкова [66], Г.О. Балл [77]. Системні дослідження ставлення особистості до безпеки життєдіяльності представлені працями Т. А. Басанової [8], В.І. Безродного [9], С.В. Бикової [12], A.M. Гавриленкова [21], А. В. Новоян [67] та ін.
Аналіз зазначених праць свідчить, що, незважаючи на широке опрацювання вченими окремих психологічних аспектів безпеки особистості та формування змісту безпеки життєдіяльності, досі не розкрито сутність формування основ змісту безпеки життєдіяльності у процесі підготовки студентів. Сучасна практика формування безпеки життєдіяльності у ВНЗ часто залишає поза увагою становлення ціннісного відношення майбутніх фахівців до особистої і професійної безпеки.
Об’єкт дослідження – особистісні психологічні аспекти безпеки життєдіяльності особистості.
Предмет дослідження - психологічні засади формування свідомого відношення особистості до безпеки життєдіяльності у особистому та професійному житті.
Мета дослідження - теоретично обґрунтувати та експериментально перевірити психологічні механізми умови формування відношення до безпеки життєдіяльності.
Гіпотеза дослідження грунтується на припущенні, що формування основ змісту безпеки життєдіяльності буде ефективним за умов: відбору змісту навчального матеріалу з орієнтацією на професійні цінності в галузі безпеки життєдіяльності; створення і розвитку мотивації щодо оволодіння професійними цінностями у галузі безпеки життєдіяльності. Передбачається, що розроблена методика формування позитивного ставлення студентів до безпеки життєдіяльності буде ефективнішою від загальноприйнятої у ВУЗі.
Для реалізації мети та перевірки гіпотези дослідження необхідно розв’язати такі завдання:
- проаналізувати поняття «психологія безпеки», «безпека особистості» з точки зору психологічної науки;
- уточнити психологічну структуру ставлення особистості до безпеки життєдіяльності, її розвиток та корекцію;
- визначити психологічні засоби підвищення безпечної поведінки працівників у професійній діяльності;
- емпірично дослідити ставлення студентів до безпеки життєдіяльності;
- розробити та апробувати методику формування позитивного ставлення студентів до безпеки життєдіяльності.
Методи дослідження. У ході дослідження використовувалися такі методи: теоретичні − системний аналіз педагогічної, психологічної, спеціальної літератури, вивчення і узагальнення науково-методичної літератури (з метою систематизації і узагальнення теоретичних знань у сфері формування аксіологічних основ змісту безпеки життєдіяльності); емпіричні − психологічне спостереження, анкетування, тестування, бесіди, експеримент (констатувальний, формувальний, контрольний) для оцінки рівня сформованості відношення до безпеки життєдіяльності на різних етапах дослідження; статистичні методи.
Експериментальна база та організація дослідження. Експериментом було охоплено 159 студентів РДГУ, з них 78 склали експерименальну групу, а 81 - контрольну. Дослідження проводилося поетапно впродовж 2011-2013 років.
На першому етапі (2011 р.) на основі науково-методичних джерел проаналізовано методологічні засади сприйняття безпеки життєдіяльності особистістю, виділено та обгрунтовано систему сприйняття людиною власної безпеки, визначено умови, необхідні й достатні для формування аксіологічних компонентів навчання з безпеки життєдіяльності, обґрунтовані критерії і показники сформованості ставлення до безпечного способу житття, визначена кількість учасників експерименту для забезпечення достовірності результатів. Також на І етапі було проведено констатувальний експеримент з метою оцінки рівня сформованості ставлення респондентів до безпеки життєдіяльності.
На другому етапі (2011-2012 р.) здійснено формувальний експеримент − у навчальний процес ВНЗ впроваджена експериментальна модель формування психологічних компонентів змісту навчання з безпеки життєдіяльності. Протягом 2011-2012 рр. впроваджено розроблену систему практичних та самостійних робіт, що виконувалися під час вивчення дисципліни «Безпеки життєдіяльності» на перших курсах. Протягом 2-го семестру 2012 р. сформовані на першому курсі основи світогляду щодо безпеки життєдіяльності розвивалися та удосконалювалися у процесі вивчення дисциплін «Основи охорони праці», «Соціологія», «Етика» та «Естетика».
На третьому етапі (2013 р.) узагальнено результати експериментального дослідження, перевірено рівні сформованості основ змісту безпеки життєдіяльності у особистому та професійному житті. Проаналізовано та узагальнено одержані експериментальні дані, сформульовано загальні висновки.
Наукова новизна і теоретичне значення дослідження полягає у тому, що на основі комплексного аналізу обгрунтовано систему психологічних компонентів ставлення особистості до безпеки життєдіяльності, виявлено психологічні умови формування основ змісту навчання з безпеки життєдіяльності; уточнено зміст поняття безпека життєдіяльності з позицій психологічного вчення.
Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає в удосконаленні навчально-методичного забезпечення для проведення прак-тичних і самостійних занять з дисципліни «Безпека життєдіяльності», розроб-лено тест для визначення сформованості мотивації безпеки життєдіяльності.
Структура роботи. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (95 найменувань) і додатків. Загальний обсяг роботи − 119 сторінок, основний текст складає 82 сторінки, у тому числі 6 таблиць і 5 рисунків.
- Абаскалова Н. П. Системный подход в формировании здорового образа жизни субъектов образовательного процесса (школа-вуз): дис. д-ра пед. наук: 13.00.01 / Н. П. Абаскалова. – Новосибирск, 2001. – 377 с.
- Абракітов В. Е. Безпека життєдіяльності, екологія та охорона праці: енцикл. слов. / В. Е. Абракітов; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х.: ХНАМГ, 2012. – 396 с.
- Антюхин Э.Г. Концепция воспитания безопасности жизнедеятельности / Антюхин Э.Г., Сулла М.Б. // «ОБЖ». – 1997. – №5. – С. 34-37.
- Баева И. А. Психологическая безопасность в образовательной среде. Психологическая характеристика образовательной среды школы. Проектирование психологически безопасной образовательной среды школы (проблемы психологического насилия) / Баева И. А. Тренинги психологической безопасности в школе / И. А. Баева. – Спб.: Питер, 2002. – С. 7-23.
- Баева И. А. Психология безопасности: теоретическая основа практической помощи человеку в экстремальная ситуации / И. А. Баева // Журнал практического психолога. – 2008. – № 4. − С. 8-26.
- Балинт И. Психология безопасности труда / И.Балинт, М.Мурани. – М.: Профиздат, 1968. – 368 с.
- Бараненко Б. І. Психологія безпеки професійної діяльності в системі МВС України: навч.-практ. посіб. для вищ. навч. закл. / Б. І. Бараненко, Д. О. Бабічев, В. О. Криволапчук, С. В. Кушнарьов, О. В. Шаповалов; ред.: Б. І. Бараненко, О. В. Шаповалов; Луган. держ. ун-т внутр. справ ім. Е.О. Дідоренка, Держ. наук.-дослід. ін-т М-ва внутр. справ України. – К.: РВВ ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка, 2012. – 199 с.:
- Басанова Т.А. Представления о безопасности у студентов вуза / Т.А. Басанова // Материалы VIII Международной научно-практической конференции «Информационная безопасность». Таганрог: Издательство ТРТУ, 2006. – С.185-188.
- Безродний В.І. Психологічна готовність до безпечної поведінки / В.І. Безродний // Психологія. Збірник наукових праць. НПУ імені М.П.Драгоманова. Випуск 14. – Київ, 2001. – С. 396 – 403.
- Бєлов О Актуальні проблеми викладання дисципліни "Безпека життєдіяльності" у вищих навчальних закладах / О. Бєлов, В. Лапін // Охорона праці. – 2002 – №9. – С. 9-16.
- Биков В. І. Удосконалення процесу викладання дисципліни «Безпека життєдіяльності» у вищих закладах освіти / В. І. Биков, О. С. Кожем’якін // Безпека життєдіяльності. – 2007. – № 5. – С. 38-39.
- Бикова С.В. Психологічна діагностика стійкого ставлення до безпеки життєдіяльності: апробація оригінальної методики / Бикова С.В., Саннікова О.П. // Проблеми гуманітарних наук. Наукові записки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. – 2008. – №19. Психологія. – С. 4-15.
- Бикова С.В. Схильність до ризику та відповідальність у різних сферах життєдіяльності / С.В. Бикова // Наука і освіта. – 2007. – №8-9. – С.12-16.
- Бодров В.А. Психология профессиональной деятельности / В.А. Бодров. – М.: Институт психологии РАН, 2006. – 617 с.
- Бондаренко Є. А. Безпека життєдіяльності: навч. посіб. / Є. А. Бондаренко, А. В. Сердюк; Вінниц. нац. техн. ун-т. – Вінниця: ВНТУ, 2013. – 160 с.
- Брушлинский A.B. Субъект безопасности и безопасность субъекта // Проблемы информационно-психологической безопасности / Под ред. A.B. Брушлинского и В.Е. Лепского. М.: Институт психологии РАН, 1996. С.39-43.
- Варварук Н. Рівень готовності студентів до ведення здорового способу життя / Н. Варварук // Вісник Прикарпатського університету. Фізична культура, – 2007. – Вип. IV. – С. 8-12.
- Варварук Н. Чинники формування свідомого ставлення студентів до власного здоров'я / Н. Варнарук, Г. Презлята // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. – Харків; ХДАДМ (XXIII), 2006. -№ 4, – С, 24 25.
- Вдовиченко О.В. Чинники, що впливають на прояв ризику / О.В. Вдовиченко // Педагогіка і психологія. – 2005. – №3 (48) – С.107-112.
- Волненко Н. Б. Щодо необхідності перегляду навчальних програм з дисципліни "Безпека життєдіяльності" / Волненко Н. Б., Богатов О. І., Кулявець Ю. В., Литвиненко В. М. // Вісник Національного технічного університету "ХПІ". – 2009. – № 9. – С. 54-59.
- Гавриленков A.M. Особенности восприятия дисциплины «Безопасность жизнедеятельности» студентами различных специальностей / Гавриленков A.M., Зарцина С.С., Зуева С.Б., Саликова М.И. // Безопасность жизнедеятельности. – 2002. – №7. – С. 37-40.
- Горина Л.Н. Культура безопасности жизнедеятельности: методологический и технологический аспекты: монография / Л.Н. Горина. − Тольятти: Тольяттинский государственный университет, 2001. − 289 с.
- Гуцало Е. У. Вікова психологія: Курс лекцій / Е. У. Гуцало; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. Каф. психології. – Кіровоград, 2004. – 187 с.
- Дурнев Р. А. Культура безопасности жизнедеятельности: дефиниция и уровни формирования / Р. А. Дурнев // Материалы XVI Международной научно-практической конференции по проблемам защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций – проблемы, перспективы, инновации». – Москва. – 17-19 мая 2011. – [Електронний ресурс]: [режим доступу]: http://www.isras.ru/files/File/Socis/2006-12/Durnev.pdf
- Еникеев М.И. Психологическая диагностика. Стандартизированные тесты / М.И. Еникеев. – М.: ПРИОР, 2003. – 288 с.
- Желібо Є. П. Безпека життєдіяльності: навч. посібник для студентів вищ. навч. закладів / Є. П. Желібо, Н. М. Заверуха, В. В. Зацарний; за ред. Є. П. Желібо. – 3-є вид. – К.: Каравела, 2003. – 326 с.
- Желібо Є. П. Проблеми викладання дисципліни «Безпека життєдіяльності» у ВНЗ України / Є. П. Желібо, І. С. Сагайдак // Безпека життєдіяльності. – 2007. – № 12. – С. 35-36.
- Зазыкин В.Г. Основные направления исследований деятельности человека-оператора в особых и экстремальных условиях / В.Г. Зазыкин // Психологические проблемы деятельности в особых условиях. – М.: Наука, 1985. – С. 26-41.
- Заплатинский В.М. Современные подходы к определению науки о безопасности жизни и деятельности человека: сборник трудов первого международного экологического конгресса (третьей международной научно-технической конференции) «Экология и безопасность жизнедеятельности промышленно-транспортных комплексов» ELPIT-2007. – 20-23 сентября. – 2007 г. , г. Тольятти, Россия. Т- 1. – С. 80-84.
- Заплатинський В. М. Дисципліна «Безпека життєдіяльності» – основа спеціальних дисциплін з питань безпеки / В. М. Заплатинский, В. Д.Чорненька, К. М. Флеренсова // Безпека життєдіяльності людини як умова сталого розвитку сучасного суспільства: матеріали 1-ї міжнародної конф. – К.: Основа, 2009. – С. 95-101.
- Зміст освіти з БЖД: зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного інституту / наук. ред. В. М. Заплатинський. – 2002. – № 1. – С. 18-28.
- Иванников В.А. Формирование побуждения к действию / В.А.Иванников // Вопросы психологии. – 1985. – №3. – С. 113-122.
- Иванова Л. Ю. Самосохранительное поведение и его гендерные особенности / Л. Ю. Иванова // Россия реформирующаяся. Ежегодник – 2005 / Отв. ред. Л. М. Дробижева. – М.: Институт социологи РАН, 2006. – С. 110-133.
- Ильина И.В. Становление валеологической культуры личности в процессе высшего профессионального образования: дис... канд. пед. наук / И.В. Ильина. – Орел, 2000. – 190 с.
- Ільїна Н. М. Загальна психологія: теорія та практикум: навч. посіб. / Н. М. Ільїна, С. О. Мисник. – Суми: Унів. кн., 2011. – 352 с.
- Каскина Д.К. Проблема развития направленности студентов на безопасную профессиональную деятельность / Д.К. Каскина // Российское образование в XXI веке: проблемы и перспективы: сборник статей III Всероссийской научно-практической конференции. – Пенза, 2007. – 234 с. – С. 203-205.
- Каскина Д.К. Тенденции развития личности безопасного типа в системе высшего профессионального образования / Д.К.Каскина, О.В.Лешер // Вестник Челябинского государственного педагогического университета: научный журнал № 1, 2009 г. – Челябинск, 2009. – С. 81 – 89.
- Каскина Д.К.Методика развития направленности студентов вуза на безопасность профессиональной деятельности: Методические рекомендации для преподавателей вузов / Д.К. Каскина. – Магнитогорск: ГОУ ВПО «МГТУ им. Г.И. Носова», 2009. 31с.
- Каскина Д.К.Развитие направленности студентов на безопасную профессиональную деятельность в процессе обучения в вузе / Д.К. Каскина // Инновационные процессы в системе университетского образования: социально-гуманитарный аспект: Сб. науч. трудов междунар. научно-методич. конференции. 30-31 октября 2007 г. / Под ред. О.В. Лешер. Магнитогорск: ГОУ ВПО «МГТУ», 2008. – С. 38-43.
- Ковжога С. О. Безпека життєдіяльності: навч. посіб. / С. О. Ковжога, О. Д. Малько, А. М. Полєжаєв; МОНМС України, Нац. ун-т "Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого". – Х.: Право, 2012. – 220 с.
- Колесникова Т. И. Личность и ее безопасность // Колесникова Т. И. Психологический мир личности и его безопасность / Т. И. Колесникова. – М.: Наука, 2001. – С. 10-123.
- Кольжанова А. В. Значение локуса контроля для формирования самосохранительного поведения студентов / А. В. Кольжанова // Проблемы педагогического образования: сб. науч. ст. -. 2004. – Вып. 18. – С. 96-98.
- Кольжанова А. В. Особенности самосохранительного поведения человека: гендерный подход / А. В. Кольжанова // Проблемы педагогического образования: сб. науч. ст. -. 2004. – Вып. 15. – С. 90-93.
- Концептуальний підхід до формування змісту дисципліни «Безпека життєдіяльності» в НТУУ «КПІ» / Захматов В. Д., Маслов Е. П., Міхєєв Ю. В., Пятова А. В. // Безпека життєдіяльності. – 2006. -№ 2. – С. 37-40.
- Концепція освіти з напряму «Безпека життя і діяльності людини» / Кузнецов В.О., Мухін В.В., Буров О.Ю., Сидорчук Л.А., Заплатинський В.М., Шкребець С.А.// Інформаційний вісник Вища освіта. – К.: Видавництво науково-методичного центру вищої освіти МОНУ, № 6, 2001. С. 6-18.
- Корольчук М.С. Психологічне забезпечення психічного і фізичного здоров’я / Корольчук М.С. – К.: Фірма «ІНКОС», 2002. – 272 с.
- Котик М. А. Психология и безопасность / Котик М. А. – Таллин: Першинова, 1989. – 274 с.
- Коцур Н. І. Валеологія: підруч. для студ. пед. спец. ВНЗ / Н. І. Коцур, Л. С. Гармаш, І. О. Калиниченко, Л. П. Товкун. – Корсунь-Шевченківський: В.М. Гавришенко, 2011. – 581 с.
- Краснянская Т.М. Безопасность человека: психологический аспект: Учебное пособие / Т.М. Краснянская / Под ред. A.B. Непомнящего. Ставрополь: ЗАО Пресса, 2005. – 216 с.
- Кривошеєва Г. Л. Формування культури здоров’я студентів університету: Автореф. дис. канд. пед. наук: 13.05.04.- Луганськ, 2001.- 20 с.
- Кудін С. Формування валеологічної мотивації майбутніх педагогів / С. Кудін, О. Савонова // Проблеми освіти. – 2006. – Вип. 48. – С. 87-88.
- Кузнецов В. Теоретико-методологические основы социологии безопасности // Безопасность Евразии. – 2000. – № 1. – С. 365-425.
- Кузнецов В.Н. Культура безопасности: социологическое исследование / / В.Н. Кузнецов // Безопасность Евразии, 2001. – С. 321-327.
- Лапін В. М. Безпека життєдіяльності людини: навч. посіб. / В. М. Лапін. – 7-ме вид., переробл. і доповн. – К.: Знання, 2011. – 334 с.
- Леонтьев А.Н. Потребности, мотивы и эмоции / А.Н.Леонтьев. -М.: Изд во МГУ, 1971. – 40 с.
- Лызь H.A. Развитие безопасной личности в образовательном процессе вуза: монография/ H.A. Лызь / Под ред. A.B. Непомнящего. – Таганрог: Издательство ТРТУ, 2005. – 305 с.
- Львов В. М. Основные составляющие психологической безопасности субъектов профессиональной деятельности / В. М. Львов // Журнал практического психолога. – 2008. – № 4. − С. 122-137.
- Макарова Л.Н. Технология формирования культуры безопасности жизнедеятельности студентов вуза / Макарова Л.Н., Немкова И.Н. // Безопасность жизнедеятельности. 2007. – № 3. – С.31-38.
- Маничев С.А. Риск в трудовой деятельности человека / С.А. Маничев. – Л.: ЛГУ, 1988. – 264 с.
- Маринина Л. Роль человека в обеспечении безопасности жизнедеятельности / Л. Маринина // «ОБЖ». 2004. – № 5. – С.44.
- Мошкин В. Н. Воспитание готовности к успеху и безопасности: Учебное пособие по курсу "Педагогика" / В. Н. Мошкин – Барнаул: АОА "Алтайский полиграфический комбинат", 1999. – 243 с.
- Мошкин В.Н. Воспитание культуры безопасности школьников: Монография / В.Н. Мошкин. − Барнаул: Изд-во БГПУ, 2002. − 318 с.
- Мошкин В.Н. Личностно-ориентированная технология совершенствования культуры безопасности студентов педагогических вузов в учебном процессе / В.Н. Мошкин // Личностно ориентированное профессиональное образование: Сборник научных трудов ІІІ Всероссийской научно-практической конференции. 28-29 октября 2003 г., г. Екатеринбург. − Екатеринбург: РГПУ, 2003. − С. 220-226.
- Мошкин В.Н. Методы, закономерности и принципы воспитания культуры личной безопасности / В.Н. Мошкин // Основы безопасности жизнедеятельности. 2001. – №2.-С. 14-20.
- Мягченко О. П. Безпека життєдіяльності людини та суспільства: навч. пос. / О. П. Мягченко. – К.: Центр навчальної літератури, 2010. – 384 с.
- Немкова И. Н. Формирование культуры безопасности жизнедеятельности студентов в процессе профессиональной подготовки в вузе: Автореф.дис.канд. пед. наук: спец. 13.00.08 "Теория и методика профессионального образования"/ И. Н. Немкова. – Тамбов, 2005. – 20 c.
- Новоян А. В. Формирование самосохранительного поведения студентов в процессе профессиональной психолого-педагогической подготовки: автореф. дис. канд. пед. наук: 13.00.08. / А. В. Новоян. – Калининград, 2007. – 24 с.
- Павелків Р. В. Загальна психологія: підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Р. В. Павелків. – Вид. 3-тє, доповн. – К.: Кондор, 2012. – 570 с.
- Петросян Э. Эвристическая деятельность как основа для подготовки к безопасной жизнедеятельности / Э. Петросян // «ОБЖ». 2002. – №4. – С. 10-11.
- Писарь О.В. Безопасность личности как целостное интегральное качество / О.В. Писарь // Известия Южного федерального университета. Педагогические науки. – 2008. – № 12. – С. 47-56.
- Питання державного регулювання викладання у ВНЗ дисципліни «Безпека життєдіяльності», «Охорона праці» та «Цивільний захист» / Запорожець О. І., Русаловcький А. В., Заплатинський В. М., Халмурадов Б. Д. // Безпека життєдіяльності. – 2007. – № 11. – С. 11-13.
- Пістун І. П. Безпека життєдіяльності: підручник / І. П. Пістун, В. І. Кочубей. – Суми: Унів. кн., 2012. – 575 с.
- Пістун І.П. Працездатність та здоров’я людини: Навч. посібник / І.П. Пістун (ред.). – Л.: Афіша, 2003. – 280 с.
- Попов В.М. Психология безопасности профессиональной деятельности: Учеб. пособие для студентов вузов. 4.1. Основы. – Новосибирск: Издательство НГТУ, 1997. – 88 с.
- Приходько І. І. Феноменологія безпеки особистості у психологічних дослідженнях / І. І. Приходько // Вісник Національної академії оборони України: зб. наук. праць. – 2009. – № 3 (11). – С. 149-155.
- Приходько І.І. Гносеологія проблеми психологічної безпеки особистості в сучасних наукових дослідженнях / І.І. Приходько // Соціально-психологічне забезпечення правоохоронної діяльності: теоретичні та прикладні аспекти: матеріали науково-практичної конференції (24.04.2009 р.) – Х.: ХНУВС, 2009. – С. 183-188.
- Психологія праці та професійної підготовки особистості: навч. посібник / Г.О. Балл, П.С. Перепелиця, В.В. Рибалко. – Хмельницький: Універ, 2001. – 330 с.
- Райгородский Д.Я. Практическая психодиагностика. Методики и тесты. Учебное пособие / Д.Я. Райгородский. – Самара: Издательский дом «Бахрам-М», 2004. 672 с.
- Рудашевский В.Д. Риск, конфликт, неопределенность в процессе принятия решений и их моделирование / В.Д. Рудашевский // Вопросы психологии. – 1974. – № 2. – С.84-94.
- Савчин М. В. Вікова психологія: навч. посіб. / М. В. Савчин, Л. П. Василенко; ред.: Т. А. Дічевська. – 2-ге вид., доповн. – К.: Академвидав, 2011. – 382 с.
- Савчин М. В. Загальна психологія: навч. посіб. / М. В. Савчин. – К.: Академвидав, 2012. – 461 с.
- Санникова О.П. Феноменология личности / О.П. Санникова. – К.; Одесса: СМИЛ, 2003. – 253 с.
- Сапронов В. О. О личности безопасности типа и компетентности в области ОБЖ // Основы безопасности жизни. − 2002. − № 3. − С. 6-8.
- Сапронов В.В. Коренная потребность человека. Научная база образовательной области «Безопасность жизнедеятельности» – теория безопасности // «ОБЖ». 2004. – №7. – С. 35-41.
- Семиченко В.А. Проблемы мотивации поведения и деятельности человека / В.А.Семиченко. -К.: Миллениум, 2004. – 521 с.
- Сидоренко Е.В. Методы математической обработки в психологии. – СПб.: ООО Речь, 2000. – 350 с.
- Сидорчук Л. А. Методика навчання основ безпеки життєдіяльності / Л. А. Сидорчук // Безпека життєдіяльності. – 2004. – № 9. – С. 35-39.
- Снегерев А. В. Некоторые проблемы обучения и подготовки студентов педагогических вузов по вопросам безопасности жизнедеятельности / А. В. Снегерев, В. Г. Ляшко // Безопасность жизнедеятельности: школа, вуз, общество: материалы Всерос. научн.-практической конференции. – Тула: Из-во ТГПУ им. Л.Н.Толстого, 2001. – С. 122-124.
- Социальная психология безопасности / Под ред. А. Н. Сухова, А. А. Деркача. – М.: Знание, 2001. – С. 231-243.
- Сухов А.Н. Социальная психология безопасности / А.Н. Сухов. – М.: Издательский центр Академия, 2002. – 256 с.
- Толок А. О. Безпека життєдіяльності: навч. посіб. для студ. ВНЗ / А. О. Толок, О. А. Крюковська; Дніпродзержин. держ. техн. ун-т. – Дніпродзержинськ: ДДТУ, 2012. – 234 с.
- Фролов В. Психологическая готовность к опасности / В. Фролов // Гражданская защита. – 1999. – № 3. – С. 32-35.
- Шевченко Л.А. Проблемы изучения дисциплины «Безопасность жизнедеятельности» в вузах / Л.А. Шевченко // Безопасность жизнедеятельности. – 2002. – №6. – С. 33-36.
- Шершнев Л.И. Формирование личности безопасного типа как отражение потребности общества и времени / Л.И. Шершнев // Информационный сборник «Безопасность». – 1994. – №12. – С. 5-8.
- Шиян В. Д. Наукові основи викладання курсу «Безпека життєдіяльності» у вищих начальних закладах / В. Д. Шиян // Безпека життєдіяльності. – 2006. – № 7. – С. 36-41.