ЗМІСТ
Актуальність дослідження. Сьогодні ми живемо у XXI столітті, яке пред’являє дуже високі вимоги до організації виховання і навчання, що змушує педагогів шукати нові, більш ефективні психолого-педагогічні підходи, націлені на приведення методів навчання у відповідність з вимогами життя. З цієї точки зору проблема готовності дошкільників до навчання в школі набуває особливо важливого значення.
Під психологічною готовністю до шкільного навчання розуміється необхідний і достатній рівень психологічного розвитку дитини для засвоєння шкільної програми за певних умов навчання. Психологічна готовність дитини до шкільного навчання – це один з найважливіших підсумків психологічного розвитку в період дошкільного дитинства. З вирішенням цієї проблеми пов'язане визначення цілей і принципів організації навчання і виховання в дошкільних установах. У той же час від її вирішення залежить успішність наступного навчання дітей у школі. Основною метою визначення психологічної готовності до шкільного навчання є вивчення інтелектуальної і мотиваційно-вольової готовності дитини до систематичної начальної роботи.
Для успішної реалізації цієї мети останнім часом створюються різні шкільні класи, до завдань яких входить здійснення індивідуального підходу у навчанні стосовно, як готових, так і не готових до школи дітей, щоб уникнути наступної шкільної дезадаптації.
У різний час психологи займалися проблемою готовності до школи, розроблена значна кількість безліч методик і програм (Гудкіна Н.Н., Овчарова Р.В., Безруких М.І. та ін.) діагностики шкільної готовності дітей і психологічної допомоги у формуванні компонентів шкільної зрілості. Однак на практиці психологу важко вибрати з цієї безлічі ту, яка комплексно допоможе визначити готовність дитини до навчання, допомогти підготуватися до школи.
Актуальність цієї проблеми і визначила тему роботи «Психологічний аналіз мотиваційної готовності дітей до шкільного навчання».
Мета роботи – розглянути існуючі методики діагностики готовності дітей до навчання в школі і розробити програму психологічної допомоги дитині з недостатньою мотивацією до навчання у період підготовки до школи.
Об’єкт дослідження – психологічна готовність дитини до шкільного навчання.
Предмет дослідження – особливості формування і корекції мотиваційної складової психологічної готовності до навчання у школі.
Мета, об’єкт і предмет дослідження зумовлюють необхідність вирішення наступних завдань дослідження:
1) визначити поняття готовності до шкільного навчання та встановити основні аспекти шкільної зрілості;
2) проаналізувати основні причини мотиваційної неготовності дітей до шкільного навчання;
3) встановити методи надання психологічної допомога дітям з недостатньою готовністю до шкільного навчання;
4) розробити програму підвищення мотиваційної готовності дітей до шкільного навчання.
Методи дослідження. У роботі нами використовувалися методи аналізу літературних і періодичних фахових джерел, методи синтезу і узагальнення та ін.
Структура роботи. Курсова робота містить вступ, два розділи- теоретичний і практичний, висновки і список використаних джерел.
- Актуальные проблемы воспитания и обучения дошкольников: Сб. науч. трудов / редкол.: Н.Н.Педъяков и др. - М: РАН, 2005. – 644 с.
- Андреева Г.М. Психология социального познания: учеб. пос. для высших учебных заведений. - М.: Аспект Пресс, 1997. - 239 с.
- Аркин Е.А. Дошкольный возраст. - М.: Учпедгиз, 1988. - 336 с.
- Божович Л.И. Личность и ее формирование в детском возрасте. - М.: Просвещение, 1988. - 464 с.
- Вархотова Е.К., Дятко Н.В., Сазонова Е.В. Экспресс-диагностика готовности к школе: Практическое руководство для педагогов и школьных психологов. – 2-е изд., стер. – М.: Генезис, 1999. – 48 с.
- Венгер Л. Как дошкольник становится школьником? // Дошкольное воспитание. – 1995. - №8. - С. 66-74.
- Венгер Л.А., Венгер А.Л. Готов ли ваш ребенок к школе? - М.: Знание, 1994. - 192 с.
- Воспитание и обучение в детском саду / под ред. Запорожца А.В., Марковой Т.А. - М.: Педагогика, 1986. - 558 с.
- Готовність дитини до школи / С. Максименко (заг.ред.), Л. Богуславська (упоряд.). - К. : Главник, 2004. – 112 с.
- Готовность детей к школе. Диагностика психического развития и коррекция его неблагоприятных вариантов: Методические разработки для школьного психолога / под ред. В.В.Слободчикова, вып.2. – Томск: Лена, 1992. – 215 с.
- Гуткина Н.И. Психологическая готовность к школе. - М.: Комплекс-Центр, 1993. - 176 с.
- Гуцалюк Л.Б.Занятия по подготовке детей к школе // Начальная школа. – 1994. - №4. - С.11-13.
- Д.Б.Эльконина, А.Л.Венгера. – М.: Педагогика, 1988. – 568 с.
- Давыдов В.В. Генезис и развитие личности в детском возрасте // Вопросы психологии. - 1992. - №1. - С. 22-33.
- Дьяченко О.М., Лаврентьева Т.В. Психическое развитие дошкольников. - М., 1984. – 125 с.
- Ковальчук Л. В. Психофізичний розвиток як фактор готовності шестилітніх дітей до навчання в школі / Львівський держ. ун-т. - Л., 2007. – 220 с.
- Конева О.Б. Психологическая готовность детей к школе: Учебное пособие. - Челябинск: Изд-во ЮУрГУ, 2000.- 332 с.
- Котырло В.К. Развитие волевого поведения у дошкольников. – К.: Знання, 1981. – 198 с.
- Кравцов Г.Г., Кравцова Е.Е. Шестилетний ребенок. Психологическая готовность к школе. - М.: Педагогика, 1997. – 332 с.
- Кравцова Е.Е. Психологические проблемы готовности детей к обучению в школе. - М.: Педагогика, 1991. – 218 с.
- Кузнецова А., Алиева А., Заушницкая А. Подготовка детей к обучению в школе// Дошкольное воспитание. - 1999. - №8. - С. 50-54.
- Лемак М. В., Пащенко Т. В., Пузяк Н. П. Методика діагностики готовності дітей 6-7-річного віку до навчання в школі / Закарпатський ін-т післядипломної педагогічної освіти; Управління освіти Ужгородської міської ради. - Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші, 2007. – 215 с.
- Мартиненко І. В. Формування мотиваційно-вольової готовності дітей шестирічного віку до шкільного навчання. - К., 2007. – 222 с.
- Мухина В. Что такое готовность к учению? // Семья и школа. – 1987. - №4. - С.25-27.
- Нифонтова О. В. Психологические особенности формирования готовности детей дошкольного возраста к позитивному разрешению конфликтных ситуаций. – Курск, 1999. – 166 с.
- Особливості психічного розвитку дітей 6-7-річного віку / під ред. Запорожця А.В. – К.: Освіта, 1990. – 455 с.
- Руководство практического психолога. Готовность к школе: развивающие программы / под ред. И.В.Дубровиной. - М.: ВиСУ, 1995. – 180 с.
- Свеженцова Г.М. Подготовка детей к школе // Начальная школа. - 1994. - №5. - С. 67-69.
- Стадненко Н. М., Ілляшенко Т. Д., Обухівська А. Г. Методика діагностики готовності до навчання в школі дітей шестирічного віку / Інститут дефектології АПН України; Український науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи АПН України. - Кам'янець-Подільський : Абетка, 2001. – 120 с.
- Ульенкова У. Формирование общей способности к учению у шестилетних детей // Дошкольное воспитание. – 1999. - №3. - С.53-57.
- Худик В.А. Психологічна діагностика дитячого розвитку: методи дослідження - К.: Освіта, 2002. – 277 с.
- Цылев В.Р. О проблеме психологической адаптации школьников // Психологическая наука и образование. - 1998. - № 3. – С.42-49.
- Шиліна Н. Є. Формування мовленнєвої готовності дітей старшого дошкільного віку до навчання у школі / Південноукраїнський держ. педагогічний ун-т (м. Одеса) ім. К.Д.Ушинського. - Одеса, 2003. – 321 с.
- Эльконин Д.Б. Детская психология: Развитие ребенка от рождения до семи лет. - М.: Педагогика, 1990. - 328 с.