ПЛАН
ВСТУП
1. Класифікація гіпотез походження життя
2. Домінуюча теорія походження життя Опаріна-Холдейна
3. Сучасні аспекти глобальної теорії походження життя
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Навколо питання про суть життя завжди точилася гостра боротьба між матеріалізмом і ідеалізмом, між наукою і релігією.
Матеріалісти вважають, що основу світу становить матерія-об’єктивна реальність, яка існує незалежно від свідомості і дана людині в її відчуттях. Вони пояснюють усі явища, в тому числі і життя, виходячи з властивостей матерії, намагаючись зрозуміти світ, виходячи з нього самого.
Ідеалісти пояснюють явища природи дією надприродних, непізнаваних ідей. Матерію вони вважають нездатною до розвитку, тому і життя розглядають як прояв якогось нематеріального начала - «душі», «всесвітнього Духа», «життєвої сили», «божественного розуму», якого не можна пізнати. Це начало, за міркуванням ідеалістів, становить суть життя.
На сьогоднішньому уроці вам пропонується ознайомитися з донауковими уявленнями про виникнення життя, сучасними науковими даними про життя, про історію розвитку Землі, як планети та процеси виникнення і розвитку життя на ній.
Питання про розвиток життя на Землі має не лише світоглядне значення, а також величезне значення у розвитку природознавства в цілому, для керування процесами життя в інтересах людини.
Прогресивний англійський вчений Джон Берн, автор книжки «Виникнення життя» писав: «Головний практичний мотив для вивчення виникнення життя полягає в тому, що б цього ми незможемо зрозуміти сучасне життя іне зможемо керувати ним».
Уявлення щодо виникнення Землі і життя на ній, та і в усьому Всесвіті, різноманітні і далеко не достовірні. Зокрема, згідно з теорією стаціонарного стану, Всесвіт існував вічно. Згідно з іншими гіпотезами, Всесвіт міг виникнути із згустку нейтронів внаслідок «Великого вибуху», народився в одній з чорних дір, або ж був створений Творцем. З виключно філософської точки зору, наука не може спростувати тезу про божественне створення Всесвіту, тому що саме поняття «доказу» може трактуватися дуже відмінно від прийнятого у сучасній науці.
- Від Пастера до Вернадського: проблема походження життя на Землі / С.П. Руда // Наука та наукознавство. - 2004. - № 4. - С. 105-110.
- Еволюція поглядів щодо походження життя на Землі / Л.О. Клименко // Наука та наукознавство. - 2006. - № 1. - С. 57-64.
- Концепції сучасного природознавства: Навч. посіб. / В.М. Ігнатенко, С.І. Кшнякіна; Сум. держ. ун-т. - Суми, 2003. - 110 с.
- Основи антропогенезу: Навч. посіб. / Ред.: О.І. Федоренко; Уклад.: О.І. Бондар; Держ. екол. ін-т Мінприроди України; Гуманіт.-техн. ін-т; Харк. ін-т екології і соц. захисту. - К.: ДЕІ; Х.: ГТІ, 2005. - 85 с.
- Основи системної біології: Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Н.І. Околітенко, Д.М. Гродзинський. - К.: Либідь, 2005. - 358 с.
- Основні шляхи антропогенезу: Навч. посіб. / І.О. Огінова; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2001. - 48 с.